
Naujausios
Šimšėje daugiau optimistų
Šiauliuose Šimšė – vienas seniausių miesto rajonų, išsidėstęs nuo centro rytų link abipus svarbios miesto arterijos – Vilniaus gatvės. Pasuki nuo jos į Šimšės gatveles su privačiais namais, žydinčiomis alyvomis ir ištirpsta triukšmas, sulėtėja tempas. Namai tvarkomi, daug atnaujintų, ir optimistų sutinkame daugiau nei skeptikų.
Rūta JANKUVIENĖ
ruta@skrastas.lt
Iš „šimšinių“
Vaclovas Vingras, žinomas Šiaulių bendruomenės narys, buvusių garsiųjų Inžinierių namų vadovas, yra iš „šimšinių“ – nuo seno taip vadinami Šimšės gyventojai.
Šimšėje prabėgo jaunystė. Dabar čia užsuka pas brolį, anksčiau vis važiuodavo tėvuko lankyti.
„Tėvukas Anapilin išėjo prieš šešerius metus, buvo sulaukęs 93-ejų su puse metų, – pasakoja V. Vingras. – Buvo geležinkelininkas, 1956 metais gavo sklypą Šimšėje, Foko žemėje, kurią nacionalizavo ir išdalijo. Tuomet toks inžinierius Pranas Šišla kaimynams ir tėvui sakė: „Čia – laukai, o pamatysite po kelių dešimtmečių gyvensite miesto centre.“
Per šešis dešimtmečius Šimšė iš tiesų iš priemiesčio virto miestu.
Neišsipildžiusi tik tėvuko viltis gyventi šalia asfaltuotos gatvės: „Vis laukė, kada išasfaltuos, kada nebebus dulkių, bet taip ir nesulaukė. Pernai ta gatvė išasfaltuota, dėkui Dievui.“
Kokią Šimšę atsimena?
„Kai atsikėlėme, palei Vilniaus gatvę, kur dabar yra profesinė buitininkų mokykla, stovėjo įspūdingas „barakas": dviem galais, ilgu koridoriumi, iš abiejų pusių po kambarį, 24 šeimos gyveno, vaikų daugybė – prisimena V. Vingras. – Vieną dieną, žiūrim, visa galinė barako siena išvirtusi. Gal vokiečių belaisviai po karo tą baraką sukalė? Jie tuomet daug ką statė Šiauliuose.“
Ten, kur yra „Salduvės“ lopšelis-darželis, buvo „galinga bala“. „Balų bala“ buvęs ir stadionas, į kurį nuo ryto iki vakaro vaikai susibėgdavo žaisti.
„Iš abiejų Vilniaus gatvės pusių stovėjo seni mediniai namai, jie kažkaip stebuklingai per karą nesudegė, – stebėjosi prisiminęs.– Lūšnos – pajuodusios, susmegusios į žemę. Tokį vaizdą matė atvažiuojantys į Šiaulius iš sostinės – miesto valdžiai buvo tiesiog negarbė. Dingo tos trobos 1970 metais, kai prie Vilniaus gatvės karininkams „stroibatai“ pristatė daugiabučių namų.“
„Kai Šimšė pradėjo statytis, čia kūrėsi geležinkelininkai, darbininkai. Daug vargo: kol tvoras atsitvėrė, kol gatveles nutiesė, dešimt metų praėjo. Patys už savo pinigus ir vandentiekį, ir kanalizaciją, ir dujas įsivedinėjo, – pasakoja V. Vingras. – Paskutiniais sovietmečio metais prekybininkai, gavę sklypus palei Kalinausko gatvę, statėsi galingus namus. Kažin ką dabar juose daro?“
Pirmasis iškilęs didelis pastatas buvo 8-oji vidurinė mokykla (dabar „Salduvės“ progimnazija), pastatyta 1958 metais prie Prūdelio.
„Iš Juliaus Janonio vidurinės į naują mokyklą spalį buvo išvaryti visi mano klasės draugai šimšiniai, o aš likau, – pasakoja. – Gal praleido, gal nepastebėjo, kad esu iš Šimšės.“
„Šimšėje visada jaučiuosi kitaip, nei kitose miesto vietose, – pabrėžia jis. – Reljefu ji yra išskirtinė. Kiti miesto rajonai, išskyrus Kaukazą (rajonas kitapus Prūdelio), plokšti, o čia kalnai pakalnės. Pats smagumas buvo nusileisti Veiverių gatve 200 metrų į pakalnę rogėm ar slidėm.“
Šimšėje gyvena ne viena tos pačios šeimos karta.
