Kai masažuotis ateina Dievas

Kai masažuotis ateina Dievas

Kai masažuotis ateina Dievas

Šiaulietė Rima Mockienė su grupe lietuvių išvyko į Indiją pas laikomą geriausiu šalies ajurvedos gydytojų Partapą Chauchan mokytis ajurvedos masažo paslapčių. „Visa paslaptis — meilė. Kai pas tave ateina žmogus masažuotis, turi įsivaizduoti, kad atėjo Dievas“, — tokią paslaptį parsivežė Rima.

Moters gyvenimą aukštyn kojom apvertė ir iš verslo į ajurvedą pastūmėjo sunkia liga susirgusi dukra.

Nijolė KOSKIENĖ

nikos@skrastas.lt

Ajurveda yra gyva

Porą savaičių Rima su grupe lietuvių praleido Indijoje: Ajurvedos institute „Jiva“ (lietuviškai “Gyva“) Faridabade bei Vedų ir sanskrito institute Vrindavane, ant Jamuna (panašu į lietuvių Nemuną) upės kranto.

Ajurveda, arba Indijos ilgaamžiškumo menas bei sveikatos stiprinimo sistema, žinoma jau daugiau kaip 5 tūkstančius metų.

Rima teigia nustebusi ne tik sanskrito kalbos panašumu į lietuvių, bet ir senosios lietuvių medicinos — į ajurvedą. Tik lietuviai savo liaudies mediciną nukišo užmarštin, o indai suteikė jai pasaulinį garsą ir populiarumą.

Į Indiją mokytis senovės indų medicinos ir vedų paslapčių, anot Rimos, važiuoja žmonės iš viso pasaulio, kad grįžtų ir išmokytų savo tėvynainius laimės. „Savo meilės energija Indija dosniai dalijasi su Vakarais“, — tikina Rima.

Ajurvedos institutui vadovaujantis daktaras Partapas Chauchan yra laikomas vienu iš trijų geriausių Indijos ajurvedos gydytojų, jį apdovanojo Indijos prezidentas.

Šalia instituto yra įsikūrusi vidurinė mokykla. Joje greta bendrojo lavinimo pamokų mokomasi jogos ir ajurvedos.

Lietuviai stebėjo, kaip prieš pamokas vaikai kalba mantras, medituoja, prieš egzaminą meldžiasi. „Ir kai paklausi, ar jie meldžiasi, kad geriau išlaikytų egzaminą, vaikai atsako, kad meldžiasi ne dėl savęs, jie mintyse linki, kad pasisektų draugui, linki sveikatos mokytojui. O paklausti, ką veiks baigę mokyklą, beveik visi tvirtina, kad nori būti ajurvedos daktarais“, — pasakoja Rima.

Svarbiausia — masažuotojo siela

Pati Rima daugiausiai mokėsi masažo paslapčių. Iš karto pastebėjo esminį skirtumą tarp vakarietiško ir ajurvedos masažo.

Anot Rimos, pas mus didelis dėmesys skiriamas sveikatingumo centrų, masažo kabinetų įrengimui, išorinei švarai ir tvarkai, o Indijoje didžiausias dėmesys kreipiamas į masažuotojo sielą, vidinę švarą ir ramybę. Rima teigia iš tiesų jutusi neeilinę ją masažavusių moterų (Indijoje vyrai masažuoja vyrus, moterys — moteris) meilę ir gerumą.

Rimai buvo atskleista ajurvedos masažo paslaptis — meilė žmogui. Kai žmogus ateina pas tave masažuotis, turi įsivaizduoti, kad atėjo Dievas, ir tu masažuoji Dievą. Masažuotojas privalo išlaikyti bemintę būseną, įeiti į meditaciją, prieš masažą visada pasimeldžiama ajurvedos dievui, sukalbama mantra.

Ligos išgydomos be vaistų

Rima Indijoje įsitikino, kiek ligų yra išgydoma be vaistų. Pačiai moteriai buvo pripažintas reumatoidinis artritas, dvejus metus sukeldavęs didelius skausmus. Pradėjusi domėtis ajurveda Rima išgirdo patarimą teptis aliejumi. Atrodo, paprasta, bet praėjusį pavasarį ir rudenį praleido be skausmų.

