
Naujausios
Lapė įšoko į paveikslus
Pakruojietei pedagogei Gitanai Kokmanienei ši vasara sutapo su pirmąja personaline paveikslų paroda Pakruojo J. Paukštelio viešojoje bibliotekoje. Ekspozicija buvo suplanuota dar prieš penkerius metus, bet jos laiką nutolino sunki avarija, su kurios pasekmėmis G. Kokmanienė tebekovoja iki šiol.
Janina ŠAPARNIENĖ
Siužetai ir spalvos ateina iš gamtos
Kone dviejose dešimtyse aliejumi tapytų paveikslų dominuoja gamtos motyvai – įvairios gėlės, medžiai. Vieni labiau realistiški, kiti – panašesni į simbolius, kone abstraktūs. Raudona, mėlyna, žalia ir geltona spalvos bei įvairūs jų atspalviai – nuo itin ryškių iki pastelinių.
„Bendramintės Pakruojo kultūros centro suaugusiųjų dailės studijoje (ją lanko Gitana – aut. past.) kartą juokavo, kad mano paletėje vien tik šitos spalvos ir tėra... Raudona ir mėlyna – mano favoritės visą laiką, net rengiuosi dažniausiai raudonais ar mėlynais drabužiais... O kitos spalvos ir atspalviai atėjo iš gamtos. Kodėl vėl ir vėl tapau gamtą, gėles, ypač ryškiažiedes aguonas? Gamta yra pats didžiausias kūrėjas. Užtenka tik per langą pažiūrėti – kokie peizažai atsiveria!“
Naujausius paveikslus Gitana ir pasirašo gamtišku kūrybiniu G. Lapės pseudonimu. Kartą dėl šio parašo pedagogė net buvo palaikyta tapytoja iš Latvijos.
„Ryškiakailė lapė, ne vienos tautos folklore įkūnijanti gudrumą, lydi jau kelintą mano giminės kartą. Maskvoje lankydavau ten palaidotų prosenelių Lapinų kapus. Su lapėmis susijusią mergautinę Lapinskaitės pavardę gavau iš amžiną atilsį tėčio, o ir bendramoksliai buvo praminę Lape. Natūralu, kad galiausiai ta vikri gudruolė ir į mano paveikslus įšoko“, – juokiasi G. Kokmanienė.
Nuo adatos prie teptuko
Beveik ketvirtį amžiaus priklausanti Lietuvos tautodailininkų sąjungai, pakruojietė ilgus metus buvo žinoma kaip siuvinėtoja, dalyvaudavusi tiek rajono, tiek apskrities parodose.
Meninio siuvinėjimo specialybę turėjusi Gitana apie dešimtmetį vadovavo rankdarbių būreliui anuometiniuose Pakruojo moksleivių namuose. Ne viena dešimtis jaunųjų pakruojiečių iš jos išmoko siuvinėti kryželiu, peltakiuoti, įvairiausių kitokių dygsnių dygsnelių... Bet moksleivių namai buvo uždaryti.
Ėmusi ieškoti kito analogiško darbo, G. Kokmanienė išgirdo, kad būtinas ir pedagoginis išsilavinimas. Pakruojietė įstojo studijuoti dailės ir technologijų specialybę į Šiaulių universitetą. Neakivaizdžiai mokydamasi, susipažino su taip pat studijavusia Pakruojo kultūros centro studijos vadove Laimute Veličkiene.
„Iš pradžių tapiau tik todėl, kad reikėdavo atsiskaityti universitete. Bet pastebėjau, kad laikui bėgant teptukas tampa vis mielesnis, pamilau dažus ir paletę. O pažintis su Laimute atvedė į dailės studiją“, – prisimena G. Kokmanienė.
Dar tebestudijuodama, Gitana gavo dailės mokytojos darbą Žeimelio žemės ūkio mokykloje.
Ankstesnioji kūryba, siuviniai, saugomi dėžutėse pedagogės namuose. G. Kokmanienė neslepia, jog kartais apima nostalgija adatai ir siuvinėjimo siūlams. Juk kadaise buvo taip įnikusi siuvinėti, kad griebdavosi rankdarbio, vos užmigdžiusi naujagimį sūnelį. Nors pačiai akys lipte lipdavo nuo miego stygiaus.
„Bet dabartinis pomėgis, tapyba, yra praktiškesnis. Paveikslai gali papuošti bet kokius namus, juos nesunku prižiūrėti. O autoriui – ilgai laikyti drobes, sustatytas nuošalioje vietoje. Tuo tarpu siuviniai ne visur tinka, ir saugoti jiems reikia sandarių dėžučių“, – lygina pakruojietė.
Parodos laiką nutolino avarija
Aktyviai parodose dalyvaujanti G. Kokmanienė pirmąją personalinę paveikslų ekspoziciją rengė dar prieš penkerius metus. Bet netrukus prieš būsimą atidarymą pakliuvo į avariją: į automobilį, kuriuo pakruojietė važiavo su bendradarbe, įsirėžė kita mašina.
Sunkius sužalojimus patyrusią G. Kokmanienę ištiko koma. Iš moters gyvenimo buvo visiškai išbrauktos trys savaitės. O pabudusiai skyrę reikiamus tyrimus, atlikę procedūras, gydytojai netrukus išrašė iš ligoninės.
„Pasakė, jog namų sienos gydo geriausiai. Ir gydytojai buvo teisūs! Maždaug po trijų mėnesių, praleistų lovoje slaugant namiškiams, pradėjau vaikščioti. O atsistojusi ant kojų, ėmiau ir teptukus“, – prisimena Gitana.
Sustiprėjusi pakruojietė grįžo į darbą. Bet avarija nepraėjo be pasekmių – G. Kokmanienei prisiėjo nešioti gyventi padedantį aparatą, įsiūtą į kaklą. Jį pedagogė užmaskuodavo šalikėliais, skarelėmis, tapusiais jos firminiu aksesuaru. Tik praėjusių metų pabaigoje gydytojai nutarė, kad aparato nebereikia.
Po avarijos Gitana jaučia ir kitas traumų pasekmes. Kartais reikia nemažai pastangų su jomis susitvarkyti. Bet šyptelėjusi tautodailininkė sako, jog gyvenimas tęsiasi – galbūt reikėtų surengti ir daugiau parodų.
Autorės nuotr.
Pakruojietė tautodailininkė Gitana Kokmanienė prieš eilę metų adatą ir siūlus išmainė į tapybą. Polinkis kūrybai įveikia ir sunkių traumų pasėkmes.
Paveiksluose – dažniausiai gamta ir ryškios spalvos.