
Naujausios
„1991-ųjų įvykiai iki šiol tinkamai neįvertinti“
Jonas Tručinskas 1991-ųjų metų sausį buvo Šiaulių miesto tarybos pirmininkas. Jis gerai prisimena prieš 28 metus išgyventus įvykius. „Tai buvo Tarybų Sąjungos karinė agresija, nusikaltimas žmogiškumui, bet iki šiol teisiškai neįvertintas“, – sako J. Tručinskas.
Su „Šiaulių kraštu“ jis dalijasi mažai žinomais faktais apie situaciją Šiauliuose, Savivaldybės veiksmus. Miesto Taryba rengėsi dirbti ir pogrindyje.
Rūta JANKUVIENĖ
ruta@skrastas.lt
„Matėme jų slaptus planus“
– Jūs buvote pirmasis Šiaulių miesto tarybos (1990–1995) pirmininkas po Nepriklausomybės atkūrimo. Anuomet tai buvo pirmojo asmens mieste pareigos ir atsakomybė. Kokį jausmą išgyvenate, prisimindamas 1991-ųjų sausio 13-ąją?
– Tais 1991-aisiais baigiau antrąjį universitetą – gyvenimo universitetą. Niekas manęs nėra kalbinęs apie tų metų įvykius. „Šiaulių kraštas“ – pirmasis. O šiemet sutampa net savaitės dienos: kaip prieš 28 metus, taip dabar, sausio 12-oji buvo šeštadienis, o sausio 13-oji – sekmadienis.
Mes rengėmės tiems įvykiams. Penkių didžiųjų miestų tarybų pirmininkai tuoj po Naujųjų metų buvome susitikę ir sudėliojome veiksmų taškus.
– Jautėte, kad sulauksime agresijos?
– Ne tik jautėme – žinojome. Turėjome apie tai informacijos iš Šiaulių garnizono vado Ivanovo, su kuriuo buvo geri santykiai.
Dar 1990 metų balandžio mėnesį, kai buvau išrinktas Tarybos pirmininku, antrą savo darbo dieną nuvažiavau į Zoknius susitikti su garnizono kariais. 300 karininkų buvo salėje, tris valandas kalbėjomės – man tai buvo pirmas geras „dušas“.
Susitikimą organizavo karininkas Vladimiras Chorikov, kuris buvo miesto Tarybos narys. Tada ir susipažinau su garnizono vadais. Jie buvo labai susirūpinę, kaip čia kas bus – prasidėjo blokada, maisto nebėra (Sovietų Sąjunga blokadą prieš Lietuvą pradėjo 1990 balandžio 18 dieną, neįvykdžius reikalavimo atšaukti Kovo 11-osios aktą apie Nepriklausomybės atkūrimą).
Kai tik buvo išrinktas meras Kazimieras Šavinis, nusprendėme, kad kariškiai nebus išskirti – skirsime ir jiems maisto talonus. Nuo tada santykiai su kariškiais buvo nuolat palaikomi. Todėl žinojome, kokius nurodymus jie gauna iš Rygos – joje buvo Pabaltijo karinės apygardos vadovybė.
Žinomas faktas, kad sausio 11 dieną 11.30 valandą Šiauliuose buvo užimtos krašto apsaugos patalpos – buvusios DOSAAF (sukarintos sovietinės visuomeninės organizacijos armijai remti) patalpos.
Bet nežinoma, jog prieš valandą buvom susitikę su garnizono vadais – aptarti, kaip vyks tas užėmimas, kad miesto neišgąsdintų ir nekiltų konfliktų.
Gražu buvo pasižiūrėti, kaip tai vyko – stovi saugodami pastatą vienas mūsų krašto apsaugos sargybinis ir vienas jų kareivis.
Garnizono vadas tada pats paskambino, prašydamas susitikti. Sako: „Gavom komandą, kad mieste reikia kažką užimti? Ką siūlai?“
Sakau: „Kad nėra, ką užimti. Turgų užimkite, bet tada patys maisto nebegausite.“
Matėm jų slaptus planus, ką turėtų užimti. Tai buvo paštas, Savivaldybė, krašto apsaugos patalpos ir abu viadukai. Dar suderėjome, jeigu jau prieitų reikalas iki viadukų, tai tik vieną – senąjį Tilžės gatvėje – blokuos, o kitą paliks laisvą.
