
Naujausios
Medikų sąjūdis juda toliau
Jau daugiau nei metus gyvuojantis Lietuvos medikų sąjūdis pasiekė, kad medikų algos kiltų, būtų ir kitų permainų medicinos srityje. Tačiau darbų dar daug. „Kad ir mažais žingsneliais, bet judame pirmyn“, – sako viena iš Lietuvos medikų sąjūdžio tarybos narių šiaulietė gydytoja oftalmologė Lina Bridžiūtė-Skučienė.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Sąjūdžio banga
Lietuvos medikų sąjūdis užgimė 2017 metų lapkričio 3 dieną, po to, kai sveikatos apsaugos ministras pasirašė įsakymą dėl pacientų eilių mažinimo, dar labiau padidinant medikų darbo krūvį. Toks sprendimas sukėlė medikų bendruomenės pasipiktinimą. 2018-ieji prasidėjo mitingu „Paskutinių medikų žygis į oro uostą“.
Medikai reikalavo nedelsiant didinti visų sveikatos priežiūros sistemos darbuotojų atlyginimus 30 procentų, o per artimiausius metus – 50 procentų, kol 2020 metais bus pasiektas vidutinis Europos šalių atlyginimas. Taip pat reikalavo riboti maksimalų darbo krūvį sveikatos priežiūros įstaigose bei nustatyti minimalią gydytojų konsultacijos trukmę, kad visiems slaugytojams ir gydytojams būtų sudarytos sąlygos kelti savo kvalifikaciją Lietuvoje ir užsienyje.
Buvo prašoma sustabdyti sankcijų ar išieškojimų taikymą visoms asmens sveikatos priežiūros įstaigoms ar jų darbuotojams už netyčines administracines sveikatos paslaugų teikimo klaidas, jeigu nebuvo padaryta žala žmogaus sveikatai ar gyvybei.
Reikalauta, kad visi su sveikatos priežiūra susiję įstatymų, įsakymų, nutarimų ir kitų teisės aktų projektai būtų rengiami su medicinos darbuotojų profesinėmis sąjungomis ir organizacijomis.
Šią peticiją pasirašė apie 43 000 žmonių.
Kilo algos, vyksta derybos
L. Bridžiūtė-Skučienė sako, kad dalis medikų reikalavimų buvo išgirsti ir pradėti įgyvendinti, dėl kitų toliau vyksta diskusijos, derybos.
Nuo gegužės gydytojams atlyginimai vidutiniškai kilo 17 procentų, slaugytojams – vidutiniškai 19 procentų.
Sutarta, kad iki 2020 metų antrojo pusmečio vidutinis gydytojų darbo užmokestis turi siekti ne mažiau kaip 3 šalies vidutinius darbo užmokesčius (VDU), o slaugytojų – ne mažiau kaip 1,5 VDU.
Didėjo ir gydytojų rezidentų algos: jaunesniojo rezidento alga – nuo 391,5 iki 463,75 euro, o vyresniojo rezidento alga – nuo 495,9 iki 530 eurų.
Pasak gydytojos, medikams svarbi žinia, kad Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) įmokos didėjo 17 procentų ir sveikatos apsaugai planuojama skirti daugiau kaip 2 milijardus eurų. Privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmoka už valstybės draudžiamus asmenis taip pat didėja, vadinasi, daugiau pinigų bus surenkama ir į PSDF.
L. Bridžiūtė-Skučienė sako, jog Lietuvos medikų sąjūdžio atstovai nuolat dalyvauja Seimo sveikatos reikalų komiteto ir Sveikatos apsaugos ministerijos posėdžiuose, ir medikų balso klausomasi. Ypač aktyvūs šeimos gydytojai, reikalaujantys mažinti jų darbe biurokratiją ir „popierizmą“, ir kai kurių pergalių jiems jau pavyko pasiekti.
Pasigenda efektyvesnės sistemos
Medikų sąjūdis kilo dėl noro dar labiau padidinti medikų darbo krūvį, kuris ir taip sunkiai pakeliamas, ypač tų sričių specialistams, kurių trūksta.
„Manau, kad problema – ne tiek medikų trūkumas, kiek medikų darbo sistemos efektyvumo nebuvimas. Pavyzdžiui, jeigu konsultacijų poliklinikoje su manimi dirbtų dvi slaugytojos, galėčiau priimti daugiau pacientų, nes man nereikėtų rašyti, daryti procedūrų ir tyrimų, kurias gali atlikti slaugytojos. Darbo efektyvumas būtų visai kitas. Specialistų trūksta todėl, kad gydytojas dirba ne savo darbą. Reikia keisti Visą požiūrį į sistemą“, – mano gydytoja.
Kita problema, pasak L. Bridžiūtės-Skučienės, tai, kad atlyginimas nepriklauso nuo to, ar medikas daug dirba, ar „nepersidirba“. Apmokėjimas už padarytą darbą daug labiau motyvuotų medikus.
„Po truputį viskas juda į priekį. Bet banga, kuri buvo kilusi, atslūgo, ir kol daugumai bus gerai taip, kaip yra, tol niekas per daug nejudės. Pakilę atlyginimai – gerai, bet ar kas nors už tai padėkojo medikų sąjūdžiui?“ – klausia L. Bridžiūtė-Skučienė.
Sausio 19 dieną vyks visuotinis Lietuvos medikų sąjūdžio suvažiavimas, jame atsistatydins visa taryba, bus renkama nauja, dėliojami tolimesni organizacijos planai, siekiai, žingsniai.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Respublikinėje Šiaulių ligoninėje dirbanti oftalmologė Lina Bridžiūtė-Skučienė sako, kad Lietuvos medikų sąjūdžio dėka vyksta gerų permainų, nors daug kas galvojo, kad „sąjūdiečiams“ nepavyks nieko pasiekti.