
Naujausios
Krašto žinios 05 28
Pakruojo sinagogoje – triguba žydų bendruomenės šventė
Sekmadienį Pakruojo sinagogoje Šiaulių apskrities žydų bendruomenės nariai minėjo tris svarbias sukaktis: savo organizacijos trisdešimtmetį, istorinės tėvynės Izraelio 70-ąjį ir Lietuvos 100-ąjį jubiliejus. Šventė pavadinta žydų kultūros diena – jos pagrindinė tema ir buvo žydų bendruomenės indėlis į Lietuvos bei pasaulio kultūrą.
Janina ŠAPARNIENĖ
janina@skrastas.lt
Vienas renginio akcentų – pernai išleisto „V. D. Brenerio plakečių, medalių ir monetų parodos katalogo iš Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus rinkinio“ pristatymas. Katalogą išleido su muziejumi bendradarbiaujanti Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka, jį sudarė šiaulietis kultūrologas Jonas Nekrašius.
Sinagogoje taip buvo atidaryta žymiojo skulptoriaus, medalių kūrėjo, JAV vieno centro monetos autoriaus Viktoro Davido Brenerio darbų reprodukcijų paroda.
Iš Šiaulių juvelyro, antspaudų gamintojo šeimos kilęs menininkas devyniolikos metų emigravo į JAV, taip pat mokėsi ir kūrė Paryžiuje. V. D. Brenerio darbai įvertinti pasauliniu mastu. Anot J. Nekrašiaus, kūrėjas sietinas ir su Pakruojo rajonu – vienas iš jo protėvių, šaltinių teigimu, gyvenęs Lygumų miestelyje.
Seimo narys Arūnas Gumuliauskas priminė: Lietuvoje lietuviai ir žydai kartu gyvena jau nuo 14-ojo amžiaus. Daugelio miestelių senoji architektūra nemaža dalimi būdinga žydų kultūrai. O prieškariu, Lietuvai praradus Vilnių, būtent žydų tautybės piliečiai įkūrė pirmąją visuomeninę organizaciją sostinei susigrąžinti.
A. Gumuliauskas padėkomis už aktyvią visuomeninę, kultūros veiklą, paveldo saugojimą apdovanojo Žydų kultūros paveldo kelio asociacijos pirmininką Artūrą Taicą, Šiaulių žydų bendruomenės pirmininką Sanią Kerbelį ir šios bendruomenės tarybos narę Simoną Ražinskienę.
Seimo narys Emanuelis Zingeris kvietė iki Antrojo pasaulinio karo buvusią stiprią Lietuvos žydų bendruomenę prisiminti ne skaičiais, o vardais ir pavardėmis: kaip istorinius, šalia gyvenusius kaimynus, pažinti jų kultūrą.
Žydų kultūros paveldo kelio asociacijos valdybos pirmininkė Jurgita Verbickienė pristatė internetinę programą – gidą mėgstantiems keliauti. Įsidiegę ją į išmanųjį telefoną ar planšetinį kompiuterį, gali surasti įdomių objektų visoje Lietuvoje.
Istorikas Andrius Kvedaras parengė pranešimą „Pakruojo žydų istorijos pėdsakais“.
Renginyje koncertavo tradicinę žydų muziką atliekantis šeimyninis ansamblis „Klezmer Klangen“ iš Vilniaus.
S. Kerbelio nuomone, lietuvių ir žydų tautas sieja ne tik datos, bet ir šiandiena – žydų kultūros dienos, tapusios tradicinėmis, padėtų geriau pažinti vieniems kitus.
Autorės nuotr.
Seimo nario Arūno Gumuliausko (dešinėje) padėka – Šiaulių žydų bendruomenės pirmininkui Saniai Kerbeliui.
Jurgita Verbickienė (stovi) pristatė programą – gidą, kuri keliautojams padės rasti įdomius paveldo objektus.
Istorikas Andrius Kvedaras žinių apie Pakruojo žydus ieškojo įvairiuose šaltiniuose.