Savanorystė – nuo greito maisto iki brandos

Savanorystė – nuo greito maisto iki brandos

Sa­va­no­rys­tė – nuo grei­to mais­to iki bran­dos

Pas­ta­rai­siais me­tais la­bai daug kal­ba­ma apie sa­va­no­rys­tę, ta­čiau kas tai yra, ko­dėl ver­ta sa­va­no­riau­ti, ko­kia to reikš­mė vi­suo­me­nei, ga­lų ga­le, kur sa­va­no­riau­ti, re­tas ži­no. Šiau­lie­tei Li­nai LU­KY­TEI prieš še­še­rius me­tus ki­lo min­tis su­kur­ti in­for­ma­ci­nę plat­for­mą, ku­rio­je jau­ni­mas ga­lė­tų ras­ti in­for­ma­ci­jos, kur sa­va­no­riau­ti. Li­na ma­no, kad į sa­va­no­rys­tę mie­lai įsi­trauk­tų ir vy­res­ni žmo­nės.

Jur­gi­ta JUŠ­KE­VI­ČIE­NĖ

jurgita@skrastas.lt

Sa­va­no­rys­tė kei­čia žmo­gų ir pa­sau­lį

„Gal ir po­mpas­tiš­kai skam­ba, bet sa­va­no­rys­tė kei­čia pa­sau­lį. Tu ski­ri sa­vo lai­ką ir kom­pe­ten­ci­jas tam, kad pa­dė­tum žmo­nėms, kad pa­sau­lis bū­tų ge­res­nis ir gra­žes­nis“, – sa­ko Šiau­lių jau­ni­mo cent­ro spe­cia­lis­tė, aso­cia­ci­jos „Apsk­ri­ta­sis sta­las“ na­rė L. Lu­ky­tė.

Vis­gi sa­va­no­riš­ka veik­la, pa­sak šiau­lie­tės, Lie­tu­vo­je dar nė­ra pa­kan­ka­mai ver­ti­na­ma.

Li­nos su­kur­tos dvie­jų sa­vai­čių pro­gra­mos tiks­las bu­vo pa­ro­dy­ti 14–29 me­tų jau­ni­mui, kas yra sa­va­no­rys­tė, kad kiek­vie­nas žmo­gus ga­li ras­ti sau tin­ka­mą sa­va­no­riš­ką veik­lą, ku­rio­je ga­li aug­ti.

„Per skir­tin­gas veik­las ga­li­me pa­ma­ty­ti, kiek daug yra so­cia­li­nių pro­ble­mų, ku­rių ne­ma­to­me bū­da­mi mo­kyk­lo­je, uni­ver­si­te­te, dirb­da­mi, bū­da­mi už­si­da­rę“, – sa­ko Li­na.

Sa­va­no­rys­tė, pa­sak Li­nos, pir­miau­sia nau­din­ga pa­čiam sa­va­no­riui – pa­de­da at­ras­ti sa­ve, mo­ko at­sa­ko­my­bės, ge­ri­na bend­ra­vi­mo su žmo­nė­mis įgū­džius, ple­čia aki­ra­tį, pa­de­da tap­ti jaut­res­niems so­cia­li­nėms pro­ble­moms, ug­do bend­ruo­me­niš­ku­mo, pi­lie­tiš­ku­mo jaus­mą. Sa­va­no­riš­kos veik­los įra­šas gy­ve­ni­mo ap­ra­šy­me – ži­nia po­ten­cia­liems darb­da­viams, kad jau­nuo­lis ne tik mo­kė­si, bet sa­vo lais­vą lai­ką sky­rė ki­tiems.

„Sa­va­no­rys­tė pa­kei­čia žmo­nes, da­ro drą­ses­nius, pa­de­da su­vok­ti, kad kiek­vie­nas ta­vo dar­bas ga­li da­ry­ti įta­ką mū­sų vi­suo­me­nė­je. Sa­va­no­riai tik­rai yra ki­to­kie, jei­gu yra pa­si­rin­kę sa­va­no­rys­tės kryp­tį ir il­gai sa­va­no­riau­ja“, – sa­ko L. Lu­ky­tė.

Ne­ma­to­mi stu­den­tai

Nors pro­gra­ma skir­ta jau­ni­mui iki 29 me­tų, ta­čiau ab­so­liu­ti dau­gu­ma be­si­krei­pian­čių jau­nuo­lių yra mo­kyk­li­nio am­žiaus, tiks­liau – iki tre­čios gim­na­zi­jos kla­sės.

L. Lu­ky­tė pa­si­gen­da stu­den­tų ir jau stu­di­jas bai­gu­sių jau­nų žmo­nių, ne tik no­rin­čių sa­va­no­riau­ti, bet ap­skri­tai da­ly­vau­jan­čių mies­to gy­ve­ni­me. „Jų tar­si yra, bet lyg ir nė­ra“, – sa­ko Li­na.

Dar prieš ke­le­rius me­tus stu­den­tai daž­niau įsi­trauk­da­vo į sa­va­no­riš­kas veik­las, da­bar – tik­ra re­te­ny­bė.