– Kaip mieste įvykiai klostėsi sausio 13-ąją?
– Sausio 13-osios naktį, kai buvo užimta Lietuvos televizija ir radijas, nutrūko transliacija iš Vilniaus ir įsijungė transliacija iš Sutkūnų, mes su meru trečią valandą nakties važiavome į garnizoną sužinoti, ką jie darys?
Pasakė, jog jokios sunkiosios technikos neturi ir dar kartą patikino, jog aktyvių veiksmų nesiims – patys nebuvo suinteresuoti, nes čia buvo jų šeimos. Iš savo pusės prašė užtikrinti rimtį. Bet jie nežinojo, kokių veiksmų imsis Pskovo divizijos desantininkai, kurie bazavosi Gagarino miestelyje.
Pskovo desantininkai Šiauliuose atsirado dar prieš Naujuosius metus. Apie tai man pranešė KGB Šiaulių skyriaus vadas P. Ridikas. Sausio 11-ąją paskambino ir pasiūlė perkasti J. Basanavičiaus gatvę, kad desantininkai iki miesto centro neprivažiuotų.
Keista buvo tai girdėti iš sovietinio saugumo vado.
O Šiaulių garnizono vadas Ivanovas ne tik su mumis bendravo, bet ir jedinstvininkų neprisileido. Prisimenu jo atsakymą jedinstvininkams: „Eikit, seniai, sau į kultūros namus ir ten bezdėkite.“
Už bendradarbiavimą su mumis Ivanovas prarado antpečius. 1991-ųjų rugpjūtį, savaitę prieš pučą Maskvoje, buvo ištremtas į Sibirą.
Garnizono vadu buvo paskirtas Sabuk, gimęs Marcinkonyse. Tai su juo dar lengviau buvo bendrauti. Santykiai buvo tokie geri, kad leido mums net virš oro uosto paskraidyti.
Tada amerikiečiai, atvažiavę į Šiaulius, domėjosi Zoknių aerodromu, sako, gal galit suorganizuoti tokį skrydį. Paskambinau Sabuk ir davė komandą nereaguoti į mūsų lėktuvą. Iš Meškuičių aerodromo pakilome su drebančiu AN-2, amerikonai net išsigandę buvo. Tuomet pirmosios Zoknių arerodromo nuotraukos buvo padarytos.
B. Jelciną žinia pasiekė iš Šiaulių
– Šiauliečiai tomis sausio dienomis važiavo ginti parlamento į Vilnių, budėjo prie miesto Savivaldybės. Kvietėte žmones ar tokia reakcija spontaniškai kilo?
– Dar šeštadienį, sausio 12-ąją, nuvažiavome su Tarybos nariu Valentinu Didžgalviu ir tuometine Tarybos sekretoriato vadove Vida Stasiūnaite į televizijos bokštą. Ten buvome įrengę laikiną studiją ir tiesioginiame eteryje žmones perspėjome, jeigu išgirs sirenas, vadinasi, agresija prasidėjo.
Tą patį šeštadienio vakarą sukvietėme į Savivaldybę deputatus, nes iš Vilniaus atėjo žinia, kad gali būti puolimas. Taip ir buvo.
Pirmas mano skambutis buvo monsinjorui Kleopui Jakaičiui, kad skambintų bažnyčios varpais. Ugniagesių paprašiau, kad išvažiuotų su mašinomis į gatves ir įjungtų sirenas. Su sirenomis važinėjo ir greitosios pagalbos mašinos.
Žmonės ėjo, važiavo link Savivaldybės, statė sunkiosios technikos barikadas gatvėse prie Savivaldybės, pašto, milicijos.
Rytą po tragiškosios sausio 13-osios nakties įvyko mitingas prie Savivaldybės. Organizavome autobusus vežti žmones į Vilnių budėti prie parlamento.
