Vaistas nuo ligų ir vienatvės

Vaistas nuo ligų ir vienatvės

Vais­tas nuo li­gų ir vie­nat­vės

Ryš­kiau­si vai­kys­tės pri­si­mi­ni­mai, pir­mo­ji mei­lė, ge­riau­sia drau­gė, bai­siau­sia šu­kuo­se­na, iš­si­sky­ri­mai, pra­ra­di­mai ir šian­die­na – to­kie "Fo­ru­mo" teat­ro sen­jo­rų su­vai­din­ti etiu­dai pub­li­ką ver­tė kva­to­tis, dis­ku­tuo­ti ir net nu­brauk­ti aša­rą. Ant­rus me­tus su sen­jo­ro­mis dir­ban­ti ak­to­rė Mo­ni­ka Šal­ty­tė sa­ko, kad šios mo­te­rys – pa­vyz­dys, ko­kia no­rė­tų bū­ti pa­ti, su­lau­ku­si jų am­žiaus.

Jur­gi­ta JUŠ­KE­VI­ČIE­NĖ

jurgita@skrastas.lt

Etiu­dai – iš pa­čių gy­ve­ni­mo

Tre­čia­die­nio po­pie­tę sep­ty­nios Šiau­lių tre­čio­jo am­žiaus uni­ver­si­te­to (TAU) Kul­tū­ros ir me­no fa­kul­te­to stu­den­tės su­si­rin­ko į ge­ne­ra­li­nę re­pe­ti­ci­ją prieš vai­di­ni­mą. Dau­gu­mai – tai jau ant­ra­sis spek­tak­lis, dviem na­rėms – pir­ma­sis, jau­du­lį prieš išei­nant į sce­ną sa­ko jau­čian­čios vi­sos.

„Vis­ko bū­na: ir pa­mirš­tam, ir už­si­ker­tam, bet kaž­kaip iš­si­su­kam“, – šyp­so­si Te­re­sė Lu­ko­šie­nė.

„Kai re­pe­tuo­ja­me vie­nos, ne taip ir jau­di­na­mės, bet kai rei­kia prieš be­veik 250 žmo­nių at­si­sto­ti, šir­de­lė tuk­se­na. Sten­gia­mės pa­dė­ti vie­na ki­tai išei­ti iš bet ko­kios pa­dė­ties, kad at­ro­dy­tų, jog taip ir tu­ri bū­ti“, – sa­ko Si­gi­ta Ale­jū­nie­nė.

Etiu­dai iš pa­čių mo­te­rų pa­sa­ko­ji­mų gi­mė per po­rą mė­ne­sių.

„Čia mū­sų vai­kys­tės, jau­nys­tės, mei­lės, džiaugs­mų ir ne­tek­čių tru­pi­niai su­dė­ti“, – sa­ko T. Lu­ko­šie­nė.

M. Šal­ty­tė links­mų iš skau­džių sa­vo stu­den­čių pa­sa­ko­ji­mų pa­da­rė ke­tu­rių va­lan­dų įra­šą.

„Me­džia­gos pa­kak­tų trims ro­ma­nams. Man di­džiau­sias skaus­mas bu­vo tai su­trum­pin­ti, su­tal­pin­ti į spek­tak­lį. Ap­kar­pau skau­dan­čia šir­di­mi, atei­nam, pa­si­ban­dom, ir ma­tau, kad dar rei­kia trum­pin­ti“, – pa­sa­ko­ja ak­to­rė.

Spek­tak­ly­je mo­te­rys pa­sa­ko­ja ne sa­vo, o sa­vo ko­le­gių is­to­ri­jas. Teat­ro va­do­vės įsi­ti­ki­ni­mu, sve­ti­mą is­to­ri­ją, net la­bai skau­džią, ga­li­ma lais­viau pa­pa­sa­ko­ti.

„Kaž­ko­kia­me taš­ke, džiaugs­min­ga­me ar skaus­min­ga­me, tie skir­tin­gi li­ki­mai su­si­ker­ta. Man tai bu­vo la­bai įdo­mu ir svar­bu“, – sa­ko M. Šal­ty­tė.

Ne­gai­li ge­rų žo­džių va­do­vei

Bu­vu­si mo­ky­to­ja T. Lu­ko­šie­nė "Fo­ru­mo" teat­re vai­di­na ant­ri me­tai. Šyp­so­da­ma­si sa­ko, kad ne­ga­lė­jo at­sa­ky­ti sa­vo mo­ki­nei ir ko­le­gei Šiau­lių Ju­liaus Ja­no­nio gim­na­zi­jo­je M. Šal­ty­tei.

