
Naujausios
Studentai klausėsi akademiko Jono Kubiliaus
ŠU Baltojoje salėje paskaitą skaitė buvęs ilgametis Vilniaus universiteto (VU) rektorius akademikas Jonas Kubilius. Prisirinko pilna salė studentų.
Petras BALČIŪNAS
petras@skrastas.lt
J. Kubilių į ŠU pakvietė docentas Mindaugas Stakvilevičius, studentams vedantis populiarų paskaitų ciklą „Fizika ir žmonijos raida“. Vesti paskaitų kviečiami įdomūs žmonės — politikai, mokslininkai, kultūros ir meno veikėjai.
Nors teigta, kad akademikas skaitys paskaitą, tai nebuvo gryna paskaita, bet pažintinis susitikimas, kuriame kalbėta daugeliu temų: apie VU istoriją, buvusius rektorius, matematiką, politiką, kolegas mokslininkus, net apie muziką ir poilsį.
Netrukus 87-ąjį gimtadienį švęsiantis J. Kubilius — žvalus, nuotaikingas ir judrus. Jaunoji karta nežino, kad J. Kubilius net 33 metus buvo VU rektorius. Jis pasakojo, kaip per šiuos dešimtmečius pavyko universitetą išsaugoti lietuvišką, kai aplinkinių respublikų universitetai nutautėjo.
Studentai yra girdėję apie J. Kubilių — politiką, nes jis buvo Seimo narys, atstovavo Lietuvai TSRS liaudies deputatų suvažiavime. Apie tarybinės praeities politikus J. Kubilius atsiliepia pagarbiai ir teigia, kad dauguma jų buvo padorūs, šviesūs žmonės ir tikri lietuviai.
Daugiau studentai, ypač matematikai ir informatikai, žino apie J. Kubilių — pasaulinio garso matematiką, sukūrusį vadinamąją lietuviškąją matematikos mokyklą ir parengusį daug talentingų mokslininkų, kurių yra ir Šiauliuose. Svečias pasakojo, kaip jaunuolis iš Raseinių tapo matematiku, kaip vėliau atsidūrė politikoje. Į susitikimą su akademiku atėjo nemažai ŠU matematikų ir informatikų.
Balandį M. Stakvilevičius tikisi į ŠU pakviesti poetą Justiną Marcinkevičių.
TŪKSTANČIAI: Gerokai devintą dešimtį įpusėjęs akademikas Jonas Kubilius — žvalus ir energingas, kokį jį atsimena tūkstančiai Vilniaus universitetą baigusių studentų.
SUGEBĖJIMAS: Docentas Mindaugas Stakvilevičius (dešinėje) sugeba į ŠU prisikviesti nemažai įdomių šalies žmonių. Su Jono Kubiliaus vardu siejama ištisa Lietuvos švietimo, mokslo ir kultūros epocha.
Jono TAMULIO nuotr.