Tomis dienomis išgyvenome tokį vienybės jausmą, kurį sunku žodžiais apsakyti.
– Kas tą naktį į sausio 13-ąją vyko už Savivaldybės sienų?
– Susiskambinome su Vilniaus ir Kauno miestų tarybų pirmininkais. Tariamės, jog reikia užsieniui pranešti, kad prasidėjo agresija prieš Lietuvą. Deputatų, kurie būriavosi mano kabinete, klausiu, ar turite kokių ryšių? Julius Ragulskis prisiminė, jog Zenonas Sabalys pažįsta Zelenogrado miesto merą. Zelenogradas tada buvo Rusijos demokratų lopšys.
Mano kabinetas buvo trečiame aukšte, leidžiuosi laiptais į antrą aukštą Z. Sabalio ieškoti, o jis jau kyla laiptais pas mane – su ta pačia idėja. Paskambino Zelenogrado merui apie pusę trijų nakties ir jis iš karto pakėlė Borisą Jelciną. Kai Vytautas Landsbergis negalėdamas prisiskambinti M. Gorbačiovui, paskambino B. Jelcinui, jis jau žinojo, kas vyksta Lietuvoje – žinojo šiauliečių pastangomis.
– Tomis sausio dienomis ne tik parlamentas, bet ir savivaldybės buvo nepriklausomybės gynimo forpostai. Ar buvo tokių deputatų, kurie saugiau leido laiką kitur?
– Buvo kurių nebuvo. Visko buvo. Buvo nepalaužiamų, kaip Antanas Kliunka, kuris iš karto važiavo kautis – parlamento ginti. Buvo ir tokių, kurie stengėsi sėdėti arčiau durų. Nebuvom tokie vieningi už Savivaldybės durų.
Ne viską visiems ir buvo galima sakyti. Žinojom, kad vienas mūsų deputatas priklauso sovietiniam saugumui. Iš milicijos aukštų pareigūnų pasitikėjom komisarais A. Vilbiku, kuris buvo miesto Tarybos narys, ir B. Lazutka.
Buvo priimtas Tarybos prezidiumo sprendimas organizuoti pasipriešinimą pogrindyje. Taryba buvo padalyta į dvi grupes – Centro ir Pietinio, nes pagal informaciją, kurią turėjom iš garnizono, jie rengėsi atkirsti miesto centrą nuo Pietinio rajono.
Centro grupei aš turėjau vadovauti, Pietinio – Valentinas Mazuronis. Centro štabas būtų buvęs bažnyčioje.
Iš anksto ruošėmės ir televizijos transliacijoms iš Šiaulių. Jos neatsirado per vieną naktį. Televizorių gamyklos inžinieriai J. Keldušis, V. Petraitis ir kiti įrenginėjo slaptą studiją Šiaulių dramos teatre. Jeigu būtų griuvusios transliacijos iš Sutkūnų, būtume eterį įjungę visai Lietuvai mes ir Panevėžys.
Su A. Kaušpėdu, kuris tada vadovavo Lietuvos televizijai ir radijui, palaikėme ryšius. Buvo mums atvežta mini aparatūra, siųstuvas ir viena vaizdo kamera. Laikiau ją paslėpęs Vytauto gatvėje pas pažįstamus tremtinius lapteviečius.
Dar sausio 12 dieną Savivaldybėje atsirado ir aktorių desantas. Iš Savivaldybės balkono Olita Dautartaitė, Pranas Piaulokas, Sigitas Jakubauskas, Antanas Venckus ir kiti aktoriai skaitė eiles, dainos buvo dainuojamos, informaciją apie įvykius šalyje žmonėms skaitėme. Šiaulietė žurnalistė Laima Peleckienė, tuomet dirbusi ELTA korespondente, padėjo rengti žinių suvestines.
Tris paras tuomet neišėjau iš Savivaldybės. Atėjo žmona su dukra ir atnešė man šiltas vilnones kojines. Vėliau klausiau jų: „Kodėl atnešėt man tas kojines?“ Iki šiol negali paaiškinti, sako: „Nežinom“.
