Medikų sąjūdis juda toliau

Medikų sąjūdis juda toliau

Me­di­kų są­jū­dis ju­da to­liau

Jau dau­giau nei me­tus gy­vuo­jan­tis Lie­tu­vos me­di­kų są­jū­dis pa­sie­kė, kad me­di­kų al­gos kil­tų, būtų ir ki­tų per­mai­nų me­di­ci­nos sri­ty­je. Ta­čiau dar­bų dar daug. „Kad ir ma­žais žings­ne­liais, bet ju­da­me pir­myn“, – sa­ko vie­na iš Lie­tu­vos me­di­kų są­jū­džio ta­ry­bos na­rių šiau­lie­tė gy­dy­to­ja of­tal­mo­lo­gė Li­na Bri­džiū­tė-Sku­čie­nė.

Jur­gi­ta JUŠ­KE­VI­ČIE­NĖ

jurgita@skrastas.lt

Są­jū­džio ban­ga

Lie­tu­vos me­di­kų są­jū­dis už­gi­mė 2017 me­tų lapk­ri­čio 3 die­ną, po to, kai svei­ka­tos ap­sau­gos mi­nist­ras pa­si­ra­šė įsa­ky­mą dėl pa­cien­tų ei­lių ma­ži­ni­mo, dar la­biau pa­di­di­nant me­di­kų dar­bo krū­vį. Toks spren­di­mas su­kė­lė me­di­kų bend­ruo­me­nės pa­si­pik­ti­ni­mą. 2018-ie­ji pra­si­dė­jo mi­tin­gu „Pas­ku­ti­nių me­di­kų žy­gis į oro uos­tą“.

Me­di­kai rei­ka­la­vo ne­del­siant di­din­ti vi­sų svei­ka­tos prie­žiū­ros sis­te­mos dar­buo­to­jų at­ly­gi­ni­mus 30 pro­cen­tų, o per ar­ti­miau­sius me­tus – 50 pro­cen­tų, kol 2020 me­tais bus pa­siek­tas vi­du­ti­nis Eu­ro­pos ša­lių at­ly­gi­ni­mas. Taip pat rei­ka­la­vo ri­bo­ti mak­si­ma­lų dar­bo krū­vį svei­ka­tos prie­žiū­ros įstai­go­se bei nu­sta­ty­ti mi­ni­ma­lią gy­dy­to­jų kon­sul­ta­ci­jos truk­mę, kad vi­siems slau­gy­to­jams ir gy­dy­to­jams bū­tų su­da­ry­tos są­ly­gos kel­ti sa­vo kva­li­fi­ka­ci­ją Lie­tu­vo­je ir už­sie­ny­je.

Bu­vo pra­šo­ma su­stab­dy­ti san­kci­jų ar išieš­ko­ji­mų tai­ky­mą vi­soms as­mens svei­ka­tos prie­žiū­ros įstai­goms ar jų dar­buo­to­jams už ne­ty­či­nes ad­mi­nist­ra­ci­nes svei­ka­tos pa­slau­gų tei­ki­mo klai­das, jei­gu ne­bu­vo pa­da­ry­ta ža­la žmo­gaus svei­ka­tai ar gy­vy­bei.

Rei­ka­lau­ta, kad vi­si su svei­ka­tos prie­žiū­ra su­si­ję įsta­ty­mų, įsa­ky­mų, nu­ta­ri­mų ir ki­tų tei­sės ak­tų pro­jek­tai bū­tų ren­gia­mi su me­di­ci­nos dar­buo­to­jų pro­fe­si­nė­mis są­jun­go­mis ir or­ga­ni­za­ci­jo­mis.

Šią pe­ti­ci­ją pa­si­ra­šė apie 43 000 žmo­nių.

Ki­lo al­gos, vyks­ta de­ry­bos

L. Bri­džiū­tė-Sku­čie­nė sa­ko, kad da­lis me­di­kų rei­ka­la­vi­mų bu­vo iš­girs­ti ir pra­dė­ti įgy­ven­din­ti, dėl ki­tų to­liau vyks­ta dis­ku­si­jos, de­ry­bos.

Nuo ge­gu­žės gy­dy­to­jams at­ly­gi­ni­mai vi­du­ti­niš­kai ki­lo 17 pro­cen­tų, slau­gy­to­jams – vi­du­ti­niš­kai 19 pro­cen­tų.

Su­tar­ta, kad iki 2020 me­tų ant­ro­jo pus­me­čio vi­du­ti­nis gy­dy­to­jų dar­bo už­mo­kes­tis tu­ri siek­ti ne ma­žiau kaip 3 ša­lies vi­du­ti­nius dar­bo už­mo­kes­čius (VDU), o slau­gy­to­jų – ne ma­žiau kaip 1,5 VDU.