„Štai čia tai stebuklas, tik ne taip greitai jis įvyksta — žmonėms lengviau praryti tabletę“, — sako moteris.

Rima iš Indijos parsivežė kelis sąnarių gydymo receptus. Jie paprasti: Lygiomis dalimis sumaišius kurkumą, imbierą ir ožragę (visko galima gauti Lietuvoje), gerti po vieną arbatinį šaukštelį ryte ir vakare su šiltu vandeniu.

O susmulkinus po vieną šaukštelį imbiero šaknies ir česnako bei pavirus šimte mililitrų sezamo aliejaus, kol paruduos, trinti sąnarius, ypač gerai — prieš pirtį.

Virškinimo, žarnyno ligos pradedamos gydyti nuo elementaraus patarimo: kiekvieną rytą reikia išsituštinti, to nepadarius, nevalia pradėti valgyti. To Indijos motinos nuo mažens moko savo vaikus. Dar kelios paprastos taisyklės: gerti daug vandens ir reguliariai maitintis. „Mes juk ir patys visa tai žinome, bet nedarome“, — sako Rima.

Viena rytinė valanda gali pakeisti gyvenimą

Dar vieną savaitę Rima su grupe praleido Vedų istorijos institute, kuriam vadovauja Partapo Chauchan brolis Satja Narajana Dasa. Į šį centrą, pasakoja Rima, važiuoja žmonės iš viso pasaulio, mokosi sanskrito kalbos, studijuoja ir verčia vedas, tvarko senovinius raštus, rašo knygas. Pats centro vadovas, anot Rimos, juokauja, kad vedos dabar ne tiek pradėjo rūpėti indams, kiek europiečiams.

Pasak Rimos, ajurveda sako, kad žmogus sukurtas būti laimingu, tik reikia laikytis tam tikrų taisyklių.

Reikia atsikelti rytą tik viena valanda anksčiau, pasimankštinti, pamedituoti ir tada pradėti dieną nurimusiu protu. Beje, anot Rimos, kai į Ajurvedos centrą kreipiasi tėvai su sergančiais vaikais, vaistai pirmiausiai išrašomi tėvams.

Ajurveda buvo sukurta pamokyti naudotis intelektu, kuris gali atskirti bloga nuo gero. Jei negauname laimės, sako daktaras Partapas, tai reiškia, kad esame tarsi girti ir kažką darome ne taip. Išsiblaivyti nuo tokio gyvenimo padeda maistas, joga, ajurvediniai masažai ir dvasinės praktikos.

Šedevrus stato meilės energija

Paskutinę kelionės dieną lietuvių grupė apsilankė Akshardham ašrame, kuris vadinamas XXI amžiaus stebuklu. Šis didžiulis pastatų kompleksas, atidarytas 2005-taisiais metais, buvo pastatytas per penkeris metus ir yra įtrauktas į Gineso rekordų knygą, kaip greičiausiai istorijoje pastatytas tokio dydžio pastatų kompleksas.

Tačiau nuostabiausia, sako Rima, kad viskas pastatyta be pinigų — taip norėta įrodyti, kokius stebuklus gali sukurti meilės, atsidavimo ir pasiaukojimo energija. Nemokamas ir apsilankymas ašrame.

Į ašramą, kuriam apžiūrėti neužtenka vienos dienos, įsinešti galima tik pasą ir pinigus. Rimai nebuvo leista pasiimti net užrašų sąsiuvinio ir rašiklio. „Tik paskui supratome kodėl: kad būtume čia ir dabar, ir galėtume grožėtis šiuo stebuklu, o ne žiūrėti į jį per fotoaparato objektyvą“.

Pavalgyti viduje ašramo galima už labai mažą kainą, simboliškai kainuoja knygos, pinigus už kurias renka vaikai — čia tvyro pasitikėjimas ir nėra vietos ego. Čia net nėra nurodyta, koks architektas pastatė kurį statinį ar skulptorius iškalė skulptūras. O kai kurie architektai ir skulptoriai be materialaus atlygio dirbo ištisus penkeris metus.

