
Naujausios
SVEIKATA
Jauni medikai nenori būti statistiniais vienetais
Ilgą laiką gydytojos neturėjusi Kelmės rajono savivaldybė prieš porą metų pagaliau užpildė šį vakuumą. Puse etato dirba iš Junkilų kaimo kilusi jauna gydytoja Indrė Skirmantaitė. Ji dėsto ir Šiaulių valstybinėje kolegijoje. Nors pedagoginis darbas patinka labiau nei biurokratinis, Indrė nesigaili pasirinkusi darbą ir gimtinėje. Ji sako, jog pastaruoju metu vis daugiau jaunų gydytojų renkasi provinciją. Čia yra daugiau galimybių pasireikšti. Didmiestyje esi tik statistinis vienetas.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Medikė ir teisininkė
Indrė Skirmantaitė Kelmės rajono savivaldybės gydytoja dirba tik porą dienų per savaitę. Greitai bus dveji metai, kai jauna mergina dalija save į dėstytoją ir biurokratę.
„Dar ne taip seniai perkandau visas sistemos subtilybes: kaip skaityti teisės aktus, kaip juos taikyti, kaip kontroliuoti gydymo įstaigas, vykdyti prevencines programas ir tenkinti pacientų lūkesčius“, – prisipažįsta gydytoja.
Jos šeimoje ir giminėje – daug medikų. Tėvų profesijos taip pat susijusios su medicina. Mama – farmacininkė, tėtė – veterinarijos gydytojas.
Indrė pasirinko studijuoti biomediciną. Baigė Lietuvos sporto universitetą, kur įgijo bakalauro ir magistro kvalifikaciją. Tačiau merginą nuo mažumės traukė ir teisė. Todėl baigė išlyginamąsias teisės bakalauro, o vėliau ir bioteisės studijų programą ir įgijo teisės magistro laipsnį Mykolo Romerio universitete.
Baigusi studijas sugrįžo į Šiaulių apskritį. Dirbo Respublikinės Šiaulių ligoninės Reabilitacijos centre ir dėstė Šiaulių valstybinėje kolegijoje. Kai Kelmės rajono savivaldybė paskelbė konkursą savivaldybės gydytojo pareigoms, nusprendė dalyvauti. Laimėjusi konkursą, klinikinį darbą ligoninėje pakeitė biurokratiniu.
Tačiau sutiko dirbti tik puse etato, nes nenorėjo atsisakyti lektorės pareigų Šiaulių valstybinėje kolegijoje. Dėsto neurologiją, vidaus ligas, sveikatos teisę, judesių valdymą.
Jauna mergina džiaugiasi pritapusi ir gimtinėje, sulaukianti kolegų ir politikų palaikymo.
Problemos panašios visur
– Kokios ligos būdingesnės Kelmės rajono gyventojams?
– Situacija panaši kaip ir visoje Lietuvoje. Dominuoja širdies kraujagyslių ligos. Kiek skaudesnė tuberkuliozės problema. Šia liga sergančių rajono gyventojų skaičius viršija šalies vidurkį.
Problemą bandome spręsti skirdami lėšų socialiai neapdraustiems žmonėms patikrinti. Pernai tam tikslui skirta 400 eurų. Patikrinome 12 žmonių. Šiemet skirta dvigubai daugiau lėšų. Patikrinsime dar daugiau neapdraustųjų.
Dar viena iš rimtesnių problemų – savižudybės. Nors rajonas įsitraukęs į savižudybių prevencijos programą, bet žmonių, pakeliančių ranką prieš save, nemažėja arba mažėja nežymiai. Viliamės, jog suvaldyti situaciją padės iš Kauno į Kelmę atvykęs jaunas psichiatras.
– Bet nei psichiatras, nei rajone suburta prevenciniu darbu užsiimanti komanda negali sužiūrėti visų gyventojų ir numatyti visų galimų savižudybių atvejų.
– Svarbu sustabdyti ir nuo suicidinių minčių apsaugoti bent tuos, kuriuos pamatome ir pastebime. Gydytojas psichiatras čia gali nuveikti gana daug. Studijuojant mokoma prieiti prie pacientų, suteikiama labai daug psichologijos žinių.
Jaunimas atranda provinciją
– Turite puikų išsilavinimą. Bet grįžote į provinciją.
