
Naujausios
2018-ieji: įvykiai ir žmonės
Lietuva kuriama ir po šimto metų
2018-ieji – Lietuvos valstybės atkūrimo 100-mečio metai. Virginija Šiukščienė, „Aušros“ muziejaus direktoriaus pavaduotoja, sako, jog iškili data buvo proga atsigręžti į istoriją ir išmokti jos pamokas.
„Banali frazė, jog reikia mokytis iš istorijos, bet taip yra, – sako istorikė. – Lietuvos kūrimas – procesas, kuris nesibaigia.“
Rūta JANKUVIENĖ
ruta@skrastas.lt
Nuo Lietuvos ir Latvijos ryšio
– 2018 metai buvo išskirtiniai Lietuvos 100-mečio minėjimu. Kokius šio minėjimo akcentus, kaip istorikė, išskirtumėte?
– Kiekvienai valstybei labai svarbu turėti savo istorijos ir raidos viršukalnes, atkreipti į jas visuomenės dėmesį ir suaktualinti.
„Aušros“ muziejus dar 2016 metais surengė su šia iškilia data susijusią pirmąją parodą. Tai įvyko Latvijos Jelgavos muziejuje. Ten eksponavome parodą „Nepriklausomų valstybių Lietuvos ir Latvijos kūrėjai Mintaujos gimnazijoje“.
Jos ėmėmės galvodami apie šimtmečio minėjimą platesniame kontekste, o ryšys su Latvija mums visada buvo svarbus.
Mintaujos gimnaziją yra baigęs mūsų Prezidentas Antanas Smetona, ją yra baigę net penki mūsų ministrai pirmininkai. Čia mokėsi daug Lietuvos kultūros ir visuomenės veikėjų. Tarp jų – keturi, tapę 1918 metų Vasario 16-osios akto signatarais.
Paraleliai mokėsi ir tie, kurie Latviją kūrė. Mintaujos gimnaziją yra baigę du Latvijos prezidentai.
Per šios gimnazijos istoriją galėjome parodyti Lietuvos ir Latvijos kelius į nepriklausomybę. Mes valstybę atkūrėme, latviai – sukūrė. Svarbu pasižiūrėti į artimiausius kaimynus.
Latvijos 100-mečio renginiai prasidėjo nuo šios mūsų parodos Jelgavoje.
2017 metais minėdami Vasario 16-ąją tą parodą atidarėme Šiauliuose. Po to ji dar keliavo po Latviją ir Lietuvą – iš viso buvo parodyta 10 vietų. Savo vaidmenį ji atliko – iki šiol atsiliepimų sulaukiame ir iš Latvijos, ir Lietuvos. Latviai stebėjosi, kad tiek daug garsių lietuvių Mintaujoje mokėsi.
Šiaulių akcentai ir atradimai
– Kaip Šiauliuose „Aušros“ muziejus prisidėjo prie šimtmečio minėjimo?
– Manome, kad paroda apie Mintaujos gimnaziją inspiravome ir Lietuvos 100-mečio paminėjimo Šiauliuose koncepciją. Padėjome miestui rasti grūdą, kuriuo galima remtis.
Šiauliuose akcentuoti Vasario 16-osios akto signatarai, kurie mokėsi Šiaulių gimnazijoje. Jų čia, kaip Mintaujos gimnazijoje, mokėsi keturi – Mykolas Biržiška, Steponas Kairys, Alfonsas Petrulis ir Jonas Vileišis.
Juliaus Janonio gimnazijoje surengta signatarams skirta paroda, išleistas Šiaulių gimnazijos veiklos šimtmečio albumas, Savivaldybė prie gimnazijos įrengė meninį akcentą.
Akcentuodami istorines asmenybes, kūrusias Lietuvą, suaktualinome jų vaidmenį ir Šiauliai atrado savo vietą 100-mečio minėjime.
2018 metais sukūrėme dar vieną parodą „Sveika, Nepriklausomoji“, kuri irgi keliauja po Lietuvą. Pristatome nepriklausomybės ženklus: kaip modernėjo, kaip kūrėsi valstybė – pradedant politiniais įvykiais ir baigiant gyvenimo būdu. Šiuo metu paroda eksponuojama Plungės muziejuje.
Metų pabaigoje akcentus vėl skyrėme savo kaimynams. Dvi mūsų parodos yra skirtos Latvijos nepriklausomybei: Ch. Frenkelio viloje – „Latvių modernistai Romas Suta ir Aleksandra Belcova“, o Fotografijos muziejuje – Vilio Rydzenieko (1884-1962) fotografijų paroda.
V. Rydzeniekas žinomas kaip vieninteles fotografijos, kurioje užfiksuotas Latvijos nepriklausomybės paskelbimas, autorius.
Mes V. Rydzenieką atradome rengdami parodą apie Mintaują. Tada išsiaiškinome, jog jis gimęs Žagarėje, mokėsi Šiauliuose, kad Fotografijos muziejuje turime ir nedidelę jo fotografijų kolekciją.
Dabar atvažiavę latviai stebisi, kad garsiosios nuotraukos autorius yra iš Lietuvos. Tai ir jiems naujiena. Visokių ryšių randame abiejų šalių istorijoje.
Proga pažvelgti ir į save
– Jūsų žvilgsniu, kas svarbiausia šimtmečio minėjime?
– Suprantu, kad valstybės šimtmetį švęsdamas lietuvis nelabai gilinasi į istorinius faktus, ar tai buvo valstybės sukūrimas ar atkūrimas. Svarbu, kad švenčia ir nori švęsti.
