
Naujausios
A. Sireika – apie besibaigiančius metus ir cezarius
Antradienį Vilniuje surengtoje tradicinėje Lietuvos sporto žurnalistų federacijos "Metų apdovanojimų" ceremonijoje metų citatos rinkimuose užtikrintai savo konkurentus nugalėjo „Šiaulių“ krepšinio klubo vyriausiasis treneris Antanas Sireika su posakiu apie cezarius. „Šiaulių kraštui“ treneris pasakojo, kam buvo skirta šmaikšti frazė ir kokie jam buvo besibaigiantys 2018-ieji.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Vyrai turi būti vyriški
Sporto žurnalistų simpatijų sulaukė A. Sireikos pasakymas: „Nuo sunkumų kieti vyrai kietėja, skysti – skystėja. Kaip sakoma, visi vyrai yra cezariai. Tik vieni yra karvedžiai, kiti – salotos.“
Šią frazę jis ištarė rugsėjo 20 dieną po debiutinių „Šiaulių“ rungtynių FIBA Čempionų lygos turnyre. Šiose rungtynėse šiauliečiai 79:91 nusileido Sofijos „Levski Lukoil“ (Bulgarija) komandai.
„Tą frazę buvau kažkur girdėjęs. Ji ne sportininkams yra skirta, bet visiems žmonėms. Kai žiūriu, kaip žaidžia regbininkai, tokie kieti vyrai, nebijo nei skausmo, esu susižavėjęs. Žiūriu varžybas ir noriu, kad ir mano krepšininkai tokie būtų. Noriu, kad vyrai būtų vyriški. Tai – ne vien fizinė jėga. Man patinka žmonės, kurie ištveria sunkumus.
Tą frazę ir man dabar gali kas nors pasakyti, kad va, komanda nežaidžia gerai. Nesvarbu. Žais. Mes dirbam sąžiningai, garbingai su jaunais žmonėmis, ir tikiuosi, kad viskas bus gerai“, – „Šiaulių kraštui“ sakė A. Sireika.
Dirbantiems lengva nebūna
– Kokie jums buvo bepraeinantys metai?
– Geri. Aš mėgstu sakyti teigiamus dalykus. Galvoju, kad gyvenimas yra gražus. Jis yra sunkus, bet gražus ir teisingas. Lengva niekada nebūna tiems, kurie kažką daro, kurie nori kažką pasiekti, bet yra nors ir mažų detalių, kurios džiugina.
Praeitais metais, kai grįžau į Šiaulius, sugalvojome tokį projektą žiūrint į ateitį. Šiauliuose yra Sporto gimnazija, yra daug sportuojančių vaikinų, yra dvi krepšinio akademijos ir kad jaunimui būtų perspektyva sportuoti ateityje, kad pereitų laipsniškai nuo jaunimo krepšinio prie vyrų, kad būtų sistema, kad pačioje Šiaulių komandoje atsirastų daugiau vietinių žaidėjų. Šis planas yra nelengvai įgyvendinamas, bet malonus rūpinantis savais. Tuo ir džiaugiuosi.
Šiemet sunku. Nepavyko užsieniečių gerų pasikviesti. Pernai irgi buvo sunku, bet šių metų pradžioje komanda susistygavo, žaidėme gražiai. Treneriui didžiausias džiaugsmas, kai jo auklėtiniai daro pažangą, tobulėja, gerėja.
Visada sakau, kad norisi laimėti, norisi medalių, aukštesnę vietą užimti, bet žmonės pasidžiaugia ir užmiršta ir vėl laukia naujų pergalių. Labiau atminty išlieka pavardės, kad Šiauliuose žaidė štai tas žaidėjas, kuris dabar žaidžia Eurolygoje, NBA. Mindaugas Žukauskas, Donatas Slanina, Europos čempionai, – tai žmonės, kurie užaugo Šiauliuose. Tai yra vertybė ir džiaugsmas.
Taip džiaugiuosi ir už praeitą sezoną, kad Laurynas Birutis ir Donatas Sabeckis buvo naudingiausi žaidėjai visoje LKL.
Dabar sezonas tęsiasi ir galbūt džiaugsimės gegužės mėnesį. Džiaugiuosi, kad esame, dirbame, kad sveiki, to linkiu ir kitiems.
– Nors šis sezonas prasidėjo nelengvai, bet sirgaliai nenusigręžė.
– Įvedžiau tokią tvarką, kad po varžybų visi žaidėjai eina ratu ir su sirgaliais sumuša rankomis, fotografuojasi. Sakau žaidėjams, kad jūs turite bendrauti su žmonėmis, jūs, dešimt žmonių, nežaidžiate tarpusavyje, jūs žaidžiate žmonėms, jūs kuriate reginį, esate kultūros dalis. Mes esame ir dirbame dėl žmonių, o ne dėl savęs. Ir jeigu vidutiniškai per varžybas susirenka daugiau kaip du tūkstančiai žmonių, reikia džiaugtis ir bendrauti su jais.
Sirgaliai irgi keičiasi. Anksčiau nedrįsdavo prieiti, paprašyti kartu nusifotografuoti. Kiek kartų pats esu priėjęs, jeigu matau, kad žmogus aplinkui trypčioja, nedrįsta. Kaip tada nudžiunga! Aš suprantu žmones, mes taip esame išauklėti, esame nedrąsūs. Japonijoje žmonės dar nedrąsesni. Jie net akių nedrįsta pakelti, o apie rodymą pirštais į žinomą žmogų negali būti nė kalbos.
Žmonės dabar, net kai ir pralaimim, ploja, nes matė, kad gražiai kovėmės, bet varžovai buvo stipresni. Nors stovime turnyrinės lentelės apačioje, bet nesulaukiam daug kritikos, todėl kad stengiamės rodyti gerą krepšinį. Vadinasi, žmonės ateina ne tik dėl pergalių.
– Kas džiugina jus kaip šiaulietį?
– Šiauliai keičiasi į gerą pusę. Aišku, dabar viskas išgriauta, keičia vamzdynus, gatves tvarko, bet reikia kantrybės, reikia suprasti, kad viskas bus gražiau ir daug geriau.
Ir dabar jau yra, kur sutvarkyta. Man smagu, kad nestovime vietoje, kad kažkas keičiasi. Suprantu, kad progresą pasiekti nėra lengva, visos naujovės yra nelengvai įgyvendinamos, bet negalime apsamanoti ir stovėti vienoje vietoje.
Galima niurzgėti, kad noriu to ar ano. Galvoju, kad kitaip reikia žiūrėti – džiaugtis tuo, kas yra, ir pradėti nuo savęs, ką tu pats padarei, kad kažkas keistųsi. Kur ėjai, kur kreipeisi, ar prašei, ar išsakei kam savo pageidavimus?
Ne vienam Šiaulių merui sakiau, kad kiek teko lankytis užsienyje, ežeras mieste yra džiaugsmas, traukos centras. O mes savo ežero nebranginam, neišnaudojam, jis apaugęs brūzgynais. Dabar mačiau kviečia teikti pasiūlymus dėl Talkšos ežero pakrantės. Tai, žmonės, sakykit savo nuomonę, siūlykit idėjas, tada žiūrėkit, ar keičiasi kas ar nesikeičia, o ne verkit, kad negražu, kad niekas nieko nedaro.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
„Šiaulių“ krepšinio komandos vyriausiasis treneris Antanas Sireika apie cezarius: „Noriu, kad vyrai būtų vyriški. Tai – ne vien fizinė jėga. Man patinka žmonės, kurie ištveria sunkumus.“