Gyvenimą pakeitė dukters liga

Rima likimui dėkinga už dukrą, kurią ji vadina savo mokytoja, ir kuri aukštyn kojom apvertė laimingos verslininkės gyvenimą.

„Gyvenau patenkinta, turėjome su vyru įmonę, labai daug materialinių siekių, jei reikėjo, dėl tikslo ir per galvas lipti galėjau. Kol Dievas man atsiuntė mano mokytoją — mano dukrą“, — atvirai prisipažįsta Rima.

Dukrai buvo šešeri metai, kai gydytojai diagnozavo cerebrinį paralyžių. Motinai buvo pasiūlyta susitaikyti su tuo, kad tokiame lygyje jos dukra ir liks, kad negalės lankyti mokyklos.

„Patyriau didžiulį šoką, ėmiau kaltinti save, nugrimzdau į depresiją, gulėjau ligoninėje, gyvenimas tapo nebemielas, pamenu, darbe atbūdavau, o namie verkdavau“, — pasakoja Rima. Kol kartą sanatorijoje, kur būdavo su dukra, viena kinezeterapeutė į depresiją puolusiai motinai patarė išbandyti jogą.

„Pradėjau lankyti jogą, ir gyvenimas ėmė keistis“, — sako moteris. Kartą iš jogos mokytojo Rima išgirdo, kad motinos masažas, net ir neprofesionalus, labai teigiamai veikai vaiką ir gali daryti stebuklus. Rima užsikabino, išvyko mokytis ajurvedos masažo į Vilnių ir ėmė masažuoti savo dukrą. Anot laimingos motinos, visi dabar stebisi, kaip duktė keičiasi, tapo daug drąsesnė, laisvesnė, atsipalaidavusi. Dukra lanko pagrindinę mokyklą kartu su sveikais vaikais.

„Uždariau savo verslą, ir mano gyvenimas prasidėjo“, — moters akys spinduliuoja. Buvusios parduotuvės patalpose Rima ketina kurti jogos ir ajurvedos centrą, kur mokytų žmones ajurvedos masažo paslapties.

„Noriu padėti tokioms mamoms, kaip aš, noriu paraginti, kad neprarastų vilties, nes masažų sergantiems vaikams reikia labai daug, o jie kainuoja brangiai — tegul masažuoja pačios“, — sako Rima.

„Išnaša: “Jei negauname laimės, reiškia, esame tarsi girti ir kažką darome ne taip. Išsiblaivyti nuo tokio gyvenimo padeda maistas, joga, ajurvediniai masažai ir dvasinės praktikos“

INDIJA: Rima Mockienė tikina suvokusi: „Ne jūs pasirenkate Indiją, o Indija pasirenka jus“.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

MOKYTOJAS: Masažo paslapčių Rima mokėsi pas vieną geriausių Indijoje ajurvedos mokytojų daktarą Partapą Chauchan.

rima ir partapas indija 01

 

ENERGIJA: Akshardham ašramas, vadinamas XXI amžiaus stebuklu, buvo pastatytas per rekordiškai trumpą laiką (penkeris metus) be pinigų — kaip įrodymas, kokius stebuklus gali sukurti meilės, atsidavimo ir pasiaukojimo energija.

MASAŽUOTOJOS: Rima nusifotografavo su savo masažuotojomis. Indijoje didžiausias dėmesys skiriamas ne kabineto išorei, o masažuotojų sielai, vidinei švarai, tvarkai ir ramybei.

MOKYKLA: Vidurinėje mokykloje prie Ajurvedos centro ugdomi būsimi ajurvedos daktarai.

ŠVARA: „Vakarų žmonių drabužiai švarūs, bet vidus dažnai būna purvinas. Indijos žmonių drabužiai purvini, bet vidus švarus“, — tokius Indijoje pasilikusio amerikiečio Styvo žodžius įsiminė Rima.