
Naujausios
Per gyvenimą – su sportu ir eilėmis
Šiandien ilgametis laisvųjų imtynių treneris, daugkartinis Lietuvos čempionas ir įvairių čempionatų prizininkas Algis LADIETA švenčia 80-metį. Šiaulietis neįsivaizduoja dienos be sporto, laisvalaikiu kuria eiles ir džiaugiasi gyvenimu.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Svajonė – boksas
Algis Ladieta gimė 1939 metais kovo 9 dieną Matuizų kaime netoli Varėnos.
„Aš esu dzūkas“, – sako A. Ladieta, nors jau greitai bus 60 metų, kaip gyvena Šiauliuose.
Tėviškėje tebestovi Ladietų sodyba, kurioje gyvena giminaičiai. Algis laimingas, kad gali ten nuvažiuoti, paatostogauti, pabėgioti palei Merkį, aplankyti kaimo kapinaites, kuriose ilsisi ne vienas vaikystės draugas.
A. Ladieta mokėsi gimtajame kaime ir Pamerkiuose, Varėnoje baigė aštuntą klasę.
„Mokslai sekėsi banguotai, geriausiai – humanitariniai, o su aritmetika buvo ne kas“, – smagiai nusijuokia pašnekovas.
Kai Algiui buvo 16 metų, mirė tėvas. Mamai ir vaikams (dviem sūnums ir dviem dukroms) buvo nelengvi metai. Algiui teko ir karvę ganyti, ir pievas šienauti, rūpintis pašaru karvei.
„Apie tai net poemą parašiau „Karvės priganymas“, – šypsosi A. Ladieta.
Baigęs mokyklą A. Ladieta Vilniuje įstojo į geležinkelininkų mokyklą.
„Buvau prisiskaitęs apie daugkartinį Lietuvos, Sąjungos ir Europos čempioną boksininką Algirdą Šociką ir svajojau tapti boksininku. Vos nuvažiavęs į Vilnių ėmiau ieškoti bokso salės“, – sportininko karjeros pradžią prisimena A. Ladieta.
Kartu su bendraamžiu olimpiniu čempionu Danu Pozniaku treniravosi pas bokso trenerį Zigmą Katilių, sudalyvavo ir varžybose, turėjo tris kovas: vieną laimėjo, dvi pralaimėjo.
„Po treniruočių grįždavau visas skaudamas. Pradėjau mąstyti: jie visi ilgom rankom, o aš – ne, ir man dar daug tų smūgių teks sugerti. Buvo gaila, bet turėjau prisipažinti, kad boksas – ne man“, – pasakoja A. Ladieta.
Laisvosioms imtynėms – kaip tik
Be bokso praėjo du sezonai. Vieną dieną kurso draugas A. Ladietai papasakojo, kad lanko laisvųjų imtynių treniruotes ir pakvietė nueiti kartu.
„Nuėjau, pabandžiau ir man patiko. Jeigu boksui buvo per trumpos mano rankos, o lengvajai atletikai – per trumpos kojos, tai laisvosioms imtynėms viskas tiko“, – šypsosi Algis.
Imtyniauti A. Ladietai sekėsi, iš pradžių tarp jaunių kelis kartus tapo prizininku, o vėliau – ir čempionu. Trumpam iš kovų teko pasitraukti tik 1957 metų pabaigoje – 1958 metų pradžioje, kai treniruotės metu imdamasis su pasaulio čempionu Rimantu Bagdonu susilaužė riešą.
Trauma gana lengvai ir greitai sugijo ir jau pavasarį A. Ladieta grįžo ant imtynių kilimo, netrukus išvyko į varžybas Maskvoje, ten nors ir nepelnė prizinės vietos, bet laimėjo porą kovų ir susilaukė pagyrų.
Baigęs geležinkelininkų mokyklą A. Ladieta įsidarbino šaltkalviu dyzelių depe. Vyras pasakoja, kad tas laikmetis buvo palankus tuo, kad sportininkams buvo sudarytos visos sąlygos sportuoti. Iš trejų darbo depe metų A. Ladieta beveik pusantrų praleido treniruočių stovyklose ir varžybose (Baku, Tbilisyje ir kitur).
Į Šiaulius
Besidarbuojant dyzelių depe, A. Ladietą likimas suvedė su taip pat imtynininku M. Zaremba, kuris jau tuo metu buvo įvykdęs sporto meistro normatyvą, organizuodavo sporto stovyklas ir pats aktyviai dalyvaudavo varžybose.
M. Zaremba Algiui pasiūlė mesti purvinus darbus depe ir vykti į Šiaulius dirbti imtynių treneriu. A. Ladieta dar bandė atsikalbinėti, kad nėra baigęs net vidurinės, ką jau kalbėti apie aukštąjį, tačiau M. Zaremba patikino, kad viskas bus gerai.
„Taip 1960 metais gruodžio 1 dieną tapau šiauliečiu. Kitais metais bus 60 metų, kai čia gyvenu“, – sako A. Ladieta.
Ten, kur dabar įsikūrusi Šiaulių Šv. Ignaco Lojolos bažnyčia, buvo sporto salė.
„Nespėjam pasikloti kilimus, pasitreniruoti, jau tinklininkai ateina, paskui krepšininkai“, – apie didelį salės užimtumą pasakoja Algis.
Po trejų metų A. Ladieta gavo šaukimą į armiją.
