
Naujausios
Jau skanaujame lietuviškas braškes
Šiaulių Lieporių turgelyje pasirodė lietuviškos braškės – po 7 eurus už kilogramą. Bet ne Šiaulių krašto laukuose augintos – Ukmergės rajone, šiltnamyje. Centriniame turguje raudonuoja tik graikiškos ir lenkiškos braškės. Šiaulių rajono ūkininkai į turgų braškių atveš tik po poros savaičių. Šalnos pakando ankstyvųjų braškių žiedus.
Rūta JANKUVIENĖ
ruta@skrastas.lt
Ieškome lietuviškų braškių
Centriniame turguje ant prekystalių – graikiškos ir lenkiškos braškės. Ir vienos, ir kitos – po 5 eurus už kilogramą. Iš Lenkijos braškės pradėtos vežti šią savaitę.
Lietuviškų nesimato, nors jų dairomės panašiu metu, kaip pernai. Praėjusiais metais prekyba lietuviškomis braškėmis miesto turguose prasidėjo gegužės 23 dieną. Tada jos kainavo po 10–12 eurų už kilogramą.
„Lietuviškos bus tik po poros savaičių, Šiaulių rajono ūkininkai jų dar neveža“, – sako pardavėja, prekiaujanti Centriniame turguje.
„Norite lietuviškų braškių? Darže ieškokite ir internete – jis braškių pilnas,– patarinėjo uogų pardavėjai kitame miesto gale – Lieporių turgelyje. – Kažkas vakare buvo atvežęs prie „Akropolio“ parduoti.“
Internete iš tiesų viena pardavėja nuo antradienio siūlėsi vakarop į Šiaulius atvežti šviežiai suskintų braškių iš Kelmės rajono – jeigu užsisakysi. Iš pradžių – po 8 eurus už kilogramą, o kitą dieną – jau už 7 eurus.
Bet ir Lieporių turgelyje ant vieno prekystalio išvystame lietuviškas braškes. Didelės, gal kiek šviesesnės nei kitos, ir vilioja užrašu „3,50 euro už 0,5 kilogramo“ – matyt, kad viso kilogramo kaina per daug akių nebadytų.
„Pirmą dieną lietuviškomis prekiauju, jos šiltnamyje augintos, iš Ukmergės rajono atvežė“, – sako pardavėja.
Šalia graikiškų braškių kilogramas kainuoja po 3,80 euro, o kioskelyje šalia turgelio dar pigiau – 3,40 euro. Pačios pigiausios turgelyje lenkiškos braškės – po 3,30 euro už kilogramą.
Užsukę į prekybos centrus randame lietuviškų braškių, augintų ūkininko Tauragės rajone. Vienur 500 gramų kainuoja puspenkto euro, kitur – visus 5 eurus.
Nušalo trečdalis braškių
„Bus braškių tik po dviejų savaičių, nes pirmieji žiedai nušalo – būtų buvusios pačios didžiausios, gražiausios braškės, – sako Dainius Serva, vienas didžiausių uogų augintojų Šiaulių rajone. – Planavom šį savaitgalį jų atvežti į turgų, bet viskas atsideda.“
Tris hektarus braškių augina, trečdalį ploto sunaikino šalnos. Nušalo ir kriaušės, obelys.
Kokios gali būti pirmųjų braškių kainos?
„Kai atvešime parduoti, tada bus matyti, – sako ūkininkas. – Žiūrėsim, kokia tuomet bus lenkiškų uogų kaina. Bet lietuviškos braškės nebus pigios. Kai aplink pasišneki su ūkininkais, tai mes dar gerai laikomės, o Aukštaitijoje ar Šilalėje visiškai viskas nuvirė – buvo net 9 laipsniai šalčio. Braškė buvo dengta, bet ir dengta kažkiek pašalo.“
Kitas žinomas braškių augintojas – Šiaulių rajono ūkininkas Rymantas Norkus nuo antradienio prekiauja braškėmis iš namų. Per dieną suskina po keliolika kilogramų. Šiauliečiai atvažiuoja, net latviai užsuka. Parduoda braškes po 8 eurus už kilogramą.
„Kaina žmones tenkina, sako, svarbu, kad uoga šviežia. Per mažai dar jų suskiname, kad vežtume į miestą, gal tik kitą savaitgalį atvešime“, – svarsto ūkininkas.
Jo nuomonė dėl kainų panaši, kaip kolegos: braškės negali būti pigesnės ir nebus.
„Žiūrėkit, graikiškos dabar kainuoja 5 eurus, o jos juk keturių dienų: suskina per porą dienų, kol atveža – pusantros dienos, o lietuviškos – šviežios, natūralu, kad brangiau turi kainuoti“, – dėsto ūkininkas.
Be to, ankstyvųjų braškių derlius šiemet bus mažesnis. Mažiau bus ir kitų uogų: serbentų, agrastų.
„Žiedai buvo nujuodę, net neinu ir nežiūriu, ar yra užsimezgusių, kam skaudinti širdį, – sako R. Norkus. – O braškės nuo šalnų nukentėjo ne tik pas mus: ir Kauno, ir Raseinių, ir Panevėžio rajonuose. Vėlyvųjų braškių, aišku, bus, nors gamta visko iškrečia, yra buvę, kad krušos žiedus išdaužo.“
Iš emigracijos grįžo braškių auginti
Kaimynai panevėžiečiai jau valgo savo krašto braškes. Į Panevėžį jas atveža Panevėžio rajono Piniavos kaime braškes šiltnamyje auginantis Andrius.
„Trečią dieną Piniavoj prekiaujam ir į Panevėžį vežam, – sako telefonu atsiliepęs Andrius. – Pirmą dieną po 9 eurus, o dabar po 8 eurus, o mažesnes ir po 7 eurus. Aš dėl tų braškių auginimo iš užsienio grįžau, nuo kovo pirmosios pradėjau – nes reikėjo daigus sodinti.“
Vienuolika metų Norvegijoje gyveno ir dirbo. Kol kas braškes tik šiltnamyje augina.
„Čia tik bandomasis auginimas, bet žiūrim, kad visai neblogai einasi, – pasidžiaugia vyras. – Turbūt kitais metais daugiau auginsime.“
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Šiauliečiams siūlomos pirmosios lietuviškos braškės pigesnės nei pernai. Tada jos kainavo po 10–12 eurų už kilogramą.
Lenkiškos braškės turgelyje pasirodė tik šią savaitę ir yra pigiausios, o graikiškomis, kurios šiek tiek brangesnės, seniai prekiaujama.
Lieporių turgelis pirmasis pradėjo prekiauti lietuviškomis braškėmis.
Daina kol kas prekiauja vien graikiškomis braškėmis, sako, jog konkurencija didelė, stengiasi pigiau pardavinėti.