
Naujausios
Gimnazijos šimtmečio nuotraukos sugulė į albumą
Šiaulių Juliaus Janonio gimnazijos direktorius Rimas Budraitis mokyklos muziejuje ant stalo deda dar dažais kvepiantį, neseniai iš spaustuvės parkeliavusį fotografijų albumą „Šiaulių berniukų gimnazija“. Jame – apie 200 nuotraukų, apimančių maždaug 100 metų laikotarpį – nuo gimnazijos įsikūrimo iki sovietmečio.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Seniausioms fotografijoms – pusantro šimto metų
Paskutinis fotografijų albumas buvo sudarytas gimnazijai švenčiant 75 metų jubiliejų (1926 m.). Riboto tiražo albume buvo suklijuota apie 30 fotografijų.
R. Budraitis pasakoja, kad mintis išleisti naują fotografijų albumą prieš keliolika metų kilo buvusiam šios gimnazijos auklėtiniui, advokatui, kultūrininkui Jonui Nekrašiui.
167 metus skaičiuojanti gimnazija – pati seniausia Šiaulių ir viena seniausių Lietuvos gimnazijų, joje mokėsi, dirbo garsūs žmonės (dramaturgas Petras Vileišis, fizikas Vincas Čepinskis, publicistas Povilas Višinskis, profesoriai Mykolas, Vaclovas ir Viktoras Biržiškos, filosofas Stasys Šalkauskis ir daugelis kitų), ją baigė keturi 1918 metų Lietuvos Nepriklausomybės akto signatarai (Jonas Vileišis, Alfonsas Petrulis, Steponas Kairys, Mykolas Biržiška), tad ir albumą norėjosi sudaryti tokį, kuris būtų įdomus ne tik „janoniečiams“, šiauliečiams, bet ir visai Lietuvai.
R. Budraitis, Šiaulių „Aušros“ muziejaus specialistė Birutė Lukošiūtė, gimnazijos mokytoja Rita Margevičienė ir J. Nekrašius, susibūrę į redakcinę kolegiją, galvojo albumo koncepciją, atrinkinėjo nuotraukas, sudarinėjo aprašus.
Dauguma nuotraukų – iš gimnazijos istorijos Jono Krivicko muziejaus archyvo, keletą fotografijų paskolino „Aušros“ muziejus, Lietuvos valstybės istorijos archyvas, Vytenis Rimkus, Petras Kaminskas ir Arvydas Skerys iš savo asmeninių archyvų.
„Kai peržiūrinėjau gimnazijos muziejaus archyvą, nustebau, kiek daug yra originalių fotografijų, – pasakoja B. Lukošiūtė. – Į albumą pateko ne visos. Atrinktos, mūsų nuomone, pačios įdomiausios, kurios užkabintų, būtų su cinkeliu. Dauguma nuotraukų yra grupinės, iliustruojančios kasdienį mokyklos gyvenimą: pamokas, šventes, išvykas, laisvalaikį. Nemažai nuotraukų darytų lauke, prie gimnazijos, bet galbūt įdomesnės yra tos, kurios darytos viduje, kur matome, kaip įrengti kabinetai, kokios moksleivių uniformos, suolai.“
Albume nėra atskiros vietos asmenybėms, juolab kad ir portretinių nuotraukų nėra daug.
Fotografijos albume sudėliotos pagal keturias temas: bendruomenė, pamokos, po pamokų ir šventės.
Ankstyviausios albume publikuojamos fotografijos yra XIX amžiaus 6-ojo dešimtmečio, vėlyviausios – 1944 metų. Dauguma fotografijų yra iš tarpukario laikotarpio.
Rinkdama nuotraukas albumui B. Lukošiūtė atrado nedidukę fotografiją, kurioje gimnazijos skautai Kuršių nerijoje įsiamžinę prie besišvartuojančio karinio laivo „Prezidentas Smetona“. 1945 metais laivas nuskendo užplaukęs ant minos Suomijos įlankoje, o kiek daugiau nei prieš metus Klaipėdos universiteto tyrėjai Baltijos jūros dugne surado šį laivą.
Pirmuose albumo puslapiuose publikuojamos vinjetės. Pasak B. Lukošiūtės, tai – specifinė mokyklinės fotografijos rūšis, kurioje atsispindi ir mokyklos pavadinimų kaita, ir dizaino mados.
Muziejininkė apgailestauja, kad nepavyko gauti seniausios – 1893 metų – gimnazijos vinjetės, kuri buvo publikuota M. Biržiškos knygoje „Anuo metu Viekšniuose ir Šiauliuose“ (Kaunas, 1938).
Albume seniausia publikuojama vinjetė yra 1921 metų. Ji iš P. Kaminsko asmeninio archyvo. Paskutinė vinjetė – 1941 metų laidos. Įdomu tai, kad ji dar yra su nepriklausomos Lietuvos simboliais.
Per gimnazijos istoriją pasakojama ir miesto istorija – albume yra keletas nuotraukų (iš „Aušros“ muziejaus fondų), kuriose matyti ne tik Antrojo pasaulinio karo metu nuniokotas gimnazijos pastatas, bet ir miesto panorama, gatvės.
Vartant albumą nuostabą sukelia tai, kad berniukų gimnazijoje buvo ir mergaičių. B. Lukošiūtė sako, kad visiškas mergaičių ir berniukų gimnazijų atskyrimas įvyko tik 1928 metais, tačiau ir po to pasitaikydavo atvejų, kai berniukų gimnazijoje mokydavosi mergaičių, o mergaičių gimnazijoje – berniukų.
Kurį laiką gimnazijos patalpose veikė ir saugusiųjų mokykla bei mokytojų seminarija, tad albume yra ir jų nuotraukų.
