
Naujausios
Šiaulių avangardistų „archeologijos“ 25-metis
Vladas VERTELIS
Šiaulių dailės galerijoje šeštadienį plačių užmojų menininkai Reda ir Arūnas Uogintai surengė parodą-performansą. Apibendrintas nuo 1993 metų Šiauliuose, Lietuvoje ir keliolikoje kitų pasaulio valstybių vykęs Uogintų archeologijos procesas: tapybos, skulptūros, grafikos, koliažo parodos, vaidinimai, įvairūs kiti netikėti vyksmai.
Veiksmas prasidėjo nuo kasos aparato čekių juostų, iš kurių juodais drabužiais dėvintys meninkai suvyniojo komercijos rutulį – gal sniego seniui, gal Žemės planetą. Tai ir autorių ironija/autoironija, nes visose galerijos erdvėse eksponuojami naujausi (apie 80 proc.), mieste dar nerodyti dailininkų kūriniai yra ne saloniniai darbai, o avangardas, dar kartą pakartojantis žinią, kad Šiauliai bent jau buvo vienas didesnių naujojo meno židinių Lietuvoje.
Archeologai ieškoti ir surasti skatina (net primygtinai) ir savo kūrybos vertintojus (vartotojus). Žmogaus ir gyvūno alegorija, labai ryški šioje jubiliejinėje parodoje, – tėra tik vienas iš atradimų.
Šiaulių avangardistų meno archeologija užfiksuota „pergamente“, ištiestame per dvi pirmojo aukšto sienas: sudėliotos įvairių leidinių publikacijos, tarp kurių nemažai ir iš „Šiaulių krašto“. Videosalėje demonstruojamas Karolio Kairio ir Pauliaus Karpo filmas – etiudai iš Uogintų performansų.
Parodos atidaryme gausi publika užpildė abu galerijos aukštus. Buvo daug jaunų žmonių. Turbūt nepasigesta gausaus sveikintojų būrio iš valdžios, nes Reda ir Arūnas Uogintai – ne dvaro dailininkai.
Giedriaus Baranausko nuotr.
Rutulys iš kasos aparato.
„Archeologai 25“ pergamentas.