– Kol studijavau, negalvojau grįžti. Tačiau baigusi mokslus ir pagyvenusi didžiuosiuose miestuose, supratau, jog ten jaunas žmogus tėra tik vienas iš statistinių vienetų. Jaunam žmogui įgyti praktikos ir pasireikšti daugiau galimybių mažesniuose miestuose.
– Galbūt panašiai kaip Jūs mąsto ir kiti jauni gydytojai. Jau nemažai jų pasirinko Kelmę. Gal jie tiesiog sugrįžo į gimtinę? Ar juos patraukė kokie nors kiti motyvai, pavyzdžiui, didesnis atlyginimas?
– Yra sugrįžusių į gimtinę. Grįžta slaugytojos, farmacininkai. Tačiau iš Kelmės rajono gydomosios medicinos studijas pasirenka tik vienas kitas abiturientas. Galbūt tokių ilgai trunkančių mokslų nepajėgia finansuoti tėvai. Gal trūksta ir stipresnio pasirengimo. Galiausiai ir iš baigusių studijas grįžta ne visi. Jie sukuria šeimas, įsitvirtina mieste arba vyksta į kitą rajoną, kur gyvena antrosios pusės tėvai ir giminės.
Bet provinciją atranda, pavyzdžiui, kauniečiai. Jiems gydymo įstaigos skiria butus. Važinėjantiems padengiamos kelionės išlaidos. Neseniai Kelmėje pradėjo dirbti dvi jaunos šeimos gydytojos, vaikų ligų gydytojas, jau minėtas psichiatras, kiek seniau – traumatologas. Jaunimą, matyt, tenkina atmosfera gydymo įstaigose, galimybė dirbti savarankiškai, neblogas susisiekimas su Kelme.
Rajonų ligoninės skiria lėšų stažuotėms. Didelėse klinikose ir dėl stažuočių yra didžiulė konkurencija.
Apskritai, dabar pasikeitusi jaunų medikų orientacija, jiems įskiepijama daugiau pagarbos senam žmogui. O būtent senų žmonių daugiausia ir yra provincijoje.
Kitų krypčių studentai nenori seno žmogaus. Jie nori dirbti su jaunais ir gražiais.
– Džiugu tai, ką Jūs kalbate. Tačiau gydytojų vis tiek trūksta.
– Jų trūksta visur, ne tik provincijoje. Trūksta net užsienyje. Dabar ypač sunku provincijos šeimos gydytojams, nes nuolat plečiamos jų funkcijos, lankosi labai daug ligonių.
Nors dalis jaunų medikų jau važiuoja į provinciją, daugelis vis tiek lieka didmiesčiuose. Dalis jų jau studijų metais pastebimi mokslininkų, todėl renkasi doktorantūrą, pasiaukoja mokslui.
Dar didesnė dalis emigruoja. Pagal „Erasmus“ programas išvyksta į užsienį. Ten pamato diagnostikos galimybes, tobulus įrankius, kuriais dirba medikai, o tenykščiai gydymo įstaigų vadovai pamato puikias mūsų medikų žinias. Taip ir patraukia vienas kitą. Jauni gydytojai ten lieka ne vien dėl materialinio suinteresuotumo. Tiesiog jie ir ten mato didesnes galimybes.
– Bet tai neteisinga mūsų valstybės atžvilgiu. Valstybė patiria nuostolius.
– Taip, neteisinga. Jie privalėtų atidirbti bent keletą metų savo valstybei. Gal kada nors teisinė bazė privers tai daryti.
– O Jūs pati niekuomet nesvarstėte išvažiuoti?
– Niekuomet. Nors dirbdama reabilitacijos specialiste ar kineziterapeute užsienyje uždirbčiau kelis kartus daugiau. Bet pinigai negali atstoti visko, ką turiu čia, Lietuvoje. Galiausiai suprantu ir įstaigų vadovus. Jie norėtų specialistams mokėti daugiau, tačiau nėra iš ko.
– Bet pastaruoju metu gydytojams dažniau ir daugiau negu kitoms specialistų grupėms keliami atlyginimai.
– Taip, algos didinamos. Tačiau nežinome, koks medikų pasitenkinimo tomis algomis lygis.
Autorės nuotr.
Kelmės rajono savivaldybės gydytoja Indrė Skirmantaitė tiria ir pacientų skundus. Tačiau jų sulaukia labai mažai. Beveik visi užsienyje gyvenantys jos pažįstami sako, jog medicininis aptarnavimas ten blogesnis negu Lietuvoje.