
Naujausios
Virstantį malūną ruošiamasi remontuoti
Rugpjūčio pabaigoje ketinama suskaičiuoti, kiek kainuos istorinio medinio Steigvilių vėjo malūno remontas. Paveldo objektas jau kelintus metus – avarinės būklės, galintis bet kuriuo metu nuvirsti nuo stipresnio vėjo.
Janina ŠAPARNIENĖ
Po šios vasaros vėjų Steigvilių malūno kepurė, krypstanti trečius metus, dar labiau palinko. Nudraskyta apie trečdalis skardos, pro kiaurymes teka vanduo. Ir pačių kiaurymių medinėse sienose, ypač po kepure, akivaizdžiai daugėja, sienos darosi vis panašesnės į rėtį.
Pakruojo kultūros, paveldosaugos ir viešųjų ryšių skyriaus vedėja Birutė Vanagienė informavo, kad Steigvilių malūnas netrukus bus remontuojamas. Kiek kainuos darbai, planuojama skaičiuoti rugpjūčio pabaigoje.
„Sąmata tikrai bus didelė. Malūną vis apžiūrime, matome, kad jo būklė prastėja. Didžiausia bėda – ne apardyta kepurė, o supuvę apatinio vainiko rąstai. Juos gali tekti keisti“, – sakė B. Vanagienė.
Apie galintį nugriūti Steigvilių malūną „Šiaulių kraštas“ rašė dar 2016-aisiais – tuomet po stiprių vėjų jo kepurė smarkiai pakrypo. Pakruojo kultūros paveldo tarnybos vedėjas Mindaugas Veliulis tąkart teigė, kad pinigų statinio remontui neturima – pirmiausia būtina užsandarinti kitus, dar blogesnės būklės malūnus.
Anot B. Vanagienės, aukščiau minėtų malūnų nykimas jau sustabdytas. Sudėti langelių stiklai ir Pašvitinio malūnui, menančiam prieš 50 metų Pašvitinio jaunuolių surengtą patriotinę akciją – iškeltą Trispalvę. Todėl atsirado galimybių skirti pinigų Steigvilių malūnui remontuoti.
Šis malūnas – ne tik technikos, bet ir istorijos paminklas. Jį 1891-aisiais pastatė Steigvilių ūkininkas Jonas Beinoravičius – apylinkių šviesuolis, susijęs su lietuviškos spaudos platinimu. Savo namuose J. Beinoravičius buvo įsteigęs slaptą lietuvišką mokyklėlę.
Tarybiniais metais malūnas buvo atimtas iš savininkų, juo naudojosi vietos kolūkis, pastatą suremontavęs, uždėjęs skardinę kepurę.
Malūnas nebenaudojamas jau daugiau kaip trisdešimt metų. Savininkų palikuonys jo susigrąžinti nepretendavo, paminklas liko Pakruojo savivaldybės nuosavybe. 2008-aisiais statinys ypač smarkiai nukentėjo nuo vagių – istorinių girnų pasigviešę nusikaltėliai jas išnešė, išlaužę sienas. Kad malūnas nesugriūtų, jo apačia tuomet buvo apkalta lentomis.
Autorės nuotr.
Steigvilių malūno kepurė dar labiau pakrypo po šios vasaros vėjų, sienose daugėja skylių.