
Naujausios
Direktorė ministro prašė matematikos pamokų
Naujosios Akmenės „Saulėtekio“ progimnazijoje posėdžiavo rajono Savivaldybės tarybos Švietimo, kultūros ir sporto komitetas. Dėl progimnazijai skiriamo mokinio krepšelio lėšų stygiaus ir kito finansavimo iš šių metų rajono biudžeto problemų.
Vytautas RUŠKYS
vytautas@skrastas.lt
Turės apgaudinėti, kad išgyventų
Posėdyje paskelbta, kad Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai paskirsčius mokinio krepšelio lėšas šiemet „Saulėtekiui“ trūksta 60 tūkstančių eurų.
Keli mėnesiai įstaigai vadovaujanti direktorė Violeta Karalienė teigė abejojanti lėšų skirstymo metodika. Sunku išgyventi didžiausiai rajono mokyklai, kurioje mokosi 633 vaikai, kur klasėse vidutinis mokinių skaičius – 26.
Dėl to telefonu kalbėjosi su naujuoju ministru Algirdu Monkevičiumi.
„Sakiau: mokėte matematikos, kai buvau vidurinės mokyklos moksleivė, dabar pamokykite matematikos kaip direktorę“, – prisiminė V. Karalienė.
Pati analizavo, kaip sakė, „visokiom prizmėm“.
Pateikė pavyzdį. Pirmokų mokytojų metiniams atlyginimams trūksta apie 5 tūkstančių eurų. Kur klasės mokinių vidurkis – 19 mokinių.
Antrokų mokytojams išdalinus mokinio krepšelio lėšas, atlieka 3 tūkstančiai eurų. Todėl, kad klasėse vidutinis mokinių skaičius – 21.
Mat pagal ministerijos patvirtintą skaičiavimo metodiką, „Saulėtekyje“ nenaudinga, jei klasėje yra mažiau negu 20 mokinių.
Tačiau per didelis skaičius – irgi nenaudingas. Penktose – aštuntose klasėse mokinių vidurkis yra beveik 26 mokiniai, o mokytojų atlyginimams trūksta 34 tūkstančių eurų.
Kokia išeitis?
„Negi kitą rugsėjo 1-ąją reikės oficialiai parodyti ne visus vaikus, – svarstė direktorė. – Išeitų, kad turime laviruoti. Negi reikės apgaudinėti ministeriją? Kad vidurkis vaikų klasėse būtų 21. Ir tą reikės daryti – nes kitaip neišgyvensime“.
Dar beveik 22 tūkstančių eurų iš mokinio krepšelio lėšų „Saulėtekyje“ trūksta specialistams, kurie teikia pagalbą mokiniams.
„Savotiškai gerai, kad yra laisvų etatų – nėra psichologo, bet kai tokį specialistą surasime, tai dar labiau trūks lėšų“, – sakė įstaigos direktorė.
Progimnazijoje, kaip niekur kitur rajone, mokosi 8 užsieniečiai. Jiems būtina papildoma pedagogo pagalba.
Didžiausia skriauda '"aplinkos lėšomis“
„Saulėtekio“ progimnazija, jos direktorės V. Karalienės akimis, labiausiai skriaudžiama rajono biudžete išskirta eilute „aplinkos lėšos“.
„Todėl mokykla nugyventa, o ką nors atnaujinti neįmanoma, kol liks toks pat pinigų skirstymas“, – mano V. Karalienė.
Ji stebisi, kad Naujosios Akmenės Ramučių gimnazija aplinkos lėšų šiemet gauna tik 27 tūkstančiais eurų mažiau, negu „Saulėtekis“. Nors jam priklauso trys statinių korpusai, iš kurių vos vienam prilygsta vienintelis turimas „Ramučių“ pastatas.
„Jei vertintume pagal patalpų plotą – vėl neadekvatu, – sakė V. Karalienė. – „Saulėtekyje“, kur plotas 2 tūkstančiais kvadratinių metrų didesnis, negu Ramučiuose, nustatyti dviejų pagalbinių darbininkių etatai, o Ramučiuose – trys“.
„Saulėtekio“ turimiems 119 kompiuterių aptarnauti teskirta pusė etato inžinieriaus – mažai kaip nė vienoje kitoje rajono mokykloje. Net du etatai nustatyti Akmenės rajono jaunimo ir suaugusiųjų švietimo centre.
„Ramučiuose mokosi 14 vaikų su specialiaisiais poreikiais ir galima pedagogams už darbų sudėtingumą tarifikuoti 7-8 procentus, o „Saulėtekyje“ vos vieną du ar tris procentus, kai tokių vaikų yra 64“, – sakė V. Karalienė.
Savivaldybės tarybos Švietimo, kultūros ir sporto komiteto narys Richardas Sudaris sakė, kad Ramučių gimnazija įprato gyventi ne pagal išgales, nes pasinaudoja Savivaldybės administracija, kuri tenkina gimnazijos prašymus skirti papildomai lėšų.
Paslaugos sportui ar šarvojimui – iš progimnazijos biudžeto
„Saulėtekio“ progimnazija turi naujausią rajone sporto salę.
„Tačiau atrodo lyg ta salė – ne mūsų“, – sakė įstaigos direktorė.
Mat popamokiniu metu vyksta rajono Sporto centro auklėtinių treniruotės. Ir nebelieka vietos progimnazijos veiklai. Tokia tradicija nusistovėjo seniai.
Tačiau už pasinaudojimą patalpomis Sporto centras nemoka nė cento „Saulėtekiui“. Pagal Savivaldybės tarybos sprendimą, biudžetinės įstaigos gali nemokamai naudotis švietimo įstaigų sporto bazėmis.
„Sporto centro reikmėms turime iš „Saulėtekio“ biudžeto išlaikyti ir daugiau darbuotojų, skirti papildomų pinigų patalpų eksploatavimui“, – skaičiavo V. Karalienė.
Sablauskių kaimo daugiafunkciame centre yra vietos bendruomenės būstinė, įsikūrusi biblioteka, veikia šarvojimo salė ir vyksta pamokos šešiems „Saulėtekio“ pradinių klasių moksleiviams. Tačiau visos pastato eksploatavimo išlaidos tik iš progimnazijos kišenės.
„Saulėtekio“ progimnazijos turtas yra ir šalia miesto stadiono esantys lauko teniso kortai, tad privalo ir juos išlaikyti.
Biudžetas neskatina taupyti
Švietimo, kultūros ir sporto komiteto posėdyje dalyvavusi Savivaldybės administracijos Finansų ir biudžeto valdymo skyriaus vedėja Vida Raubienė patarė „Saulėtekio“ administracijai pateikti raštus su konkrečiais skaičiavimais, kokias veiklas reikia papildomai finansuoti. Esą dar įmanoma rasti rajono biudžeto lėšų, kai jos bus perskirstomos.
„Kai iš pat karto rajono biudžeto lėšų paskirstymas sutvarkytas į minusą „Saulėtekyje“, tai nebėra prasmės nė stengtis sutaupyti, kad patys galėtume kamšyti skyles“, – pažymėjo V.Karalienė.
Autoriaus nuotr.
Naujosios Akmenės „Saulėtekio“ progimnazijos direktorė Violeta Karalienė kritikuoja šių metų rajono biudžete netinkamai rajono mokykloms numatytas lėšas.
Rajono tarybos nariams aprodyta rajone didžiausios mokymo įstaigos Naujosios Akmenės „Saulėtekio“ progimnazijos patalpas – kaip labiausiai apleistos iš visų rajono švietimo įstaigų.