
Naujausios
Rinkimus pralaimėjo, bet nesitraukia
Šiauliuose po savivaldos rinkimų partijos tampa autsaiderėmis miesto Taryboje. Bet vietiniai partijų lyderiai neskuba atsistatydinti po pralaimėtų rinkimų. SutriuškintI socialdemokratai, bet jų lyderis Edvardas Žakaris tyli. Pirmoji politinės atsakomybės pavyzdį parodė buvusi kandidatė į merus Vida Pociuvienė, rinkimuose dalyvavusi su visuomeniniu komitetu. Ji atsistatydina iš einamų pareigų.
Rūta JANKUVIENĖ
ruta@skrastas.lt
Už pralaimėjimą atsakomybę prisiėmė viena
Šiaulių nevyriausybinių organizacijų konfederacijos prezidentė Vida Pociuvienė atsistatydinimą iš šių pareigų motyvuoja pralaimėtais savivaldos rinkimais.
V. Pociuvienės vadovaujamo rinkimų komiteto, suburto iš nevyriausybinių organizacijų atstovų, sąrašas „ŠNVOK – čia ir dabar!“ nelaimėjo nė vieno mandato miesto Taryboje.
„Aš buvau sąrašo, į kurį kandidatus delegavo konfederacijos organizacijos, lyderė, ir turiu prisiimti atsakomybę. Vadinasi, kažką ne taip dariau, negerai dariau, jeigu nesulaukėme palaikymo – todėl ir atsistatydinu, – argumentavo apsisprendimą „Šiaulių kraštui“ V. Pociuvienė. – Už mus balsavo tik 500 rinkėjų, o galėjome gauti 5 000 balsų, jeigu būtų balsavę visų konfederacijos nevyriausybinių organizacijų nariai.“
Konfederacijos narius jau perspėjo, kad ieškotų naujo prezidento, kad dirbs tik iki ataskaitinio susirinkimo, kuris įvyks balandžio mėnesį.
V. Pociuvienė konfederacijai vadovavo penkerius metus.
Nepaisant pralaimėjimo, ji svarsto, jog visuomeniniai rinkimų komitetai turi prasmę.
„Bet tik tuo atveju, jeigu yra sukurti realios visuomeninės organizacijos pagrindu,– sako nevyriausybininkė. – Bet per visą Lietuvą tokių komitetų tebuvo devyni. Štai, mūsų konfederacija gyvuoja 20 metų, veiksime toliau, ar būsime, ar nebūsime išrinkti į Tarybą. O tik rinkimams susibūrę komitetai yra vienadieniai, subyra ir kokia jų atsakomybė?“
Pabrėžia, jog visuomeniniais komitetais iš viso nevadintų komitetų, kuriuos kuria buvę partijų veikėjai ir kuriuose pilna buvusių partinių.
„Visuomeniniai komitetai ir turi būti visuomeniniais, o ne partijomis, pakeitusiomis pavadinimą“, – teigia V.Pociuvienė.
Socialdemokratų lyderis tyli
Šiauliuose socialdemokratų pralaimėjimas yra triuškinantis. Praeitą kadenciją laimėję 6 vietas miesto Taryboje ir buvę pirmi pagal rinkėjų palaikymą socialdemokratai dabar turi vos dvi vietas.
Partija nebeturės Taryboje nė savo frakcijos, nes tam reikia mažiausiai trijų narių.
Socialdemokratų partijos pirmininkas Gintautas Paluckas, pripažindamas socdemų nesėkmę didžiuosiuose šalies miestuose, tuoj po rinkimų viešai yra pareiškęs, jog didžiųjų miestų partijos skyrių vadovai turi atsistatydinti.
Ką apie tai galvoja ilgametis partijos Šiaulių miesto skyriaus pirmininkas Edvardas Žakaris, nepavyko sužinoti. Į „Šiaulių krašto“ skambučius jis neatsiliepė.
Redakcijos žiniomis, dalis skyriaus valdybos ir tarybos narių, net artimų E. Žakariui, neabejoja, kad laikas keisti skyriaus pirmininką. Per rinkimų aptarimą tai buvo sakoma pačiam E. Žakariui. Bet jis apie atsistatydinimą nė neužsiminęs.
Skyriaus pirmininko pavaduotojas Justinas Sartauskas „Šiaulių kraštui“ sakė, jog pirmininko klausimą ketinama spręsti skyriaus ataskaitinėje-rinkiminėje konferencijoje balandžio mėnesį.
E. Žakario kadencija baigiasi, bet tai nereiškia, kad jis dar kartą negali kandidatuoti į pirmininkus.
Ar Šiaulių socdemai įsiklausys į partijos pirmininko nuomonę?
„Pralaimėjimas yra didžiulis, turime persitvarkyti, – sakė J. Sartauskas. – Girdėjom G. Palucko nuomonę, bet kol nieko nenuspręsta, nieko negaliu komentuoti – partijoje veiksmai yra kolegialūs“.
Socialdemokratas, skyriaus tarybos narys Algimantas Kačiuška mano, jog „ vadovybės pokyčiai būtini“.
