
Naujausios
Vytautas Didysis Šiauliuose
Liepos 31 d. Šiauliams reikšminga ir nepaprastai iškilminga diena, nes sulaukė įžengiant į Šiaulius Lietuvos Kunigaikštį, Žalgirio mūšio Laimėtoją, Vytautą Didįjį.
Tą dieną nuo pat ankstyvo ryto visas miestas rengėsi iškilmėms. Vieni puošė namus žalumynais, kiti dabino langus bei verandas Vytauto Didžiojo paveikslais, kilimais, visur plevėsavo trispalvės vėliavos, visi kalbėjo tik apie garbingą svečią, Vytautą Didįjį.
Apie 5 val. gausūs žmonių būriai pradėjo rinktis prie iškilmių vartų. Tilžės gatvė, kurioje buvo pastatyti gražūs žalumynų vainikais išpuošti iškilmių vartai su Vytauto Didžiojo paveikslu ir užrašu „Sveikas, Žalgirio Laimėtojau, Lietuva atgimusi“, sutraukė į save visus miesto ir apylinkių gyventojus.
6,1/2 val. vak. gatvė virto tikra banguojančia jūra. Visi atėjo pasitikti Tautos didvyrio, kuris padarė Lietuvą galinga valstybe, kurio vardas amžiais liks nemirtingas lietuvių širdyse ir Lietuvos istorijos lakštuose, kuris lemiamu smūgiu ties Eglėkalniu sumušė Lietuvos priešus kryžuočius ir išvadavo žemaičius. Jį gerbė visa Europa ir siūlė jam kitų valstybių karalių sostus, nuo kurių jis atsisakė ir liko ištikimu Tėvynei sūnumi. Todėl nenuostabu, kad šiandien visur Jis taip iškilmingai sutinkamas ir Jam reiškiama karališka pagarba.
7 val. vak. prie iškilmių vartų išsirikiuoja kariuomenė, šauliai, įvairios organizacijos su savo vėliavomis, vietos valstybinių ir savivaldybės įstaigų tarnautojai, gatvėse karių špaleriai. 10 tūkstantinė žmonių minia, užtvenkusi aplinkinius šaligatvius nekantriai laukia paveikslo.
Pasigirsta: „šautuvu gerbk“! ir orkestrui griežiant Vytautas Didysis įžengia į Šiaulius, lydimas šaulių garbės sargybos prie iškilmių vartų, kur miesto burmistras p. Sondeckis pasako sutikimo prakalbą, kurią palydėjo skambus „valio“! Šaulių choras sugiedojo 8-to p. p. orkestrui pritariant Vytauto Giesmę. Po to Vytauto Didžiojo komiteto Šiaulių skyriaus pirmininkas Ponas A. Staškevičius perskaitė iškilmingą pasižadėjimą ir Vytauto Didžiojo paveikslas nešamas į rinkos aikštę. Čia trumpai apsistojama, ponas A. Staškevičius pasako turiningą kalbą, choras gieda Tautos Himną ir V. D. paveikslas nešamas į 8-to p. pulką.
Prie kareivinių vartų paveikslą pasitinka pulkas. Iš pulko paveikslas lydimas į pulko štabą nakvynėn.
„Mūsų momentas“,
1930 m. rugpjūčio 3 d.
Apie pragertus bekonus ir lietuvišką spaudą
Teko aplankyti Viekšniuose prieš alkoholinę parodą, surengta Blaivybės d-jos Eksponatai ir statistinės žinios buvo atvežtos iš Kauno. Reikia pasakyti, kad Blaivybės d-jos dėl šios parodos daug pasidarbuota. Įdomios buvo statistikos žinios, kurios rodė, kad 1930 mt. Lietuvoje išgerta už 80 milijonų litų ir už tiek pat parduota bekonų.
Žmonės daug padeda vargo kol užaugina bekonus, bet užtat, juos pardavę, pakeičia šnapsu. Įdomu ir tai, kad tuose apskričiuose, kur daugiau skursta žmonės, daugiau išgeriama. Aišku, kad girtuokliavimas priveda prie skurdo, o norėdami tą skurdą pamiršti, žmonės ieško nusiraminimo alkoholy.
Tokios parodos yra labai reikalingos ir naudingos. Paroda tęsėsi 3 dienas ir ją aplankė apie 3000 žmonių.
Aplankęs alkoholinę parodą, aplankiau ir mok. p. Kirlio, jo paties pastangomis ir bute įrengtą spaudos parodą. Nors kambarėlis nedidelis, bet eksponatų labai daug. Surinkti įvairūs spausdiniai, pradedant nuo pirmojo lietuviško laikraščio ir baigiant šių dienų spauda. Iš viso lietuviškų laikraščių surinkta apie 1400, žinoma, kartu ir Amerikos lietuvių laikraščiai. Be laikraščių, yra ir daug senoviškų knygų lotyniškomis raidėmis.
Stebėjausi p. Kirklio nepaprastu darbštumu, sumanumu. Jeigu būtų daugiau tokių žmonių, tai pilnus muziejus turėtumėm.
„Mūsų momentas“,
1932 m. vasario 7 d.
