
Naujausios
Universitetų jungtuvėse – daug pažadų ir jokių garantijų
Šiaulių universiteto jungtuvės su Vilniaus universitetu – tarsi britų išėjimas iš Europos Sąjungos: tarėsi, tarėsi ir vis tiek trypčioja. Seime pradėjus nagrinėti universitetų jungimosi projektą, paaiškėjo, jog nėra jokių garantijų, kad Šiauliuose išliks universitetinės studijos. Neaiškus būsimos Šiaulių akademijos likimas – ar ji nepranyks Vilniaus universiteto šešėlyje jau po metų?
Seimo vicepirmininkė Rima Baškienė nustebo, kad universitetai nepasirašė jokio dokumento dėl jungimosi sąlygų ir pasekmių. Jungtuvės įvyks, o kas toliau?
Loreta KLICNER
loreta@skrastas.lt
Derėjosi pusantrų metų
Dar pernai gruodžio 5 dieną Vyriausybė nutarė teikti Seimui siūlymą Šiaulių universitetą (ŠU) prijungti prie Vilniaus universiteto (VU).
ŠU siūloma reorganizuoti nuo 2019 metų liepos 1 dienos. Planuota, kad universitetas taps VU kamieniniu akademiniu padaliniu – Šiaulių akademija, o jo veiklos tęstinumą, akademinį ir ūkinį savarankiškumą garantuos VU statutas.
Buvo skelbiama, kad į šių universitetų jungtuves investuojama didžiausia suma – 46 milijonai eurų: iki 32 milijonų eurų ES investicijų ir apie 14 milijonų eurų vertės valstybės nekilnojamojo turto.
Pusantrų metų vyko derybos dėl jungimosi. Per tą laiką buvo visko – ir gandų, ir bangų. 2017 metų lapkritį tuometinis ŠU tarybos pirmininkas Rimvydas Vaštakas paskelbė, kad derybos su VU „atsidūrė akligatvyje“, todėl bus kreiptasi dėl bendradarbiavimo į Vytauto Didžiojo universitetą. Toks pareiškimas daug kam buvo netikėtas, bet derybos vis dėlto tęsėsi su vilniečiais.
Pernai lapkričio pradžioje ŠU rektorių Donatą Jurgaitį pakeitė laikinasis rektorius Darius Šiaučiūnas. Atsistatydino universiteto Tarybos pirmininkas Vidmantas Japertas, žinomas verslininkas ir visuomenės veikėjas. Jis tada užsiminė apie įtarimus, jog tarybai „diriguojama“ iš šono.
Nuo vasario 1 dienos ŠU reorganizuotas – įkurti Edukologijos ir Regionų plėtros institutai. Liko paskutinis žingsnis – Seimo sprendimas ŠU prijungti prie VU. Apsispręsti Seimas turėjo šį pavasarį, bet pradėjus svarstyti pateiktus dokumentus, suabejota, ar universitetinės studijos Šiauliuose išliks.
Nori saugiklių
Šiauliečiai Seimo nariai Rima Baškienė ir Stasys Tumėnas ketvirtadienį į bendrą posėdį pakvietė Šiaulių krašto bičiulių parlamentinės grupės narius, švietimo, mokslo ir sporto ministrą Algirdą Monkevičių, Seimo Švietimo ir mokslo komiteto pirmininką Eugenijų Jovaišą ir ŠU laikinąjį rektorių D. Šiaučiūną bei tarybos pirmininką Arvydą Murzą.
„Esame labai sunerimę, jungimosi procesas kelia nusistebėjimą, – „Šiaulių kraštui“ sakė R. Baškienė. – Šiaulių universitetas, kuris svarbus ir regionui, ir kiekvienam iš mūsų, nėra garantuotas dėl saugiklių, kad pagal sutarties punktus būtų konkrečiai įrašyta, kokios specialybės rengiamos ir taip toliau. Kad universitetas turėtų ateitį, kad nesunyktų dideliame Vilniaus universiteto kontekste. Kad pastatai, kurie šiandien dar priklauso Šiaulių universitetui, nebūtų vienur ar kitur parduodami, naudą turi gauti Šiaulių universitetas.“
Po savaitės ŠU atstovai įpareigoti pateikti informaciją, kas konkrečiai turėtų būti bendroje universitetų sutartyje, statute ar priemonių plane.