„Mes pa­sta­ruo­ju me­tu la­bai už­si­da­rę, ypač kai užau­go kar­ta, ku­ri sė­di in­ter­ne­te. Mes da­ro­mės in­di­vi­dua­lis­tai ir ne­be­la­bai no­ri­me pa­dė­ti ki­tiems“, – pa­ste­bi Li­na.

Pa­na­ši si­tua­ci­ja ne tik su jau­ni­mu, bet ir su vi­du­ti­nio am­žiaus žmo­nė­mis, ku­rių, pa­sak Li­nos, taip pat ne­pa­ma­ty­si daug mies­to ren­gi­niuo­se, šven­tė­se, veik­lo­se.

„Ap­link Šiau­lius sta­to­si nau­ji in­di­vi­dua­lių na­mų kvar­ta­lai, ku­riuo­se grei­čiau­siai ku­ria­si jau­nos ir vi­du­ti­nio am­žiaus šei­mos, bet mies­te jų be­veik ne­ma­ty­ti. Tur­būt po dar­bų jie tie­siog už­si­da­ro sa­vo na­muo­se ir ne­da­ly­vau­ja mies­to gy­ve­ni­me. Pa­na­šu, kad tam­pa­me di­de­liu mie­ga­muo­ju ra­jo­nu“, – svars­to Li­na.

Kur sa­va­no­riau­ti?

No­rė­ti sa­va­no­riau­ti yra vie­na, bet kaip su­ras­ti, kur sa­va­no­riau­ti? Ar sa­va­no­riai vi­sur lau­kia­mi?

L. Lu­ky­tė sa­ko, kad sa­va­no­rių pa­gal­bos la­biau­siai rei­kia ne­vy­riau­sy­bi­nių or­ga­ni­za­ci­jų veik­lo­se, jų or­ga­ni­zuo­ja­muo­se ren­gi­niuo­se. Kai ku­rio­se or­ga­ni­za­ci­jo­se rei­ka­lin­gi sa­va­no­riai, tu­rin­tys dau­giau pa­tir­ties ir kom­pe­ten­ci­jų, to­dėl su la­bai jau­nais žmo­nė­mis ne­no­ri dirb­ti.

„Sa­va­no­rių ypač rei­kia ren­gi­niuo­se. Tei­kiant pro­jek­tus, yra ne­tgi rei­ka­la­vi­mas, kad bū­tų įtrauk­ti sa­va­no­riai. Šią va­sa­rą Šiau­liuo­se tu­rė­jo­me daug vie­tų sa­va­no­riau­ti. Vi­sa­da sa­va­no­rių ran­kų rei­kia gy­vū­nų glo­bos na­muo­se, mie­lai sa­va­no­rius prii­ma se­ne­lių, neį­ga­lių­jų, vai­kų glo­bos na­mai“, – sa­ko L. Lu­ky­tė.

Vie­na iš pa­grin­di­nių sa­va­no­rys­tės tai­syk­lių – sa­va­no­riai ne­gau­na at­ly­gi­ni­mo. Jei­gu gau­na pi­ni­gų – tai jau dar­bas, o ne sa­va­no­rys­tė, ti­ki­na Li­na.

„Jei­gu or­ga­ni­za­ci­ja ar­ba ren­gi­nys tu­ri iš­tek­lių pa­gal pro­jek­tą ar iš rė­mė­jų, ga­li sa­va­no­riams su­teik­ti mai­ti­ni­mą, trans­por­tą, ap­gy­ven­di­ni­mą, at­ri­bu­ti­kos, gal­būt do­va­nė­lių. Ga­li bū­ti ir ki­šen­pi­ni­giai, bet ne­ži­nau, kas to­kių duo­da, ne­bent tai yra spe­ci­fi­nės pro­gra­mos, to­kios kaip Eu­ro­pos sa­va­no­rių tar­ny­ba, bet tai jau yra į už­sie­nį nu­kreip­ta sa­va­no­rys­tė“, – sa­ko sa­va­no­rių koor­di­na­to­rė.

L. Lu­ky­tė sa­va­no­rys­tę skirs­to į dvi gru­pes.

„Vie­na sa­va­no­rys­tės for­ma yra to­kia kaip „fast food“ (grei­tas mais­tas – aut. pa­st.) – grei­tas, links­mas rei­ka­las. Daž­niau­siai tai – įvai­rūs ren­gi­niai, kai iš to pa­ts gau­ni dau­giau nau­dos: ne­mo­ka­mai su­da­ly­vau­ji ren­gi­ny­je, gau­ni marš­ki­nė­lius, ga­li pa­si­jus­ti ren­gi­nio da­li­mi, bū­ti svar­bus, pa­si­pui­kuo­ti prieš drau­gus. Ši sa­va­no­rys­tės for­ma pa­kan­ka­mai po­pu­lia­ri.

