
Naujausios
Merai be regalijų
Apie egoizmą – politikos magnetą
Šiauliams 2000–2002 metais vadovusi merė Vida SKAČKAUSKAITĖ (Stasiūnaitė) buvo ryški ir charizmatiška lyderė, žinoma šalyje politikė. Bet buvo atstatydinta ir priversta trauktis iš politikos. Šiandien ji teigia: „Lenkiuosi visiems, kurie mane išspjovė ir apspjaudė, nes privertė atsigręžti į save ir keistis.“
Politika, sako V. Skačkauskaitė, ugdo egoizmą, išrenkame egoistą, nenorintį nei bendrauti, nei valdžia dalintis, tik – gražiai atrodyti.
Pokalbiu su V. Skačkauskaite tęsiame rašinių ciklą „Merai be regalijų.“
Rūta JANKUVIENĖ
ruta@skrastas.lt
Galėjo būti pirmąja miesto mere
V. Skačkauskaitė šiemet atšventė 65-metį. Gyvena kaime, Drąsučiuose, vieno kambario bute, šalia miško. Kai paskambinu dėl pokalbio, išgirstu, jog yra Vokietijoje. Žinodama jos plačius interesus, spėju, kad įgyvendina kokį projektą, bet apsirikau. Kai susitinkame, ponia Vida šypsosi, jog apie viską papasakos „iš eilės“.
– Ar ėjimas į merystę buvo atsitiktinis?
– Nieko nebuvo atsitiktinio – viskas prasidėjo nuo Sąjūdžio. Į Sąjūdį ėjome vidinio poreikio vedami, kiekvienas turėjome savo tikslą ir vidinį varikliuką. Aš ėjau, nes man trūko dviejų dalykų – tiesos ir laisvės. Norėjau, kad visur būtų teisinga, kad žmonės turėtų pasirinkimo laisvę ir galėtų įgyvendinti savo tikslus.
Tų motyvų vedina ieškojau, kaip žmonėms padėti, kad geriau gyventų, būtų laimingesni.
Būdavo net taip: jeigu manęs nepasiūlo į pareigas, aš pati pasisiūlau. Buvau davusi ir sutikimą būti pirmąja miesto mere. Tada buvo sudėliota tokia kandidatų į merus eilutė: pirmas – toks Petraitis iš „Nuklono“ gamyklos, po to – aš, o trečias – K. Šavinis. Taip buvo nuspręsta Sąjūdžio. Bet, kai susirinko pirmoji miesto Taryba, jos pirmininkas Jonas Tručinskas pasiūlė į merus K. Šavinį. Prarijau kaip karčią piliulę ir pagalvojau: „Nieko, užaugsim“.
Nekandidatavau į pirmosios kadencijos miesto Tarybą, nes maniau, jog nesu tokia kompetentinga. Tik, kai iš arti pamačiau išrinktą Tarybą, pasigailėjau.
Iš tiesų, karjeroje augti reikia pamažu, žingsnis po žingsnio, nes darant didelius šuolius gali ir prasmegti.
– Kokie buvo karjeros žingsniai?
– Tapau Privatizavimo tarnybos viršininke. Po kurio laiko meras Arvydas Salda paskambino ir sako, siūlysiu tave į vicemeres. Tik nusijuokiau, kas mane tvirtins? Bet patvirtino.
Vicemerystė labai daug patirties davė – buvau atsakinga už ekonomiką, komunalinį ūkį. Iš mero A. Saldos daug pasimokiau. Jis toks vadovas, kuris suteikia erdvės ir laisvės veikti ir palaiko. Man buvo skyręs didesnį atlyginimą, nei pats gaudavo, nes turėjau daugiau veiklos sričių.
Meras, vicemeras tada buvome politinės figūros, Tarybos tvirtinamos, bet nebuvome Tarybos nariai – buvome Savivaldybės valdybos nariai – grynai vykdomoji valdžia.
Buvo įdomus kūrybingas laikas, visi pakankamai geranoriški. Tada vyko savivaldos kūrimas. Kūrėme Savivaldos įstatymo pamatus Seimui.