„Reikia, kad būtų priimtas teisės aktas, ne kažkoks priedas prie dokumento. Tai turi tapti dokumentu, kurį būtų privalu vykdyti“, – sakė Seimo vicepirmininkė.
Ar reikės plano B?
R. Baškienė stebėjosi, kad universitetai nesusitarė dėl garantijų.
„Seimo nutarime, jeigu jis būtų toks, kokį diktuoja kolegos, Vilniaus universitetas, būtų tik vienas sakinys – prijungti Šiaulių universitetą sujungimo būdu. O kas po to? Kokios garantijos Šiaulių universitetui? – klausė R. Baškienė. – Matydami tai, kuo greičiau ėmėmės veiksmų, kad paskui nesigailėtume: neliko universiteto! Tai būtų tragedija“.
O jeigu VU nesutiktų daryti nuolaidų?
„Švietimo, mokslo ir sporto ministras pritarė, kad reikia ruoštis planui B. O koks planas – ar jis išsišakos į galimybę jungtis prie Vytauto Didžiojo universiteto, ar kaip savarankiškas, dar žiūrėsime, bet laikas verčia daryti skubius namų darbus“, – sakė R. Baškienė.
Ar vis dar yra idėja jungtis su VDU, kažkas daro tam įtaką? „Nežinau, negaliu pasakyti, bet svarbiausias ir didžiausias rūpestis, kad Šiaulių universitetas užsitikrintų saugiklius, kurie duotų ateičiai aiškumą ir išlikimą“, – sakė Seimo narė.
Laukia aiškesnės pozicijos
Šiaulių krašto bičiulių parlamentinės grupės pirmininkas Stasys Tumėnas taip pat stebėjosi, kad „mažai kas padaryta su Vilniaus universitetu“.
„Nėra jokių dokumentų, sutarčių, tik diskusijų lygmuo. Atidėjome sprendimo priėmimą, nes nėra jokių rimtų argumentų nė iš vienos pusės. Tai kelia nerimą“, – sakė Seimo narys.
Jis pritaria, kad reikalingi saugikliai dėl Šiaulių akademijos likimo: „Kas yra Šiaulių akademija? Jie neapsisprendė, kur tai bus įrašyta. Statute? Vilniaus universiteto statutas yra įstatymo galios, vienintelis toks Lietuvoje.“
S. Tumėno nuomone, turėtų būtų pereinamasis laikotarpis po susijungimo, numatytos konkrečios lėšos integracijai.
Seimo narys tikisi aiškesnės VU pozicijos. „Nes dabar gyvenama gandais: kažkas atvažiuoja, pareiškia, kad nereikia Botanikos sodo, arba – kam reikalinga universiteto Dailės galerija? Tuoj biblioteką reikia sumažinti ir taip toliau.“
Jis tikisi, kad pavyks išsaugoti Šiaurės Lietuvos švietimo centrą. „Mano svajonė, kad įsitrauktų ir aplinkiniai rajonai su savo lėšomis, o ne tik gražiai pasirašytų bendradarbiavimo sutartis, kurios yra daugiau moralinio pobūdžio“, – sakė S. Tumėnas.
Svajonių planas toli nuo realybės
Šiaulių universiteto laikinasis rektorius D. Šiaučiūnas akcentavo, kad abiejų universitetų tarybos ir senatai patvirtino jungimosi planą ir aprašą. Bet „gal galima daugiau išsiderėti“.
– Seimo nariai sako, kad neturite garantijų, jog įkurta Šiaulių akademija išliks, gal po metų ją Vilniaus universitetas uždarys?
– Sudėtingi dalykai... Pasikeis politinė valdžia, bus perrinktas Seimas, gali būti kiti sprendimai. Na, dvejiems–trejiems metams garantijas turime, bet ilgesniam laikui – ne. Svarbu, kad būtų išsaugotas universitetinis mokslas, o ne sunaikintas. Abejonės Seimo nariams kyla. Ir man kyla.