Ki­ta sa­va­no­rys­tės for­ma, ku­rią lai­kau bran­des­ne, kai tu tik­rą­ja pra­sme už­sii­mi sa­va­no­rys­te, tei­ki pa­gal­bą vi­suo­me­nės na­riams, or­ga­ni­za­ci­joms, dir­ban­čioms su so­cia­li­nė­mis pro­ble­mo­mis. Kai rei­kia nuei­ti į so­cia­liai jaut­res­nes vie­tas, at­si­ran­da žmo­nių, bet ne tiek daug, gal­būt gy­vū­nai bū­tų išim­tis“, – sa­va­no­rys­tės for­mas api­bū­di­na Li­na.

Vis­gi L. Lu­ky­tė įsi­ti­ki­nu­si, kad per „fast food“ sa­va­no­rys­tę jau­ni­mą ga­li­ma įtrauk­ti į „bran­džią­ją“ sa­va­no­rys­tę.

Ba­lų už­si­dirb­ti ne taip pa­pras­ta

Prieš po­rą me­tų bu­vo pa­skleis­ta ži­nia, jog sto­jant į aukš­tą­sias mo­kyk­las už sa­va­no­riš­ką veik­lą bus pri­de­da­ma pa­pil­do­ma 0,25 kon­kur­si­nio ba­lo da­lis, o nuo šių me­tų sto­jan­tie­siems į aukš­tą­sias mo­kyk­las bu­vo nu­ma­to­ma skir­ti pa­pil­do­mą ba­lą už da­ly­va­vi­mą il­ga­lai­kė­je jau­ni­mo na­cio­na­li­nė­je ar­ba tarp­tau­ti­nė­je sa­va­no­riš­ko­je veik­lo­je, ku­ri yra ne trum­pes­nė ne­gu 3 mė­ne­siai.

Pa­sak L. Lu­ky­tės, bė­da ta, kad sa­va­no­riau­ti ga­li­ma tik ak­re­di­tuo­to­se or­ga­ni­za­ci­jo­se. Lie­tu­vo­je ak­re­di­tuo­tų or­ga­ni­za­ci­jų yra, ta­čiau ne vi­so­se sa­vi­val­dy­bė­se, tad ne vi­siems moks­lei­viams yra su­da­ry­tos vie­no­dos są­ly­gos.

Sa­va­no­riau­ti no­rė­tų ir vy­res­ni žmo­nės

L. Lu­ky­tė nea­be­jo­ja, kad sa­va­no­rys­tė, kaip užim­tu­mo for­ma, bū­tų pa­trauk­li ir vy­res­nio am­žiaus žmo­nėms. Be to, vy­res­ni žmo­nės tu­ri dau­giau gy­ve­ni­miš­kos pa­tir­ties, kom­pe­ten­ci­jų, ge­bė­ji­mų, ir jų pa­gal­ba la­bai bū­tų nau­din­ga dau­ge­liui or­ga­ni­za­ci­jų. Ta­čiau kur ga­lė­tų sa­va­no­riau­ti vy­res­ni žmo­nės?

„Da­bar įgy­ven­di­na­mi Eu­ro­pos so­cia­li­nio fon­do agen­tū­ros pro­jek­tai „54+“, ku­riais sie­kia­ma į sa­va­no­rys­tę įtrauk­ti žmo­nes nuo 54 me­tų, bet ne­ži­nau, kaip tie pro­jek­tai įgy­ven­di­na­mi, ko­kie re­zul­ta­tai, kiek tai bus veiks­min­ga“, – pa­sa­ko­ja Li­na.

Pa­sak L. Lu­ky­tės, ka­dan­gi vy­res­ni žmo­nės pa­mirš­ta­mi, gal dėl to ir pa­ti sa­va­no­rys­tė jų ma­žiau su­pran­ta­ma.

„Kai prieš tre­jus me­tus Jur­bar­ke vy­ko „Sa­va­no­rys­tės am­ba­sa­do­rių“ tink­lo su­si­ti­ki­mas ir išė­ję į mies­tą da­rė­me ap­klau­są, žmo­nių klau­sė­me, kas yra sa­va­no­rys­tė, ir ne­ma­žai vy­res­nio am­žiaus žmo­nių sa­kė, kad tai – tar­na­vi­mas ka­riuo­me­nė­je“, – pa­sa­ko­ja šiau­lie­tė.

No­rin­tiems sa­va­no­riau­ti, L. Lu­ky­tė pa­ta­ria in­for­ma­ci­jos ieš­ko­ti in­ter­ne­te, feis­bu­ke, kreip­tis į „Eu­ro­desk Lie­tu­va“ at­sto­vus sa­vi­val­dy­bė­se ar tie­sio­giai į ne­vy­riau­sy­bi­nes or­ga­ni­za­ci­jas.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

Li­na Lu­ky­tė įsi­ti­ki­nu­si, kad į sa­va­no­rys­tę mie­lai įsi­trauk­tų ir vy­res­nio am­žiaus žmo­nės, jei­gu tik apie tai tu­rė­tų pa­kan­ka­mai in­for­ma­ci­jos.