
Naujausios
Gėlė stebina žiedu ir kvapu
Kelmiškių Dalios ir Valerijaus Kondrotų namuose pražydo leopardinis amorfofalas, dėl savo kvapo dar vadinamas lavongėle.
Augalas akį traukia neįprasta forma, tamsia vyšnių spalva. Išskirtinis ir augalo kvapas, primenantis pūvančią mėsą – dėl šio „aromato“ jam ir prilipo „lavongėlės“ pavadinimas.
„Gėlę gavau labai seniai, anksčiau laikydavau kambaryje ir ji man niekada nežydėdavo. Išleisdavo gražų stiebą – raibą, kaip žirafos kaklas, ir didelį lapą – kaip skėtį. Sužydėjo, kai vasarą išnešiau į šiltnamį“, – sako D. Kondrotienė.
Pernai žiedas buvo aukštesnis už pačią šeimininkę. Dabar žydintis augalas – jau „vaikutis“. „Mama“, kurios plokščias gumbas išsiplėtė per visą vazoną, šiemet nežydėjo.
Augalo priežiūrai daug dėmesio neskiria. Svarbiausia vasarą – palaistyti. Rudenį augalui reikia ramybės, tad vazonėlį su gumbu pastato rūsyje.
Leopardinis amorfofalas žydi gana ilgai – apie savaitę. D. Kondrotienė juokiasi – dabar mažiau vargo dėl smarvės, nes prapučia skersvėjis.
„Kas kita, jei nėra vėjo: atrodo, kad guli penkių dienų lavonas! Pirmą akimirką, kai įėjau į šiltnamį, pagalvojau: gal pelė nudvėsusi? Ne, mano puikusis žiedas!“ – juokiasi kelmiškė.
Pernai augalas žydėjimu „nudžiugino“ per Kalėdas – teko gėlę uždaryti į kitą kambarį.
„Kiti sako: aš nelaikyčiau, kad taip smirdi! Bet man įdomu!“ – pasakoja D. Kondrotienė. Kai per televizijos žinias kelmiškiai pamato, jog Botanikos sode pražydo leopardinis amorfofalas, pasidžiaugia: žydi ir namie.
„Šiaulių krašto“ inf.
Živilės KAVALIAUSKAITĖS nuotr.
Leopardinis amorfofalas, dėl savo kvapo dar vadinamas lavongėle, sukrauna įspūdingą žiedą.
Žiedas nemaloniu kvapu vilioja vabzdžius.