
Naujausios
Kazusas dėl kūdikio kraitelių – dovana ar parama?
Šiaulių miesto savivaldybė šeimoms dovanoja kūdikių kraitelius, o už kelių šimtų eurų vertės dovaną reikia mokėti gyventojų pajamų mokestį (GPM). Tėvai klausia, ar Savivaldybė mokės? Vengdama GPM mokesčio Savivaldybė dovaną traktuoja kaip paramą. Bet šiuo atveju gali būti prasilenkta su įstatymo raide.
Rūta JANKUVIENĖ
ruta@skrastas.lt
Diskusija dėl dovanos
Į „Šiaulių krašto“ redakciją paskambinusi viena šiaulietė mama pasidalijo nuogąstavimu, ar neteks tėvams susimokėti už Savivaldybės dovanotą kūdikio kraitelį? Jos teigimu, diskusija kilo mamų klubo forume.
„Kiek žinau, pagal įstatymą, jeigu dovana viršija 100 eurų, tai ją privaloma deklaruoti ir sumokėti 15 procentų gyventojų pajamų mokesčio, ar Savivaldybė sumokės? Bet ji su mumis jokių sutarčių nėra sudariusi. Ar mums teks mokėti?“ – klausė šiaulietė.
Jos skaičiavimu, už daugiau nei 200 eurų vertės kraitelį tektų mokėti 34 eurus mokesčio.
Socialiniuose tinkluose įsižiebė ir politikų diskusija. Miesto Tarybos narys Denis Michalenko „Šiaulių kraštui“ sakė, jog problemą pagarsino, sulaukęs tėvų klausimų. Tik stebėjosi mero Artūro Visocko reakcija.
„Mero nuomone, jeigu tėvai susidurs su šia problema, tai tik 2019 metų pavasarį, kai reikės deklaruoti pajamas – tai ką, čia nebe mūsų problema? – klausia D. Michalenko. – Idėja gera, daromi gražūs viešieji ryšiai, fotografuojamasi prie tų kraitelių, bet, kai pradedami kelti klausimai – nustumia juos į šalį.“
Į socialinių tinklų diskusiją įsijungęs vicemeras Domas Griškevičius patikino: „Kraitelis nėra dovana. Parama neapmokestinama.“ Dar paragino oponentą: „Nekelk problemų ten, kur jų nėra.“
Bet kitiems diskusijos dalyviams neatrodo, kad problemos nėra: „Ar tuomet tėvai yra užsiregistravę, kaip galimi paramos gavėjai?“
„O tiesiog, galima sužinoti, ar reiks mokėti tėvams? Ar Savivaldybė žino ir gali atsakyti? Ar čia ne jos reikalas? Jei reikės mokėti,– norėtųsi žinoti ir spręsti, ar iš viso naudotis ta parama (jau nebe dovana ?!?)", – klausia viena diskusijos dalyvė.
Dovana ar parama?
Savivaldybės Socialinių reikalų departamento direktorius Deividas Petrolevičius „Šiaulių kraštui“ patikino: „Mamoms tikrai nieko nereikės mokėti, įsivaizduokite, kaip tos mamos mokės mokesčius nuo daiktų?“
„Dar mes su Mokesčių inspekcija bendrausime, patikslinsime, – sakė Savivaldybės atstovas. – Bet mes kraitelio netraktuojame kaip dovanos – traktuojame, kaip vienkartinę tikslinę paramą kūdikiui, gimusiam Šiaulių mieste.“
Ar naujagimis gali būti paramos gavėjas?
Į šį klausimą D. Petrolevičius negalėjo atsakyti. Tik palygino, jog „kraitelis yra tokia pat parama, kaip vienakartinė išmoka gimus kūdikiui, o ji neapmokestinama – taip mes traktuojame.“
Tuo metu vicemeras Domas Griškevičius „Šiaulių kraštui“ ironizavo, jog klausimą kelia „mistiniai tėvai“, jog bandoma sukurti dirbtinę problemą. Kodėl į Savivaldybę niekas nesikreipęs? Bet užtikrino, jog „tėvams nieko nereikės mokėti – tai parama.“
Tik skirtingai nei departamento direktorius vicemeras tvirtino: „Tikrai mes į Mokesčių inspekciją nesikreipsime. Jeigu institucija ar D. Michalenko mano, jog reikia mokėti, tegu kreipiasi į Mokesčių inspekciją, ir tegu jie sprendžia – tai toks ir atsakymas.“
Nuo šių metų liepos 1 dienos Savivaldybė pradėjo dalyti dovanų dėžes naujagimių šeimoms. Miesto Taryba joms pirkti skyrė po 300 eurų, o iki metų pabaigos – 180 tūkstančių eurų.
Savivaldybė iš pradžių pirko dovanų dėžes iš tiekėjo po 297 eurus. Bet tokių dėžių buvo nupirkta tik 40. Per antrąjį viešą pirkimą lėšų gerokai sutaupyta – dabar viena dėžė kainuoja 225 eurus.
Meras Artūras Visockas rugsėjo pabaigoje garsino įteikęs 200-ąjį kraitelį. Savivaldybės tinklalapyje ta proga įdėta ir nuotrauka, o dalijami kraiteliai įvardyti dovana.
Jeigu tai yra parama, tai ji įteikiama ne vien socialiai remtinoms šeimoms – visoms be išimties. O įstatymas griežtai reglamentuoja, kas gali būti paramos gavėjai.
Šiaulių rajone – jokios maišalynės
Šiaulių rajono savivaldybė šeimoms, susilaukusioms kūdikių, šiais metais taip pat yra skyrusi po 300 eurų. Bet jie šeimoms atiduodami ne daiktais, o pinigais. Juos gali gauti visos kūdikių šiais metais susilaukusios rajono šeimos.
„Mes tai vadiname pinigine dovana ir nuo jos Savivaldybė pati sumoka gyventojų pajamų mokestį, – sakė „Šiaulių kraštui“ Ingrida Venciuvienė, Šiaulių rajono savivaldybės Administracijos direktoriaus pavaduotoja. – 150 eurų mokame gimus vaikui, o 150 eurų mokėsime, kai sukaks metai. Skiriame pinigus, nes tėvai geriau žino, ko reikia vaikui.“
Prieš priimant sprendimą rajono Socialinės paramos skyrius aiškinosi su Mokesčių inspekcija, kaip turėtų būti traktuojami naujagimių šeimoms skiriami pinigai.
„Mes taip pat svarstėme, ar tai gali būti parama, ir su Mokesčių inspekcija išsiaiškinome, jog turi būti dovana“, – prisiminė skyriaus vedėja Irena Simanauskienė.
Mokesčių inspekcijos komentaras
Loreta MILAŠAUSKAITĖ, atliekanti Šiaulių apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos Mokestinių prievolių departamento direktoriaus funkcijas, „Šiaulių kraštui“ komentavo dovanų apmokestinimo situaciją:
– Tuo atveju, kai savivaldybė dovanoja gyventojams dovanas, kurių vertė yra 300 eurų, pajamų mokesčio jas gavusiems asmenims patiems mokėti nereikia. Pagal Gyventojų pajamų mokesčio įstatymą, pastarąjį išskaičiuoti ir sumokėti pareiga tenka pačiai savivaldybei.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Vicemeras Domas Griškevičius aiškina, jog mokesčio už kūdikio kraitelį neteks mokėti, nes tai – ne dovana, o parama.