
Naujausios
Skurdas nenyksta, keičiasi tik jo forma
Kokių savybių reikia, norint tapti savanoriu? Širdies šilumos, supratingumo, pasiaukojimo – vardija Šiaulių vyskupijos „Carito“ savanorės. Moterys sako, kad skurdo nemažėja, tik keičiasi jo forma. Anksčiau reikėjo žmogų pamaitinti, aprengti, o dabar labiausiai reikia sušildyti jo širdį, suteikti vilties.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Svarbiausia – mokėti išklausyti
Nijolė Čyvienė – senjorė, savanoriauja šešerius metus.
„Matyt, tokia mano dalia“, – šypteli Nijolė. Jaunystėje rūpinosi savo seneliais, vėliau pasiligojusiais tėvais, trejus metus slaugė sergančią seserį. Kai pakvietė ateiti savanoriauti į „Caritą“, ilgai nedvejodama sutiko. Norėjo ir toliau kuo nors rūpintis. Juolab kad vaikai užsienyje, ir vienai namuose sėdėti nesmagu.
N. Čyvienė daugiausia rūpinasi senyvais žmonėmis: lanko juos namuose bei Šiaulių ilgalaikio gydymo ir geriatrijos centre.
Ponia Nijolė sako, kad šiame darbe reikia turėti daug kantrybės ir supratingumo, nes senyvi, ligoti žmonės jaučiasi niekam nereikalingi, depresuoja. Kai kurie yra visiškai vieniši, neturi jokių artimųjų.
„Žmogui ne tik priežiūros, slaugos reikia, bet ir šilumos, bendravimo, kad jis nepaskęstų savo kasdienybėje, neprarastų vilties. Žmonių charakteriai labai skirtingi, prie vieno vienaip turi prieiti, prie kito – kitaip, daug ką juokais nuleisti. Turi suprasti, kad žmogus ne šiaip sau piktas, kaprizijasi, gal jam skauda, gal blogai jaučiasi, o gal iš bejėgiškumo. Kartais ateini pas žmogų, randi jį be nuotaikos, bet pradedi kalbėtis ir matai, kaip jis atsileidžia. Svarbiausia – mokėti išklausyti“, – patirtimi dalijasi N. Čyvienė.
Pasak savanorės, seni žmonės puikiai jaučia ir supranta, ar su jais bendraujama nuoširdžiai. Todėl net girdint tą pačią istoriją penktą kartą reikia klausytis atidžiai, parodyti susidomėjimą.
Tik dabar tų senų, pasiligojusių žmonių gyvenime niekas nevyksta, sako Nijolė, o praeityje daugelis jų gyveno aktyvų gyvenimą, turėjo įdomių pažinčių, tad ir jų istorijos, pasakojimai būna labai įdomūs.
N. Čyvienė nėra baigusi nei socialinių, nei psichologijos mokslų. Moteris sako, kad visos reikalingos žinios atėjo savaime, užsiimant mėgstama veikla.
Dėmesio reikia ir vaikams
Šiaulių vyskupijos „Caritas“ direktoriaus pavaduotoja Zita Baranauskienė savanoriauja apie 10 metų. Apie „Carito“ organizaciją moteris sako žinojusi seniai ir vis pagalvodavusi apie savanorystę, tačiau vis nerasdavo laiko – darbai, maži vaikai.
Prieš dešimtmetį Šv. Jurgio bažnyčioje išgirdusi kvietimą prisijungti prie „Carito“ savanorių, ryžosi pabandyti.
„Įsiminė, kad kunigas kvietė ateiti savanoriauti vyresnio amžiaus moteris“, – šypsosi Zita.
Ar taip įsivaizdavo savanorystę? Z. Baranauskienė atskleidžia, kad ne visai taip. Nebuvo viskas taip paprasta, kaip tikėjosi.
„Mano vizija ir noras buvo turėti vaikų dienos centrą. Ir anksčiau Šiaulių vyskupijos „Caritas“ jį turėjo. Man darbas su vaikais atrodė prasmingas. Dabar labai daug turime senyvo amžiaus žmonių“, – sako Z. Baranauskienė.
Nors vaikų dienos centro Šiaulių „Caritas“ ir nebeturi, tačiau veiklos vaikams ir toliau organizuojamos: išvykos į teatrą, šventiniai pasibuvimai su „Ringuvos“ specialiosios mokyklos auklėtiniais. Pasibendrauti į „Caritą“ atbėga vaikai iš Motinos Teresės šeimų namų.
„Carito“ savanoriai talkina ir socialinių įgūdžių stokojančioms šeimoms: šelpia, padeda vaikus nuvežti pas gydytojus, pataria įvairiais klausimais.
