Etatinis apmokėjimas – gėris ar blogis?

Etatinis apmokėjimas – gėris ar blogis?

Eta­ti­nis ap­mo­kė­ji­mas – gė­ris ar blo­gis?

Nuo šių me­tų rug­sė­jo ša­lies mo­kyk­lo­se įves­tas eta­ti­nis mo­ky­to­jų ap­mo­kė­ji­mo mo­de­lis, kei­tė­si mo­kyk­lų fi­nan­sa­vi­mo tvar­ka. Pert­var­ka ne­pa­ten­kin­ti pe­da­go­gai sie­kia švie­ti­mo ir moks­lo mi­nist­rės Jur­gi­tos Pet­raus­kie­nės at­si­sta­ty­di­ni­mo. Ket­vir­ta­die­nį pe­ti­ci­ją su to­kiu rei­ka­la­vi­mu bu­vo pa­si­ra­šę jau be­veik 5000 žmo­nių.

Pe­ti­ci­jo­je sa­ko­ma, kad įves­tos nau­jos ir neiš­dis­ku­tuo­tos re­for­mos mo­kyk­lo­se pa­sė­jo su­si­prie­ši­ni­mą, tar­pu­sa­vio kon­ku­ren­ci­ją ir ne­ri­mą dėl atei­ties.

Do­mė­jo­mės, ko­kio­mis nuo­tai­ko­mis gy­ve­na Šiau­lių ap­skri­ties švie­ti­mo bend­ruo­me­nės.

Jur­gi­ta JUŠ­KE­VI­ČIE­NĖ

jurgita@skrastas.lt

Iš­va­das da­ry­ti dar anks­ti

Be­veik vi­so­se Šiau­lių ap­skri­ties mo­kyk­lo­se mo­ky­to­jams jau iš­mo­kė­ti ar­ba bai­gia­mi mo­kė­ti rug­sė­jo mė­ne­sio at­ly­gi­ni­mai. Kal­bin­ti švie­ti­mo sky­rių ve­dė­jai sa­ko, kad ne­pa­si­ten­ki­ni­mo ir pro­tes­to iš mo­ky­to­jų ne­su­lau­kė, nors ne vi­si ga­vo di­des­nius ar to­kius pat kaip anks­čiau at­ly­gi­ni­mus.

Kaip po per­tvar­kos kei­tė­si mo­ky­to­jų at­ly­gi­ni­mai, kol kas yra ap­skai­čia­vęs tik Šiau­lių ra­jo­no sa­vi­val­dy­bės Švie­ti­mo ir spor­to sky­rius: 70 pro­cen­tų mo­ky­to­jų ga­vo di­des­nį at­ly­gi­ni­mą, 25 pro­cen­tams at­ly­gi­ni­mas šiek tiek su­ma­žė­jo, o 5 pro­cen­tams iš­li­ko pa­na­šus kaip anks­čiau.

Sky­riaus ve­dė­ja Ju­di­ta Šert­vy­tie­nė sa­ko, kad sun­kiau­sia si­tua­ci­ja yra Kur­šė­nų Sta­sio Ang­lic­kio mo­kyk­lo­je ir Gin­kū­nų So­fi­jos ir Vla­di­mi­ro Zu­bo­vų pa­grin­di­nė­je mo­kyk­lo­je.

Abie­jo­se mo­kyk­lo­se mo­ki­nių pa­kan­ka­mai, ta­čiau dėl mo­kyk­lų tink­lo per­tvar­kos šios mo­kyk­los ne­for­muo­ja de­vin­tų kla­sių, tai­gi ma­žė­ja pa­mo­kų skai­čius, o kartu ir mo­ky­to­jų krū­viai.

Pa­na­ši si­tua­ci­ja ir Nau­jo­sios Ak­me­nės Ra­mu­čių gim­na­zi­jo­je, ku­rio­je šie­met su­ma­žė­jo 60 vai­kų.