Turime su partneriais susitarti. Ką mes galime vieni parengti? Nebent svajonių planą.
– O gal verta turėti svajonių planą?
– Svajonių planas – kad universitetas būtų stiprus ir savarankiškas. Bet taip nėra. Daug dėstytojų išsilakstė ir finansinė padėtis – galą su galu suduriant.
– Koks realus planas? Kas jame turėtų būti?
– Aiškiai apibrėžtas programų sąrašas, sąrašas krypčių, kuriose bus vykdomos studijos, kurios studijos bus stiprinamos, prioritetinės. Finansai. Jeigu plėtoji technologines studijas, reikia laboratorijų. Robotai, kuriuos turime, yra gal vienam-dviem studijų dalykams, bet ne programoms. Vilniaus universitetas sako, kad pinigų neturi, bet reikia derėtis, jog tai būtų numatyta jungimosi procese, arba atsirastų Vyriausybės programos su numatytomis lėšomis.
– ŠU ir VU jungimuisi buvo planuota skirti 32 milijonus eurų. Ar žinote, kur šie pinigai bus panaudoti?
– Dar nėra iki galo sudėliota, bet nueis integracijai. Numatyta ir mūsų pastato P. Višinskio gatvėje 25 dalinė renovacija. Tikimės, kad Vyriausybė priims sprendimą ir šiuo metu nereikalingus pastatus galėsime parduoti, o gautomis lėšomis galėsime daugiau padaryti.
– Bet jungimosi metu pastatai atsidurs VU žinioje ir nauda gali nusėsti nebūtinai Šiauliuose.
– Numatyta, kad nusės Šiauliuose. Pasitikime savo partneriais, bet būtų gerai, kad tai būtų parašyta.
Tikisi išsaugoti universitetinį orumą
ŠU tarybos pirmininkas A. Murza vakar susitiko su Šiaulių miesto meru Artūru Visocku, kuris pažadėjo universitetui miesto paramą. Vakar rinkosi ir ŠU vadovybė bei derybų grupė.
A. Murzos nuomone, universitetui reikalinga parama, nes vienas jis neišgyvens. „Reikia ne tik Vilniaus universiteto palaikymo, bet ir Vyriausybės“,– sakė tarybos pirmininkas.
Iš verslo į akademinę bendruomenę atėjusį A. Murzą daug kas nustebino. „Jeigu verslas taip palengva judėtų, mes nepasiektume progreso“, – palygino A. Murza.
Jis jaučia įtampą, ar viskas pavyks laiku ir gerai, bet tikisi, kad derybų metu iki galo susitars dėl Šiaulių akademijos teisinio statuso, finansinės ir vadybinės dalies, pereinamojo laikotarpio.
Kokio statuso siekia Šiaulių akademijai?
„Kad būtų atskiras darinys, turintis tam tikrą autonomiją, ne kaip fakultetas, o kaip lygiavertis darinys. Mes nesiruošiame keisti krypties, bet turime turėti universitetinį orumą, kad gerai jaustųsi ir bendruomenė, ir miestas, turintis aukštojo mokslo padalinį“, – sakė tarybos vadovas.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Seimo nariams kilo abejonių, ar Šiauliai išliks universitetiniu miestu?
Seimo Pirmininko pirmoji pavaduotoja Rima Baškienė tikėjosi, kad universitetai patys susitars dėl visų jungimosi klausimų, tačiau gal „Šiaulių universitetas buvo per daug patiklus ir neįžvalgus, kas bus ateityje“?
Šiaulietis Seimo narys Stasys Tumėnas sako, kad negali balsuoti už tokį jungimosi projektą, kuris pateiktas Seimui.
ŠU nuotr.
Šiaulių universiteto tarybos pirmininkas Arvydas Murza tikisi, kad Šiauliai išliks universitetiniu miestu ne metus, dvejus, bet ilgam.
Tomo ANDRIJAUSKO nuotr.
Šiaulių universiteto laikinasis rektorius Darius Šiaučiūnas neatmeta, kad prisijungimas prie Vilniaus universiteto liepos 1 dieną gali ir neįvykti, nes sprendimai vėluoja.