Di­dė­jo ir gy­dy­to­jų re­zi­den­tų al­gos: jau­nes­nio­jo re­zi­den­to al­ga – nuo 391,5 iki 463,75 eu­ro, o vy­res­nio­jo re­zi­den­to al­ga – nuo 495,9 iki 530 eu­rų.

Pa­sak gy­dy­to­jos, me­di­kams svar­bi ži­nia, kad Pri­va­lo­mo­jo svei­ka­tos drau­di­mo fon­do (PSDF) įmo­kos di­dė­jo 17 pro­cen­tų ir svei­ka­tos ap­sau­gai pla­nuo­ja­ma skir­ti dau­giau kaip 2 mi­li­jar­dus eu­rų. Pri­va­lo­mo­jo svei­ka­tos drau­di­mo (PSD) įmo­ka už vals­ty­bės drau­džia­mus as­me­nis taip pat di­dė­ja, va­di­na­si, dau­giau pi­ni­gų bus su­ren­ka­ma ir į PSDF.

L. Bri­džiū­tė-Sku­čie­nė sa­ko, jog Lie­tu­vos me­di­kų są­jū­džio at­sto­vai nuo­lat da­ly­vau­ja Sei­mo svei­ka­tos rei­ka­lų ko­mi­te­to ir Svei­ka­tos ap­sau­gos mi­nis­te­ri­jos po­sė­džiuo­se, ir me­di­kų bal­so klau­so­ma­si. Ypač ak­ty­vūs šei­mos gy­dy­to­jai, rei­ka­lau­jan­tys ma­žin­ti jų dar­be biu­rok­ra­ti­ją ir „po­pie­riz­mą“, ir kai ku­rių per­ga­lių jiems jau pa­vy­ko pa­siek­ti.

Pa­si­gen­da efek­ty­ves­nės sis­te­mos

Me­di­kų są­jū­dis ki­lo dėl no­ro dar la­biau pa­di­din­ti me­di­kų dar­bo krū­vį, ku­ris ir taip sun­kiai pa­ke­lia­mas, ypač tų sri­čių spe­cia­lis­tams, ku­rių trūks­ta.

„Ma­nau, kad pro­ble­ma – ne tiek me­di­kų trū­ku­mas, kiek me­di­kų dar­bo sis­te­mos efek­ty­vu­mo ne­bu­vi­mas. Pa­vyz­džiui, jei­gu kon­sul­ta­ci­jų po­lik­li­ni­ko­je su ma­ni­mi dirb­tų dvi slau­gy­to­jos, ga­lė­čiau priim­ti dau­giau pa­cien­tų, nes man ne­rei­kė­tų ra­šy­ti, da­ry­ti pro­ce­dū­rų ir ty­ri­mų, ku­rias ga­li at­lik­ti slau­gy­to­jos. Dar­bo efek­ty­vu­mas bū­tų vi­sai ki­tas. Spe­cia­lis­tų trūks­ta to­dėl, kad gy­dy­to­jas dir­ba ne sa­vo dar­bą. Rei­kia keis­ti Vi­są po­žiū­rį į sis­te­mą“, – ma­no gy­dy­to­ja.

Ki­ta pro­ble­ma, pa­sak L. Bri­džiū­tės-Sku­čie­nės, tai, kad at­ly­gi­ni­mas ne­prik­lau­so nuo to, ar me­di­kas daug dir­ba, ar „ne­per­si­dir­ba“. Ap­mo­kė­ji­mas už pa­da­ry­tą dar­bą daug la­biau mo­ty­vuo­tų me­di­kus.

„Po tru­pu­tį vis­kas ju­da į prie­kį. Bet ban­ga, ku­ri bu­vo ki­lu­si, at­slū­go, ir kol dau­gu­mai bus ge­rai taip, kaip yra, tol nie­kas per daug ne­ju­dės. Pa­ki­lę at­ly­gi­ni­mai – ge­rai, bet ar kas nors už tai pa­dė­ko­jo me­di­kų są­jū­džiui?“ – klau­sia L. Bri­džiū­tė-Sku­čie­nė.

Sau­sio 19 die­ną vyks vi­suo­ti­nis Lie­tu­vos me­di­kų są­jū­džio su­va­žia­vi­mas, ja­me at­si­sta­ty­dins vi­sa ta­ry­ba, bus ren­ka­ma nau­ja, dė­lio­ja­mi to­li­mes­ni or­ga­ni­za­ci­jos pla­nai, sie­kiai, žings­niai.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

Res­pub­li­ki­nė­je Šiau­lių li­go­ni­nė­je dir­ban­ti of­tal­mo­lo­gė Li­na Bri­džiū­tė-Sku­čie­nė sa­ko, kad Lie­tu­vos me­di­kų są­jū­džio dė­ka vyks­ta ge­rų per­mai­nų, nors daug kas gal­vo­jo, kad „są­jū­die­čiams“ ne­pa­vyks nie­ko pa­siek­ti.