„Au­to­ma­tiš­kai ir mo­ky­to­jai ga­vo ma­žes­nius at­ly­gi­ni­mus, nes su­ma­žė­jo dar­bo va­lan­dų“, – sa­ko Ak­me­nės ra­jo­no sa­vi­val­dy­bės Švie­ti­mo, kul­tū­ros ir spor­to sky­riaus vy­riau­sio­ji spe­cia­lis­tė, lai­ki­nai ei­nan­ti ve­dė­jo pa­rei­gas Vio­le­ta Ka­ra­lie­nė.

Rad­vi­liš­kio ra­jo­no sa­vi­val­dy­bės Švie­ti­mo, kul­tū­ros ir spor­to sky­riaus ve­dė­ja Ge­no­vai­tė Juo­dei­kie­nė in­for­ma­vo, kad jų ra­jo­ne ne­li­ko 12 kla­sių komp­lek­tų. Pu­sė jų dėl to, kad bu­vo lik­vi­duo­ta Jau­ni­mo mo­kyk­la.

Kal­bin­ti švie­ti­mo sky­rių ve­dė­jai sa­kė, kad šie­met šiek tiek ki­lo pa­mo­kos koe­fi­cien­tas, tad tie mo­ky­to­jai, ku­rie ga­vo to­kį pat kon­tak­ti­nių va­lan­dų skai­čių ar di­des­nį, už­dirbs dau­giau.

Pa­sak J. Šert­vy­tie­nės, klau­si­mų mo­ky­to­jams ir mo­kyk­lų va­do­vams bu­vo ir vis dar yra, kon­sul­ta­ci­jos vyks­ta nuo­lat.

Vi­sų ap­skri­ties švie­ti­mo sky­rių ve­dė­jai ti­ki­no, kad nuo­lat bend­rau­ja su mo­kyk­lų va­do­vais, kaip se­ka­si įgy­ven­din­ti per­tvar­ką, ko­kios mo­ky­to­jų nuo­tai­kos, nes ži­nias kas sa­vai­tę, o kar­tais ir daž­niau ten­ka per­duo­ti Švie­ti­mo ir moks­lo mi­nis­te­ri­jai.

„Eta­ti­nis ap­mo­kė­ji­mas nė­ra kaž­kas to­kio bai­saus. Anks­čiau at­ly­gi­ni­mai bu­vo skai­čiuo­ja­mi va­lan­do­mis, o da­bar at­si­ra­do eta­tai. Gal rei­kia iš­lauk­ti, da­bar su­dė­tin­gas lai­ko­tar­pis ir šian­dien da­ry­ti iš­va­das dar sun­ko­ka, – sa­ko V. Ka­ra­lie­nė. – Ar eta­ti­nis ap­mo­kė­ji­mas ge­rai ar blo­gai, pa­si­jaus po mė­ne­sio, ki­to, kai bus su­dė­lio­ti ga­lu­ti­niai taš­kai. Da­bar dar daug neaiš­ku­mų, dar ne vis­kas įsi­va­žia­vę.“

Ma­žė­jo val­dy­mo apa­ra­tas

Nuo rug­sė­jo kei­tė­si ne tik mo­ky­to­jų dar­bo ap­mo­kė­ji­mo, bet ir mo­kyk­lų fi­nan­sa­vi­mo tvar­ka.

„Da­bar yra ne­be mo­ki­nio krep­še­lis, o mo­ky­mo lė­šos, ir ši tvar­ka tu­ri ki­tą lo­gi­nę struk­tū­rą, ki­to­kiu prin­ci­pu skai­čiuo­ja­ma. Mo­kyk­la anks­čiau vie­na­me krep­še­ly­je gau­da­vo lė­šų ir val­dy­mui, ir švie­ti­mo pa­gal­bai, ir ug­dy­mo pla­nui įgy­ven­din­ti. Da­bar gau­na tik ug­dy­mo pla­nui įgy­ven­din­ti, tie­sio­giai – mo­ky­to­jų at­ly­gi­ni­mams, o sa­vi­val­dy­bės pa­skirs­to lė­šas švie­ti­mo pa­gal­bai, val­dy­mui ir ki­tiems da­ly­kams“, – aiš­ki­na Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dy­bės Švie­ti­mo sky­riaus ve­dė­ja Edi­ta Min­ku­vie­nė.

