
Naujausios
Diskusijos apžvalga
Šiauliai ir su pliusais, ir su minusų kupra
Visą mėnesį diskutavome „Ar šiauliečiai myli Šiaulius?“. Diskusijoje abejingų Šiauliams neatsirado. Jos dalyviai ir teigė, jog Šiauliai – idealus miestas gyventi, ir svarstė, kodėl ketvirtas šalies miestas vegetuoja ir ritasi į provincijos liūną?
Rūta JANKUVIENĖ
ruta@skrastas.lt
Yra kuo didžiuotis, bet...
Šalyje atliktas reprezentacinis gyventojų nuomonių tyrimas parodė, jog šiauliečiai prasčiausiai šalyje vertina savo miestą. Tik 11 procentų jų rašo miestui 10 balų, 54 procentai yra nepatenkinti viešosiomis erdvėmis.
Ši statistika užgavo ambicijas ir skatino diskutuoti, analizuoti nepasitenkinimo priežastis.
Žinomi šiauliečiai dalijosi savo požiūriu dienraščio puslapiuose. Reagavo į diskusiją ir dešimtys internetinių komentatorių.
Ar turi Šiauliai kuo didžiuotis?
„Šiauliai viską turi, ko reikia didmiesčiui“, – tvirtina parlamentaras istorikas Arūnas Gumuliauskas, laikąs save šiauliečiu, nors yra kilęs iš Kauno. Todėl nesuprantąs, kai čia gimę ir augę šiauliečiai neturi patriotizmo jausmo.
„Kauniečių patriotizmas nuo mažens ugdomas šeimose, o Šiauliuose to nėra“, – apgailestauja profesorius.
„Šiauliai – idealus miestas gyventi ir turi daug kūrybinio potencialo, – įsitikinę kanklininkė Kristina Kuprytė, aktorius Juozas Bindokas, dailininkas Kornelijus Užuotas.
Bet aktorius, džiaugdamasis, kad per 15 minučių dviračiu gali pasiekti ir bažnyčią, ir turgų, ir ežerą, pyksta važiuodamas: "Šaligatvių plytelės ištrupėjusios, išsikilnojusios – dantų protezai byra.“
O kanklininkė pastebi, jog „žmonės vis liūdnesni ir liūdnesni": „Vis dar nepritraukiam tokių investicijų, kurios gerintų situaciją. Gerovė daug ką reiškia – neužtenka, kad esame tik nuostabūs ir nuoširdūs žmonės“.
Internetininkai pritaria: gal išsikelkime minimum iššūkį, kad Šiauliuose vidutinis atlyginimas būtų bent toks kaip Klaipėdoje?
Muziejininkė Vilija Balzienė, architektė Rūta Stuopelienė akcentuoja, jog pasididžiavimo šaltinis yra miesto istorija, paveldas.
Miesto identiteto atsigavimo požymių yra, bet yra ir jo naikinimo žymių. Dramos teatro pastato rekonstrukcija, „užkalant“ kas buvo saugotina – ryškus neigiamas pavyzdys.
Radijo laidų vedėjas, kultūros projektų iniciatorius Laimontas Dinius prisimena, jog Šiauliai kažkada vadinti Lietuvos Mančesteriu dėl muzikos grupių gausos ir jaunimo subkultūros tradicijų. Bet dabar mato miestą, kuris ritasi į „provincijos liūną“.
Šiauliai turi oro uostą, bet keleiviniai lėktuvai nesileidžia, turi ežerus, bet jachtos neplaukioja. Nėra automagistralių nei su Vilniumi, nei su Ryga. „Kodėl?“ – klausia muzikos pedagogas Arijus Ivaškevičius, pasigesdamas globalesnio mąstymo kritinės masės.
Kas miestą valdo?
„Toks įspūdis, kad Šiaulius valdo ne šiauliečiai ir nė nesuvokia, ką daro, – piktinasi L. Dinius. – Daug metų, net dešimtmečiais, brandinta kultūrinė aplinka nyksta. Kai kūrybingi jauni žmonės neranda mieste vietos, jokios naujos trinkelės negelbės.“
Dizaineris Vilius Puronas rėžia, jog dabartinį miesto veidą kuria „laikini ateiviai": „Jie nei miesto istorijos žino, nei miestui sentimentų jaučia, nei rūpinasi jo urbanistinėmis perspektyvomis.“ Todėl nebėra, kam projektuoti miesto patriotizmo. Jo žodžiais, tik kai žmonės įtraukiami į kūrybos ar tikslingos veiklos procesus, jie tampa meilės miestui šeimininkais.
„Man atrodo, kad merdėjame, o tiksliau – vegetuojame. Tai toks periodas, kai augalas nužydėjęs, vaisius užauginęs, lapus numeta – kaip nors peržiemoti reikia. Štai tokios būsenos dabar esame“, – šiandieninį miesto gyvavimo etapą apibūdina architektas Algimantas Černiauskas.
Jis kelia esminį klausimą: ar yra miesto plėtros vizija, strategija?
Architekto nuomone, per tris dešimtmečius mieste buvo tik du strateginiai įvykiai – Vyskupijos įkūrimas ir Šiaulių universiteto įsteigimas. Jie pastūmėjo miestą pirmyn. O kas šiandien strateguojama?