Albume publikuojamas ir vienas dokumentas – gimnazijos pastato projektas, kurį pavyko gauti iš Lietuvos istorijos archyvo. Dviaukštį mokyklos pastatą projektavo Tomas Tišeckis.
Kad nebūtų gėda žiūrėti "janoniečiams" į akis
Knygos dizainą kūrė „janonietis“ fotomenininkas Vilmantas Dambrauskas.
Pasak dizainerio, sudarant albumą pagrindinis klausimas buvo, kam teikti pirmenybę – istoriškumui ar vaizdingumui. Nuspręsta, kad vaizdingumui.
„Kalbėjomės su kolegomis, kiek galiu daryti invazijos retušuojant nuotraukas. Galima jas buvo pateikti tokias, kokios yra, bet norėjosi, kad būtų švaresnės, tvarkingesnės. Kai kurios nuotraukos buvo tokios kokybės, kad turėjai piešti. Buvo ir labai kokybiškų, lyg būtų padarytos vakar“, – pasakoja V. Dambrauskas.
Menininkas sako, kad prisidėti prie albumo kūrimo buvo ne tik didelė garbė, bet ir atsakomybė, norėjosi viską padaryti kuo geriau, šiuolaikiškai, moderniai, kad vėliau nebūtų gėda žiūrėti „janoniečiams“ į akis. Dar ir dabar vartydamas albumą V. Dambrauskas galvoja, ką buvo galima padaryti kitaip.
Albumo rengimas (nuo nuotraukų skenavimo iki visiško parengimo spaudai) užtruko apie metus.
V. Dambrauskas sako, kad prisėdęs darbuotis prie nuotraukų dažnai užsižiūrėdavo į gimnazistų, mokytojų veidus.
„Pagaunu save, kad laikas eina, o aš nieko nedarau. Užsižiūrėdavau į veidus su tokia nostalgija, nes dabar tokių veidų nesutinku. Kažkur pamačiau panašų į savo tėtį, paklausiau tetos, ir, pasirodo, tikrai jis čia mokėsi ir laikmetis sutampa“, – pasakoja V. Dambrauskas.
Albumas yra medžiaginiais viršeliais ir auksinėmis raidėmis – tarsi Biblija, nes, pasak menininko, tai ir yra gimnazijos biblija.
Viršelį puošia viena seniausių gimnazijos laikų fotografijų (1899 m.) iš V. Rimkaus asmeninio archyvo. Joje – ir paties V. Rimkaus tėtis Jeroslavas, ne tik gimnazijos auklėtinis, bet ir mokytojas. Gimnaziją lankė net keturios Rimkų kartos.
Albumą redagavo Lina Kazlauskienė, tekstus į anglų kalbą vertė Solveiga Sušinskienė, techninis redaktorius – Artūras Jaugėla.
Knyga išleista Australijos lietuvio Kazimiero Butkaus (1916–2013) lėšomis.
Pristatymas – ketvirtadienį
Fotografijų albumo „Šiaulių berniukų gimnazija“ pristatymas vyks šį ketvirtadienį 15 valandą Šiaulių Juliaus Janonio gimnazijos konferencijų salėje.
Pristatyme dalyvaus knygos sudarytojai, redakcinė kolegija, buvę ir esami „janoniečiai“, kviečiami ir visi norintys. Renginio metu bus galima įsigyti albumą.
Seniausia Šiaulių gimnazija veiklą pradėjo 1851 metų rugpjūčio 30 dieną. Pastato statybai buvo panaudotos nugriautos Pašiaušės kolegijos ir bažnyčios plytos.
Caro laikų gimnazija iki Pirmojo pasaulinio karo vadinosi Šiaulių vyrų gimnazija, nuo 1919 metų – Šiaulių valdžios gimnazija, 1928 metais pervadinta Šiaulių valdžios berniukų gimnazija, nuo 1946 metų mokykla tapo Juliaus Janonio vidurine mokykla, gimnazijos statusą atgavo 1996 metais.
Juliaus Janonio gimnazijos istorijos Jono Krivicko muziejaus nuotr.
Gimnazijos 75-mečio jubiliejaus iškilmių dalyviai prie gimnazijos. 1926 m. spalis. Fotografas Chaimas Zaksas.
Fizinio lavinimo pamoką gimnazijos kieme veda mokytojas Kazys Paulauskas. 1933 m. Fotografas nežinomas.
Mokytojas Vaclovas Šliageris fizikos pamokoje. 1932 m. Fotografas nežinomas.
Autorės nuotr.
Šiaulių Juliaus Janonio gimnazijos direktorius Rimas Budraitis sako, kad neskubėta išleisti fotografijų albumo nei Vasario 16-ajai, nei Šiaulių dienoms, norėta, kad jo pristatymas būtų be konkurencijos.
Dizaineris, fotografas Vilmantas Dambrauskas sako, jog jam mokykla, kurioje mokėsi, nusirašinėjo, pirmą kartą įsimylėjo ir susimušė, muzikavo ansamblyje, yra labai brangi ir prisidėti prie jos albumo sudarymo buvo didelė garbė ir atsakomybė.
Šiaulių „Aušros“ muziejaus specialistę Birutę Lukošiūtę nustebino gausus gimnazijos muziejaus nuotraukų archyvas. Muziejininkei pačios įdomiausios buvo mokyklos viduje darytos nuotraukos, kuriose matyti, kaip įrengti kabinetai, kokie suolai, mokinių uniformos, kitos detalės.
Vilmanto DAMBRAUSKO nuotr.
Fotografijų albumas „Šiaulių berniukų gimnazija“ išleistas 1 000 egzempliorių tiražu.