
Naujausios
Pamiršti, bet nepamiršę
63 metų šiauliečiui Broniui Daugėlai, buvusiam vienam pirmųjų nepriklausomos Lietuvos pasieniečių, dar ir šiandien sapnuojasi košmaras, kaip stovi priešais omonininko atstatytą automatą. Tada dar nė 40-ies neturinčiam vyrui atrodė, kad gyvenimas jau baigtas. Šiandien jis ir daugelis kitų pirmųjų pasieniečių jaučiasi nepelnytai pamiršti.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Medalis ir nurėžta pensija
Pirmieji Lietuvos pasieniečiai budėjo prie sienos su Rusija, Baltarusija, Latvija nuo 1990-ųjų iki Rusijos kariuomenės išvedimo.
B. Daugėla virpančiomis rankomis iš maišelio traukia dėžutę su medaliu ir raštą. 1997 metais Prezidentas A. Brazauskas už nuopelnus kuriant ir stiprinant Lietuvos Respublikos kariuomenę jį apdovanojo Lietuvos kariuomenės kūrėjų savanorių medaliu.
Baigus tarnybą pasienyje, o vėliau – policijoje, B. Daugėlai buvo skirta ir padori pensija. Tačiau per „naktinę“ Premjero Andriaus Kubiliaus vyriausybės karpymo reformą pirmųjų pasieniečių pensijos buvo žymiai sumažintos ir negrąžintos iki šiol. Savanoriai pasieniečiai neturi jokių papildomų socialinių garantijų, kokias turi partizanai ir kiti Tėvynės laisvės gynėjai, jiems nesuteiktas kario savanorio statusas.
„Ačiū, kad buvote, o dabar jūs nereikalingi“, – B. Daugėlai skaudu ne tiek dėl sumažėjusios pensijos, kiek dėl to, kad jis ir jo likimo draugai yra nepelnytai pamiršti – juk 1990-ųjų pasieniečiams kaip niekad dažnai tekdavo susidurti su agresoriais, rizikuoti sveikata ir gyvybe.
Svajonė išsipildė tik atėjus nepriklausomybei
Jaudindamasis ir graudindamasis ponas Bronius prisimena armijos dienas Murmanske: „Buvo kaip kare, kaip koncentracijos stovykloje.“
Tačiau būti kariu šiauliečiui patiko. Po privalomos tarnybos dar kurį laiką tarnavo kariuomenėje, tik jau Lietuvoje. Vėliau nusprendė tapti milicininku. Kai jau atrodė, kad tuoj galės užsivilkti milicininko uniformą, kelią užkirto praeitis. B. Daugėla – tremtinių vaikas, gimęs Irkutsko srityje.
Prisiminus Sąjūdžio metus, Broniaus veidą užlieja šypsena: „Toks sujudimas, pakilimas buvo.“ Būdamas maždaug 35 metų, pradėjo tarnauti krašto apsaugos sistemoje, tapo pasieniečiu. Tėvai atkalbinėjo – vėl išveš į Sibirą.
B. Daugėla budėdavo Latvijos pasienyje, Pasvalio užkardoje, Žeimelio, Puodžiūnų ir Saločių punktuose. Laikai buvo neramūs, vis pasigirsdavo, kad viename ar kitame punkte sovietų kareiviai puldinėja ir gąsdina pasieniečius ir muitininkus, degina, sprogdina postų namelius ir vagonėlius.
Ant mirties slenksčio
Buvo 1991 metų vasara, liepos 28 diena, sekmadienis. Važiuodamas į darbą B. Daugėla per radiją išgirdo, kad naktį buvo užpultas Saločių pasienio kontrolės punktas.
B. Daugėla prisimena, kad tą dieną buvo taip karšta, kad net oras raibuliavo. Prie Saločių posto sėdėjo trise. Niekas nesitikėjo, kad agresoriai gali sugrįžti tą pačią dieną, dargi vidurdienį. Net nepastebėjo, kaip nuo Latvijos pusės prilėkė automobilis, iš paskos dar trys. Iš jų iššoko dvi dešimtys omonininkų. B. Daugėla kartu su kitais pasieniečiais puolė bėgti. Dviem pavyko pasislėpti netoliese buvusiame javų lauke, o Bronių sučiupo.
Nusivedę šiaulietį į postą liepė jam nusirengti. „Likau tik su trumpikėmis ir kojinėmis. Liepė gultis ant žemės, daryti atsispaudimus ir kartoti „myliu Tarybų Sąjungą“. Man tai kas, galvoju, esu vestuvių muzikantas, galiu ir tokią „dainą“ sudainuoti“, – prisimena B. Daugėla.
Kol B. Daugėla darė atsispaudimus, omonininkai šmirinėjo po muitinės postą, gąsdino muitininkes. Kai šiaulietis pasakė, kad daugiau nebegalįs daryti atsispaudimų, vienas iš omonininkų atstatęs automatą liepė stotis ir eiti į lauką.
Prisiminus tą akimirką, vyrui užgniaužia gerklę, iš akių ima riedėti ašaros. Stovint priešais javų lauką su įremtu į krūtinę automatu beveik nebuvo abejonių, kad tai – paskutinė jo gyvenimo diena.
