
Naujausios
Mokytojai: mes streikuojame ne tik dėl pinigų
Vakar prie mokytojų streiko prisidėjo dar 10 mokyklų, tarp jų – Šiaulių rajono Meškuičių gimnazijos ir Kuršėnų Stasio Anglickio mokyklos mokytojai. Šiandien prisijungs dar devynių mokyklų mokytojai, tarp kurių ir Šiaulių Centro pradinės mokyklos. Ministras Pirmininkas ir švietimo ir mokslo ministrė kol kas streiko nesureikšmina. Mokytojai nusileisti neketina.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Nesureikšmina nei streiko, nei interpeliacijos
Antradienį Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcija kvietė švietimo ir mokslo ministrę Jurgitą Petrauskienę į susitikimą, bet ji neatvyko. Konservatoriai, nesulaukę ministrės, prakalbo apie interpeliaciją jai.
Pasak Švietimo darbuotojų profesinės sąjungos (LŠDPS) vadovo Andriaus Navicko, J. Petrauskienė ignoruoja ne tik Seimo opozicinę frakciją, bet ir profsąjungą. „Tikriausiai reikia, kad streikuotų 300 mokyklų, tada su mumis kalbėtųsi“, – sako jis.
Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis konservatorių kalbų apie galimą interpeliaciją ministrei nesureikšmina ir sakė nematąs pagrindo mokytojams streikuoti, nes, jo žiniomis, dėl etatinio darbo apmokėjimo sistemos įvedimo daugiau nei 70 procentų mokytojų atlyginimai didėjo, sumažėjo – apie 20 procentų. Pasak premjero, atlyginimų mažėjimas buvo dėl mažėjančio mokinių skaičiaus.
LRT radijui S. Skvernelis antradienį sakė: „Turėti gana daug laisvo laiko ir gauti tūkstančio eurų atlyginimą... tokios galimybės tikrai nėra. Etatinis mokėjimas atskleidė begalę trūkumų, kurie buvo mūsų švietimo sistemoje. Dabar visa tai reglamentuota. Nesakome, kad tai – ideali tvarka, ją galima tobulinti.“
Streikuoja ne dėl pinigų
Streiką mokytojai pradėjo pirmadienį. Tarp pirmų šešių streikuoti pradėjusių mokyklų buvo ir Kuršėnų Pavenčių mokyklos-daugiafunkcio centro 32 mokytojai.
Vidutinis darbo užmokestis šioje mokykloje rugsėjį augo 128 eurais (nuo 613 eurų 2017 metais iki 741 euro 2018 metais). Mokytojai sako streikuojantys ne dėl pinigų, o dėl požiūrio į mokytoją, dėl sumaišties ir susipriešinimo, kurį sukėlė etatinio apmokėjimo įvedimas.
„Gerbiamo premjero pasisakymai spaudoje ir televizijoje žeidžia mūsų, mokytojų, orumą. Labai gaila, kad per visą Lietuvos nepriklausomybės laikotarpį švietimas taip ir netapo prioritetine sritimi, o mokytojo darbas – prestižine profesija. Vertindami dabartinę švietimo ministrės poziciją, pritariame mokytojų peticijai dėl jos atsistatydinimo, – komentavo Pavenčių mokyklos-daugiafunkcio centro mokytojai. – Apmaudu, kad šioje situacijoje liekame neišgirsti. Esame nesvarbūs ne tik mes, bet ir mūsų vaikai.“ Jie vis dėlto tikisi ir laukia dialogo su LŠDPS.
Vakar prie streikuotojų vienai dienai prisidėję aštuoniolika Kuršėnų Stasio Anglickio mokyklos mokytojų nevedė pamokų, skaitė ir žiūrėjo S. Skvernelio, J. Petrauskienės ir kitų pasisakymus apie streiką, sulaukė atstovų iš Šiaulių rajono savivaldybės Švietimo ir sporto skyriaus.
Pasak mokyklos profesinės sąjungos pirmininkės ir pradinių klasių mokytojo Ilonos Einingienės, Švietimo ir sporto skyrius mokytojus supranta ir palaiko, pritaria, kad etatinio apmokėjimo modelį reikia tobulinti.
„Manau, kad streikuotojų dar padaugės. Mums nesuprantama ir baisu, kaip premjeras gali taip kalbėti. Apie kokius 1 000 eurų jis kalba? Džiaugiamės gaudami 700 eurų, o darbo iki pat penkių ir dar pilnas rankines namo nešamės“, – aiškino mokytoja.
I. Einingienė sako, kad paradoksalu ir nenormalu, jog pradinių klasių mokytojui, dirbančiam penkias dienas per savaitę ir turinčiam 4–5 pamokas per dieną, nesusidaro visas etatas.