„Mano brolis čia namą statėsi, mūsų tėvų namą nupirko šimšinis. Klausėm žmogaus, kodėl perki, tą namą iš esmės reikia rekonstruoti. Sako šimšinis esu, čia noriu gyventi,“ – pasakoja V. Vingras.
Jis vardija, jog Šimšė išaugino ir gamyklų vadovų, ir literatų. Pavyzdžiui, Alvydą Stulpiną, Pramonininkų asociacijos prezidentą, Raimondą Virbicką, buvusį televizorių gamyklos direktorių, poetą Kornelijų Platelį.
Iš Šimšės kilęs žymus civilinės aviacijos lakūnas Romualdas Račkauskas, kuriam dabar 83 metai. Praskraidė 20 tūkstančių valandų. Iki šiol jis yra aktyvus sostinės šiauliečių klubo narys, parašė atsiminimų knygą, kurioje yra ir Šimšei skirtų epizodų.
Rėžių gatvėje gyveno šviesaus atminimo skulptoriai Birutė ir Kazimieras Kasperavičiai. „Dailininkas Povilas Anikinas nusipirko namą, šimšiniu pasidarė, – vardija V. Vingras. – Povilas sakė, jog svarbu, kad iš čia mato Katedros bokštą. Galėjo namą pirkti ir kitur, bet labai jam reikėjo to bokšto, kaip dailininkai sako, vizualizacijos.“
Istorinė gatvė – istorinė vėliava
Įspūdingas Katedros vaizdas atsiveria nuo Kalno ir Rėžių gatvių sankirtos.
Bene seniausia Šimšės gatvė yra išlikusi nuo Rėžių kaimo, kuris XVI amžiaus pradžioje buvo atiduotas Šiaulių bažnyčiai.
Rėžių gatvėje jokių trobų nepamatysi – namai gražūs, tvarkomi. Plevėsuoja istorinė Lietuvos vėliava su Vyčiu.
Vartai į gražiai sutvarkytą kiemą su atnaujintu namu ir ant stiebo iškelta vėliava atverti, sveikinamės su šeimininku Aidu Sabaliausku. Jis tolimųjų reisų vairuotojas: du mėnesius – reise po Vokietiją, mėnuo – atostogų. Po savaitės vėl išvažiuoja.
„Puikiai gyvenu, – patikina jis. – Kodėl turėtų būti kitaip? Sveikatos yra, darbo susirandi, jeigu tik nori dirbti. Mane žemintų, jeigu reikėtų pašalpas imti. Verkiame dažniau, negu reikėtų, Lietuvą tapatiname su valdančiaisiais sluoksniais. Bet lietuvybė nieko bendro neturi su lietuvišku Seimu.“
Istorinę vėliavą iškėlęs, „kadangi čia Lietuva“.
„Sakote, jog ir istorinėje gatvėje gyvename? Nežinojau. Bet daug dalykų žmogus padarai, nė nežinodamas, kodėl darai, tik žinai, jog reikia tai padaryti“, – svarsto vyras.
Močiutės sodyboje gyvena, namas senelių buvo pirktas 1928 metais. Pasididžiuoja, jog po dešimties metų bus šimtas metų, kai šeimos kartos Šimšėje gyvena.
„Pats nesu grynas šimšinis, bet čia pas močiutę kone kasdien atbėgdavau, vasaras leisdavau", – prisimena.
Su savo šeima į Šimšę atsikėlė prieš trisdešimt metų. Šeimą vadina „klasikine“. Du vaikai: sūnus ir dukra. Abu šeimas sukūrę.
„Sūnus – matematikos mokslų daktaras, gyvena Vilniuje, labai džiaugiuosi, kad Lietuvoje, o dukra, kaip daugelis lietuvaičių, beveik Lietuvoje – tai yra Anglijoje, – sako Aidas. – Anūkę turime, tik gaila, kad „elektroninę“ – per skaipą matomės.“
Dukros šeima užsienyje, ar pritartų dvigubai pilietybei?
