
Naujausios
Prieš šimtmetį suburta ugniagesių draugija
Akmenės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos organizuotoje tradicinėje ugniagesių šventėje paminėta Akmenės miesto savanorių ugniagesių draugijos veiklos 100 metų sukaktis.
Vytautas RUŠKYS
Naujosios Akmenės kultūros rūmuose vykusio renginio vedėja Jurgita Šidlauskienė sakė, kad jai neįprastai atrodo šios organizacijos istorijoje užrašytos susikūrimo priežastys. „Nes daug vyko nesutarimų tarp skirtingų gyventojų sluoksnių, ir dažnai ūkininkų bei naujakurių kivirčai baigdavosi ugnimi“, – sakė J. Šidlauskienė.
Akmenės miestelio ir aplinkinių kaimų gyventojai, baimindamiesi nelaimių, nusprendė suburti Akmenės miesto savanorių ugniagesių draugiją. Steigiamasis susirinkimas buvo numatytas 1919-ųjų balandžio mėnesį. Tačiau ankstyvas pavasaris privertė susirinkimą atidėti, reikėjo griebtis ūkio darbų.
Galiausiai rugpjūčio mėnesį pavyko sušaukti susirinkimą. Jame išrinkta įkurtos draugijos taryba ir pirmininkas F. Meicleris.
Draugijos nariai mokėjo mokesčius. Už surinktus pinigus pirmiausia nupirkta inventoriaus: vežimas, rankinis vandens siurblys, statinės vandeniui, žarnos, švirkštai.
Po dešimtmečio dar nupirktas motorinis gaisrinis vandens siurblys, daugiau gaisrinių žarnų, švirkštų. Ugniagesiams pasiūta uniforma, įsigyti vadinamieji koviniai rūbai.
Iš mokesčių buvo atsilyginama žmonėms, prisidėjusiems gesinant gaisrus. Už pranešimą apie jį buvo mokami 5 litai. Ūkininkui, kuris greičiausiai pristatydavo arklius, tekdavo 10 litų.
Miestelyje prie gyvenamųjų namų buvo prikaltos lentelės su piešiniais, kuriuose pavaizduota, ką reikia atsinešti į gaisrą: kopėčios, laužtuvas, kirvis, kastuvas, kibiras.
Pasiūta draugijos vėliava. Organizacijos suburtas dūdų orkestras grodavo gegužinėse, miestelio šventėse, bažnyčioje.
Draugijos nariai ankstyvame pokaryje ėmė į gaisrus važiuoti pirmuoju automobiliu, vadinamuoju „polutarka“.
1954 metais gautas gaisrinis automobilis, laikytas garaže. Į jį atbėgdavo savanoris ugniagesys, pirmasis pastebėjęs gaisrą, ir rankinės sirenos pagalba sukviesdavo kitus savanorius.
1956 metais Akmenės miesto savanorių ugniagesių draugija buvo reorganizuota, pavadinta Akmenės miesto ugniagesių komanda.
1957 metais pastatytas gaisrinės depo pastatas. Įkurta pastoviai budinti penkių žmonių tarnyba.
Dabar Akmenės priešgaisrinėje gelbėjimo tarnyboje – beveik 40 darbuotojų. Jie pamainomis budi Naujojoje Akmenėje įsteigtoje modernioje bazėje, vyksta į gaisrus ar kitų nelaimių vietas ne vien rajone, bet ir už jo ribų.
Šventėje Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento ženklu „Už garbingą tarnybą žyminčiu 20 tarnybos metų“ apdovanoti Akmenės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos ugniagesys gelbėtojas Vaclovas Norkus ir vyriausiasis specialistas Vaidotas Adomaitis.
Valstybės institucijų ir jos pareigūnų padėkomis pagerbti ugniagesiai gelbėtojai Egidijus Abromavičius, Gintaras Lapšys, Laimonas Terminas, Šarūnas Jonaitis, Gediminas Povilaitis, Darius Šaulys, jaunesnysis specialistas Ruslanas Tarbarovas, pamainos vadas Valdas Baranauskas, administratorė Regina Šimkienė, skyrininkas Vytautas Žalimas. Taip pat pasveikinti buvęs ilgametis Akmenės rajono savivaldybės ugniagesių komandos viršininkas Vladislovas Balkauskas, ugniagesiai savanoriai Marius Šimkus ir Rolandas Jaudženis.
Naujosios Akmenės parapijos klebono ir Akmenės dekanato dekano Olijandro Jurevičiaus padėką gavo vyresnysis inspektorius Marius Skerstonas – „už rūpinimąsi dekanato Dievo namų priešgaisrine priežiūra“. Dvasininkas prisiminė patirtą bejėgystę daugiau kaip prieš dvidešimt metų, kai sudegė tuomet jo tarnystės vieta buvusi bažnyčia kitame Lietuvos pakraštyje nuo Akmenės.
Kamanų gamtinio valstybinio rezervato direktorius Darius Triaušys dėkojo ugniagesiams už profesionalumą, kai pernai įsiplieskė gaisras pelkės miškuose. „Todėl pavyko išvengti panašaus likimo, kai vienoje Latvijos saugomoje gamtos teritorijoje daug jos supleškėjo“, – sakė D. Triaušys. Jis įteikė padėkas tarnybos viršininkui Dariui Liniauskui, ugniagesiams gelbėtojams Raimundui Spuduliui, Artūrui Ulmiui.
Šventėje pasidžiaugta, kad kolektyve dirba Lietuvos ugniagesių gelbėtojų rinktinėje pasaulio komandų čempionate pernai bronzos medalį laimėjęs Gintautas Samauskis.
Šiaulių apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos viršininkas Kęstutis Bautronis sakė, kad Akmenės priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba yra „pati policiškiausia apskrityje, nes, atrodo, kad visi pareigūnai po darbo rajono Policijos komisariate ateina į mūsų tarnybą“.
K. Bautronis apgailestavo, kad ugniagesiai dirba su sena technika.
Seimo narys Valius Ąžuolas teigė, kad ministerijose vyksta paskutiniai derinimai dėl naujo pirkinio – apie 100 naujų gaisrinių. „Jos bus paskirstytos visiems šalies ugniagesiams, ir tai bus kaip simbolinė dovana Lietuvos šimtmečio proga“, – sakė parlamentaras.
Autoriaus nuotr.
Pasaulio ugniagesių gelbėtojų komandų čempionate bronzos medalio laimėtojas Gintautas Samauskis (dešinėje) įsidarbino Akmenės priešgaisrinėje gelbėjimo tarnyboje, atsisakęs policininko profesijos.
Akmenės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos organizuotoje tradicinėje ugniagesių šventėje apdovanota keliolika šios profesijos atstovų.