Kai vicemero kadencija pasibaigė, su A. Salda įkūrėme Laisvosios ekonominės zonos direkciją – kūrėme ir įstatymą, ir pačias veiklas.
Balotiravausi į Seimą nuo Socialdemokratų partijos – senosios atkurtosios, kuri dar su niekuo nebuvo susijungusi.
Seime neradau sau vietos, nes ten jokios kūrybos nėra. Jeigu ką ir padarai, tai rezultatą pamatysi tik po dvejų trejų metų. Kai darbo rezultatas neapčiuopamas, o aš esu greitas ir konkretus žmogus, man neįdomu.
Be to, mačiau, kad partija lenkiama jungtis su buvusių komunistų įkurta LDDP (Lietuvos demokratine darbo partija). Nesutikau ir išėjau iš partijos.
Perėjau tada į Naująją sąjungą, kuri neturėjo jokio nario Seime ir per mane tapo parlamentine partija. Su Artūru Paulausku kūrėme šią naują partiją.
Kai 2000 metais Seimo rinkimus laimėjo socialdemokratai, palikome juos opozicijoje. Tada per naktį sukūrėme naujos politikos bangą su liberalais demokratais, centristais ir moderniaisiais krikdemais. Prezidentas Valdas Adamkus davė įgaliojimus formuoti Vyriausybę. Nuo to laiko socdemai viską darė, kad mane išstumtų iš politikos. Ir pavyko, kai A. Paulauskas vėliau su jais sudarė koaliciją
– Bet jūs su Naująja sąjunga tapote mere?
– Taip, per 2000 metų savivaldos rinkimus miesto Taryboje mes laimėjome 10 vietų. Buvome didžiausia frakcija.
Lipo ir ant džipo
– Jūs prisimenama, kaip labai spalvinga merė: lipote ant džipo mitinguose, Savivaldybės valdininkus vadinote „pernykščiomis morkomis“, kurias „rovėte“, prieš jus protestuoti ėjo ir su lazdomis. Ką apie tai šiandien manote?
– Ant džipo lipau, kad mitinge būčiau matoma. Mano ūgis nedidelis, atėjau vilkėdama džinsais, striukele, o Mindaugas Murza šaukia: „Kur merė?“ Visi rėkia: „Gėda gėda – merė neatėjo“. Tada ir užšokau ant M. Murzos džipo.
M. Murza mitingavo, kad save parodytų. Tada dar į jo mitingus daug žmonių sueidavo. Žmonės pyko dėl daugybės dalykų.
Sudėtingi pocesai vyko, per pertvarkas vieni nuskurdo, kiti praturtėjo. Į mitingus ėjo varguomenė: kas darbus prarado, kas savo žemės neatgavo. Turto grąžinimas ypač buvo suveltas.
Politikai, tarp jų ir M. Murza, naudojosi žmonių protestu, rodėsi kaip tautos gynėjai. O kur dabar tas gynėjas?
– Kas pavyko, dirbant mere?
– Kai atėjau, buvo 12 milijonų litų savivaldybės įmonių ir įstaigų skolų. Mat buvo pasakyta, kad mokyklos ir kitos įstaigos gali nemokėti už komunalines paslaugas ir naudoti pinigus kitoms reikmėms. Taip buvo nuvaromos Savivaldybės įmonės, kad būtų ką privatizuoti. Tada įvedėme biudžetinės drausmės taisykles.
Šilumos tinklų privatizavimas buvo sustabdytas. Atėjusi dirbti radau parengtą ketinimų sutartį privatizuoti šilumos tinklus – suomiams norėta juos atiduoti. Man reikėjo tik parašą padėti. Pasakiau, jog nedėsiu ir jog niekada neprivatizuosime tokios savivaldybės įmonės. Nebus taip, kad visi būtume prijungti prie vieno privataus vamzdžio.
Verkė suomis, o paskui dar sulaukiau iš „Rubikono“ kieto vyruko su grasinimais. Bet Savivaldybės įmonės liko neparduotos.
