
Naujausios
Akys dažnai silpsta nuo įtampos
Sigita Kriaučiūnienė, Lietuvos sveikuolių sąjungos viceprezidentė, sako, kad pradėjus silpti akims reikia ne akinius skubėti užsidėti, o ieškoti priežasčių, kodėl taip nutiko, ir jas šalinti. Labai dažnai, pasak sveikuolės, akys silpsta dėl nuolat patiriamos įtampos ir streso.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Skatina ieškoti priežasčių
„Dažnai sakoma, kad žmogui nuo 45 metų prasideda normalus fiziologinis reiškinys – kūno senėjimas, ir regėjimas dėl to silpsta, bet tai visiška netiesa, nes yra begalė pavyzdžių, kai net 80 metų žmonėms skaityti akinių nereikia“, – sako S. Kriaučiūnienė.
Viena, kai akys silpsta dėl ligos (degeneracinės ligos, katarakta, glaukoma), ir visai kas kita, kai tai vyksta dėl funkcinių regėjimo sutrikimų, pavyzdžiui, toliaregystės, trumparegystės, astigmatizmo ir abliopijos ar žvairumo. Tokius sutrikimus, anot amerikiečių gydytojo oftalmologo V. H. Beitso, sukelia įtampos sutrikdytos akies obuolį judinančių raumenų funkcijos.
Pasak sveikuolės, jeigu prasideda senatvinė toliaregystė, reikia leisti savo akims pakankamai ilsėtis, daryti tam tikrus pratimus, daugiau žiūrėti į tolį, dažniau būti gamtoje, daugiau laiko skirti sau, ir akys atsigaus. Jeigu prasideda katarakta, labai svarbu sveika mityba.
S. Kriaučiūnienė atkreipia dėmesį, kad akys dažniau nusilpsta tiems žmonėms, kurie per daug iš savęs reikalauja, kurie nori viską atlikti nepriekaištingai, būti geriausi. Tokie žmonės patiria nuolatinę įtampą, kuri kaupiasi sprando, kaklo, galvos srityje, dėl to sutrinka kraujotaka ir pradeda silpti akys.
Pratimai padeda tik trumpam
Ar atgauti gerą regėjimą galima akių pratimais ir mankštomis?
„Yra dvi nuomonės. V. H. Beitsas sako, kad ne pratimuose esmė, tačiau ką tik grįžau iš Rusijos, kur mokiausi pas Igorį Afoniną G. Šičko metodo. Tai – priklausomybių atsisakymo metodas regėjimui gerinti. Ten kaip tik rodė mankštas, pratimus akims, kurie padeda sugrąžinti gerą regėjimą. Vyresniame amžiuje akių mankštos gali būti naudingos, nes gerina regos sistemos organų kraujotaką“, – sako S. Kriaučiūnienė.
Pasak sveikuolės, akys nėra atskiras organas, jeigu visame organizme kalkėja kraujagyslės, kaupiasi cholesterolis – akys taip pat ne išimtis. Akių, kaklo, sprando, galvos mankštos, masažas ir apskritai judėjimas gali pagerinti akių būklę.
„Jeigu jau nusprendėte daryti pratimus akims, turite tai daryti kelis kartus per dieną. Nustosite daryti, akys pradės silpti, kol nerasite priežasčių, kodėl prastėja regėjimas. Kai pašalini priežastis, pagerėjimas lieka ilgesniam laikui“, – tikina pašnekovė ir atkreipia dėmesį, kad pratimų nepatartina daryti sergant glaukoma bei esant stipriai trumparegystei.
S. Kriaučiūnienė sako, kad vyresnio amžiaus žmonių problema yra ta, kad jie daug žiūri iš arti ir mažai į tolį, daug būna šviesoje ir mažai aklinoje tamsoje.
„Tik civilizuotose visuomenėse yra tiek daug regėjimo sutrikimų. Prastai gyvenančiose šalyse, kur yra daug stepių, kalnų, ir nėra tokio tempo, standartų, normų, regėjimo sutrikimų tiek nėra, visoje populiacijoje gal tik kokie 2 procentai“, – atkreipia dėmesį sveikuolė, remdamasi V. H. Beitso ir kitų mokslininkų tyrinėjimais.
Organizuoja stovyklas
Sveikuoliai organizuoja regėjimo gerinimo stovyklas, kuriose supažindinama su pratimais ir mankštomis akims, tačiau labai didelis dėmesys skiriamas viso kūno atsipalaidavimui, mokoma sveikos mitybos principų, vyksta paskaitos ir susitikimai su įdomiais žmonėmis. Rytas prasideda nuo mankštos, saulės pasveikinimo, išsimaudymo vandens telkinyje. Vakare – pasivaikščiojimai ir šaltas dušas.
„Dirbti vien tik su akimis būtų labai kvaila. Viso kūno reakcijos yra perduodamos akims. Pavyzdžiui, jeigu žmogus išsigąsta, visas jo kūnas sureaguoja, o ne vienas kažkoks organas. Jeigu žmogus patiria įtampą, visas jo kūnas reaguoja“, – sako stovyklos organizatorė.