N. Čyvienė sako, kad kaimuose aštrėja patyčių problema. „Kaimo vaikai, kurie anksčiau buvo laikomi nuoširdžiausiais, jautriausiais, šiandien visai kitokie – jie pikti, skriaudžia, tyčiojasi iš nepasiturinčių, prasčiau apsirengusių vaikų“, – pasakoja savanorė.
„Gal dabar visuomenė labiau išsisluoksniavo. Tie, kurie turtingesni, labiau puikuojasi. Koks vaiko nuopelnas, kad jam tėvai nupirko brangų telefoną? Joks, bet jis puikuojasi, vietoj to, kad puikuotųsi savo žiniomis, pasiekimais“, – priduria ponia Zita.
Poreikiai visų panašūs
Z. Baranauskienė sako, kad ir jauno, ir seno žmogaus poreikiai panašūs. Visiems norisi ir skanesnio kąsnio, ir gražesnio drabužio, ir šiltesnio bendravimo.
„Ne tiek materialiai žmonės dabar skursta, kiek dėl to, kad neturi artimųjų, lieka vieniši. Mes net nepagalvojame, koks pažeidžiamas yra senas žmogus. Jeigu dar turi šalia savęs mylinčius artimuosius, jaučiasi saugiau“, – sako Z. Baranauskienė.
Jau daug metų Zita ir Nijolė lanko vienišą 94 metų moterį, prikaustytą prie lovos. Kad nesustingtų ir rankos, moteris mezga kepures. Jas „Carito“ savanorės išdovanoja stokojantiems. Senolė jaučiasi laiminga, kad dar kažkam yra reikalinga.
Z. Baranauskienė sako, kad „Carito“ veikla keičiasi. Prieš 20–30 metų, kai Lietuva kūrėsi, žmonės tikrai skurdo, reikėjo ir drabužių, ir maisto. Ir tai išdalinti buvo bene pagrindinė „Carito“ misija.
„Dabar drabužių Šiauliuose nerenkame. Nebent kam nors labai reikia, padarome akciją. Parapiniuose „Carituose“ dar kažkiek dalijami drabužiai, bet reikia pripažinti, kad jų pasiimti ateina ir tokie žmonės, kurie nenori skalbtis. Norėtųsi, kad dabar mūsų veikla būtų nukreipta kitokiam skurdui šalinti, įgalinti žmogų patį spręsti savo problemas“, – sako Z. Baranauskienė.
Savanoriai visada laukiami
Z. Baranauskienė sako, kad Šiauliuose šiuo metu yra apie 10 nuolatinių savanorių. Daugiausia tai – neseniai į pensiją išėjusios moterys. Ateina ir jaunų žmonių, dažniausiai norinčių „pasimatuoti“ socialinio darbuotojo profesiją. Akcijų metu mielai talkina mokiniai.
„Kur reikia vyriškos rankos, įjungiam savo vyrus“, – šypsosi ponia Zita.
Savanoriai „Carite“ visada laukiami. Tik savanoriu, pasak Z. Baranauskienės, per prievartą, iš pareigos nebūsi, turi norėti ir galėti juo būti.
Kaip visuomenė reaguoja į savanorius?
N. Čyvienė sako, kad įvairių reakcijų pasitaiko. Ypač akivaizdžios jos būna akcijų metu. Vieni žmonės aukoja su džiaugsmu ir net dėkoja savanoriams už jų darbą, o kiti žmonės žiūri įtariai, garsiai piktinasi.
„Jeigu žmogus niekada gyvenime niekam nieko nėra davęs, tik ėmęs, jam sunku suprasti, kad kažkas kažką daro be atlygio. Galvoja, kad savanoris iš to turi kažkokios naudos. Taip, iš tikrųjų duodamas tu gauni labai daug – laimės, pasitenkinimo, kad padėjai, kad padarei kažką gero“, – sako Z. Baranauskienė.
„Didžiausia padėka, kai matai, kad žmogus tave išlydi spindinčiomis akimis ir sako, kad lauks sugrįžtant“, – šypsosi savanorė Nijolė.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Šiaulių vyskupijos „Carito“ savanorės Zita Baranauskienė (kairėje) ir Nijolė Čyvienė rodo kepures, kurias numezgė jų globojama 94 metų šiaulietė Paulina.
Šiaulių vyskupijos „Caritas“ direktoriaus pavaduotoja Zita Baranauskienė sako, kad savanoriai „Carite“ visada laukiami, nes žmonių, kuriems reikalinga pagalba, nemažėja.
„Kartais ateini pas žmogų, randi jį be nuotaikos, bet pradedi kalbėtis ir matai, kaip jis atsileidžia. Svarbiausia – mokėti išklausyti“, – patirtimi dalijasi savanorė Nijolė Čyvienė.