
Naujausios
Išleista unikali knyga apie Šiaulius, urbanistiką ir vertybes
Šiaulių bendruomenės auditorijai Fotografijos muziejuje trečiadienį pristatyta knyga „Architektūrinės ir urbanistinės idėjos Šiauliuose. Istorinio miesto transformacijos.“
Jos autorius – architektas profesorius Algis Vyšniūnas, idėją subrandino ir knygą išleido Lietuvos architektų sąjungos Šiaulių skyrius.
Rūta JANKUVIENĖ
ruta@skrastas.lt
Knygos koncepciją ir tikslus pristatė autorius A. Vyšniūnas, leidinio idėjos autorė ir projekto vadovė Rūta Stuopelienė, Lietuvos architektų sąjungos Šiaulių skyriaus pirmininkė, ir architektas Vytenis Rudokas, leidinio konsultantas.
Beveik 500 puslapių gausiai iliustruota knyga yra išleista 300 egzempliorių tiražu.
„Visas tiražas sveria 400 kilogramų“, – sakė R. Stuopelienė, apgailestaudama, jog negalėjo kolegoms pažadėtų knygų atnešti į pristatymo renginį.
Knyga turėtų tapti bibliografine vertybe ne tik dėl mažo tiražo. Panašaus panoraminio leidinio neturi daugiau nė vienas Lietuvos miestas.
Architekto profesionalo akimis apžvelgiami Šiaulių miesto vystymosi procesai per pastaruosius septynis dešimtmečius – nuo XX amžiaus 6-tojo dešimtmečio iki mūsų dienų.
A. Vyšniūnas pabrėžė, jog knyga nėra architektų darbų Šiauliuose katalogas, nors ir gausiai iliustruota jų projektais.
Ši knyga apie urbanistinius procesus, darančius įtaką miesto urbanistinei plėtrai, apie įgyvendintas ir neįgyvendintas architektūrines idėjas, projektus. Tarp jų – ir apie tuos, kokių nereikėtų daryti. Autorius perspėjo, jog ne visiems patiks jo argumentai ir vertinimai.
Ieškoma atsakymų, kodėl buvo iškreipta Šiaulių – istorinio miesto – senamiesčio samprata? Nors jis turi ir senamiestį, ir visus istorinio miesto požymius. Kodėl miestas stagnuoja? Akcentuojama „nežinoma Šiaulių architektūra“, nežinomi faktai, nerealizuotos koncepcijos. Analizuojamas ir viešo administravimo vaidmuo.
„Ši knyga – tai diagnozė ir kitiems miestams“, – sakė A. Vyšniūnas.
Pagrindinis knygos rengėjų tikslas: „Vieną etapą fiksuojame, pasakome, ką reikia daryti, ir einame toliau, kad jaunai architektų kartai nereikėtų vėl pradėti nuo nulio, nuo skeveldrų“.
Knyga buvo sumanyta po Architektų sąjungos Šiaulių skyriaus 2016 metais surengtos architektų darbų parodos-konkurso „Kryptis – Šiaurė“. Tada, pasak R. Stuopelienės, suvokta, jog reikia panoraminio žvilgsnio į visą pokario Šiaulių kultūrinį-politinį kontekstą ir atsakymo, kodėl miestas buvo nustumtas į paraštes.
Knyga skirta ir pagerbti architektus, kurie dirbo, kūrė, gyveno Šiauliuose. Keliama idėja vienam iš jų – Albertui Ratnikui (1923–2003), kuris projektavo Vilniaus gatvę, pastatyti paminklą.
Prie knygos leidybos, renkant informacinę medžiagą, prisidėjo Šiaulių miesto architektai ir Lietuvos architektai, atskirais laikotarpiais dirbę Šiauliuose. Knygoje yra cituojami ir „Šiaulių krašto“ žurnalistų rašiniai apie architektų projektus, miesto planavimo, aikščių atnaujinimo problemas.
Pats A. Vyšniūnas architektu pradėjo dirbti Šiauliuose, vėliau išvyko į Vilnių, ilgai dėstė urbanistiką VGTU Architektūros fakultete. Šiauliuose jis dalyvavo ne viename architektūriniame konkurse. Yra vienas iš Saulės Laikrodžio aikštės autorių, vienas iš miesto Bendrojo plano, miesto centrinės dalies detaliojo plano autorių.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Profesorius Algis Vyšniūnas (dešinėje) parašė knygą apie architektūrines ir urbanistines idėjas Šiauliuose, atsiliepdamas į šiauliečių architektų iniciatyvą. Leidinio projekto vadovė – Rūta Stuopelienė, konsultantas – Vytenis Rudokas.
300 egzemplioriu tiražu išleistoje solidžioje beveik 500 puslapių knygoje apžvelgiami urbanistinės plėtros procesai, vykę Šiauliuose pastaruosius septynis dešimtmečius.