Sveikuolė taip pat pataria, ko nereikėtų valgyti norint turėti sveikas akis. Pagrindinė sveikos mitybos taisyklė – šarmų ir rūgščių pusiausvyra. Sveiką mitybą reikia derinti su judėjimu, kad būtų geras virškinimas.
Pasak jos, norint turėti sveikas akis reikėtų atsisakyti pieno produktų, mėsos, žuvies, miltinių patiekalų, cukraus.
„Galima būtų sakyti taip: tai, ką užaugina gamta, žmogui tinka, tai, kas perdirba, – netinka. Grūdai, vaisiai, riešutai, daržovės, sėklos – visa tai žmogui tinka. Vyresniame amžiuje gyvulinių baltymų kiekį reikėtų sumažinti, visiškai pakanka augalinių baltymų, kad žmogus gyventų sveikai“, – sako S. Kriaučiūnienė.
Labai svarbu ir taisyklingas skysčių vartojimas. Reikia gerti pakankamai vandens, tačiau neužgėrinėti valgant. Valgant visą dėmesį reikia sutelkti į maistą, nežiūrėti tuo metu televizoriaus, neskaityti, nenaršyti telefone ir panašiai. „Kiekvienas maisto kąsnelis ir kiekvienas vandens lašelis turi būti apdorotas seilių, tada kūnas gerai pasisavins maistą“, – sako S. Kriaučiūnienė.
Santarvė su savimi ir aplinka
„Kuo žmogus gyvena darnesnį gyvenimą su savimi ir su aplinka, tuo jo visos sistemos dirba geriau ir yra sveikos. Kuo žmogus gyvena mažesnėje darnoje su savimi ir aplinka, tuo labiau jo visos sistemos serga. Nereikia tikėtis, kad mes šioje žemėje iš viso nesirgsim, ligos yra natūralus reiškinys, bet kaip tų ligų atsikratyti, kiekvienas turime turėti bent minimalų raštingumą, domėtis savo kūnu ir padėti patys sau“, – sako sveikuolė.
Kad akys nesilptų, S. Kriaučiūnienė pataria ne tik sveikai maitintis, atsikratyti žalingų įpročių, bet ir ieškoti savo tikrojo pašaukimo.
„Sakyčiau, labai svarbu savo pašaukimo supratimas. Dažnai žmonės dedasi įvairias kaukes, norėdami įtikti aplinkiniams. Kuo mažesnis tų kaukių skaičius ir kuo dažniau žmogus daro tai, ką šaukia širdis, tuo jis yra laimingesnis. Kuo mažiau įtampos nuo apsimetinėjimo, tuo žmogui yra ramiau ir lengviau, ir regėjimas nesilps, kaip ir visa nervinė sistema“, – sako pašnekovė.
Laimingą, o tuo pačiu ir sveikesnį žmogų gali padaryti ir pagalba kitam: kaimynui, draugui, nepažįstamam.
O ką daryti, jeigu jau regėjimas silpsta, kaip tai sustabdyti?
„Jeigu užsidėsite akinius, tikrai regėjimas nepagerės ir silps toliau. Internete galima rasti begalę atsipalaidavimo pratybų, skirkite daugiau laiko sau, išmokite savimasažo, dažniau būkite gamtoje. Bent porą savaičių tai išbandykite ir pajusite pagerėjimą“, – sako S. Kriaučiūnienė.
Jeigu akys silpsta, reikėtų skaitant daugiau šviesos užsidegti, nenešioti saulės akinių, o daryti soliarizaciją, kad akys susidraugautų su saule, nebūtų tokios jautrios šviesai. Reikia dažniau vaikščioti ir aklinoje tamsoje, nes tai taip pat naudinga akims.
Sveikuolė sako, kad sergant katarakta baltymų apykaitą lęšiuke galima pagerinti tokiu pratimu: pirštais kaip būgnų lazdelėmis labai švelniai tapšnoti per užmerktus vokus.
„Mes šioje visuomenėje labai daug gyvename pagal kitų taisykles, laikydamiesi kitų sukurtų taisyklių, užsidėję labai daug kaukių ir neleidžiame sau gyventi atsipalaidavę, nes mus vis kas nors verčia kažką daryti. Kaip tam pasipriešinti? Tai nėra taip paprasta, ypač kai aplinkoje nėra bendraminčių, bet kai sutinki jų, pamatai, kiek daug žmonių taip gyvena“, – nebijoti būti savimi ir laužyti nusistovėjusias taisykles ragina sveikuolė.
Asmeninės nuotr.
Sigita Kriaučiūnienė, Lietuvos sveikuolių sąjungos viceprezidentė, sako, jog reikia gyventi sveikai, be įtampos norint, kad ir akys, ir visas kūnas būtų sveikas.
Sveikuoliai tikina, kad atgauti gerą regėjimą įmanoma ir be akinių.