Omonininkas liepė bėgti. Stingstančiomis iš siaubo kojomis Bronius nerangiai pasileido per lauką, javai pynėsi tarp kojų, ir tada išgirdo šūvį. Bėgo toliau nejausdamas kūno ir nesuprasdamas, ar dar gyvas, ar jau nebe. Kiek atitoko, kai pribėgo Mūšą, norėjo šokti į ją, bet upė buvo labai prižėlusi, pabūgo, kad įsipins į žoles ir nuskęs. Besiblaškant pakrante iš vandens išlindo du pasprukę bendražygiai.
Dabar jau visi trys bėgo palei upę link vienkiemio, ketindami ten pasislėpti. Nepribėgus sodybos išgirdo šūvių papliupą. Išsigando, kad šaudo į juos, ir vėl slapstydamiesi pasileido atgal. Tik jau vėliau sužinojo, kad prie sodybos omonininkai šaudė ne į juos, o į kitą bėglį pasienietį.
Omonininkai išvykdami netoli posto buvusioje autobusų stotelėje dar susprogdino dvi granatas.
Tiesos šeimai nepasakojo
Tik viskam nurimus pasieniečiai išdrįso sugrįžti prie posto. Iš vietos gyventojų Bronius gavo šiokias tokias šlepetes, kelnes, marškinėlius.
Vėlai vakare grįždamas namo pagalvojo, kad to, ką patyrė, žmonai jokiu būdu negali pasakoti. Nenorėjo jaudinti. Žmona Stasė iš karto pastebėjo, kad vyras grįžo ne su uniforma, paklausė, kur ją padėjo.
„Pasakiau, kad uniformų trūkumas, paskolinau kitam pasieniečiui. Žmona patikėjo. Nuėjau pas kaimyną pažiūrėti žinių, ar apie įvykius Saločiuose ką nors pasakos. Tik užsiminė. Pagalvojau, gerai, niekas nesužinos. Bet už dviejų dienų brolis su „Respublikos“ laikraščiu atėjo. Straipsnyje visa istorija aprašyta, mano pavardė minima. Teko prisipažinti ir pasipasakoti. Paskui ir žmona sužinojo. Oi, kaip man tada kliuvo“, – dabar prisiminęs šypteli.
Saugodamas šeimą nuo išgyvenimų Bronius sako daugelio dalykų nepasakodavęs, slėpdavęs. Nedrąsu ir dabar apie tai kalbėti.
Po įvykių Saločiuose prabėgus vos trims dienoms Rygos omonininkai Medininkų pasienio poste nušovė šešis muitininkus ir policijos pareigūnus, dar vienas pašautas muitininkas po kelių dienų mirė ligoninėje, išgyveno vienintelis muitininkas Tomas Šernas.
Policininkas
Begalinis išgąstis ir stresas nepraėjo be pasekmių – Bronius susirgo žvyneline liga.
Maždaug po metų B. Daugėla ir kiti pasieniečiai iš Pasvalio užkardos buvo perkelti į Joniškio užkardą. „Ten jautėmės visai nereikalingi“, – liūdnai šypteli vyras.
Kaip tik tada atsirado galimybė įgyvendinti seną svajonę – tapti policininku. Darbą gavo Meškuičių nuovadoje. Jos prižiūrimoje teritorijoje buvo ir Naisių kaimas, kuriame užaugo Bronius.
„Po ketverių darbo pasienyje metų jaučiausi tarsi patekęs į rojų“, – šypsosi.
Policijos pareigūnu B. Daugėla dirbo ketverius metus, iki pensijos.
„Jei ir vėl ateitų sunkūs laikai, ar kas eitų ginti Tėvynės, kai buvome taip apgauti?“ – virpančiu balsu klausia B. Daugėla, šiandien gyvenantis iš 300 eurų pensijos ir kovojantis su vėžiu.
„Stovint priešais javų lauką su įremtu į krūtinę automatu beveik nebuvo abejonių, kad tai – paskutinė jo gyvenimo diena.“
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Specialiai mums Bronius Daugėla pasipuošė pasieniečio uniforma.
1997 metais Prezidentas A. Brazauskas už nuopelnus kuriant ir stiprinant Lietuvos Respublikos kariuomenę B. Daugėlą apdovanojo Lietuvos kariuomenės kūrėjų savanorių medaliu.
Apie savo išgyvenimus 1991-aisiais ir dabartį Bronius Daugėla pasakojo savo „kareiviškame“ kambarėlyje, kuriame saugomi visi jam patys brangiausi daiktai: suvenyrai, paveikslai, nuotraukos, policininko uniforminės kepurės ir kita.
B. Daugėla išsaugojo visas savo, kaip policijos ir pasienio pareigūno, kepures.
„Du spėjo pabėgti, o mane sučiupo. Liepė pakelti rankas ir nusivedė į muitinės pastatą“, – apie susidūrimą su omonininkais pasakoja ponas Bronius.
Broniui Daugėlai šiandien skaudu ne tiek dėl sumažėjusios pensijos, kiek dėl to, kad pirmieji Nepriklausomos Lietuvos pasieniečiai yra nepelnytai pamiršti.
Asmeninės nuotr.
Bronius Daugėla raportuoja vadui Puodžiūnų pasienio poste.
B. Daugėla (dešinėje) su pasienio gyventoju.