„Bet ne tik asmenybės klausimą reikia spręsti – savo veiklą reikia nukreipti į visuomenę, – akcentavo socialdemokratas. – Jeigu toliau užsidarysime skyriuje, rezultatas bus toks pat ir pirmininką pakeitus, nusivylimas gali tik didėti. Vadovybėje turi būti jaunimas, kitaip niekas nesikeis.“
Kitas skyriaus tarybos narys Augustinas Vaitaitis vienareikšmiai įsitikinęs: „E. Žakaris privalo atsistatydinti – skyrius žlunga, partija Šiauliuose atsidūrė ant griuvimo ribos“.
A. Vaitaičio nuomone, partijos prestižui mieste ypač pakenkė iki šiol teismuose besitęsiančios baudžiamosios bylos, susijusios su E. Žakario buvusia padėjėja.
Skyriuje sukilimų prieš E. Žakarį buvo jau ne vienas. Bet iki šiol visi jie baigėsi tik pačių „sukilėlių“ pasitraukimu – ir iš skyriaus, ir iš partijos.
Liberalų lyderis kaupia patirtį
Liberalų sąjūdis Šiaulių miesto taryboje taip pat nebeturės savo frakcijos. Praeitą kadenciją turėjo keturis savo atstovus Taryboje – dabar tik du.
Į rinkimus liberalus vedė partijos miesto skyriui vadovaujantis Aurimas Lankas. Jis pats į Tarybą nepateko, rinkėjų buvo nureitinguotas į trečią vietą, o į pirmą vietą liberalų rinkėjai iškėlė Vaidą Bacį.
Ar keisis Šiauliuose liberalų skyriaus lyderiai?
A. Lankas yra išvykęs į sporto stovyklą, o situaciją „Šiaulių kraštui“ komentavo V. Bacys.
„Aurimas Lankas dabar yra tik laikinasis skyriaus pirmininkas. Kas toliau vadovaus, spręsime visuotiniame susirinkime, įsivertindami rinkimų rezultatus“, – sakė V. Bacys.
Jo žodžiais, skyriaus liberalai linkę „jaunimui užleisti“ vadovo vietą, o į pirmą kartą rinkimuose dalyvavusį A. Lanką žiūri, „kaip į augantį politiką, kuris kaupia patirtį ir perspektyvoje galės stipriau veikti“.
„Mūsų rezultatai yra tarp laimėjimo ir pralaimėjimo, – komentavo politikas. – Lėmė partijos problemos nacionaliniu lygiu, bet ir patys turime diskutuoti, ką daryti. Nemanau, kad dvi iškovotos vietos – geras rezultatas. Tai nėra tragiška, bet galėjo būti ir geriau.“
Ar pats neketina trauktis iš miesto Tarybos, užleisti mandatą A. Lankui?
„Aš pasiruošęs dirbti Taryboje, – patikino V. Bacys. – Manau, kad ten reikia politinės patirties ir stabilumo.“
Ir konservatorius neskuba
Tėvynės sąjungos-krikščionių demokratų Šiaulių miesto skyriaus pirmininkas Jonas Bartkus partijos kandidatų sąraše rinkėjų buvo nureitinguotas iš pirmos vietos į antrą. Konservatorių rezultatai, palyginti su praėjusiais rinkimais, nepagerėjo. Vėl laimėtos tik trys vietos.
Ar nesvarsto atsistatydinti?
„Formaliai – ne, – atsakė „Šiaulių kraštui“ politikas. – Bet esu pasirengęs vietą užleisti. Taip sutampa, kad baigiasi mano, kaip skyriaus pirmininko kadencija. Tai greičiausiai pirmininko rinkimus turėsime pavasarį.“
Bet pabrėžė, jog pagal partijos nuostatas skyriaus pirmininkas pasitikėjimą turėtų pasitikrinti tik tuo atveju, jeigu savivaldos rinkimų rezultatai būtų blogesni nei praeitų rinkimų.
„O mūsų yra geresni, – tikino konservatorių lyderis. – Mandatų Taryboje nesumažėjo, turime tris, kaip turėjome, bet rinkėjų paauginome, nedaug trūko iki ketvirto mandato.“
Teigiamai žiūri į tai, kad sąraše buvo aplenktas jauno kolegos Martyno Šiurkaus. Vadina jį „partijos ateitimi“.
„Mūsų rinkėjai nori matyti naujus veidus ir juos mato – tad į tai žiūriu pozityviai. Jeigu kas vyresnis būtų aplenkęs, gal kitaip žiūrėčiau, – sakė J. Bartkus.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Justinas Sartauskas (kairėje) tik po visiškos socialdemokratų nesėkmės rinkimuose prabilo, jog „turime persitvarkyti“, o iki šiol tik ištikimai palaikė skyriaus pirmininką Edvardą Žakarį. Pats pirmininkas kol kas tyli.
Vida Pociuvienė, Šiaulių nevyriausybinių organizacijų konfederacijos prezidentė, buvo vienintelė moteris tarp buvusių kandidatų į Šiaulių merus, o dabar vienintelė tarp nesėkmę patyrusių partijų ir rinkimų komitetų sąrašų vedlių atsistatydina iš visuomeninių pareigų.
Socialdemokratas Algimantas Kačiuška, partijos miesto skyriaus tarybos narys, įsitikinęs, jog skyriaus vadovybės pokyčiai būtini: „Jeigu jų nebus, jeigu nesikeis ir veiklos pobūdis, nusivylimas partija didės.“