
Naujausios
Klimpsta naujojo izoliatoriaus statyba
Naujojo Šiaulių tardymo izoliatoriaus statyba gali sustoti. Statybos techninę priežiūrą atliekanti bendrovė kreipėsi į Valstybinę teritorijų planavimo ir statybos inspekciją su prašymu stabdyti darbus, nes rangovas nevykdo keliamų reikalavimų. Pažeidimų užfiksavo ir Valstybinė darbo inspekcija. Kas vyksta už būsimo izoliatoriaus tvoros, jog norima stabdyti pradėtus darbus?
Loreta KLICNER
loreta@skrastas.lt
Atsilieka nuo grafiko
Nauja įkalinimo įstaiga, kurioje kamerinio tipo patalpose bus laikoma iki 600 įkalintų asmenų (suimtųjų ir nuteistųjų), statoma netoli buvusio Šiaulių sąvartyno, Malavėniukų kaime. Į šią įstaigą bus perkelti asmenys iš senojo pastato, dabar veikiančio miesto centre.
Šiaulių tardymo izoliatorius 2017-ųjų gruodžio 27 dieną su UAB „Versina“ sudarė projekto statybos darbų rangos sutartį. Sutarties vertė – beveik 8,746 milijono eurų, darbus rangovas įsipareigojo atlikti per trejus metus. Bendrovė „Versina“ statys tik dalį pastatų: administracinį, medicinos ir paskirstymo. Gyvenamųjų korpusų statybai skelbiamas kitas konkursas.
Nuo sutarties pasirašymo dienos praėjo beveik metai, tačiau atlikta tik dalis pamatų projektavimo ir dalis pamatų įrengimo darbų.
Šiaulių tardymo izoliatoriaus direktorius Saulius Rajunčius sakė, kad statybų darbai pagal grafiką atsilieka, tačiau „grėsmės, kad sutartis nebus įvykdyta, šiuo metu nėra“. Tik prisiminė, kad rangovas iš pradžių žadėjo savo darbus atlikti greičiau – per dvejus metus.
Tyrimas nebaigtas
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybų inspekcija „Šiaulių kraštui“ patvirtino, kad statybų techninę priežiūrą atliekanti UAB „Panevėžio miestprojektas“ spalio 11 dieną pateikė inspekcijai pranešimą su prašymu sustabdyti vykdomas tardymo izoliatoriaus statybas, nes „rangovas UAB „Versina“ ir rangovo statybos vadovas nevykdo statinio statybos techninio prižiūrėtojo nurodytų teisėtų reikalavimų“.
Kokie konkrečiai reikalavimai nevykdomi, inspekcija nekomentavo.
Ligita Luščiauskaitė, inspekcijos atstovė viešiesiems ryšiams, atsiuntė atsakymą, kad spalio 26 dieną inspekcijos pareigūnas, dalyvaujant rangovo, Šiaulių tardymo izoliatoriaus atstovams bei spalio 30 dieną papildomo patikrinimo metu dalyvaujant „Panevėžio miestprojekto“ atstovams „patikrino pranešime nurodytas aplinkybes“.
„Kadangi patikrinimas dėl didelės statybinės dokumentacijos apimties dar nėra baigtas – situacija dar vertinama“, – teigiama inspekcijos atsakyme. Redakcijos žiniomis, terminas „vertinti situaciją“ pratęstas 20 darbo dienų.
Daroma paslaptis iš valstybinio objekto
Statybų darbai, kol vyksta tyrimas, nesustabdyti, tačiau statybvietėje buvo tylu ir ramu, kai „Šiaulių krašto“ fotografas užfiksavo sąvartyno pašonėje statomą objektą. Už tvoros matėsi stovinti technika ir atliktų darbų pėdsakai.
Bendrovės „Versina“ nurodytas statinio vadovas, paklaustas apie situaciją statybvietėje, pakvietė atvažiuoti ir pasikalbėti. Po kelių minučių perskambino ir susitikimą atšaukė: negalįs nieko kalbėti, o klausimus nurodė siųsti bendruoju įmonės elektroniniu paštu. Dar vėliau jis aiškino jau nebesąs statinio vadovu. „Versina“ į raštu nusiųstus klausimus per savaitę neatsakė.
