
Naujausios
Pamilęs lietuvaitę, įsimylėjo Lietuvą
Lietuvos krepšinio rinktinė, ypač „Žalgirio“ krepšininkai, turi ištikimą aistringą gerbėją, kurio pavydėtų bet kuri komanda. Ali Adnan iš Pakistano griebiasi už galvos ir juokiasi: „Turbūt per krepšinio varžybas nusiroviau plaukus!“ Linksmas ir geraširdis Ali, puikiai kalbantis lietuviškai, ne sykį pakartoja: „Aš tikrai myliu Lietuvą!“ Mūsų šalį jis įsimylėjo, pamilęs šiaulietę. Savo namais laiko Šiaulius, čia augina du sūnus ir norėtų sulaukti senatvės.
Loreta KLICNER
loreta@skrastas.lt
Apie Lietuvą – su meile
Ali Adnan beveik visą pokalbį šypsosi: jo optimizmas ir pozityvus požiūris į gyvenimą Lietuvoje, rodos, ištirpdytų ir šalčiausią bambeklį. Grilio šefu armėnų restorane „Araratas“ dirbantis Ali – tarsi įkvėpimas džiaugtis gyvenimu.
Tiesa, Ali juokauja, kad jau „sulietuvėjo": gatvėje sveikinasi tik su pažįstamais, o ne su visais, kaip Pakistane, įsimylėjo krepšinį, klausosi lietuviškos muzikos, o balius be cepelinų – ne balius. Kai su draugais išvažiuoja kepti šašlykų ir įkvepia tyro miško oro, sako, apima neapsakomas jausmas: „Mmm...“ – šiltai nusišypso Ali.
Į Lietuvą jis atvažiavo daugiau negu prieš dvylika metų. Vilniaus universitete jaunuolis mokėsi verslo vadybos. Šeima, ypač tėvas, norėjo, jog sūnus įgytų profesiją ir turėtų diplomą, kurį pripažintų užsienio šalyse. Bet studijų Ali nebaigė, jautė, kad verslo vadyba – ne jo profesija. Be to, mirė tėvai. Ši netektis tuo metu 21-erių Ali buvo labai skaudus smūgis.
Vilniuje susirado darbą vienoje tarptautinėje kompanijoje, po to kitoje, bet visada žinojo, kad labiausiai patiktų gaminti.
„Man nuo vaikystės patiko skaniai pavalgyti, skaniai pagaminti. Kiti klausia, kodėl nenoriu dirbti ofise, prie popierių, prie kompiuterio? Tai ne man“, – įsitikinęs Ali.
Vilniuje jis susipažino su būsima žmona Egle, matematike ir krepšininke.
„Ji vos ne pusę metų mane ignoravo, nes esu užsienietis ir turbūt čia atvažiavau tik trumpam, – šypsosi Ali. – Bet aš įsimylėjau. Ir kartu su ja įsimylėjau Lietuvą.“
Sukūrę šeimą ir laukdami pirmagimio, jie persikėlė gyventi į Šiaulius, čia buvo būstas ir artimieji. Ali iš pradžių baiminosi, kad mažame mieste gali nepritapti. Vilniuje liko darbas ir draugai.
„Mano draugai, ypač lietuviai, gąsdino, kad Šiauliuose dėl rasizmo turėsiu problemų. Vilniuje buvo atvejų, kai „skinai“ stumdėsi, spjaudėsi. Bet Šiauliuose to nepatyriau, nesutikau žmogaus, kuris mane pastumtų ar įžeistų dėl to, koks aš esu“, – sako Ali.
Kalbą išmoko pats
Atvažiavęs gyventi į Šiaulius Ali dar nekalbėjo lietuviškai, su žmona bendraudavo anglų kalba. Kad su uošviais nereikėtų kalbėti per vertėjus, jis nutarė išmokti lietuviškai.
