
Naujausios
„Šiaulių energija“ negali nusipirkti biokuro
Šilumos tiekėjai sunerimę – biokuro kainos biržoje kyla, o ilgalaikiai sandoriai praktiškai nesudaromi. Pardavėjai kaupia biokurą, kad šildymo sezonui kainas dar labiau pašokdintų.
„Šiaulių energijos“ bendrovei, kaip daugumai kitų šilumos tiekėjų, dar nepavyko nusipirkti biokuro šildymo sezonui. Tokios situacijos šilumos tiekėjai neatsimena.
Rūta JANKUVIENĖ
ruta@skrastas.lt
Bendrovės „Šiaulių energija“ generalinis direktorius Česlovas Kasputis „Šiaulių kraštui“ sakė, jog nepavyksta nusipirkti biokuro šildymo sezonui – nuo spalio pradžios.
Praeitą savaitę per aukcioną biržoje nepavyko nusipirkti biokuro po 180 eurų už toną.
„Pernai už tokią vidutinę –180 eurų – kainą pirkome biokurą šildymo sezonui, nuo jos ir pradėjome, bet niekas nieko nepasiūlė, – sakė Č. Kasputis. – Kai kurios kitų miestų šilumos bendrovės siūlėsi pirkti ir po 210–230 eurų, bet ir už tokią kainą jokie pardavimai nevyko.“
Jo žodžiais, situacija sunkiai suprantama: „Pernai buvo šlapia, į miškus buvo sunku įvažiuoti, todėl pardavėjai kėlė kainas, bet dabar – sausa, o ir kainas laiko aukštas, ir iš viso beveik nieko neparduoda pagal ilgalaikius sandorius.“
Č. Kasputis palygino, jog pernai, užpernai savaitinių sandorių kaina būdavo didesnė, nei ilgalaikių, o dabar atvirkščiai. Trumpalaikių sandorių kaina jau svyruoja tarp 180 eurų ir 200 eurų.
„Žino, kad ateis žiema, ir mes būsime priversti pirkti biokurą už didesnes kainas, – sakė „Šiaulių energijos“ vadovas. – Bet tai atsilieps šilumos kainoms.“
Reguliuojamos šilumos kainos tiekėjai biokurą gali pirkti tik per biržą. Aukcionai vyksta kas savaitę, antradieniais.
„Šį antradienį vėl bandysime žiemai nusipirkti biokuro – siūlysime 210–220 eurų kainą, bet ar už tokią kas parduos? Sustoti negalėsime, turėsime ir su didesnėmis kainomis taikytis ir pardavėjai tą puikiai žino“, – sakė „Šiaulių energijos“ vadovas.
Jo žodžiais, jeigu biokurą pavyktų nupirkti po 220 eurų, šildymo sezonu bendrovės tiekiama šiluma brangtų 10 procentų.
„Šiaulių energija“ žiemą šilumą gamina degindama biokurą ir dujas. Biokuras sudaro 70 procentų, o dujos – 30 procentų naudojamo kuro. Dujos taip pat nepinga – nuo liepos 1 dienos pabrango 3,5 procento. Vien dėl šio dujų brangimo šiluma brangsta 3 procentais.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Česlovas Kasputis, bendrovės „Šiaulių energija“ vadovas, sako, jog nepavyko biokuro įsigyti už pernykštę vidutinę 180 eurų už toną kainą, dabar aukcione siūlys 210–220 eurų: „Bet ar kas parduos?“
Komentaras
„Investicijos į biokatilus gali prarasti prasmę“
Šilumos tiekėjų asociacijos prezidentas Valdas Lukoševičius „Šiaulių kraštui“ komentavo situaciją:
– Trumpalaikiai – savaitiniai – biokuro pirkimo kontraktai dar sudarinėjami, bet ir jie pabrango 30–40 procentų palyginti su pernykštėmis kainomis tuo pačiu metu. O ilgalaikiams sandoriams pardavėjai pasiūlo nerealią 300 eurų už toną kainą, kad tik niekas ir nepirktų.
Priežastis paprasta – vasarą biokuras pigesnis, žiemą brangesnis. Kadangi visi šilumininkai vasarą vis stengdavosi nusipirkti biokuro žiemai, tai dabar jo tiesiog žiemai nepardavinėja.
Matome, kad vyksta biokuro supirkinėjimas ir kaupimas, ir nežinia, kokiomis kainomis jis bus pardavinėjamas.
Ta nežinia kelia nerimą. Keliame tą klausimą biržos operatoriui. Aiškina, kad mediena brangsta, biokuro poreikis išaugęs, rinka padidėjo, parduodama Latvijai, Skandinavijai.
Kaimynai iš mūsų išveža biokurą, o mes jo neįsivežame nei iš Baltarusijos, nei iš kitur – pažeidžiamas ir eksporto importo balansas.
Dar vyksta spekuliaciniai perpardavimai. Kas gali, kaupia medieną aikštelėse miškuose ir parduos, kai ji bus labai brangi.
Perspėjome ir Energetikos ministeriją, ir Aplinkos ministeriją. Valstybinė miškų urėdija pusę miškų valdo, valstybė šilumos kainas reguliuoja, o už tvoros kuro ruošimas šilumai gaminti vyksta kaip nori.
Pasekmes pajus ne tik šilumos įmonės, bet ir gyventojai, ir valstybė – didės šilumos mokesčiai, ir reikės daugiau socialinių išmokų kompensacijoms už šildymą.
Jeigu kas dabar parduotų biokurą po 240 eurų už toną, tai šiluma brangtų 15–20 procentų. Bet, mano žiniomis, tokie pusmetiniai sandoriai vos keli tebuvo.
Yra keli pagrindiniai dideli biokuro pardavėjai. kurie užima pusę rinkos, kas gali paneigti, kad jie nesusitarė? Keliame klausimą ir dėl galimo kartelinio susitarimo.
Jau liepos mėnesį išryškėjo skirtinga nei pernai situacija, todėl šilumos bendrovės ir sunerimo.
Gali prarasti prasmę investicijos sudėtos į biokuro katilus, jeigu vėl būsime priversti pirkti daugiau dujų, ir pinigai išeis iš Lietuvos.
Martyno Ambrazo (ELTA) nuotr.