Kodėl norima stabdyti darbus, neatskleidė ir techninę priežiūrą vykdanti bendrovė „Panevėžio miestprojektas“. Jos vadovas Vytautas Sukackas siūlė kalbėtis su užsakovu – Šiaulių tardymo izoliatoriumi, nes „esame tik pasamdyta įmonė“.
8 punktai ir „nestabilus gruntas“
Šiaulių tardymo izoliatoriaus Ūkio skyriaus vyriausiasis specialistas Edmundas Kisielius situaciją komentavo vartydamas „Panevėžio miestprojekto“ raštą: „Jie kreipėsi į statybos inspekciją ir informavo statybos vadovą, kad gręžtiniai poliai atkasti, kas nenumatyta statybos darbų technologijos projekte... Smėlio pasluoksnis po rostverkais atliekamas ne pagal projekto sprendimus, negautas techninio prižiūrėtojo leidimas vykdyti smėlio pasluoksnio įrengimą, nes nepriduota iškasa ir kiti klausimai. Iš viso 8 punktai.“
Kadangi pasirinkti gręžtiniai poliai, gal statybvietėje – nestabilus gruntas? E. Kisielius atsakė, kad tokia statybų technologija, „vietomis yra nestabilus gruntas“, „bet statyba galima“. „Dabar ant polių ir privatūs namai statomi“, – sakė specialistas. Kaip pavyzdį, jog statybų vieta patikima, jis pateikė būsimo izoliatoriaus tvorą – stovi jau dvejus metus ir negrimzta.
E. Kisielius patikino, jog pavojaus, kad sustos darbai, tikrai nėra, nes problemų kelia tik „defektai“, kuriuos „reikia šalinti“.
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija nurodė, kad „Panevėžio miestprojekto“ prašyme stabdyti darbus klausimas dėl nestabilaus grunto nebuvo keliamas.
„Statybą leidžiantis dokumentas 2017-03-07 buvo išduotas projektuotojo UAB „Panevėžio miestprojektas“ parengto statinio projekto, dėl kurio 2016-06-09 buvo išduotas projekto dalinės ekspertizės aktas, pagrindu, – paaiškino L. Luščiauskaitė, inspekcijos atstovė viešiesiems ryšiams. – Prie statinio projekto buvo pridėta ir 2015 metais liepos mėnesį inžinerinių geologinių tyrimų ataskaita, kuria projektuotojas vadovavosi.“
Pamatė griūties pavojų
Du patikrinimus spalio mėnesį statybų aikštelėje atliko Valstybinės darbo inspekcijos Šiaulių skyrius. Vyriausiasis darbo inspektorius Kęstutis Jonkus sakė, kad inspekcija gavo informacijos apie nesaugiai atliekamus darbus iškasose.
„Buvo tikimybė, kad gali būti žemių užgriuvimas“, – paaiškino K. Jonkus. Patikrinimo metu iškasose dirbo apie šešis žmones ir technika. Iškasų gylis siekė apie 4 metrus. Inspektorius pripažino, jog įvykus griūčiai žmonėms išgyventi būtų sudėtinga. „Į mūsų pastabas sureagavo, žmonės greitai pasišalino ir nutraukė darbus“, – sakė K. Jonkus.
Lankantis antrą kartą inspektoriai tikrino, kaip bendrovė „Versina“ pašalino pažeidimus. Pasak vyriausiojo darbo inspektoriaus, iškasos buvo nušlaituotos, pašalinta galima griuvimo rizika. Administracinio nusižengimo protokolas nebuvo surašytas.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Naujos įkalinimo įstaigos statybų aikštelėje nematyti intensyvių darbų.
Už būsimo izoliatoriaus tvoros – buvusio Kairių sąvartyno palikimas.
Dėl nesaugiai organizuotų darbų giliose iškasose inspektoriai įžvelgė griūties grėsmę.