„Nemanau, kad dviguba pilietybė mano dukrą labiau pririštų prie Lietuvos, nes pilietybė yra smegenų ir supratimo reikalas, o ne saldainis, – sako Aidas. – Mano vaikai nori prasikurti ir grįžti, bet tie norai yra šakėmis ant vandens rašyti. Kaip bus, niekas negali pasakyti.“
„Man labai patinka Šiauliai, – pabrėžia. – Kiti pyksta, kad gatvės perraustos, o aš džiaugiuosi: blogiau, kai nieko nevyksta, kai nieko mums nereikia. Važinėju po Vokietiją, Prancūziją – ten gražu, bet nieko nepažįstu, o čia esu namuose. Kaip gali namai nepatikti? Kita vertus, matau, kas ten darosi dėl emigrantų, džiaugiuosi, kad pas mus jie neužsibūna, nes čia šalta ir reikia dirbti, o ne iš pašalpų gyventi.“
Dėl vieno dalyko apgailestauja – negirdi Šimšėje vaikų klegesio, nemato jų žaidimų: „ Nepykčiau, jeigu net kamuoliu langą išdaužtų, bet mūsų gatvėje tik vienas vaikas gyvena.“
Šurmulį ir fejerverkus kelia tik vestuvininkai, švenčiantys kavinėje gatvės gale.
„Susvetimėjimo daug“
Anicetas Baziulis Kalno gatvėje gyvena tėvų statytame mediniame name, vėliau apmūrytame. Kol turėjo sveikatos, dirbo autoremontininku.
„Nuo pat gimimo čia gyvenu, – sako jis. – Man 69 metai.“
Primena, jog Šimšės pavadinimas kilęs nuo Šimšos upelio. Jo žodžiais, „Šimšė yra labai pasikeitusi, ir turi keistis – visas pasaulis keičiasi“. Bet yra labai jauki, viskas čia prie vietos – Prūdelio tvenkinys, Talkšos ežeras, Salduvės parkas. Tik klasės draugų labai mažai likę, pernai palaidojo 104 metų savo mokytoją. Nelabai kam turi „labas“ pasakyti.
„Su kaimynais tik pasisveikini, o anksčiau Šimšėje visi vienas kitą pažinojome, – prisimena Anicetas. – Žmonių kaita didelė ir susvetimėjimo daug. Namuose užsidarę, vaikai prie kompų sulindę, tik koks mažylis gatvėje dar pažaidžia ir koks senis prašliaužia.“
Jo žodžiais, „vaikystė visada yra smagi“. Žvejodavo Prūdelyje, Salduvėje medžius sodindavo.
„Centre dabar medžius pjauna? Nebenueinu į centrą, kojos nebe tos, mažai vaikštau, bet gal gerai, kad pradėjo miestą tvarkyti – man tai patinka, – teigia Anicetas. – Kaip aš gyvenu? Kaip čia gyvensi iš 250 eurų pensijos.“
Namą reikia tvarkyti, šiferio stogą keisti. Kaime šiferio stogus valstybė padeda keisti, kompensuoja išlaidas, o mieste toks pat stogas jau niekam neberūpi – alsuoji pavojingu oru ir alsuok.
„Sako, jog medžius reikia saugoti, o žmogaus – nereikia?“ – klausia retoriškai.
Ar kas džiugina širdį?
„1990-ieji metai džiugino: lėkėm, šaukėm, kilom į Sąjūdį už laisvą Lietuvą. Dabar sėdime pačiam dugne ir esame ramūs, – ironizuoja vyras. – Labiausiai širdį skauda dėl vaikų, kad jiems tenka vargti. Mano dukra išvažiavo į Ameriką. Sūnus su šeima Vilniuje gyvena. Jeigu profesinę būtų baigęs, specialybę turėtų, atlyginimą gautų didesnį, o baigė universitetą – kam tas universitetinis išsilavinimas dabar reikalingas.“
Todėl politika nebesidomi: „Ar jiems rūpi žmonės? Tai koks skirtumas, ką nuspręs?“
„Visiems linkėčiau geresnės ateities ir sėkmės, – sako Anicetas. – Tik kad tos sėkmės išvažiuojama kitur ieškoti.“
„Be darbo, bet optimistė“
Ponia Irmunda Šimšėje gyvena šešiolika metų, pirko namą prie pat Prūdelio tvenkinio.
