
Naujausios
Žeimelyje kuria trijų valstybių dailininkai
Nuo savaitgalio Žeimelyje (Pakruojo r.) vykstančiame tarptautiniame dailės plenere „Čia mano namai“ kuria keturiolika menininkų iš Lietuvos, Latvijos ir Ukrainos. Jų darbus „ką tik nuo molberto“ žeimeliečiai ir miestelio svečiai galės pamatyti nuo šeštadienio Žiemgalos muziejuje.
Janina ŠAPARNIENĖ
janina@skrastas.lt
Ginta Stavrovska iš Latvijos, ukrainietės Iryna Gresik ir Zhanna Schevchenko, Lietuvos meno pasaulio atstovai Eugenijus Nalevaika, Arūnas Vasiliauskas, Marija Rastenienė, Eglė Talalienė, Violeta Židonytė, Bangutis Prapuolenis, Jolanta Šmidtienė, Benjaminas Jenčius, Irena ir Vilius Šliuželiai bei Valentinas Varnas (plenero kuratorius) nuo šeštadienio fiksuoja į akį kritusius Žeimelio pastatus.
„Ukrainoje toks mažas miestelis būtų tik kaimas. Čia nustebino gausa gražių gėlių ant palangių bei visame miestelyje. Labai įdomi pastatų architektūra, joje dar likusi kažkuomet čia gyvenusių žmonių dvasia. Žmonių meilė savo kraštui, savo miesteliui daro Žeimelį labai patraukliu lankytojams. Muziejus – tarsi pagrindinė miestelio ašis. Dailininkus visada labiau traukia senos detalės. Civilizacija yra gėris, bet kai visur pastatai tampa kaip supermarketai – vienodumas neįdomus. O Žeimelyje tiek laiko išsaugotų dalykų... Lietuvių ir ukrainiečių mentalitetai panašūs, gal tik Lietuvoje labiau saugomas paveldas, domimasi kultūra“, – dalijosi įspūdžiais I. Gresik, Zaporožės dailininkų sąjungos pirmininkė.
Viena iš plenero organizatorių, Žiemgalos muziejaus direktorė Daiva Skrupskelytė pažymėjo, kad menininkai labiausiai ir domisi senaja miestelio architektūra, išlikusiomis spalvomis. Ukrainietės, fotografuodamos apylinkes, pastatus, randa skirtumų su kitų Lietuvos regionų architektūra, žeimelietišką paveldą lygina su senais pastatais Vokietijoje.
Dailininkai siužetų randa ne tik gotikinėje Žeimelio centrinėje aikštėje su raudonų plytų pastatais. Ne vieno kūrėjo akį patraukė apylinkių gamta, o kai kurie žeimeliečiai gali tikėtis pamatyti ir savo portretus.
„Kur bežiūrėsi, visur galima piešti“ – taip plenero veiksmą apibūdina dailininkai“, – sakė „Šiaulių kraštui“ muziejininkė D. Skrupskelytė.
Visi menininkai, išskyrus ankstesniųjų metų plenerų dalyvius I. ir V. Šliuželius, Žeimelyje lankosi pirmą kartą.
Pleneras „Čia mano namai“ skirtas Lietuvos šimtmečio jubiliejui, o pavadinimas reiškia namus plačiąja prasme.
„Namai – tai ir savas kiemas, ir tėvynė“, – komentuoja D. Skrupskelytė.
Larisos KAZAKEVIČIENĖS nuotr.
Tarptautinį plenerą Žeimelyje sukvietė (iš kairės) Žiemgalos muziejaus direktorė Daiva Skrupskelytė ir Kauno akvarelininkų lyderis Valentinas Varnas.