Šie pa­si­kei­ti­mai pa­lie­tė mo­kyk­lų ad­mi­nist­ra­ci­jų eta­tus (daž­niau­siai pa­va­duo­to­jų).

„Kai ku­rio­se mo­kyk­lo­se bu­vo la­bai iš­plės­ta ad­mi­nist­ra­ci­ja. Da­bar sis­te­ma su­skai­čiuo­ja vai­kų skai­čių įstai­go­je ir ap­skai­čiuo­ja, kiek pri­klau­so val­dy­mo eta­tų, jei­gu pri­skai­čiuo­ja tris eta­tus, o bu­vo pen­ki, tai lo­giš­ka, kad ten­ka spręs­ti pro­ble­mą, nes tie­siog ne­gaus tiek pi­ni­gų, kad iš­lai­ky­tų pen­kis eta­tus“, – sa­ko E. Min­ku­vie­nė.

Su šia pro­ble­ma su­si­dū­rė ne­ma­ža da­lis Šiau­lių ap­skri­ties ra­jo­nų mo­kyk­lų. Prob­le­mos spręs­tos įvai­riai.

Pa­sak Pak­ruo­jo ra­jo­no sa­vi­val­dy­bės Švie­ti­mo sky­riaus ve­dė­jos Ire­nos Ma­žu­lie­nės, vie­ni mo­kyk­lų va­do­vai ar pa­va­duo­to­jai jau bu­vo gar­baus am­žiaus ir išė­jo į už­tar­nau­tą poil­sį, ki­ti ga­vo dau­giau da­ly­ko pa­mo­kų ir li­ko dirb­ti mo­ky­to­jais.

Kol kas apie ad­mi­nist­ra­ci­jos dar­buo­to­jų at­lei­di­mą ne­svars­tė nė vie­na sa­vi­val­dy­bė, nes rei­kia lai­ky­tis Dar­bo ko­dek­so, apie at­lei­di­mą įspė­ti prieš tam tik­rą lai­ką, mo­kė­ti išei­ti­nes ir pa­na­šiai. Kai ku­rie ad­mi­nist­ra­ci­jos dar­buo­to­jai ne­te­kę vi­so eta­to pa­tys ap­si­spren­dė išei­ti, ieš­ko­tis dar­bo ki­tur.

Kel­mės ra­jo­no sa­vi­val­dy­bės Švie­ti­mo, kul­tū­ros ir spor­to skyriaus ve­dė­jas Sta­sys Jo­ku­baus­kas sa­ko, kad dar įdo­mes­nė si­tua­ci­ja su­si­klos­tė ma­žo­se mo­kyk­lo­se, mat jei­gu mo­kyk­lo­je mo­ko­si 120 mo­ki­nių, pri­klau­so tik vie­nas val­dy­mo eta­tas, pa­vyz­džiui, tik di­rek­to­rius, be pa­va­duo­to­jų. O jei­gu mo­ki­nių skai­čius dar ma­žes­nis, tai ir di­rek­to­riui vi­so eta­to nei­šei­na.

Prit­rūks lė­šų švie­ti­mo pa­gal­bai

Pa­si­kei­tu­si mo­kyk­lų fi­nan­sa­vi­mo tvar­ka ke­lia ir ki­tų rū­pes­čių.

Jo­niš­kio ra­jo­no sa­vi­val­dy­bės Švie­ti­mo, kul­tū­ros ir spor­to sky­riaus ve­dė­jas Jo­nas No­vog­rec­kis sa­ko, kad šiuos me­tus kaip nors iš­gy­vens, ta­čiau ki­tais me­tais nu­si­ma­to, kad švie­ti­mo pa­gal­bai (spe­cia­lie­siems pe­da­go­gams, lo­go­pe­dams, psi­cho­lo­gams, so­cia­li­niams pe­da­go­gams) pri­trūks 40 pro­cen­tų lė­šų, pa­di­dės fi­nan­si­nė naš­ta sa­vi­val­dy­bei.

Dėl to pa­ties ne­ri­mau­ja ir S. Jo­ku­baus­kas, tei­gian­tis, kad mo­ki­nių, ku­riems rei­ka­lin­ga švie­ti­mo pa­gal­ba, yra daug, o lė­šų tam pa­kan­ka­mai ne­ski­ria­ma. Apie tai jau kal­bė­ta ir su Švie­ti­mo ir moks­lo mi­nis­te­ri­jos at­sto­vais, pro­ble­mą ža­dė­ta spręs­ti.