Ant­rus me­tus vai­di­na ir Sil­vi­ja Po­vi­lai­tie­nė, taip pat bu­vu­si mo­ky­to­ja. Ją pa­ska­ti­no duk­ra No­me­da Šat­kaus­kie­nė, dir­ban­ti Vals­ty­bi­nia­me Šiau­lių dra­mos teat­re.

„Žiū­rė­ti į ki­tus leng­va, o kai rei­kia pa­čiam vai­din­ti, su­pran­ti, koks ne­leng­vas ak­to­rių dar­bas“, – sa­ko mo­te­ris.

Il­gą lai­ką Dai­nų pir­mi­nės svei­ka­tos prie­žiū­ros cent­re dir­bu­si gy­dy­to­ja Be­ne­dik­ta Gu­ri­nie­nė pa­sa­ko­ja ne­se­niai išė­ju­si į pen­si­ją ir nu­spren­du­si pri­si­jung­ti prie M. Šal­ty­tės va­do­vau­ja­mos tru­pės.

„Aš ją ne­pap­ras­tai ger­biu kaip ak­to­rę ir kaip žmo­gų. Jos „Geis­mų tram­va­jų“ žiū­rė­jau tris kar­tus, ver­kiau ir vi­siems sa­kiau nuei­ti pa­žiū­rė­ti. Kai su­ži­no­jau, kad M. Šal­ty­tė va­do­vau­ja "Fo­ru­mo" teat­rui, pa­sa­kiau sau, kad bū­ti­nai nuei­siu, nes vai­kys­tė­je pa­ti sva­jo­jau vai­din­ti, re­ži­suo­ti, o se­nat­vė­je pa­si­tai­kė to­kia ge­ra pro­ga, tai kaip ne­pa­si­nau­do­ti?“ – sa­ko B. Gu­ri­nie­nė.

Da­nu­tė Ge­nie­nė, bu­vu­si dės­ty­to­ja, taip pat nau­jo­kė.

„Per­nai lan­kiau TAU Kul­tū­ros ir me­no fa­kul­te­tą ir te­ko lai­mė pa­ma­ty­ti Mo­ni­kos re­ži­suo­tą spek­tak­lį. Man taip pa­ti­ko, bu­vau su­ža­vė­ta, kaip mo­te­rys gra­žiai vai­di­na. O dar jos pa­sa­ko­jo, ko­kios sma­gios re­pe­ti­ci­jos bū­da­vo! Šiais me­tais ir aš už­si­ra­šiau. Gal­vo­jau, kad man, vi­siš­kai ne­pri­si­lie­tu­siai prie to­kių da­ly­kų, bus sun­ku, bet aš tru­pu­čiu­ką ap­si­žval­gy­siu ir išei­siu. Ir kaip ma­no­te? Atė­jau iki pat fi­na­lo“, – šyp­so­da­ma­si pa­sa­ko­ja po­nia Da­nu­tė.

Fi­nan­si­nin­kė S. Ale­jū­nie­nė sa­ko, kad jų už­siė­mi­mai bū­na la­bai sma­gūs: re­pe­tuo­ja, žai­džia įvai­rius žai­di­mus, vi­so­kiau­sių si­tua­ci­jų pri­si­gal­vo­ja, ku­rias pa­skui su­vai­di­na, ir daug iš­moks­ta, pa­vyz­džiui, kaip gra­žiai tar­pu­sa­vy­je bend­rau­ti, pa­si­svei­kin­ti, at­si­svei­kin­ti.

Ant­rus me­tus teat­ro dirb­tu­ves lan­kan­ti taip pat bu­vu­si fi­nan­si­nin­kė Lai­ma Jo­vai­šie­nė čia įga­vo ir įkvė­pi­mo, ir drą­sos, ku­rios anks­čiau ne­tu­rė­jo.

„Tur­būt tik Mo­ni­ka ga­li taip su­bur­ti ko­lek­ty­vą, kad mes da­bar kaip šei­ma. Mes taip šiais me­tais iš­si­pa­sa­ko­jom sa­vo gy­ve­ni­mus, tiek daug vie­na apie ki­tą su­ži­no­jom, ir tai yra ma­lo­nu“, – sa­ko L. Jo­vai­šie­nė.

