
Naujausios
Kur „dėti“ priešmokyklinuką?
Kai kuriems šiauliečiams tėvams tenka sukti galvą, kur leisti vaiką į priešmokyklinio ugdymo grupę. Kai kurios progimnazijos dėl patalpų trūkumo priešmokyklinio ugdymo grupių neformuoja, nuo kitų mokslo metų ir dalis darželių jų nebeturės. Į trokštamą ugdymo įstaigą patekti yra vilties, jei bus laisvų vietų, o ką daryti, jei vietų nėra nei artimiausioje, nei norimoje ugdymo įstaigoje?
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Į norimą mokyklą patekti nėra vilčių?
Su šia problema susidūręs tėtis pasakojo, kad progimnazija, kuri aptarnauja jų gyvenamą teritoriją, priešmokyklinio ugdymo grupės (PUG) neformuoja, todėl kreipėsi į Centro pradinę.
Nors priėmimas į PUG Šiauliuose prasidės tik nuo gegužės 1 dienos, tačiau mokykloje tėtis jau praeitą savaitę išgirdo, kad vietų greičiausiai nebus, nes jau sulaukta daug prašymų, o į grupę galima priimti tik 20 vaikų.
Privačiame darželyje, kurį lanko vaikas, nėra priešmokyklinio ugdymo grupės. Dėl vienerių metų į kitą darželį leisti savo atžalos tėvai nenorėtų, mieliau rinktųsi mokyklą, kurioje vaikas galėtų mokytis ir toliau. Kokia išeitis?
Neturi patalpų
Miesto centrinėje dalyje esančių Jovaro ir „Juventos“ progimnazijų vadovai patvirtino, kad jų mokyklose priešmokyklinio ugdymo grupių nebuvo ir artimiausiu metu neplanuoja turėti, nes trūksta patalpų.
„Juventos“ progimnazijos direktorius Vytautas Girčius dėl to nemato problemos: „Netoliese yra darželiai „Ąžuoliukas“, „Berželis“, kurie mielai priima priešmokyklinukus. Manau, kad darželyje 5–6 metų vaikams net geriau, ten jiems labiau pritaikyta aplinka.“
Centro pradinės mokyklos direktorius Edmundas Valuckas patvirtino, kad jų mokykloje yra tik viena priešmokyklinio ugdymo grupė. Nors prašymų beveik kasmet sulaukiama daug, tačiau antros grupės nėra galimybės formuoti dėl patalpų stokos.
Direktorius pastebi, kad šiemet ypač daug besidominčių priešmokyklinio ugdymo grupe, ir spėja, kad taip yra todėl, kad kai kuriuose darželiuose nenumatoma formuoti PUG.
Vienintelė arčiau centro esanti Vinco Kudirkos progimnazija turi dvi priešmokyklinio ugdymo grupes. Jei prašymų sulauks pakankamai, tiek pat planuoja turėti ir kitais metais.
Pasidomėjome, kokia situacija yra kitose miesto mokyklose. Rėkyvos ir Gegužių progimnazijos neturi priešmokyklinio ugdymo grupės ir neplanuoja turėti ateinančiais mokslo metais. Rėkyvoje priešmokyklinio ugdymo grupė formuojama lopšelyje-darželyje „Bangelė“.
Dainų, Gytarių, „Rasos“, „Romuvos“, „Sandoros“, Medelyno progimnazijos šiais mokslo metais turėjo po dvi priešmokyklinukų grupes. Tiek pat planuoja turėti ir kitais mokslo metais, jei surinks pakankamai vaikų.
Ragainės, Salduvės ir Zoknių progimnazijos turi po vieną priešmokyklinio ugdymo grupę.
„Saulės“ pradinė mokykla formuoja dvi priešmokyklinukų grupes.