Būtent tada prasidėjo interesų kova, o partijos pradėjo megzti ryšius su verslu. Verslas buvo sutvirtėjęs, o savivaldybių šilumos, vandens tiekimo įmonės buvo tie perliukai, kurių labai norėta.
– Buvote net pasiklausymo įrangą kabinete aptikusi.
– Ir sekė, ir klausėsi, bet aš nieko slapto nedariau. Iš saugumo man porą kartų siuntė pasirašyti dokumentus dėl slaptos informacijos – nieko nepasirašiau. Pasakiau, jog Savivaldybėje yra komunalinis ūkis ir čia jokių valstybės paslapčių nėra.
Kai egoizmas auga
– Iki šiol esate vienintelė moteris, ėjusi Šiaulių mero pareigas, bet išsilaikėte vos dvejus metus. Kaip manote, kodėl buvote atstatydinta?
– Vincas Laurutis, miesto Tarybos narys, buvęs Šiaulių universiteto rektorius, man sakė: „Vida, jeigu leistum ir vyrams pasirodyti, nebūtų jokio atstatydinimo. Bet ne – vis pirma ir pirma, o mums nebėra ko pridurti.“
Mano egoizmas augo ir prasidėjo spartus kritimas. Atstatydino iš merų, mokslo technologijų parką kūriau – bankrotas, verslo ėmiausi – bankrotas, namą statau – bankrotas.
– Manote, egoizmas daug ką lemia?
– Egoizmas turi kelias gradacijas. Buitinis – šeima, darbas, atostogos – ir gana. Aukštesnis egoizmas – verslas, norisi daugiau pinigų, norisi kitą pajungti, valdyti, o dar didesnis – politika, kai nori visus valdyti. Todėl iš politikos taip sunkiai išeinama, o išėjus vis norisi prie jos nors truputį dar prisiliesti.
Savo egoizmo aš nesustabdžiau – egoizmas žmogaus prigimtyje glūdi. Bet pradėjau ieškoti atsakymo, kodėl man taip atsitiko? Juk ėjau su kilniais tikslais ir buvau ne pati kvailiausia.
Atsakymų paieškos
– Ar radote atsakymą?
– Perskaičiau kalnus knygų – neradau. Kol neatėjau į kabalą. Tai toks mokslas, prasidėjęs prieš 5 tūkstančius metų. Apie jį daug fantazijų skleidžiama, bet jokios mistikos nėra. Jis paaiškina, kodėl auga žmogaus ego, kokie dėsniai veikia žmogų.
Visi esame valdomi dviejų jėgų. Viena – prigimties noras gauti malonumą, o antra – visa auginanti jėga. Atradau sistemą, kuri padeda pažinti ne tik žmogų, bet ir visuomenės vystymosi dėsnius, suvokti, kur link einame.
Juokas dabar ima, kai politikas sako: aš ateisiu ir padarysiu – nieko jis nepadarys. Pirmiausia auginančią jėgą savyje reikia jausti ir pagal ją save koreguoti. Tik tada gali kitus jungti, vienyti. Auginanti jėga – kaip apskritimas jungianti, o egoizmas yra linijinis.
– Kaip manote, kokie politikai turi galimybių naujuose mero rinkimuose?
– Ateis tie patys politikai arba dar didesni egoistai. Egoizmas, kaip magnetas, kitus pajungia, o po rinkimų tik stebėtis lieka, kaip mes tokį išrinkome?
Ką dabar duoda tiesioginiai mero rinkimai? Vieną egoistą išrenkame, kuris nenori nei su kitais bendrauti, nei dalytis valdžia. Jis nori gražiai atrodyti: štai, kokią gatvę nutiesiau. O paslys ant kokio akmenuko ir kas beprisimins, kas tą gatvę nutiesė?
– Iš savo patirties žinote?
– Ir iš savo. Turėjau būti kitokia. Savivaldybėje ne „pernykščias morkas“ turėjau rauti, o pati keistis.
– Kaip manote, biurokratizmo daugėja ar mažėja?
