
Naujausios
Senka upės ir žemdirbių kantrybė
0 milimetrų kritulių – būtent tokį lietų Šiaulių meteorologijos stotis fiksavo balandžio 16 dieną. Dar tokio „lietaus“ būta balandžio 11-ąją, o štai balandžio 8-ąją „palijo“ iki 0,8 milimetro. Kur ne kur pakapsėję lašai nei pagirdė, nei palaistė. Ilgiau negu mėnesį užsitęsęs sausas laikotarpis džiovina ne tik pasėlius – jau senka ir upės.
Loreta KLICNER
loreta@skrastas.lt
Be lietaus – antras mėnuo
30 metų Šiaulių rajone ūkininkaujantis Edas Sasnauskas sako nepamenantis tokio pavasario. „Pas mus nelijo pusantro mėnesio, žala padaryta, joks lietus neatitaisys. Kviečiai jau lenda atgal į žemę“, – sako „Edo ūkio“ vadovas.
Dar laukia bulviasodis, bet sunku prognozuoti, kokios bus sąlygos po poros mėnesių, kai bulvei reikės drėgmės. E. Sasnauskas sako, kad bulvė pradžioje maitinasi iš motininio gumbo, kol pradeda auginti „vaikus“. „Bet kas gali tiksliai prognozuoti lietų? Vienoje vietoje lyja, o kitoje visai sausa. Gali lyti ir nenusileisti iki žemės“, – iš patirties žino ūkininkas.
Kitas iššūkis – senka gruntinis vanduo. „Bandome remontuoti drenažo sistemą, bet ji visai sausa. Nėra prasmės tvarkyti, nes negali nustatyti problemos“, – sako E. Sasnauskas. Jis stebisi, kad Lietuva ir Europos Sąjunga neskiria finansavimo reguliuojamoms drenažo sistemoms įrengti.
„Taip yra Amerikoje, kur valstybė investavo į reguliuojamų drenažo sistemų projektus. Šios sistemos gali reguliuoti vandens lygį ir taupyti vandenį. Tai naudinga aplinkosauginiu požiūriu: viena, taupome vandenį ir antra – su išplaunamais vandenimis trąšos nepakliūva į vandens telkinius. Pas mus buvo atvežta technologija, bet kol kas nėra jokios paramos, – pasakoja ūkininkas. – Melioracijai taškome pinigus, vietoje to, kad taupytume vandenį ir neterštume Baltijos jūros. Apskaičiuota, kad investicijų vidurkis būtų apie 300 eurų į vieną hektarą, dar kainuotų priežiūra.“
Ir žąsims balos neliko
„Mes jau baigėme sėją, – patvirtino žemės ūkio bendrovės „Ginkūnų agrofirma“ vadovas Arūnas Grubliauskis. – Mano praktikoje, nuo 1986 metų, pirmą kartą taip anksti pradėjome sėti. Nors žemė šalta, bet grūdas neskuba leisti šaknis. Pasisėjo puikiai, žemė gerai byra.“
Sėją bendrovė pradėjo balandžio 2 dieną, nors įprastai būdavo balandžio 15–20 dieną. Šiemet pasėjo apie 300 ha vasarinių kviečių ir apie 300 ha vasarinių miežių. Dabar sėja žolių įsėlį – apie 150 ha, paskui iki 200 ha planuoja sėti kukurūzų, bet jiems reikės šiltos dirvos.
Dėl drėgmės stygiaus kol kas A. Grubliauskis tragedijos nemato: žieminius kviečius purškia tirpalu su mikroelementais ir taip „pamaitina“ per lapus.
„Ne pirmi metai, vis tiek turime kažką daryti ir padarome, kad prognozuojami nuostoliai būtų kuo mažesni. O po Velykų žada lietų, – tikisi bendrovės vadovas. – Miestiečiams gerai – saulė šviečia, mes irgi žinome savo darbą, prisitaikome prie gamtos ir su ja gyvename.“
A. Grubliauskis tik nusistebėjo, kad šią žiemą žmonės prašė atvežti vandens gyvuliams girdyti, nes išseko šuliniai ir vandens telkiniai. „Žiemą! Nėra taip buvę. Turime tokių plotų, kur pavasariais beveik visada stovėdavo vanduo, žąsys plaukiodavo, o šiemet sausa, jokio vandenėlio.“
Senka upės
Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos duomenimis, šiuo metu visoje šalyje senka upės. Jos nespėjo atgauti vandens atsargų po 2018 metų vasarą užsitęsusios sausros, o dabar trūksta gausesnių kritulių. Net ežeruose vandens lygis yra žemesnis, nors jie į besikeičiančias drėgmės sąlygas reaguoja lėčiau.
Tytuvėniškis Robertas Mosėjus, užsiimantis turizmo veikla ir baidarių nuoma, patvirtino, kad Dubysoje vandens lygis, palyginti su ankstesniais metais, vis nukrenta. Tai ypač akivaizdu seklumose.
„Praeitą vasarą gal 600 metrų upe prabridome be jokių pastangų, nors ten anksčiau reikėdavo plaukti“, – pasakoja verslininkas. Jis pasidžiaugė, kad Dubysa turi daug intakų, kurie dar pamaitina upę, nes lietaus neužtektų – „po kiekvieno lietaus Dubysa tik truputį atsigauna“.
Ar krentantis Dubysos vandens lygis trukdo baidarininkams?