„Pagalvojau, jeigu čia gyvenu, turiu išmokti lietuviškai. Taip turi būti, – įsitikinęs Ali. – Kursų nelankiau, bet vakarais žiūrėdavau televizijos serialus, tokius kaip „Moterys meluoja geriau“ ar „Nemylimi“, labai patikdavo žiūrėti žinias. Ir daug bendraudavau su žmonėmis. Dabar moku skaityti, rašyti, beveik viską suprantu. Bet yra gramatinių klaidų... Gal per laiką išmoksiu?“
Ali šypsosi, kad iš pradžių lietuvių kalba atrodė neįveikiama: „Ačiū ar pačiū... atrodė, kad niekada neišmoksiu, bet kuo toliau, tuo labiau sekėsi. Ir žmonės girdavo: kaip gerai kalbi. Tai suteikė pasitikėjimo.“
Jis sėkmingai išlaikė lietuvių kalbos ir Lietuvos Konstitucijos egzaminus.
Savo gimtąja urdu kalba jis bendrauja telefonu su artimaisiais, kurie gyvena Pakistane. Kartais nuvažiuoja jų aplankyti.
„Bet po kelių dienų noriu grįžti į Lietuvą, – tikina Ali. – Aš be žmonos ir vaikų negaliu. Grįžtu ir jaučiu – čia yra mano namai: žmona, vaikai laukia.“
Ali patinka, kad Lietuvoje yra mažai žmonių. „Štai sekmadienį beveik tuščias miestas, – sako šiaulietis. – Pakistane milijonai žmonių – oro uoste, gatvėse. Trūksta oro. Man reikia erdvės. Čia – ramybė.“
Krepšinio šeima
Apie savo žmoną Eglę ir šeimą Ali kalba su meile. Jam labai patinka uošvio kompanija, kartu žiūri krepšinį.
Nepamilti šios sporto šakos Ali tiesiog negalėjo: žmona žaidė už Vilniaus universiteto krepšinio komandą, uošvis – treneris ir kūno kultūros mokytojas, žmonos brolis irgi žaidžia krepšinį.
„Jūs pamatytumėte, kaip aš žiūriu varžybas! Aš turbūt savo plaukus nuroviau per krepšinio varžybas! Esu labai didelis „Žalgirio“ fanas, o kai žiūriu Lietuvos rinktinės žaidimą, vaikai eina į kitą kambarį, – apie savo aistrą krepšiniui pasakoja Ali. – Kelis kartus važiavom į Latviją žiūrėti 18-mečių čempionato, kai žaidė Jonas Valančiūnas Lietuvos rinktinėje. Žmonės žiūrėjo į mane ir stebėjosi: kodėl jis serga už Lietuvą, vos ne iš proto eina? Vienas sirgalius atnešė alaus, spaudė ranką ir sakė: tu – kaip tikras lietuvis.“
Kai žmona kartą paklausė, kokia kalba jis mąsto – lietuviškai ar urdų, Ali iš pradžių nustebo. „Geras klausimas, – prisimena Ali. – Lietuviškai! Kai 24 valandas kalbi lietuviškai, ar gali būti kitaip? Urdu kalbu tik telefonu su artimaisiais. Bet tos kalbos neužmiršau.“
Ir staiga prisimena: „Vakar sapnavau lietuviškai!“
Mylimą darbą susirado Šiauliuose
Iš vaikystės atsineštą svajonę gaminti Ali išpildė Šiauliuose. Pramokęs lietuviškai ieškojo darbo miesto kavinėse ir restoranuose, tačiau nesėkmingai. Vienas pažįstamas pasiūlė nueiti į armėnų restoraną „Araratas“ – gal ten jis bus reikalingas? Ali atėjo tuo metu, kai „Araratas“ ieškojo darbuotojo prie grilio.
„Pakalbėjau su savininku ir iš karto pajutau bendrumą. Sako, pabandyk“, – prisimena Ali. Kitą rytą atėjęs į darbą jis jau žinojo, kad čia bus savas. Dabar Ali – grilio šefas: ir produktus užsako, ir marinuoja, ir kepa.
„Man labai patinka, labai fainas kolektyvas. Jis mane myli. Be manęs jiems liūdna vakarėliuose, – juokiasi Ali. – Gal todėl, kad nemėgstu pyktis, šaukti. Kai ryte atsikeliu į darbą, jaučiuosi atsipalaidavęs, nėra įtampos. Ten kaip namai, aš savo darbą puikiai žinau.“
„Ararate“ jis dirba aštunti metai ir yra vienas iš ilgamečių darbuotojų.