Savivaldybės strateginiame plane įvardyta Saulės miesto vizija – tai jokia strategija.
„Valdyti procesus, valdyti pinigus yra didžiulis menas. Valdyti reikia mokėti, – A. Černiauskas pabrėžia, ko labiausiai pasigenda. – Pirmas asmuo turi turėti kompetentingą komandą. Viskam užsukti reikia sraigto. Viskas susiveda į profesionalumą, norėjimą ir mokėjimą daryti ir į darbų tęstinumą.“
Verslininkas Algimantas Jankauskas taip pat akcentuoja, jog miestą gali valdyti žmonės, kurie turi idėjų ir veikia: „Pažiūrėkime, kokie miestai labiausiai vystosi? Tie, kurie sutelkia dėmesį į sritis ir žmones, kurie kaip garvežys gali traukinį vežti.“
Diskusijos dalyviai ypač neigiamai vertina pažemintą miesto vyriausiojo architekto statusą. Šiandien jis nebevadovauja Architektūros skyriui, yra tik skyriaus vedėjo pavaduotojas.
„Tai atspindys, kaip pirmieji miesto asmenys supranta urbanistikos problematiką, – sako A. Černiauskas. – Visiškas nesugebėjimas valdyti proceso ir pasirinktas patogus variantas „valdyti“. Koks pavaldinys sakys savo bosui „ne“?
R. Stuopelienės žodžiais, tik „kamikadzė“ dabar gali eiti vyriausiojo architekto pareigas.
Interneto komentatoriai ironizuoja, jog Savivaldybės „bokštelyje“ dabar kiekvienas „politikierius“, galvoja, „kad yra Architektas, Dizaineris ir Kraštovaizdininkas“.
Chaosas vėluojant tvarkyti viešąsias erdves ir užsitęsęs gatvių remontas ir lemia žemą miesto vertinimą. Atsiprašymo lentelės su atsinaujinimo deklaracija dar nerodo pagarbos miestiečiui.
Miestas – tai bendruomenė
Ne vienas pabrėžia, jog savivalda – tai ne valdžios rūmai, o bendruomenė. Savivaldybės politikų priedermė – telkti bendruomenės sinergiją.
„Paradoksalu, bet pilietiškumas, visuomeninis aktyvumas mūsų mieste nėra laikomas vertybe, – pastebi V. Balzienė. – Atvirkščiai, laikomas išsišokimu ir net kenkimu kažkokiam bendram užbrėžtam tikslui. Yra daug susipriešinimo, skirstymosi į stovyklas“.
„Savivaldybės rūmai gyvena ir dirba XX amžiaus vidurio metodais: skaldyk ir valdyk, apšmeižk, skųsk – kuo mažiau informacijos, kuo greičiau susitvarkėm, tuo geriau“, – tokius valdymo metodus įžvelgia R. Stuopelienė.
Arūnas Petraitis, žurnalistas, sporto istorikas, įvardija, jog mieste trūksta trijų esminių dalykų. Pirma – atsparumo prieš „naujų vasiukų“ projektus, nes vis „sodinami pinigų medžiai“. Antra – strategiško matymo ir kompleksinio viešųjų erdvių tvarkymo. Trečia – valdžios komunikacijos su piliečiais.
„Tai būtų arčiau tikrosios demokratijos, nei baimė, blokuojant „nepatogius“ pasisakymus socialiniuos tinkluose ir ar kitaip ignoruojant, ar švaistant Savivaldybės pinigus užsakomiesiems straipsniams“, – pabrėžia A. Petraitis.
Ieškoma atsakymų, ką patiems miestiečiams daryti?
„Ne išeitis užsidaryti virtuvėse, aimanuoti, kad kažkas kažką ne taip padarė, – mano V. Balzienė. – Apmaudas nepadeda. Tik kai pats darai tai, kas visuotinai svarbu, suteikia stimulo ir vilties.“
Vienas internetininkas svarsto: „Jaučiasi noras negandas susieti su dabartine miesto valdžia, kuri jau skaičiuoja paskutinius mėnesius. Būkime kantrūs, ateis nauji ir gali būti, kad gyvenimas sublizgės, bet ar jūs tuo tikite? Dar ne vieną saldžiabalsį politiką-melagėlį apturėsime...“
Kitas reziumuoja: „Šiauliečiai yra labiausiai nepatenkinti savo miestu todėl, kad mes esame labiau už kitus ambicingi ir labiau reiklūs sau. Aš savo miestą pažįstu, kaip darbštų, ambicingą ir nepasiduodantį.“
Baigiame diskusiją, kurioje meilės savo miestui šiauliečiai nestokojo. Ar minusų kuprą Šiauliams kada pavyks nusimesti? Galbūt.
Diskusijoje teigta, kad viską miestietis rinkėjas gali padaryti, o daryti reikia pirmiausia per rinkimus.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Kadencija eina į pabaigą ir politikams dega raudonas signalas. Ar miestiečiai uždegs dar sykį žalią šviesą bendražygiams – vicemerui Domui Griškevičiui (kairėje) ir merui Artūrui Visockui?