– Savivaldybėje anuomet tiek buvo išvešėjusi biurokratija, kad skyriai vieni kitiems rašydavo laiškus, ką reikia padaryti. Apsidrausdami rašydavo ir visi laiškai ėjo per merą – paštu laiškus siųsdavo. Pagrasinau, jeigu dar nors vieną laišką gausiu, lėks iš darbo. Bet tada savivaldybės durys buvo atviros visiems, o dabar miesto valdžios durys yra uždarytos. Ko bijo?
– Ko pasigendate Savivaldybės veikloje?
– Savivaldybė turi tvarkyti bendrus miesto reikalus, komunalinius ir kitokius. Kiekviename mieste rasi bendruomenės namus. Šiauliuose tokių nėra. Čia tam tikras rodiklis.
Norėjau bendruomenės namus organizuoti – vietos prašėme ištuštėjusiame Globos namų pastate Trakų gatvėje. Kreipėmės į miesto valdžią ir nieko – jokio atsakymo.
Apie moteris politikoje ir partijas
– Ką manote apie moters vaidmenį politikoje? Ar savivaldybėje matomos moterys politikės?
– Aš jų nematau. Partijose jos yra eilinės, joms leidžiama būti šalia, būti rinkimų sąrašuose, jos tik statistinės balsuotojos.
Valdžia vis dėlto yra vyrų darbas, nors politikoje moterys yra geros derybininkės, interesų derintojos. Jos kruopščiai studijuoja sprendimų projektus, bet reta moteris yra drąsi priimti sprendimus. Jeigu tokia atsiranda, tai už vyrus visa galva turi būti aukštesnė. Tik tokia galva neretai nukertama.
– Pati aktyviai dalyvavote partijų veikloje. Kodėl tai buvo svarbu, ką manote apie dabartinę partijų situaciją?
– Aplinka mus augina, o jeigu mano ego auga, ieškau, kur galiu save realizuoti – ir einu į politiką per partijas.
Kitas kelias – einu į verslą, kad nusipirkčiau partijas – bet čia ilgas kelias. Dabar verslininkai yra suvokę, kad be politikos negali veikti. Todėl verslas perka politikus. Egoistinėje sistemoje vienas gyvena kito sąskaita. Politikai irgi nori išlikti rinkėjų sąskaita – norisi gyventi gerai. O kas gerai gyvena? Verslas, kuriam reikia sprendimų.
Tie, kurie yra politikoje ir versle, greičiausiai susiriša. O apačioms, kad netrukdytų, reikia numesti šio bei to – pakelti pensiją, pakalbėti apie didesnį minimalų ar vidutinį atlyginimą. Padalinti pinigėlių kokiai gatvei nutiesti ar mokyklai paremontuoti.
Žiūrėkite, kaip meras sako: aš padariau, aš nutiesiau. Ar nors šiupeliu pats pabrūžino, ar jo pinigais padaryta? Visos bendruomenės pinigais padaryta.
Turėtų būti svarbu, kiek bendruomenei esi naudingas, o ne kokį postą užimi. Bet kad tai suvoktume, turime patekti į gilią politinę krizę.
– Ar artėjame į tokią krizę?
– Artėjame, bet susivoksime dar ne per šiuos rinkimus.
– Ką manote apie tendenciją šalintis partijų?
– Partijose yra visokio brudo – dėmėtų, nusikaltusių, o einantiems į rinkimus reikia švaros, reikia būti be dėmelės. Juolab – ne šalia susitepusių.
Tad vienetai, kurių ego smarkiai užaugęs, organizuoja savo rinkimų komitetus, judėjimus. Pavyzdžių pilna – ir R. Šimašius, ir V. Simulik, ir A. Visockas. Žiūriu į juos ir galvoju, kada jie, kaip tas supuvęs ant šakos obuolys, nukris?
– Tai į ką siūlote orientuotis per rinkimus? Ar pati einate į rinkimus?
– Einu. Aš orientuojuosi į tai, kas duoda naudos. Mano kaimo seniūnaitis gerai darbus daro, gatves tvarko, kaime lempos dega, tai ir balsuoju už jo partiją. Blogai dirbtų, rinkčiausi kitus. Pirmiausia žiūrėk, kas mažiau plepėjo ir daugiau darė, o sąžiningą darbą per rinkimus visi žada: ateina į darbą ir išeina.