„Vieta labai graži, pro langą matau vandens vaizdą, fontaną. Mes patys prie to grožio įpratome, o kas ateina į svečius, mums pavyduliauja, – šypsosi Irmunda. – Tik gaila, kad ši vieta netvarkoma, bet tai visų Šiaulių bėda.“
Kiek čia gyvena, pakrantėje ir žolę pjauna, ir šiukšles renka.
„Šiukšlina, kas netingi, – piktinasi moteris. – Žvejų labai daug, o šiukšliadėžių iš viso nėra. Kažkada ponas meras Artūras Visockas, lakstydamas po Salduvę, susirūpino, kad ten nėra šiukšlių dėžių, galėtų ir Prūdelio aplinka pasirūpinti.“
Ponios Irmundos vaikai suaugę. Vienas su šeima – Kurtuvėnuose, kitas – Šiauliuose. Turi tris anūkus. Vyras Anglijoje dirba.
„Puikiai gyvenu, esu optimistė, – patikina. – Kad būtum laimingas, ne tiek daug reikia. Man pačiai visai minimaliai – iš tiesų viską pats susikuri, tik mažiau bambėti reikia. Dabar esu bedarbė, ir kaip smagu nedirbti!“
Mato, jog nustebino, ir paaiškina: „ Pati išėjau, devyniolika metų vienoje įmonėje dirbau vadybininke – tiesiog atsibodo. Nežinau, kokį darbą rasiu, o nesurasiu – Anglija didelė.“
Pasitiki tik savo jėgomis. Neturi vilčių, kad Darbo birža ką pasiūlys: „Kai tau iki 50 metų, gali tikėtis, o jeigu turi daugiau – esi nebereikalingas. Vyras taip turėjo išvažiuoti, kai nerado normalaus darbo.“
Kur vaikai?
Ponia Nijolė Šimšėje gyvena daugiabutyje šalia Vilniaus gatvės.
„Mano vaikai jau užauginti, ir anūkai dideli: vienam šešeri, kitam septyneri, – pasakoja moteris. – Gyveno Anglijoje, sugrįžo dėl vaikų, kad jie čia mokyklą lankytų.“
Njolė nesureikšmina savo gyvenamosios vietos. Kur gyveni, ten gerai. Vienintelis minusas, kad „neturi savo kiemo“.
„Bet daugiabučiame name vienas kitam labai padedame, nes senų žmonių yra daug, – sako ponia Nijolė. – Atsikelia ir jaunų šeimų. Bent mūsų name kaita didelė.“
Ji tik apgailestauja, kad Šiauliai labai ištuštėję. Šeštadienį buvo kermošiuje Vilniaus gatvės bulvare – po vidurdienio mugė jau buvo tuščia. Ar žmonėms niekas nebeįdomu, nors renginių yra daugybė?
Miesto centre ją pribloškė iškirstų medžių kelmai: „Kam tie medžiai trukdė? Negaliu nė įsivaizduoti, kad prie mūsų namo kas medžius šitaip iškirstų.“
Atsisveikiname ir dairomės užkalbinti jauną mamą ar tėvelį su vaikeliu. Individualių namų gatvelėse nesutikome nė vieno, gal prie daugiabučių pamatysime?
Du jaunuoliai ant suoliuko sėdi. Nežino, ar name yra jaunų šeimų su vaikais. Patys jau studentai. Audrius Vilniaus kolegijoje mokosi. Ar grįš po studijų į Šiaulius?
„Neplanuoju taip toli į ateitį“, – atsako vaikinas.
Jam atrodo, kad Vilnius mažai kuo skiriasi nuo Šiaulių: „Ta pati Lietuva, tik ten daugiau žmonių, daugiau, kur laisvalaikį gali praleisti, ir dideli eismo kamščiai. Nepatinka, kad reikia ilgai važiuoti nuo vieno miesto galo iki kito. Didžiausias Šiaulių pliusas, kad viską gali pasiekti greitai“.
Nors vaikinai abejojo, ar daugiabutyje yra jaunų šeimų, vienos laiptinės link eina moteris su dviem mažylėmis.