„Galėjau išsisukti, bet žinojau, kad pateksiu į Rygos „sportbatą“ (sporto batalionas). Labai norėjau sportuoti, varžytis, Sąjungoje prizinę vietą laimėti, o Šiauliuose nebuvo nei sąlygų, nei su kuo sparinguotis“, – apie apsisprendimą eiti į armiją pasakoja „laisvūnas“.
Per trejus tarnybos metus A. Ladieta tris kartus tapo Latvijos čempionu, kartą armijos sąjunginėse pirmenybėse – prizininku ir kelis kartus pelnė ketvirtąją vietą.
Pasibaigus tarnybos laikui A. Ladietos nenorėjo išleisti iš kariuomenės, siūlė etatą ir galimybę toliau tęsti sportinę karjerą, bet Algis atsisakė, nors vėliau ir gailėjosi.
Grįžo į Šiaulius, baigė vakarinę mokyklą, įstojo studijuoti Kūno kultūros institute ir toliau dirbo imtynių treneriu.
Ant imtynių kilimo A. Ladieta karaliavo vos ne ketvirtį amžiaus – nuo 1959 iki 1982 metų. 20 kartų tapo šalies čempionu, daugkartiniu prizininku, taip pat ir tarptautinėse varžybose. Vėliau ne kartą laurus skynė veteranų varžybose Lietuvoje ir užsienyje.
„62 metų dar dalyvavau Lietuvos suaugusiųjų laisvųjų imtynių pirmenybėse. Tarp 12 sunkiasvorių trečią vietą užėmiau. Norėjau parodyti, kad ir pensininkas dar gali. Gal būčiau ir antrą vietą užėmęs, bet per paskutinę kovą varžovas man galva smogė į krūtinę ir sulaužė šonkaulį“, – pasakoja A. Ladieta.
Per ilgus trenerio darbo metus A. Ladieta išugdė ne vieną sportininką.
„Mano geriausias auklėtinis, vėliau taip pat tapęs laisvųjų imtynių treneriu, yra radviliškietis Fiodoras Vladimirovas. Virginijus Tamošaitis, Edmundas Jovaišas tapo jaunių čempionais Sąjungos moksleivių, jaunių pirmenybėse. Dabar treneriai su jaunimu daugiau vargsta. Tais laikais buvo daug entuziastų, patys vaikai prašydavo varžybų. Dabar idealistų nėra“, – sako ilgametis treneris.
Sportas, poezija ir politika
Be sporto A. Ladieta nepraleidžia nė dienos. Kiekvieną rytą mankštinasi po porą valandų: bėgioja, atlieka jėgos ir tempimo pratimus. Vyras įsitikinęs, kad būtent sporto dėka jam prieš 12 metų pavyko įveikti „piktą ligą“.
Mankštintis skatina ir savo žmoną Virginiją, su kuria šių metų lapkričio 7 dieną jau švęs auksines vestuves.
Buvęs sportininkas atskleidžia, kad laisvalaikiu rašo poeziją. Prieš kelerius metus savo eilėraščių rinkinį padavė vienai spaustuvei, tačiau knyga taip ir nepasirodė.
„Gal mano eilės „nepatogios“ pasirodė, o gal joms brandos trūko“, – svarsto ponas Algis.
Iš kur šis pomėgis?
Nuo vaikystės labai mėgo skaityti knygas. Net karves ganydamas knygos iš rankų nepaleisdavo. Ne tik grožine literatūra domėjosi, bet ir žymių žmonių biografijomis.
Tarnaudamas armijoje labai pamėgo Rusijos klasikų A. Puškino, M. Lermontovo ir kitų poeziją.
Kai susipažino su būsima žmona Virginija, „įsisuko“ į jos namų gausią biblioteką. Poeziją ne tik skaitydavo, bet ir mokydavosi patikusius eilėraščius mintinai.
Rašyti pabandė armijoje, priklausė net literatų būreliui. Iš jo vadovo išgirdo, kad „turi polinkį rašyti, tik daro nemažai broko“.
Bandė kažkada ir prozą rašyti. „Bet čia kaip prie varstoto, sėdėk ir rašyk, o poeziją gali kurti ir vaikščiodamas. Mankštiniesi, o galvoje šiugžda eilės. Paskui grįžęs užrašau, taisau, perrašau. Oi, kiek popieriaus sugadinau“, – šypsosi A. Ladieta.
Dar vienas pono Algio pomėgis – politika. Kasdien klausosi radijo, seka politines aktualijas.
„Labiausiai dėl Lietuvos jaudinuosi“, – sako jubiliatas. Ir jo eilės daugiausiai apie Lietuvą ir kovotojus už jos laisvę.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Algis Ladieta šiandien švenčia 80 metų jubiliejų. Jubiliatas juokauja, kad turbūt ilgai nesėdės prie šventinio stalo – eis pasportuoti.
„Senatvė yra gerai, jeigu sveikata dar gera, žalingų įpročių neturi, aistros jau nurimusios, turi susiformavusį požiūrį į daugelį dalykų, o jeigu dar artimas žmogus šalia, tai ko daugiau norėti?“ – sako Algis Ladieta.
Redakcijos archyvo nuotr.
Vienas iš mėgstamiausių A. Ladietos mankštinimosi būdų – bėgimas.
2009 metais 70-mečio proga daugkartiniam Lietuvos laisvųjų imtynių čempionui, ilgamečiam treneriui A. Ladietai įteiktas auksinis Kūno kultūros ir sporto departamento medalis „Už nuopelnus Lietuvos sportui“.