Išskirtinės buvo kaimų ir miestų bendruomenių iniciatyvos – ir mezgė šalikus, ir pynė takus, ir paminklus statė. Trispalves buvome įsisegę, jaunimas puošėsi trispalvėmis apyrankėmis. Mums patiems reikėjo to pakylėjimo ir savęs identifikavimo su Lietuva.
Tai smulkmenos, bet jos labai svarbios. Kai valstybės lygmeniu švenčiama – viskas gerai, bet kai žmonės patys nori švęsti, yra dar geriau.
Mes, muziejininkai, irgi norėjome burti bendruomenę, parodyti, kas buvo Lietuvoje, kaip ji kūrėsi. Svarbus mums buvo ir ryšių su latviais atradimas.
Šimtmetį švenčiame ne vieni – kaimyninių šalių Latvijos, Estijos, Suomijos, Lenkijos šimtmečiai parodo, kad mes lygiai taip pat kaip latviai, estai, lenkai ar suomiai, esame Europos dalis. Norėjome ir tuos dalykus užgriebti ir mums tai pavyko.
– Atsigręžėme į istoriją, istorines amenybes, ar neturėtume ir į save pasižiūrėti, susimąstyti, kokie esame?
– Visada svarbu atsisukti į praeitį ir išmokti istorines pamokas. Tai banali frazė, bet taip yra. Prieš šimtą metų valstybės institucijas kūrėme, nepriklausomybę tvirtinome ir dabar jau tris dešimtmečius kuriame. Valstybės kūrimas yra procesas. Ir bus procesas. Kai kurie dalykai yra ir panašūs, ir kartojasi.
– Šiaulių miesto savivaldai – taip pat 100 metų. Ko galima būtų pasimokyti iš buvusių pirmųjų burmistrų, miesto Tarybos narių?
– Istorija rodo, kad produktyviausios veiklos pasiekiame, kai sugebame susitarti. Po Pirmojo pasaulinio karo buvo labai sunku, nebuvo nė savivaldos kūrimo pavyzdžio. Miesto Taryboje lygiai taip pat buvo ir kairė, ir dešinė.
Pavyzdžiui, Kazimieras Venclauskis buvo kairysis, o Stanislava Venclauskienė – dešinioji. Abu buvo Tarybos nariai ir sugebėjo susitarti ne tik šeimoje, bet ir Taryboje.
Asmenybės daug lemia. Pavyzdžiu galėtų būti K. Venclauskis, kuris ėmė iniciatyvą į savo rankas, sugebėjo su kitais politikais tartis ir tapo pirmuoju miesto burmistru.
Ir šiandien miesto savivaldoje, jeigu nebus pasiektas susitarimas, mes niekur nenueisim.
Esame ir ant Naujųjų metų slenksčio, ir ant naujų savivaldos rinkimų slenksčio. Tiems, kurie eina į rinkimus pirmiausia reikia pagalvoti apie savo kompetenciją, patirtį ir apie tokias moralines sąvokas, kaip sąžinė ir garbė.
Tiesą sakant, mūsų visuomenėje į pirmą planą labiau eina savivertė, savęs vertinimas ir įtvirtinimas, nei savigarba ir sąžiningumas. Naudos siekis dominuoja, o turėtų dominuoti vertybiniai dalykai.
Savivaldybės tarybos nariai turi apie miestą ir miestiečius galvoti. Bet tai, kas šiandien vyksta miesto Taryboje, neleidžia sakyti, jog taip yra. Politikai pirmiausia apie save galvoja.
Kaip istorikė linkėčiau prieš žengiant žingsnį į savivaldos tarybą pagalvoti, ar galiu ten būti ir rikiuotis į gretą tokių asmenybių, kaip K. Venclauskis, Jackus Sondeckis, Peliksas Bugailiškis, Stasys Lukauskis – jie sukūrė Šiaulius.
Mūsų savivaldos veiklą žmonės po 100 metų irgi vertins. Apie tai mažai galvojame.
Šimtmečio minėjimo kontekste labai vykęs buvo atkuriamosios dokumentikos ciklas „Žmonės, kurie sukūrė Lietuvą“. Jie pirmiausia parodyti, kaip žmonės, kurie buvo ir geri, ir blogi, bet kritiniais momentais, kai sprendė Lietuvos likimą, sugebėjo susitarti. Sugebėjo savo politines ir kitas ambicijas nustumti į antrą planą, o jeigu nesugebėjo, tai įvykdavo negerų dalykų.
Svarbiausia žinia ir yra ta, kad Lietuvą kūrė žmonės – ne prezidentai, ne ministrai pirmininkai. Žmonės, kurie jautė atsakomybę.
– Ko linkėtumėte Naujųjų metų belaukiant?
– Kad eitume į susitarimą, kad mūsų gyvenimas būtų ramus, šviesus ir viltingas. Turėkime vilties – tai svarbiausia.
Profesoriui Egidijui Aleksandravičiui, kuris yra Išeivijos instituto direktorius, per muziejaus „Šimtmečio naratyvų“ ciklo renginį uždaviau klausimą, kaip jis įsivaizduoja Lietuvos valstybės atkūrimo minėjimą dar po 100 metų? Tiesaus atsakymo neišgirdau.
Nesinori tikėti, jog po šimto metų Lietuvos istorija liks tik Išeivijos instituto tyrinėjimo objektas. Tikėkim, jog ir po 100 metų Lietuva klestės.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Istorikė Virginija Šiukščienė, „Aušros“ muziejaus direktoriaus pavaduotoja, pabrėžia, jog ne prezidentai, ne ministrai pirmininkai kūrė Lietuvą, o žmonės, kurie jautė atsakomybę.