„Ant­ro­kė“ ir che­mi­kė Ade­li­ja Ži­bi­kie­nė, jai teat­ro už­siė­mi­mai – ga­li­my­bė pa­bėg­ti nuo vie­nat­vės ir at­ras­ti kaž­ką nau­jo gy­ve­ni­me.

O kur vy­rai?

M. Šal­ty­tė ne­sle­pia su­si­ža­vė­ji­mo sen­jo­rė­mis: „Man tai pa­mo­ka, ko­kia aš no­rė­čiau bū­ti to­kio am­žiaus. Jos pir­mos pa­pa­sa­ko­ja apie nau­jus fil­mus, į ko­kį kon­cer­tą eis, ko­kio­je eks­kur­si­jo­je bu­vo. Jos ak­ty­vios. Ži­nant jų ne­leng­vas, ne­pap­ras­tas is­to­ri­jas, nuo­sta­bu ma­ty­ti, kaip jos su­ran­da įdo­mių, pra­smin­gų da­ly­kų už­pil­dy­ti sa­vo kas­die­ny­bę.“

M. Šal­ty­tė ste­bi­si, ko­dėl Tre­čio­jo am­žiaus uni­ver­si­te­te taip ma­ža vy­rų. Mo­te­rys svars­to, kad ma­žai jų su­lau­kia to­kio am­žiaus, o li­ku­sie­ji už­si­da­ro na­muo­se prie te­le­vi­zo­riaus ar­ba lai­ką lei­džia žve­jy­bo­je, su drau­gais prie alaus bo­ka­lo. „Pro­tin­gi ei­na į pro­tmū­šius“, – prideda vie­na iš pa­šne­ko­vių.

O kaip pa­čios atė­jo į TAU?

„Vi­sa­da gal­vo­jau, kad išė­ju­si į pen­si­ją lan­ky­siu Tre­čio­jo am­žiaus uni­ver­si­te­tą, nes čia bū­na įdo­mios pa­skai­tos, at­va­žiuo­ja įdo­mūs žmo­nės, vyks­ta įdo­mūs su­si­ti­ki­mai“, – sa­ko po­nia Be­ne­dik­ta.

L. Jo­vai­šie­nė sa­ko, kad išei­ti kur nors tu­ri bū­ti sti­mu­las. Mo­te­ris pa­sa­ko­ja, kad ją ir duk­ros, ir pa­žįs­ta­mi ra­gi­no nuei­ti į TAU, bet vis pri­trūk­da­vo ryž­to, „kaip aš čia ei­siu vie­na“, „rei­kia su­si­ras­ti drau­gių“. Pos­tū­miu ta­po svei­ka­tos pro­ble­mos, atė­jo su­vo­ki­mas, kad rei­kia kaž­ką keis­ti, kaž­ko im­tis. Da­bar mo­te­ris lai­min­ga, nes uni­ver­si­te­te ir drau­gių su­si­ra­do, ir ke­liau­ja, ir pa­skai­tas lan­ko, ir vai­di­na.

„Dau­ge­lis gal bi­jo išei­ti iš ke­tu­rių sie­nų, bi­jo keis­tis, iš­ban­dy­ti kaž­ką nau­jo. O aš atė­jau į Kul­tū­ros ir me­no fa­kul­te­tą, pa­ma­čiau spek­tak­lį, da­bar jau da­ly­vau­ju, gal ki­tais me­tais dar kaž­ką iš­ban­dy­siu, ir pra­de­da ras­tis ga­li­my­bių, kur dar la­biau ga­li sa­ve rea­li­zuo­ti“, – sa­ko D. Ge­nie­nė.

S. Po­vi­lai­tie­nė ne­lan­ko TAU, tik "Fo­ru­mo" teat­ro dirb­tu­ves, ki­tu lai­ku pri­žiū­ri anū­kus. „Tu­riu pa­žįs­ta­mą, ku­riai la­bai ge­ra na­muo­se tarp ke­tu­rių sie­nų, o aš ne­ga­liu, aš dūs­tu. Man bū­ti­nai rei­kia bend­rau­ti su žmo­nė­mis“, – sa­ko mo­te­ris.

