
Naujausios
Gražusis Lvovas – su karo ženklais
Šiaulietė Elona Limantienė gyvena įspūdžiais, patirtais per kelias viešnagės dienas Lvove. Šis Vakarų Ukrainos miestas pamėgtas lietuvių turistų: ir dėl vakarietiškos dvasios, ir dėl palyginti mažų kainų. Bet šiaulietės žvilgsnis į šį miestą – ne tik turistinis. „Karas ten yra čia pat ir kiekvieną dieną, gal kiti to nemato, nejaučia, aš jaučiau“, – sako šiaulietė.
Rūta JANKUVIENĖ
ruta@skrastas.lt
Kryžius, saugojęs karius
Lvovas yra kone už dviejų tūkstančių kilometrų nuo karo zonos, įsižiebusios po Krymo okupacijos prieš ketverius metus su prorusiškais separatistais Donecke, Luhanske, Rytų Ukrainoje.
„Gyvenimas Lvove eina savo vaga, lyg viskas gerai... gražu, daug istorijos, įvykių, žmonių – vietinių ir atvykėlių, nuostabios architektūros, – dalijasi įspūdžiais E. Limantienė. – Bet čia pat matai ir karo ženklus.“
Tris dienas buvo Lvove, ir nebuvo dienos, jog išėjus į miestą nepamatytum karo: Lvovo centre, kuris yra saugomas UNESCO, beganant akis po unikalios architektūros grožybes, pasiūlys nacionalinių juostelių ant rankos, paprašys paaukoti sužalotam kovotojui, vos ne ant kiekvieno paminklo užtempta balta marška su užrašu „Laisvę Olegui Sencovui“ (Ukrainos režisierius Olegas Sencovas kali Rusijoje ir jau daugiau nei mėnuo badauja; nuteistas 20 metų laisvės atėmimo bausme už „teroristinių aktų“ organizavimą Kryme).
„Karas ten yra labai arti, – dalijasi patirtu jausmu. – Vakare, be 15 minučių dešimtą valandą, muzika nutyla – nes valstybė kariauja. Gyva muzika restoranuose, kavinėse baigiama groti.“
„Įeiname į vieną gražiausių Lvovo bažnyčių – šventųjų Petro ir Povilo Įgulos katedrą, o ten pilna žuvusių lvoviečių nuotraukų, – pasakoja. – Pamerktos nacionalinių spalvų – geltonos ir melsvos – chrizantemos, o šalia – paprastas kryžius, sukaltas iš balto beržo.“
Prie to beržinio kryžiaus – krūva pribertų gilzių, šaudmenų skeveldrų, suniokotų šalmų, kareiviškų gertuvių.
Vietinių klausė, iš kur tas kryžius, ir išgirdo nepaprastą jo istoriją.
Prieš ketverius metus rugpjūtį Luhansko srities Pobedos kaime, lauko stovykloje, kariai iš motorizuotos „Geležinės brigados“ bataliono pastatė lauko koplyčią, o šalia – pašventintas beržinis kryžius.
Ukrainiečių pozicijos po mėnesio buvo apšaudytos rusiškos raketinės sistemos „Smerč“ naikinančia ugnimi. Viskas aplink išdegė, o beržinis kryžius liko stovėti, ugnies nė nepaliestas. Žuvo keli kitų nacionalinės armijos padalinių kovotojai, o visi „Geležinės brigados“ kovotojai liko gyvi. Tikima, jog beržo kryžius juos saugojo.
2016 metų gruodį šis kryžius buvo atvežtas į Lvovą, į Igulos katedrą.
„Kas iš turistų nežino, kad Ukrainoje vyksta karas, tas jo galbūt nemato, bet mes tai žinome, ir to nejausti neįmanoma, – sako E. Limantienė. – Cerkvėse, bažnyčiose kasdien meldžiamasi už žuvusiuosius.“
Per ketverius metus žuvo 5,5 tūkstančio Ukrainos kovotojų. Laidoti jie vežami ten, iš kur kilę.
Lvove senosiose istorinėse Lichačiovo kapinėse palaidota šimtai žuvusių lvoviečių, jiems pagerbti įrengtas memorialas. Tose kapinėse dviejose vietose jiems skirti plotai: rikiuojasi eilės su kukliais vienodais antkapiniais kryžiais ant žuvusių ATO karių kapų – skausminga Ukrainos dabartis.
„Eina tų istorinių kapinių takais turistai – lenkai, amerikiečiai, mes, ir eina prie kapų ukrainiečiai, ant paminklų – nuotraukos, o jose – jauni veidai, – pasakoja šiaulietė. – Matėme vieną porą, nešančią gėlių prie kapo, ant paminklo jaunuolio nuotrauka – aišku, kad sūnaus.“
Gurmaniškame Lvove – patriotų kavinė
Gurmaniškasis Lvovas, šiaulietės žodžiais, ypatingas, o jo maršrute – ir patriotų kavinė „Kriivka“. Su šarmu neįtikėtinai įrengta viešojo maitinimo įstaiga. „Ten gavom ukrainietiškų barščių ir pusmetrio dešros: ant medinės lentutės paguldytas rūkytos dešros gabalas ir du česnakai – tai karo sąlygas atitinkantis maistas“, – pasakoja įspūdžius.