Ki­ta pro­ble­ma, ku­rią įvar­di­jo S. Jo­ku­baus­kas ir J. Šert­vy­tie­nė, – jei­gu mo­kyk­lo­je yra daug pra­di­nių kla­sių, jos fi­nan­sa­vi­mas yra šiek tiek ma­žes­nis, nei tos, ku­ri tu­ri daug vy­res­nių mo­ki­nių kla­sių, to­dėl mo­ky­to­jams lie­ka ma­žiau lė­šų iš bend­ruo­me­nės veik­lų „ki­še­nės“.

Pa­sak S. Jo­ku­baus­ko, pe­rė­jus nuo mo­ki­nio krep­še­lio prie kla­sės krep­še­lio, fi­nan­siš­kai nu­ken­tė­jo gim­na­zi­jos, ku­rios tu­rė­jo di­de­les (28–30 mo­ki­nių) kla­ses, mat da­bar ir tos, ku­rios tu­ri po 22 mo­ki­nius, ir tos, ku­rių kla­sės ge­ro­kai di­des­nės, gau­na vie­no­dai pi­ni­gų.

„Ne­ga­li­ma sa­ky­ti, kad per­tvar­ka bu­vo ne­rei­ka­lin­ga, bet, ma­no nuo­mo­ne, mo­ky­to­jui nie­ka­da ne­bus už vis­ką su­mo­ka­ma, nes daug dar­bų tie­siog ne­ga­li­ma pa­ma­tuo­ti. Jei­gu są­siu­vi­nių tai­sy­mui skir­ta pu­sant­ros va­lan­dos, tai ne­gi praė­jus tam lai­kui me­si tai­sęs, nors dar li­ko neiš­tai­sy­tų dar­bų? Ma­nau, kad rei­kė­tų mo­kė­ti už pa­mo­ką, nes tai yra pa­grin­das, ta­čiau į tą pa­mo­ką tu­rė­tų bū­ti įskai­čiuo­tas ir pa­si­ruo­ši­mas, ir dar­bų tai­sy­mas, ir dar­bas su vai­ku pa­pil­do­mai“, – sa­ko S. Jo­ku­baus­kas.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

Šiau­lių ra­jo­no Švie­ti­mo ir spor­to sky­riaus ve­dė­ja Ju­di­ta Šert­vy­tie­nė sa­ko, kad 70 pro­cen­tų mo­ky­to­jų ga­vo di­des­nį at­ly­gi­ni­mą, 25 pro­cen­tams at­ly­gi­ni­mas šiek tiek su­ma­žė­jo, o 5 pro­cen­tams iš­li­ko pa­na­šus kaip anks­čiau.

Re­dak­ci­jos ar­chy­vo nuo­tr.

Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dy­bės Švie­ti­mo sky­riaus ve­dė­ja Edi­ta Min­ku­vie­nė sa­ko, kad per­tvar­ka pa­lie­tė mo­kyk­lų val­dy­mo eta­tus, mat kai ku­rio­se mo­kyk­lo­se bu­vo la­bai iš­plės­ta ad­mi­nist­ra­ci­ja.

Jo­niš­kio ra­jo­no sa­vi­val­dy­bės Švie­ti­mo, kul­tū­ros ir spor­to sky­riaus ve­dė­jas Jo­nas No­vog­rec­kis bai­mi­na­si, kad ki­tais me­tais pri­trūks pi­ni­gų spe­cia­lie­siems pe­da­go­gams, lo­go­pe­dams, psi­cho­lo­gams.

Kel­mės ra­jo­no sa­vi­val­dy­bės Švie­ti­mo, kul­tū­ros ir spor­to skyriaus ve­dė­jas Sta­sys Jo­ku­baus­kas ma­no, kad mo­ky­to­jams nie­ka­da ne­bus už vis­ką su­mo­ka­ma, nes dau­ge­lio dar­bų tie­siog neį­ma­no­ma pa­ma­tuo­ti.