Priims, jeigu bus laisvų vietų
Šiaulių miesto savivaldybės Švietimo skyriaus patarėjo Rimo Marcinkaus įsitikinimu, didelių problemų, kur Šiauliuose „padėti“ priešmokyklinuką, nėra. Jeigu artimiausioje mokykloje nėra PUG, tuomet yra darželyje ir atvirkščiai. Tik pietinėje miesto dalyje, pasak patarėjo, dėl didelio gyventojų skaičiaus gal kiek sudėtingiau gauti vietą norimoje ugdymo įstaigoje.
Nors ne visose miesto mokyklose dėl vietos stokos yra galimybė turėti priešmokyklines grupes, jų mažės ir darželiuose. R. Marcinkus informavo, kad nuo kitų mokslo metų devyniuose Šiaulių lopšeliuose-darželiuose planuojama neformuoti priešmokyklinio ugdymo grupių. Darželių pavadinimų, kol nėra miesto Tarybos sprendimo, R. Marcinkus nenorėjo skelbti ir patikino, kad šių darželių auklėtinių tėvai apie tai informuoti.
Šiais mokslo metais beveik visi darželiai turėjo po 1–2 priešmokyklinio ugdymo grupes.
Kodėl priešmokyklinukų grupių kai kuriuose darželiuose neliks?
„Lopšeliuose-darželiuose pirmiausia turi būti sudaromos sąlygos ugdyti kuo daugiau vaikų nuo 0 iki 5 metų, ir tik tuomet, jeigu yra laisvų vietų, formuojamos priešmokyklinukų grupės“, – aiškina R. Marcinkus.
Bet ką daryti, jeigu arčiausiai namų esančioje mokykloje nėra priešmokyklinio ugdymo grupės, o darželio vaikas nelankė arba lankė privatų?
„Galima registruotis į priešmokyklinio ugdymo grupę pasirinktame lopšelyje-darželyje, ir vaikas bus priimtas, jei bus laisvų vietų. Nors lopšeliuose-darželiuose vaikai turi būti ugdomi kuo arčiau gyvenamosios vietos, tačiau lopšeliams-darželiams nėra priskirtos aptarnaujamos teritorijos kaip mokykloms.
Jeigu pageidaujančių yra daugiau, nei lopšelis-darželis gali priimti, pirmenybė teikiama vaikams, gyvenantiems arčiau ugdymo įstaigos, arba jei įstaigą lanko jo brolis ar sesuo“, – aiškina R. Marcinkus.
Patarėjo žiniomis, šiais mokslo metais priešmokyklinio ugdymo grupėse darželiuose buvo aštuonios laisvos vietos. Kalbinti mokyklų atstovai sakė, kad kai kuriais metais jų mokyklose priešmokyklinio ugdymo grupės būna pilnos, o kai kuriais metais turi po kelias laisvas vietas.
Bendrojo ugdymo mokyklos į PUG priima vaikus, gyvenančius mokyklos aptarnaujamoje teritorijoje, o esant laisvų vietų – gyvenančius ne mokyklos aptarnaujamoje teritorijoje.
Prašymai patekti į priešmokyklinio ugdymo grupes bus registruojami nuo gegužės 1 dienos iki rugsėjo 1 dienos, tačiau daugelis ugdymo įstaigų sakė, kad tėvai jau dabar neša prašymus, teiraujasi informacijos telefonu ir užėję į raštinę.
Gegužės 2 dieną Šiaulių miesto savivaldybės tarybai bus teikiamas svarstyti sprendimo projektas, kuriame bus nurodytos Šiaulių mokyklos ir lopšeliai-darželiai, vykdysiantys priešmokyklinį ugdymą ateinančiais mokslo metais.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Priešmokyklinio ugdymo grupėje mokoma iki 20 vaikų. Vienose mokyklose ir darželiuose tokių grupių yra po vieną ar dvi, o kituose iš viso nėra.
Šiaulių miesto savivaldybės Švietimo skyriaus patarėjas Rimas Marcinkus sako, kad bendrojo ugdymo mokyklos priima vaikus, gyvenančius mokyklos aptarnaujamoje teritorijoje, o esant laisvų vietų – gyvenančius kitur.