Prie ne­nus­tygs­tan­čių vie­to­je ga­li­ma pri­skir­ti ir gy­dy­to­ją B. Gu­ri­nie­nę. „Ma­no bend­ra­dar­biai sa­ko: „Nu tu vi­sai ne­my­li na­mų. Pir­ma lė­kei į dar­bą, or­ga­ni­zuo­da­vai vis­ką, o da­bar vėl laks­tai. Tu na­mie pa­sė­dėk“. O ko aš ten ne­ma­čius? Aš du kar­tus per sa­vai­tę ei­nu į TAU, kar­tą į ba­sei­ną, dar nuei­nu į spek­tak­lį – jau ke­tu­rios die­nos per sa­vai­tę užim­tos. Na­mams su­si­tvar­ky­ti už­ten­ka vie­nos die­nos, o ką dau­giau veik­ti? Pro lan­gą žiū­rė­ti?“ – klau­sia mo­te­ris.

Gy­dy­to­ja pa­sa­ko­ja, kad ir sa­vo drau­ges, ko­le­ges steng­da­vo­si ir sten­gia­si iš na­mų iš­trauk­ti, bet ne vi­sa­da pa­vyks­ta. Kai dar dir­bo, be­veik nie­ka­da ne­pra­leis­da­vo kon­fe­ren­ci­jų. Ir ne tik to­dėl, kad ten kaž­ką nau­jo su­ži­no­tų, bet ir dėl ga­li­my­bės su­si­tik­ti se­niai ma­ty­tus ko­le­gas, pa­si­bend­rau­ti. Ta­čiau no­rin­čių vyk­ti į kon­fe­ren­ci­jas iš ko­lek­ty­vo at­si­ras­da­vo vos po­ra.

M. Šal­ty­tė svars­to, kad už­da­ru­mas nė­ra tik vy­res­nio am­žiaus žmo­nių pro­ble­ma. Kar­tais iš­šok­ti iš įpras­tų vė­žių, iš­ban­dy­ti kaž­ką nau­jo sun­ku ir jau­nes­niems žmo­nėms. Ta­čiau, pa­sak ak­to­rės, iš­mok­ti nau­jų da­ly­kų svar­bu ir mū­sų sme­ge­nims, ir sa­vi­ver­tės jaus­mui, ir psi­cho­lo­gi­nei bū­se­nai.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

Iš­gir­dęs etiu­dą apie pir­mą­sias mei­les, žiū­ro­vas iš­bė­go į sce­ną, trum­pai pa­pa­sa­ko­jo sa­vo is­to­ri­ją ir iš­bu­čia­vo ak­to­res.

Vals­ty­bi­nio Šiau­lių dra­mos teat­ro ak­to­rė Mo­ni­ka Šal­ty­tė su Tre­čio­jo am­žiaus uni­ver­si­te­to lan­ky­to­jo­mis sen­jo­ro­mis dir­ba ant­rus me­tus ir ža­vi­si jų ener­gi­ja ir veik­lu­mu.

Spek­tak­lio me­tu ek­ra­ne kei­tė­si ak­to­rių jau­nys­tės ir vai­kys­tės nuo­trau­kos.

Vai­din­ti prieš gau­sią Kul­tū­ros ir me­no fa­kul­te­to au­di­to­ri­ją nė­ra taip pa­pras­ta.

„Vi­sa­da gal­vo­jau, kad išė­ju­si į pen­si­ją lan­ky­siu Tre­čio­jo am­žiaus uni­ver­si­te­tą, nes čia bū­na įdo­mios pa­skai­tos, at­va­žiuo­ja įdo­mūs žmo­nės, vyks­ta įdo­mūs su­si­ti­ki­mai“, – sa­ko gy­dy­to­ja Be­ne­dik­ta Gu­ri­nie­nė.

„Žiū­rė­ti į ki­tus leng­va, o kai rei­kia pa­čiam vai­din­ti, su­pran­ti, koks ne­leng­vas ak­to­rių dar­bas“, – sa­ko bu­vu­si mo­ky­to­ja Sil­vi­ja Po­vi­lai­tie­nė.

Da­nu­tė Ge­nie­nė sa­ko ne­si­ti­kė­ju­si, kad už­si­bus "Fo­ru­mo" teat­ro dirb­tu­vė­se, bet nu­ke­lia­vo iki pat bai­gia­mo­jo spek­tak­lio.

Lai­ma Jo­vai­šie­nė sa­ko, jog ne­leng­va bu­vo iš­drįs­ti atei­ti į Tre­čio­jo am­žiaus uni­ver­si­te­tą, bet bu­vo ver­ta: at­si­ra­do drau­gų, ke­liau­da­ma pa­ti­ria įspū­džių, o pra­dė­ju­si lan­ky­ti "Fo­ru­mo" teat­rą įga­vo drą­sos ir įkvė­pi­mo.