Toje kavinėje išvydo įrengtą lyg karo lauko ir technikos muziejų.
„Iš kavinės salės turi išeiti pro vidinius kiemelius, kuriuose kabo lėktuvas, stovi motociklas, gali ant jo atsisėsti fotografuotis, stovi stendai nuotraukų su ertme galvai iškišti ir fotografuotis, pristatyta šovinių dėžių, mėtosi gilzės, pastatyta aviacinė bomba, lyg būtų pramušusi sieną – išgriuvusios plytos. Tokios inscenizacijos niekur neteko matyti, – pabrėžia. – Sukuriamas visas spektaklis, į kurį patenki ir atėjęs, ir pakilęs išeiti iš kavinės. Gali imti ir vilktis čia pat kabantį šinelį, ginklą ir ... fotografuotis.“
Įspūdį paliko kitoje Lvovo kavinėje ir maisto „topas“ – bryzelis sūdytų lašinių, sumaltas ir su prieskoniais, krapais suspaustas į „sniego kamuoliuką“.
„Padėtas ant lėkštės kartu su kitais mėsos užkandžiais savo spalva ir forma ledus primenantis kamuoliukas, tepiesi lyg sviestą ant duonos, – sako Elona. – Mūsiškiai, pripratę tik prie rūkytų lašinių, nė neatpažįsta, jog čia sūdyti lašinukai, sako: „Čia taukai“.
Elementarūs valgiai, bet labai subtiliai patiekiami ir kiek kitaip. Dešreles, pavyzdžiui, patiekė su raugintai kopūstais, o juose – aitrioji paprika. Žuvis tešloje – lyg miniatiūrinės spurgytės, tešlos minimaliai ir jokio aliejaus pertekliaus.“
Stebino maisto šviežumas, geras patiekalų skonis. Kavinių ir restoranų – daugybė.
„Lvove yra 750 tūkstančių gyventojų, o penkiems lvoviečiams tenka viena kavinė. Kavos kultas ten nuo senų laikų, sunku net apsakyti, kokia ji skani, – tikina E. Limantienė. – Pas mus net ištaigingoje Vilniaus kavinėje negausi tokios skanios kavos, kaip ten, mažoje užeigėlėje.“
Ir mažos kainos traukia turistus.
„Už virtinukus su vyšniomis mokėjome 59 grivenas, tai nesudaro nė dviejų eurų, nes 31 grivena – vienas euras, – palygina. – Kolegė gėrė arbatą, mokėjo 30 grivenų, kas ėmė alaus bokalą, mokėjo po 20 grivenų.“
Patyrė ir išskirtinį lvoviečių požiūrį į lietuvius. Jeigu rusiškai pradedi šnekėti – reakcija bus nepalanki. Bet jeigu kalbi lietuviškai ar išgirsta, jog esi iš Lietuvos, atsiveria, ir tada „jautiesi lyg sesuo ar brolis būtum“.
„Net mūsų gidė Veronika, lenkaitė, dvidešimt metų gyvenusi Lietuvoje, su mumis kalbėjo lietuviškai, nors jai buvo nelengva, prisipažino – mokėsi, ruošėsi ir nuoširdžiai džiaugėsi savo pažanga“, – šypsosi prisiminusi.
„Lvovas, sakoma, yra patriotiškiausias šalies miestas, – pasakoja šiaulietė. – Beje, ne tik toje patriotų kavinėje sveikinamasi šūkiu: „Šlovė Ukrainai!“, o atsakoma „Šlovė didvyriams!“. Neįsivaizdavau, kad Lvove visa tai pamatysiu. Galbūt žmonės, atvažiavę pramogauti, sugeba to nepamatyti – man taip neišėjo.“
Asmeninės nuotr.
Elona Limantienė – su vienu garsiu Lvovo vaistininku. Čionykščiams vaistininkams, bandžiusiems iš naftos degtinės išvaryti, netyčia pavyko pagaminti žibalą, o paskui – ir žibalinę lempą. Todėl skelbiama, kad pirmoji žibalinė lempa suspingsėjo Lvove, o jos išradėjai – Ignacas Lukaševičius ir Janas Zehas – 1853 metais už tai gavę Vienos patentą.
Lvovas augina medelius vazonuose
Reikalaujama laisvės Olegui Sencovui, Ukrainos režisieriui, įkalintam Rusijoje ir jau mėnuo badaujančiam.
Kareiviškos milinės kabo patriotų kavinėje – galima užsimesti.
Patriotų kavinės interjeras
Kavinėje patiekiamas karo salygas atitinkantis maistas.
Lvovo šv. Petro ir Pauliaus Įgulos katedroje – beržinis kryžius iš karo lauko, išlikęs nepaliestas raketinės „Smerč“ ugnies, ir daugybė „Dangaus rinktinės“ – žuvusių kovotojų – nuotraukų.