„Agnė, – smagiai prisistato. – Grįžtame iš darželio.“
Moteris sako, jog daugiabutyje su mažais vaikais gyvena tik dar viena šeima: „Buvome vieninteliai, tik neseniai atsikraustė su keturiais vaikais“.
Tačiau patikina, jog Šimšėje pakankamai daug jaunų šeimų. Gatvėse mato ir mamų su vežimėliais, ir besilaukiančių moterų.
Gal pati dar motinystės atostogose?
„Ne – dirbu pilnu tempu, esu renginių organizatorė, man pats darbymetis: išleistuvių, krikštynų sezonas, – atsako Agnė. – Mano darbas geras tuo, kad pati sau esu šeimininkė, lengviau dukras prižiūrėti. Labai gerai gyvename – į viską reikia optimistiškai žiūrėti. Jeigu vaikai sveiki, patys sveiki – vadinasi, išgyvensime. Mums, lietuviams, labai trūksta šypsenų.“
Šimšėje jau penkeri metai ir tik čia norėtų gyventi.
„Čia viskas ranka pasiekiama: į centrą – pėstute, šalia darželis, mokykla, parduotuvės, pasivaikščioti einame prie Talkšos ežero, prie „Lapės“, – vardija privalumus. – Tik vaikams mažai yra žaidimų vietų. Dažnai nuvažiuojame į Klaipėdą: ten ant kiekvieno kampo sūpynės, karstynės, parkai didžiuliai, žaidimai nemokami", – palygina mažylių mama.
Šeimos galva išvykęs į užsienį uždirbti pinigėlių.
„Bandėme ieškoti čia galimybių, neišėjo, butas kuriame gyvename – ne mūsų, norime nusipirkti. Tad teko „paaukoti“ tėtį, kad dirbtų šeimos labui“, – teigia jauna moteris.
Bus žaidimų aikštelių
Vytautas Šepetauskas, buvęs Krašto apsaugos karininkas, trečius metus dirba Šimšės seniūnaičiu. Pats čia gyvena daugiau, kaip dvidešimt metų.
Seniūnaitijoje 4 500 gyventojų. Gyvena daugiausia vidutinio amžiaus šeimos, dirbantys žmonės.
Didžiausia Šimšės problema išlieka žvyruotos gatvės.
„Pernai Savivaldybė tris gatves išasfaltavo, darbai vyksta, bet gyventojai nori, kad visos būtų asfaltuotos“, – sako seniūnaitis.
Reikalus sprendžia kartu su Šimšės bendruomenės pirmininku Gintaru Oliškevičiumi, Jaunųjų gamtininkų centro direktoriumi.
Žino, jog vaikų žaidimų aikštelių labai reikia, prašęs bendruomenės padėti. „Dvi aikštelės bus įrengtos prie daugiabučių, – patikina. – Viena – tikrai šiemet, kita – gal kitąmet.“
Bendruomenė dar gauna projektams pinigų, o seniūnaitijoms Savivaldybė lėšų neskiria.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Šimšės medinukai ir mūrai – Prūdelio tvenkinio pakrantėje.
Vaclovas Vingras Šimšei jaučia daug sentimentų, nes čia prabėgo jaunystė.
Anicetas Baziulis nuo gimimo gyvena Šimšėje, jis sako: "Anksčiau visi vienas kitą pažinojome, dabar pasisveikini tik su kaimynais."
Šiaulių katedra matoma ir Šimšės.
Aidas Sabaliauskas iškėlė prie namų istorinę Lietuvos vėliavą: „Čia – Lietuva. Niekur kitur nenorėčiau gyventi.“
Irmunda išėjo iš darbo, naujo dar ieško, bet sako: „Puikiai gyvenu. Viską pats susikuri savo rankomis, tik mažiau bambėti reikia.“
Vytautas Šepetauskas trečius metus dirba Šimšės seniūnaičiu.
Nijolė gyvena daugiabutyje, kuriame kaimynai vienas kitam padeda. Vienintelis minusas – nėra savo kiemo.
Agnė teigia, jog šeimai su vaikais Šimšė puikus rajonas: „Viskas ranka pasiekiama – darželis, mokykla, parduotuvės, pėstute ir į centrą, ir prie ežero pasivaikščioti.“