
Naujausios
Mokytojai streikuoja
Pirmadienį neterminuotą streiką pradėjo penkių šalies mokyklų mokytojai. Šią ir kitą savaitę, Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos (LŠDPS) skelbiamais duomenimis, streikuos 79 mokyklų mokytojai. Tarp jų – vienos Šiaulių miesto ir trijų Šiaulių rajono mokyklų.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Reikalauja kitokio etatinio apmokėjimo modelio
„Streiką rengti privertė valdžios nenoras derybų keliu spręsti problemų dėl mokytojus žeminančios naujos darbo apmokėjimo sistemos, kuri įgyvendinama chaotiškai jai tinkamai nepasirengus. Dėl to mokyklose jau trečias mėnuo tvyro chaosas ir nežinomybė, bendruomenės supriešintos, o visa tai žlugdo ugdymo procesą.
Kadangi darbo užmokesčio koeficientai nebuvo didinti, išaugus darbo krūviui atlyginimai pakilo vos keliais eurais. Tokį „padidėjimą“ mokytojai vadina žeminančiu, o ministerijos skleidžiama informacija apie neva ženkliai išaugusias algas tik skatina mokyklas dar aktyviau jungtis prie streiko“, – rašoma LŠDPS pranešime.
LŠDPS reikalauja įdiegti etatinį modelį, kuriame vienam etatui sudaryti būtų ne daugiu kaip 18 kontaktinių valandų ir 18 valandų skirta kitiems darbams. Taip pat reikalaujama pareiginės algos pastoviosios dalies koeficientus didinti 20 procentų bei mažinti vaikų skaičių klasėse.
Streikuos visą savaitę
Vakar streiką pradėjo Kuršėnų Pavenčių mokyklos-daugiafunkcio centro mokytojai. Pasak centro profesinės sąjungos pirmininkės Dalios Jokubauskienės, streikuoja 32 mokyklos mokytojai, ne tik profesinės sąjungos nariai. Visgi mokiniai į mokyklą eina, jiems vyksta įvairios veiklos, kurias organizuoja mokyklos administracija.
„Netenkina valandinis apmokėjimas. Bendruomenei skirtos valandos – tai tikra sumaištis, skaičiuojama vos ne minučių tikslumu. Mokytojams buvo žadėta, kad apmokės už visus papildomus darbus, o iš tikrųjų to nėra. Atlyginimai didėjo tik tiek, kiek didėjo koeficientas ir kontaktinių valandų krūvis“, – sako D. Jokubauskienė.
Jeigu niekas nesikeis, streikuoti Pavenčių mokyklos mokytojai planuoja penkias dienas.
„Esmė – ne pinigai“
Trečiadienį prie streikuotojų prisijungs Šiaulių rajono Meškuičių gimnazijos du mokytojai ir Kuršėnų Stasio Anglickio mokyklos 18 mokytojų. Pamokos nebus nutrauktos.
Stasio Anglickio mokykloje rugsėjį buvo tik penki profesinės sąjungos nariai, o spalį, kai gavo pirmas etatinio apmokėjimo algas, prisijungė dar 13 mokytojų.
Pasak Kuršėnų Stasio Anglickio mokyklos profesinės sąjungos pirmininkės Ilonos Einingienės, jų mokykloje nemažai daliai mokytojų mažėjo atlyginimai, nes mažėjo pamokų. Nuo šių metų mokykla neformuoja devintų ir dešimtų klasių, kai kuriems dalykininkams sumažėjo kontaktinių valandų ir pradinių klasių mokytojai buvo paprašyti „pasidalinti“ savo valandomis – muzikos ir kūno kultūros pamokas perduoti vesti dalykininkams.
„Buvo žadėta, kad niekas nenukentės, o išėjo kitaip. Bet esmė yra ne pinigai. Žmonės, kuriantys šias metodikas, yra per daug atitrūkę nuo praktinio darbo, jie mūsų negirdi ir nemato“, – sako I. Einingienė.
Nesupranta profesinės sąjungos pirmininkė, kaip mokykloms yra skaičiuojami etatai. Jų mokykla yra viena didžiausių rajone, o etatų gavo tiek pat ar net mažiau nei mažesnės mokyklos. 44 mokytojams – 32 etatai.
Streikuoti žadama vieną dieną, bet jeigu streiko banga risis toliau, streikuos ilgiau. „Kiek galime būti užguiti? Kaip tokie mokytojai gali gerai jaustis ir gerai mokyti vaikus?“ – retoriškai klausia I. Einingienė.
Meškuičių gimnazijos direktorė Sigita Užkuraitienė sako, kad visos reformos dokumentuose atrodo vienaip, o pradėjus įgyvendinti pasimato trūkumai. Ši taip pat ne išimtis.
Pradinių klasių mokytojui – ne visas etatas
Ketvirtadienį prie streikuotojų dviem dienoms prisijungs Šiaulių centro pradinė mokykla. Pamokos tomis dienomis nevyks, nes streikuos visi 22 mokytojai.
Mokyklos direktorius Edmundas Valuckas sako, kad streikuotojų reikalavimai nėra visiškai aiškūs ir streikui nėra gerai pasiruošta, mano, kad visos šalies mokytojų profesinėms sąjungoms reikėtų būti vieningesnėms, susitarti, ko siekia. Tačiau E. Valuckas mokytojus supranta.
Centro pradinė mokykla gavo tik 13 etatų, o mokytojų yra 22. Nors įvedus etatinį apmokėjimą mokytojams algos nemažėjo, netgi padidėjo, tačiau didžioji dalis mokytojų turi maždaug po 0,8 etato ir todėl nesijaučia visaverčiai. Toks nesusipratimas su etatais išėjo dėl to, kad pradinių klasių mokytojai turi mažiau pamokų nei kai kurie dalykininkai.
„Mokytojai dirba daug daugiau, nei yra galimybių jiems sumokėti. To neišsprendė sena apmokėjimo tvarka ir vargu ar išspręs nauja. Toks jau mokytojų darbas, sunku ir suplanuoti, ir apskaičiuoti, kada kokį darbą teks nudirbti, kiek valandų užgaiši“, – sako E. Valuckas.
Nors Švietimo ir mokslo ministerija žadėjo aplankyti streikuojančias mokyklas, tačiau jos atstovų nesulaukė nė viena iš kalbintų mokyklų bendruomenių.
Gintarės PUČINSKIENĖS nuotr.
Vakar 32 Kuršėnų Pavenčių mokyklos-daugiafunkcio centro pedagogai prisijungė prie Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos organizuojamo neterminuoto streiko.