
Naujausios
Jaudiniesi? Imk tabletę
Su panašia situacija susidūrė viena šiaulietė, atvedusi dukrą pas stomatologę. Paauglei reikėjo traukti dantį, mergaitė labai bijojo laukiančios operacijos, tad stomatologė pasiūlė tabletę raminamųjų. Motina nustebusi, kaip lengvai gydytojai siūlo vaistų, nuo kurių gali išsivystyti priklausomybė.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Vaistų „išrašo“ ir tėvai
Ką apie tai mano gydytojai, kalbėjomės su vyresniuoju gydytoju rezidentu Artūru Barkumi, dirbančiu Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės Ūminių apsinuodijimų skyriuje bei Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos Apsinuodijimų informacijos biure.
„Kaip ir dauguma vaistų, taip ir benzodiazepinai, arba raminamieji, nėra nieko nekalto. Vienu atveju tokio vaisto pavartojimas gali būti vienintelė efektyvi pagalba, bet blogiausia, kai formuojasi tokių vaistų vartojimo įpročiai, tai veda prie piktnaudžiavimo“, – sako A. Barkus.
Pasak gydytojo, nei vaikai, nei suaugusieji neturėtų paprastai gauti benzodiazepinų. Tai – receptiniai vaistai, kuriuos gali išrašyti tik gydytojas, esant tam tikroms indikacijoms trumpalaikiam gydymui.
Bėda ta, kad turguose „iš bobučių“ vis dar pakankamai lengvai galima įsigyti raminamųjų ir migdomųjų vaistų. Jaunimas raminamųjų ir kitų psichoaktyvių medžiagų sugeba atsisiųsti ir internetu.
„Socialinių tinklų puslapiuose taip pat galima rasti įvairių vaistų pasiūlymų. Pamačius tokius pranešimus, reikėtų pranešti administratoriams apie neleistiną turinį“, – atkreipia dėmesį A. Barkus.
Apsinuodijimų mažėja
Statistika byloja, kad raminamųjų vaistų vartoja vienas iš 10 mūsų šalies suaugusių gyventojų.
„Jeigu vyresnio amžiaus žmonių piktnaudžiavimas benzodiazepinais yra labiau susijęs su receptiniais vaistais, tai jaunimas dažniau šių vaistų ir psichoaktyvių medžiagų gauna kitais būdais“, – įsitikinęs A. Barkus.
Visgi Lietuvoje situacija kol kas nėra tokia grėsminga, kaip kitose Vakarų Europos šalyse, pavyzdžiui, Didžiojoje Britanijoje, kur nelegalus benzodiazepinų įsigijimas yra ypač opi problema.
„Perkant vaistus turguose, gatvėje yra pavojus įsigyti nežinomos sudėties preparatų, kyla didelė apsinuodijimų rizika“, – įspėja gydytojas.
Lietuvoje pastaraisiais metais stiprių apsinuodijimų benzodiazepinais, kai žmogus patenka į ligoninę ar net miršta, mažėja.
2018 metais hospitalizuoti 97 vaikai, apsinuodiję raminamaisiais. Dar 47 vaikai konsultuoti ir stebėti neguldant į stacionarą.
Vaikai iki 10 metų (tokių pernai buvo 50) dažniausiai apsinuodijo netyčia. Vyresni nei 10 metų vaikai (buvo 47) apsinuodijo piktnaudžiaudami vaistais, buvo bandymų nusižudyti ir savižalos atvejų.
2014 metais raminamaisiais apsinuodijusių vaikų pacientų, kurie gydyti ligoninėje, buvo 174, 2015 metais – 176, 2016 metais – 131, 2017 metais – 86.
„Apsinuodijimai benzodiazepinais yra sąlyginai lengvi. Vaikų mirčių per penkerius metus nuo šios grupės vaistų nebuvo, suaugusiųjų mirčių pasitaikė. 2015 metais mirė 4 žmonės, 2016-aisias – trys, 2014 ir 2018 metais buvo po vieną, 2017 metais mirtimi pasibaigusių apsinuodijimų nebuvo“, – statistiką pateikia A. Barkus.
Atsiranda vis naujų vaistų
Pasak gydytojo, taip pat dažnai piktnaudžiaujama vaistais, vadinamaisiais „z-hipnotikais“, kurie garsėja kaip nesukeliantys priklausomybės, tik palengvinantys užmigimą. Tačiau ir jais piktnaudžiavimas auga, ir kyla ne ką mažesnė priklausomybės rizika negu nuo benzodiazepinų.
Kasmet Europoje ir pasaulyje fiksuojami nauji benzodiazepinai bei kitos medžiagos, kurių nėra įregistruota vaistų registruose. Pernai Europoje užfiksuoti 23 nauji benzodiazepinai. Jie neskiriami kaip vaistai, o įsigyjami nelegaliai.
„Daugėja pranešimų apie nelegaliai siunčiamas ir sulaikomas benzodiazepinų siuntas. 4 procentus visų sulaikomų narkotinių medžiagų sudaro būtent benzodiazepinai“, – sako A. Barkus.
Pasak gydytojo, benzodiazepinai irgi yra psichoaktyvi medžiaga kaip ir narkotikai. Europoje iš visų apsinuodijimų psichoaktyviomis medžiagomis, kai reikalinga skubi pagalba, penktadalį atvejų sudaro apsinuodijimai benzodiazepinais. Viena to priežasčių – lengvesnis šių vaistų prieinamumas.
2017 metų duomenimis, Lietuvoje benzodiazepinų suvartota 2–3 kartus daugiau negu kitose Šiaurės regiono šalyse.
RVUL nuotr.
Vyresnysis gydytojas rezidentas Artūras Barkus sako: „Kaip ir dauguma vaistų, taip ir benzodiazepinai, arba raminamieji, nėra nieko nekalto. Vienu atveju tokio vaisto pavartojimas gali būti vienintelė efektyvi pagalba, bet blogiausia, kai formuojasi tokių vaistų vartojimo įpročiai.“