Jis pasiilgsta pakistanietiško maisto, skonio iš vaikystės, kuris primena namus Pakistane.
„Namie gamindavo mama, ji turėjo ir padėjėją. Man patikdavo žiūrėti, kaip mama deda prieskonius“, – prisimena Ali. Kartais gamindavo ir jis, bet „neišeidavo taip skaniai“.
„Pakistane valgo riebiau, aštriau ir prie kiekvieno patiekalo turi būti lavašas, jį mirkome į patiekalą ir valgome“, – pasakoja Ali.
Su šypsena prisimena savo pirmus apsilankymus parduotuvėje Vilniuje: „Iš pradžių eidavau valgyti į kavines, bet kiek ten valgysi ir ką tėvas pasakys – ar tu atvažiavai atostogauti? Reikia gaminti namie. Porą valandų vaikščiodavau parduotuvėje su krepšiu, kol kažką nusipirkdavau“.
Pasigenda gerų naujienų
Pirmaisiais gyvenimo metais Lietuvoje Ali sulaukdavo daug klausimų apie Pakistaną, ypač apie moteris – ar jos ten neskriaudžiamos, ar tikrai vyrai turi po kelias žmonas?
„Daugybė žmonių to klausdavo, bet mūsų giminėje žmonos turi tiek pat ar net daugiau teisių negu vyrai. Mūsų šeimoje nė vienas vyras negyvena su keliomis žmonomis. Turi gerbti, mylėti moterį. Turi vieną, o apie antrą pagalvosi, išmes iš namų“, – šypsosi Ali.
Užaugo su dviem broliais ir seserimi, turėjo laimingą vaikystę: „Šeima buvo turtinga, buvau išlepintas, mane mylėjo, visko turėjome“. Vyresnysis brolis gyvena ir dirba Austrijoje, ten įsikūrę kitų giminaičių, dalis likę Pakistane.
Kalbėdamas apie Pakistaną, Ali apgailestauja, kad mus pasiekiančios žinios iš jo gimtosios šalies yra blogos: Talibanas, terorizmas, sprogimai ir panašios. Jis su tuo niekada nėra susidūręs.
„Mes matydavome konfliktus tik per televiziją, nes ten, kur gyvenome, buvo ramu. Šalis labai didelė, o neramumai vyksta šalia Afganistano sienos“, – sako Ali.
Jam apmaudu, kad Europoje žmonės nesulaukia žinių apie tai, kas yra gero Pakistane. Kai 1947 metais rugpjūčio 14 dieną Britanijos Indija buvo padalinta į Pakistaną ir Indiją, įsikūrė dvi valstybės. Ali žodžiais, indų ir pakistaniečių kultūros labai panašios, beveik ta pati kalba, tik Pakistane jam atrodo šiltesni žmonės.
„Jeigu jūs nuvažiuosite į Pakistaną, jus vos ne ant rankų nešios. Jiems svečias yra labai brangus: tris kartus per dieną maitins, nieko nereikalaus, labai mylės, ypač šviesų žmogų“, – pasakoja Ali.
Giminės Pakistane susitinka ne tik per vestuves ar laidotuves, kaip lietuviai, o bendrauja dažnai. „Jeigu dėdėms ar tetoms porą dienų neskambinsi, jie pagalvos, gal mes pykstamės?“
Dalis pakistaniečių, kaip ir lietuvių, emigruoja, bet Ali atsargus vertinti: „Žmonės galvoja, kad atvažiuos čia, ir iš karto bus geras gyvenimas, pinigai kris nuo medžių. Taip nėra, reikia dirbti. Taip, čia darbo sąlygos geros, yra sveikatos draudimas, biuletenis. Pradžioje ir aš norėjau keliauti, išvažiuoti į Angliją, Austriją. Bet dabar man visko užtenka. Aš nesiskundžiu gyvenimu. Manau, kad iki pensijos ir iki mirties aš gyvensiu čia.“
Autorės nuotr.
Tryliktus metus Lietuvoje gyvenantis Ali Adnan iš Pakistano įsimylėjo Lietuvą ir ypač Šiaulius.
Armėnų restorane „Araratas“ dirbantis Ali Adnan atrado savo pašaukimą.