„Pas mus beveik nėra tokių vietų, kur reikėtų tempti baidarę, nebent užplauktų ant seklumų, – pasakoja R. Mosėjus. – Mūsų maršrutai tęsiasi Dubysa iki pat Nemuno. Labai nori plaukti Dubysos intaku Kražante, nes ten yra gražus Piliuko (Burbaičių) piliakalnis, bet Kražante plaukiame kelias savaites, nes nukrenta vanduo. Vasarą nebesiūlome, nes tenka stumtis.“
Jis palygino, kad Dubysa nebeišsilieja iš krantų kaip anksčiau, o tokių potvynių, kai reikėdavo net gelbėti plaukiojančius turistus, nebesulaukia.
Upėse – tarsi vasaros laikotarpis
Juozas ŠIMKUS, Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos Hidrologinių stebėjimų skyriaus vedėjas sako, kad, palyginti su daugiamečiais rodikliais, upių vandeningumu, absoliučiai visoje Lietuvoje upių vandens lygis yra žemesnis. Net didesnėse upėse, tokiose kaip Neris, Nemunas, Nevėžis, vandens lygis žemesnis daugiau negu metras ar pusantro už vidutinį daugiametį.
– Dubysoje vandens lygis yra pusę metro žemesnis už daugiametį, Ventoje – apie 80 centimetrų, Kražantėje – apie pusę metro, – vardijo Juozas Šimkus ir paaiškino: – Anksčiau kovo pabaigoje – balandžio mėnesį būdavo potvyniai. Dėl klimato kaitos potvyniai paankstėjo. Per žiemą susikaupęs sniegas ištirpo jau vasario mėnesį–kovo pradžioje ir potvynio banga yra pasibaigusi, nors normaliai ji turėtų baigtis apie gegužės mėnesį ir tada prasidėtų vasaros laikotarpis. Galima sakyti, kad vasaros laikotarpis yra prasidėjęs dabar, nors dar tik balandžio vidurys.
– Kada upėse susidarys kritinė situacija?
– Kritiniam lygiui apibūdinti yra gamtosauginis vandens debitas, kuris parodo vandens kiekį, užtikrinantį minimalias ekosistemos gyvavimo sąlygas. Dar iki šio lygio niekur nėra priartėję. Jeigu kritulių bus apie normą, tikėtina, kad prie tos ribos priartėsime, nes orai šilti, garavimas didelis.
– Vadinasi, reikia, kad palytų ne kritulių norma, o gerokai daugiau, kad vandens lygis upėse pakiltų?
– Taip. Labai didelę dalį kritulių sugertų išdžiūvęs dirvožemis ir į upes jų patektų mažiau. Jeigu iškristų norma, upės neatsistatytų, dar išliktų vandens stygius.
– Ar toks pavasaris šiemet išskirtinis?
– Palyginti su paskutiniais metais, paskutiniais dešimtmečiais nėra išskirtinis.
Žiemos yra su atlydžiais, žiemą ne sninga, o lyja, susikaupęs sniegas ištirpsta žiemos viduryje.
Turime dviejų šimtų metų stebėjimų duomenis, tai lyginame su ilguoju periodu. Anksčiau sakydavome, kad pas mus yra patys didžiausi pavasario potvyniai, bet pastaraisiais dešimtmečiais didžiausi potvyniai būna lietaus poplūdžiai, kaip buvo prieš dvejus metus, kai sulaukėme lietingo rudens.
Reikia labai kritiškai vertinti, kai lygini su ilguoju periodu. Negali sakyti, kad to, kas yra dabar, niekada nebuvo, nes absoliutaus minimumo nėra pasiekta.
– Jeigu kažkas dar neigia klimato kaitą, tai reikėtų apsidairyti aplinkui?
– Prieš 30–40 metų pastovi sniego danga susidarydavo gruodžio mėnesį ir būdavo tik atodrėkiai, o dabar sniegas pabūna mėnesį ir ištirpsta. Po to dar kažkiek prisninga. Jeigu sniegas kauptųsi nuo gruodžio iki vasario pabaigos ar kovo, vandens susikauptų žymiai daugiau.
Per metus kritulių iškrenta maždaug tiek pat, gal net daugiau, bet iškrenta ne kietu pavidalu, o skystu ir iš karto patenka į upes, nuteka. Metinis nuotėkis mažėja, nes yra aukštesnė temperatūra ir didesnis garavimas.
Klimato kaita yra ne tik kylanti temperatūra, bet ir staigių temperatūros svyravimų padažnėjimas. Mokslininkai prognozuoja, kad ekstremalių reiškinių dažnės.
– Ir vis dėlto – kada sulauksime lietaus?
– Prognozės savaitės laikotarpiui rodo, kad kritulių nenusimato. Bus anticikloniniai orai. Lyg ir smagu, kad šilta, bet ne ūkininkams ir gamtai.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Dalis ūkinininkų jau baigė sėją, nes dirvos išdžiūvo anksčiau negu įprasta.
Ventos upėje vandens lygis nukritęs apie 80 cm palyginti su daugiamečiais rodikliais, Dubysoje – apie pusę metro.
Redakcijos archyvo nuotr.
ŽŪB „Ginkūnų agrofirma“ vadovas Arūnas Grubliauskis sako, kad nuo 1986 metų pirmą kartą taip anksti baigė sėją.
Tris dešimtis metų ūkininkaujantis Edas Sasnauskas sako nepamenantis tokio pavasario, kaip šiemet: „Žala padaryta, joks lietus neatitaisys.“
LHMT nuotr.
Juozas Šimkus, Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos Hidrologinių stebėjimų skyriaus vedėjas sako, kad šiuo metu upės senka visoje Lietuvoje.