Respublikos Prezidentas A. Smetona ir ministras pirmininkas A. Merkys parodoje naminės degtinės žalai pavaizduoti. Aiškina Saugumo Departamento direktorius A. Povilaitis.
„Trimitas“, 1940 m. gegužės 2 d.
Iš Žeimelio
Yra Žeimely privatiškas „Liaudies Universitetas“. Klausytojų skaičių sudarė 6 studentai. Kaip matome, negalima skųstis, kad Žeimely nuobodu. Nereikia pamiršti, kad Žeimelį aplanko pravažiuojantis kino. Esti ir šiaip pramogų, pasilinksminimų. Visa nelaimė, žeimeliečiai nebeturi bendrų nuogųjų namų – pirties.
Vieną dieną sutikęs mane žydelis, smarkiai susirūpinęs prabilo:
– Kad Tamsta žinotum, ponaiti, kokį pamokslą mums rabinai pasakė, kad mes visi apsiverkėm.
– Ir ką jis jums taip graudaus pasakė? – šypsodamas paklausiau.
– Pasakė, kad jei pirties nebebus, mus visus parazitai suės.
Vis dėlto gaila.
Bizūnėlis
„Mūsų momentas“,
1932 m. vasario 28 d.
Žydų visuomenės dėmesiui!
Jau 2 metai, kaip Šiauliuose klaidžioja pamišėlė, žydė. Ji, matomai, inteligentė. Pasakojama, kad prieš karą buvusi dantų gydytoja. Nors ji didelės žalos niekam nedaro, tačiau, nesmagu, kai ji nuolat eina po įstaigas, krautuves ir po privačius butus garsiai pasakodama ir net šaukdama visokias nesąmones.
Tuo reikalu teiravausi miesto valdyboje, kur paaiškino, kad pamišėlė buvo išsiųsta į psichiatrinę, bet iš ten – tapo grąžinta, kaip nepavojinga visuomenei.
Nejaugi negalima nelaimingajai suteikti priežiūros ir globos. Ji yra žydė ir žydų visuomenė turi ypatingai nelaimingosios padėtimi susirūpinti. Juk miesto valdyba duoda kas metai per 300.000 litų žydų šelpimo draugijai, kuri privalo iš tų pinigų aprūpinti savąją biednuomenę ir šiaip reikalingus pagalbos savuosius žmones šelpti. Argi draugija neišgali vieno žmogaus globoti? Juk visiems bus nesmagu, kai Šiaulius pramins „pamišėlių miestu“.
Ašaka
„Mūsų momentas“,
1930 m. rugpjūčio 24 d.
Nei vyro, nei aukso...
Gruzdžių v. Mikutaičių k. gyvena našlė, Stasė, 37 m. amž., kuri labai ilgėjosi... vyro. Sielvartavo, kankinosi, kol pagaliau vieną gražią dieną laukiamasis vyras atsirado, ir jaunos našlės troškulį nuramino. Nepažįstamas vyras pasisakė esąs Juozas Statkus, našlys. Stasei to tik ir reikėjo. Juk niekam ne paslaptis, kad šiais laikais vyrą labai sunku sužvejoti, o čia – pats atėjo. Našlė pradėjo pirštis prie jaunojo. Tas jai geriausiai pavyko. „Jaunikio“ širdis, matomai, buvo jautri ir jis pažadėjo jai savo amžiną „meilę“. Bet, kad toji „meilė“ būtų stipresnė, pareikalavo „avanso“ rusiškų aukso rublių, apie kuriuos buvo suuodęs. Jaunoji, nenorėdama „patrotyti“ tokią „laimę“, nieko nelaukus įteike Statkui avanso iš savo kraičio 60 rusų aukso rublių. Paskui, paėmus iš Šakynos klebono 50 auksinių rublių, kuriuos buvo padėjusi apsaugon „juodai dienai“, irgi atidavė „būsimajam“. Gavęs „rankpinigių“, „jaunikis“ vieną gražią, mėnesieną naktį dingo, su visu kraičiu...
Vėliau Stasė sužinojo, kad jos buvęs „jaunikis“ ne Statkus, o Juozas Baužas, specialistas pinigų išviliojime, atvirai pasakius – aferistas, kuris jau ne vieną tokią „avelę“ yra „apkirpęs“.
Susirūpinusi jaunoji apie įvykį pranešė policijai, kad, girdi, „nei vyro nei aukso“. Vyrą –bala jį nematė, kad tik auksinius grąžintų, už ką pažadėjo net 50 litų.
Vargu ar pasiseks auksinius grąžinti, juk auksas toks slidus... Būt gerai, kad nors jaunikį surastų.
Žvirblis
„Mūsų momentas“,
1930 m. rugsėjo 7 d.
Linksmieji paveikslėliai
Dabar, Feliksai, žinokis...
Kalbama, kad Muziejaus pamatams iškastą didžiulę duobę miesto sodne manoma pripildyti vandens, įleisti žuvų ir įrengti fontaną...
(Gandai)
–
Feliksas – žymus Šiaulių visuomenės veikėjas, žurnalistas, kultūrininkas Peliksas Bugailiškis.
Kalba ir stilius netaisyti.
Iš Viliaus PURONO ir Vlado VERTELIO senosios spaudos rinkinio