Visuomeniniai judėjimai vienam žmogui reikalingi. Demokratijos nebėra, ji tapo atgyvena. Demokratija reikalinga žmonėms jungti, o mus dabar jungia tik materialūs dalykai.
Ateina laikotarpis, kai žmogus turi pats save kurti, pažinti. Tada pasikeičia ir pats požiūris, ir tavo aplinka keičiasi.
Kam už ką dėkinga
– Ar dar eitumėte į politiką?
– Su jokiais pyragais manęs nebenutemptum į politiką. Savirealizacijos prasme – man tai praėjęs laikotarpis. Dabar aš užsiimu įdomia veikla ir auginu save, o tai niekada nevėlu daryti.
Esu labai dėkinga visiems, kurie mane išmetė iš politikos, kurie mane išspjovė ir apspjaudė – visiems lenkiuosi. Jie privertė atsigręžti į save ir pradėti galvoti, kas su manim darosi?
Kai atrandi pažinimo dėsnius, kai pats harmonizuojiesi, tik tada iš tikrųjų pradedi valdyti procesus ir gyventi.
Dabar su bendraminčiais kuriame metodiką, kuri padėtų žmogui ugdytis savivoką. Berlyne kuriame institutą, suvienijome visus, kurie pasaulyje studijuoja kabalą.
– Ar dėl to važinėjate į Vokietiją?
– Į Vokietiją aš važinėju dirbti – prižiūrėti senolio, nes man reikia pinigų po mokslinius kongresus važinėti. Nors mano pensija nebloga, bet jos nepakanka.
– Buvęs mero statusas netrukdo tai daryti?
– Joks statusas man netrukdo važinėti užsidirbti. Per porą mėnesių aš užsidirbu 4 tūkstančius eurų ir dar visa pensija lieka.
Bendravimas su kolegomis kitose šalyse yra virtualus, tai koks skirtumas, ar Vokietijoje aš pašluoju grindis ir sėdu prie kompiuterio, ar namuose. Dar ir Klaipėdos vienoje firmoje dirbu – didėja darbo stažas ir pensija didėja.
O kai važiuoji mikriuku su emigrantais trisdešimt valandų, kokių tik gyvenimo istorijų neišgirsti. Niekas tų žmonių nesugrąžins, kol nebus čia didesnių atlyginimų. Žmogus ieško, kur daugiau – ir tuo viskas pasakyta.
Žmonės netrokšta kažin ko – nori gauti tiek, kad šeima, vaikai gerai gyventų, kad automobilį, būstą turėtų, nereikia nė didelių namų – bokštelių mada praėjo. Gautų į rankas 2 000 eurų, ne vienas nebevažiuotų.
– Esate patenkinta savo gyvenimu?
– Šiandien aš esu laiminga. Mano gyvenime nėra įtampos, nėra bėgimo. Nėra, kaip anksčiau, vis kirbančio nerimo: oi, kas bus? Aš nežinau, kas bus rytoj, bet žinau, jog bus gerai.
Atradau teoriją, pagal kurią gali save auginti, realizuoti ir amžiaus cenzo tam nėra, o senėjimo procesas net sustoja.
Visiems palinkėčiau atsigręžti į save. Suvokęs save, kitaip matai ir kitą žmogų, jį supranti, priimi.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
„Šiandien aš esu laimingas žmogus, – teigia Vida Stasiūnaitė-Skačkauskaitė. – Mano gyvenime nėra įtampos ir bėgimo. Aš atradau atsakymus į klausimus, kaip pažinti, auginti ir realizuoti save, o tam amžiaus cenzo nėra.“
Vida Skačkauskaitė sako: „Dabar manęs nenutemptum į jokią politiką – tai praeitas etapas“.
„Ant rubežiaus“ – ilgiausio stalo rekordas.
Mitinge ant M. Murzos džipo.
Brigadoje „Geležinis vilkas“.