
Naujausios
Žeimelis: gyvenimas ant protėvių kaulų
Nuo praėjusių metų Žeimelyje (Pakruojo rajonas) dirba archeologų komanda, atliekanti tyrimus per žiemgalių senkapį einančioje Bauskės gatvėje. Pirminiais vertinimais, seniausių kapaviečių amžius gali siekti pusantro tūkstančio metų. Manoma, kad ant žiemgalių kapinynų pastatyta nemaža miestelio dalis. Kai kurios kapavietės dar tarpukariu nukentėję nuo ūkinės veiklos, buvo ardomos ir sovietmečiu, o dabar kenčia nuo vandalų.
Janina ŠAPARNIENĖ
Radiniai užmena mįslių
Kapinyną Bauskės gatvėje tyrinėja Vilniuje veikiančios viešosios įstaigos „Archeo paveldas“ komanda – trys archeologai, į talką pasitelkdami Žeimelio gyventojus. Kasinėjimai vyksta toje važiuojamosios dalies pusėje, kurioje numatyta pakloti naują kanalizacijos trasą.
Archeologas Romas Jarockis į automobilį rikiavo dėžes su radiniais: sudūlėjusiais, aplaužytais kaulais, didesniais bei smulkesniais daiktais. Jie bus vežami į Vilnių tirti, restauruoti.
„Jau atkasėme dvidešimt keturias kapavietes. Paskutiniojoje aptikome įdomų dalyką – metalinę peikenos, maunamos ant ilgo koto, dalį. Kirvukai peikenos paprastai naudojami kapoti lede eketes. Kodėl toks neįprastas daiktas buvo įdėtas į senovės kario kapą, kuo jis reikšmingas? Gal kada nors pavyks išsiaiškinti. O štai ietigalis – jau suprantama įkapių dalis. Senieji žiemgaliai buvo karinga gentis, todėl ginklai kapuose specialistų nestebina“, – sakė R. Jarockis.
Pirminiais archeologo vertinimais, Žeimelio kapinyne palaidoti maždaug V amžiaus – geležies ir tautų kraustymosi epochos žmonės, gyvenę tose apylinkėse. Amžius spėjamas pagal rastus papuošalus ar jų fragmentus, kaip antai žalvarinę lankinę segę.
R. Jarockis mano, kad archeologiniai gatvės tyrinėjimai užsitęs mažiausiai iki rudens: nors archeologai tikėjosi viską baigti iki vasaros, bet kapaviečių gausa, sudėtingos sąlygos (slenkantis žvyras) ilgina darbus.
Kapavietę išardė ekskavatorius
Archeologai Žeimelyje pradėjo dirbti praėjusį rudenį – kuomet Bauskės gatvę renovuojančios UAB „Šiaulių plentas“ darbuotojai ekskavatoriumi užkabino senovinę kapavietę ir į žemės paviršių iškėlė žmogaus palaikus.
Apytikriai pusmetrio gylio kapavietė buvo aptikta maždaug gatvės viduryje, žemiau kalvos, ant kurios stovi katalikų Šv. Apaštalų Petro ir Povilo bažnyčia.
Pasirodė, kad renovacija pradėta, neatlikus archeologinių tyrinėjimų, nors Bauskės gatvė priskiriama žiemgalių kapinyno teritorijai.
Kapinyno ribos iki šiol nėra nustatytos, oficialiai teigiama, kad dalis jo teritorijos – užstatyta įvairiais statiniais.
Gatvės renovacija, vykdoma pagal tarptautinį Lietuvos-Latvijos projektą, sustabdyta. Kol kas kanalizaciją tiesiantys darbuotojai eina įkandin archeologų ir derinasi prie jų darbo tempo, įrenginius klodami tik jau ištyrinėtose vietose.
R. Jarockis „Šiaulių kraštui“ sakė, kad kai kurios žiemgalių kapavietės nuo ūkinės veiklos buvo nukentėję dar tarpukario Lietuvoje. 1928-aisiais Bauskės gatvėje buvo klojamas grindinys. Dedant jo akmenis, apardyta dalis kapų.
Archeologo žiniomis, prie Žeimelio anksčiau veikusios žvyrduobės, iš kurių gabenta žaliava statyboms – taip pat buvę senoviniai kapai.
Žeimelio seniūnė Vitalija Dobrovolskienė girdėjo senųjų gyventojų pasakojimus, kad sovietmečiu miestelio centre statant universalinę parduotuvę ir kasant pamatus, rasta daugybė kaulų. Jie buvę kažkur išvežti.
Įpratę gyventi ant kaulų?
Seniūnės teigimu, žeimeliečiai iki neseno laiko nesureikšmindavo fakto, kad dalis miestelio pastatyta ant senovinių kapų – tik žinojo, kad čia senkapis.
„Paskutiniu laiku, pamatę iš žemės keliamus kaulus, ne vienas susimąstė – o gal čia palaidotas jo paties tolimas protėvis? Požiūris į senkapį kiek pasikeitė. Įdomu tai, kad kiek teko matyti kasinėtų kapų – mirusieji palaidoti kojomis į rytus, dabartinį Pasvalio rajoną“, – sakė V. Dobrovolskienė.
Archeologas R. Jarockis tyrinėti į sostinę veža ne tik pačių archeologų iškastus radinius. Nemažai daiktų jam sunešė ir žeimeliečiai.
„Aukštyn į kalvą, link miestelio centro, palaidojimai – vis arčiau žemės paviršiaus. Užtat ar dirbdami daržus, ar kasdami duobę naujam sodinukui, žmonės pasakojo ne kartą radę ir kaulų, ir senovinių daiktų“, – sakė R. Jarockis.
Ne visi aptikusieji kapavietes su radiniais elgiasi pagarbiai. „Šiaulių kraštui“ teko girdėti pasakojimų iš žmonių, kuriems asocialūs žeimeliečiai pusvelčiui siūlė įsigyti senovinių žiemgališkų kirvių, kitų daiktų.
Pernai prieš Vėlines vandalai išnešė palaikus iš archeologų kasinėtos kapavietės. Prieš keletą metų miestelio vaikai aptikti žaidžiantys su neaiškiomis aplinkybėmis rasta kaukole.
Žeimeliui skirtoje internetinėje svetainėje yra dar 2012-aisiais darytas įrašas, kad miestelyje savaitgalį siautė „juodieji archeologai“ su metalo ieškikliais, o po to buvo pasiskubinta paslėpti nelegalius kasinėjimus.
Autorės nuotr.
Gatvės renovacija buvo sustabdyta, ekskavatoriui išardžius kapavietę. Ši vieta iki šiol laikoma aptverta.
Archeologui Romui Jarockiui buvo netikėta prie palaikų rasti peikeną – mokslininkams teks aiškintis, kuo ji reikšminga, kad tapo įkape.
Ietigalis – liudytojas, kad senieji žeimeliečių protėviai buvo karinga gentis.
Keliasdešimties metrų atkarpoje archeologai rado dvidešimt keturias kapavietes.
Spėjama, kad miestelio dalis už bažnyčios pastatyta ant senkapio.