– Ar tikėjote, kad viskas gerai baigsis?
– Nebuvom užtikrinti, kad ir Šiauliuose nepajudės Pskovo divizijos desantininkai.
Bet mūsų žmonių vienybė ir susitelkimas buvo ypatingi. Svarbiausia buvo išvengti kraujo praliejimo, kviečiau žmones nepasiduoti provokacijoms.
Antra vertus, žinojom, kad desantininkai čia neturėjo sunkiosios technikos. Tik buvo dar viena jų grupė – 40 karių iš specialiųjų pajėgų buvo dislokuoti Zokniuose. Buvau su jais susitikęs, labai buvo sunku kalbėtis – visų akys stiklinės – slogus įspūdis. Jie iš Šiaulių išvažiavo tik po pučo žlugimo Maskvoje.
Apie aktualijas
– Kaip manote, kas šiandien yra aktualu, minint Lietuvos gynėjų dieną?
– Iki šios dienos Lietuva nėra tinkamai įvertinusi Sausio 13-osios įvykių. Nuteisti buvo tik statytiniai, tokie, kaip M. Burokevičius. O tai buvo Tarybų Sąjungos karinė agresija – nusikaltimas žmogiškumui, bet jis neįvertintas.
Jeigu būtų laiku teisiškai įvertintas, tai ir Kremlius šiandien gal būtų kitoks. Nebaudžiamumas atriša rankas – tą rodo Krymo aneksija, Ukrainos įvykiai.
Sąsajų su Rusijos demokratais nesugebėjome išsaugoti. Jie tada buvo labai pakilę. Maskvoje, Maniežo aikštėje, sausio 14-ąją surengė šimtatūkstantinį mitingą, smerkdami įvykdytą agresiją ir palaikydami mus. Iki šiol jis laikomas didžiausiu mitingu, surengtu Maskvoje. Rusams demokratams rūpėjo tie patys dalykai kaip mums.
– Iš šios dienos perspektyvos, kaip vertinate pirmosios kadencijos miesto Tarybos vaidmenį?
– Nors visko buvo, bet, manau, jog tai buvo geriausia Taryba iš visų kadencijų. Neturėjome praktikos, tik vienas kitas buvo iš senosios valdžios, turintis administracinės patirties. Bet supratome pagrindinį dalyką – turime dirbti žmogui, kurti savivaldą.
Dėjome jai pagrindus ir atrodo, kad nieko blogo nepadarėme. Teniso kortus, kurių niekas Lietuvoje nestatė, pastatėme. Vėliau juk tik arena tebuvo pastatyta.
Visada maniau ir manau, kad savivaldybėje ūkio reikalai svarbiausi, o ne politikos. Kai dabar į asmenybes susiveda politinės antklodės tampymas, miesto reikalai lieka antraeiliai. Jeigu nesugebi kažką realaus padaryti – kam eini į valdžią?
Partijos šiandien patiria krizę. Pasaulyje į viršų eina autoritariniai lyderiai – negeras tas kvapas.
Visiems linkėčiau stiprybės. Nuo globalizmo niekur nedingsi, bet galime pasižiūrėti į šveicarus, suomius, kaip jie tvarkosi ir gyvena. Linkėčiau, kad ir Lietuvoje taip būtų, kad išliktume savimi.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Jonas Tručinskas teigia: „Jeigu Sausio 13-osios įvykiai būtų laiku teisiškai įvertinti, Kremliaus politika gal būtų kitokia – nebaudžiamumas atriša rankas.“
Jonas Tručinskas, inžinierius, verslininkas, buvęs pirmasis Šiaulių miesto tarybos pirmininkas po Nepriklausomybės atkūrimo, sako, jog 1991-aisiais baigė antrąjį universitetą – gyvenimo universitetą.
Asmeninė nuotr.
Jonas Tručinskas – Savivaldybėje, savo kabinete, 1991-ųjų sausio 13-ąją. Tada iš Savivaldybės neišėjo tris paras.