„Manau, kad labai svarbu nebijoti pripažinti klydus, o ne laikytis tokios pozicijos kaip ministrė – įsitikinusi savo teisumu ir nenori nieko girdėti. Labai tikimės, kad būsim išgirsti, taip nesinorėtų vėl streikuoti“, – sako I. Einingienė.
Mokytoja pažymi, kad dauguma Lietuvos mokytojų vis dar yra baugštūs, bijo išsakyti savo nuomonę, galvoja, kad nieko nepakeis ir susitaiko. „Bet taip galvodami tikrai nieko nepasieksime, reikia pagaliau pakovoti už save“, – sako I. Einingienė.
„Skleidžiama daug netiesos“
Šiandien prie streiko dviem dienoms jungiasi visi Šiaulių Centro pradinės mokyklos mokytojai. Pamokos vaikams nevyks.
Mokyklos profesinės sąjungos pirmininkė ir pradinių klasių mokytoja Kristina Vaitiekūnienė sako, jog liūdina ministrės J. Petrauskienės žodžiai, jog Lietuvos švietimo darbuotojų profesinė sąjungos (LŠDPS) atstovai nedalyvavo darbo ir derybų grupėje, svarstant etatinio apmokėjimo modelį.
„Jie dalyvavo ir visas tas žinias, apie ką būdavo diskutuojama ir kalbama, persakydavo mums. Buvo aiškinama ir prašoma mūsų pateikti pasiūlymus, kad būtų plačiai tarp mokytojų išdiskutuota. Labai gaila, kad į tai nebuvo atsižvelgta, o dabar dar baisiau, kad taip klaidinama visuomenė“, – sako K. Vaitiekūnienė, LŠDPS Šiaulių miesto susivienijimo pirmininkė.
Pasak jos, nebuvo atsižvelgta į mokytojų reikalavimą mažinti mokinių skaičių klasėje iki 22 (pradinėse klasėse), nes tik taip būtų galima užtikrinti ugdymo kokybę.
Etatinio apmokėjimo didžiausia yda esą tai, kad mokytojas priverstas minutėmis skaičiuoti ir įvertinti savo darbą bendruomenei, tačiau pinigų tiems darbams, kuriuos atlieka, pakankamai neskiriama.
„Pavyzdžiui, mums, pradinių klasių mokytojoms, skirta po penkias valandas per savaitę iš tos trečios kišenės: trys valandos – vadovavimas klasei ir dvi valandos – kitam darbui su bendruomene. Kodėl tik 5 valandos? Nes nėra daugiau pinigų, net jeigu dirbi daugiau. O aš dirbu daugiau. Mes pildome lenteles ir kaskart fiksuojame, kiek laiko kokiai veiklai skiriame. Turėtų susidaryti 20 valandų per mėnesį, o man susidaro 29. Bet už tas papildomas 9 valandas man niekas nemoka, nes nėra lėšų, nors žadėta, kad už viską dabar bus sumokėta, viskas bus skaidru ir švaru“, – pasakoja K. Vaitiekūnienė.
Mokytoja neturi priekaištų savo mokyklos vadovui, nes įvedant etatinį apmokėjimą buvo tariamasi su mokytojais, tačiau K. Vaitiekūnienė turi žinių, kad buvo mokyklų direktorių, kurie manipuliavo situacija: patinki – duosiu daugiau valandų, nepatinki, esi nelojalus – iš tavęs atimsiu.
Dar viena neteisybė, kurią mato K. Vaitiekūnienė, tai, kad tokį pat stažą, kvalifikacinę kategoriją ir krūvį turintys mokytojai skirtingose mokyklose uždirba skirtingai.
„Pikta, kai su pašaipa pasako, kad per visą Lietuvą 30 tūkstančių mokytojų, o streikuoja 1 000, tai kas čia tėra? Partizanų irgi buvo tik saujelė, bet jie gyveno tikėjimu, viltimi ir kovojo. Ir ateitis parodė, kad jie iškovojo labai daug. Mes streikuojam ne tik dėl to, kad mums pilnos kišenės pinigų būtų, o dėl to, kad pati švietimo sistema išsigimsta ir mokytojas ne tik negali gyventi oriai, bet ir neturi resursų kokybiškam, ramiam darbui su vaikais“, – sako K. Vaitiekūnienė.
Asmeninė nuotr.
Šiaulių centro pradinės mokyklos profesinės sąjungos pirmininkė ir pradinių klasių mokytoja Kristina Vaitiekūnienė sako, kad mokytojas priverstas skaičiuoti savo darbą minutėmis, tačiau už jį nėra pilnai sumokama.