Talkšos prieigas svajojama paversti pramogų Meka

Talkšos prieigas svajojama paversti pramogų Meka

Talkšos prieigas svajojama paversti pramogų Meka

Visuomenei pristatytas Talkšos ežero ir jo prieigų, Ežero gyvenamojo rajono bei buvusio „Elnio“ teritorijos detalusis planas, kurį parengė Rimanto Kačinsko įmonė. Plano sprendiniai visuomenei patiko.

Petras BALČIŪNAS

petras@skrastas.lt

Unikali teritorija

Architektas Vytenis Rudokas, pristatydamas detaliojo plano sprendinius, pažymėjo, jog ši 200 hektarų teritorija yra unikali. Iki Talkšos ežero, iki „Elnio“ tik 15 minučių kelio nuo katedros pėsčiomis.

Detalųjį planą apsispręsta rengti didžiulei teritorijai, neskaidant jos į mažesnius gabaliukus. Šią miesto dalį riboja Vilniaus, Ežero, S. Šalkauskio, Trakų ir kai kurios kitos mažesnės gatvelės. Planuojamoji teritorija apima visą Talkšą ir dalį Ginkūnų ežero, Salduvės ir Talkšos parkų prieigas, buvusio „Elnio“ teritoriją, dalį Kalniuko gyvenamojo rajono.

Vandens telkiniai užima 75 hektarus, žalieji plotai — 53. Todėl intensyviai urbanizacijai tai jautri vieta. Be to, teritorijoje ir jos prieigose yra kultūros paveldo objektų: Ch. Frenkelio vila, visi „Elnio“ pastatai, senosios miesto kapinės, evangelikų liuteronų kapinės, sinagoga, netoliese ir Tardymo izoliatoriaus pastatas.

Architektai siūlo visą šį plotą numatyti poilsio ir rekreacijos objektų statybai, gyvenamoji statyba nenumatoma. Neleistina čia odų ir kita gamyba, reikia išardyti senuosius valymo įrenginius.

Nagrinėjant šią teritoriją, pažymėta, jog daugelis jos vietų labai apleistos. Nebuvo tvarkomos ežero pakrantės, takai, prieplaukos. Kalniuko rajone yra 2,4 hektaro prastai atrodančių metalinių garažų. Sunykusi ir parkų infrastruktūra: takai, apšvietimas, apšepęs priėjimas prie rytinės Talkšos pakrantės. Kol kas ežerą teršia iš Kalniuko patenkančios nuotekos. Bet padėtis keisis, įgyvendinant šio rajono valdentvarkos projektą, kuris baigiamas rengti.

Vieta sportui ir pramogoms

Pagrindinis Talkšos akcentas būtų tarptautinių standartų irklavimo trasa, kurios ilgis — per du kilometrai. Bet, norint tiek turėti, reikia Talkšą sujungti su Ginkūnų ežeru ties uždumblėjusia jų sandūra. Gamtosaugininkai tam neprieštarauja.

Ant vandens siūloma statyti ne tik teisėjų bokštelius, bet ir tribūnas. Palei visą irklavimo trasą pakrante būtų nutiestas sportininkų palydėjimo takas, kuris galėtų tarnauti ir dviratininkams, ir pėstiesiems. Ežeras nebūtų kaustomas kieta krantine. Teks įrengti pirsus ir dar kelias prieplaukas. Šalia kurtųsi kavinės, atrakcionai, aikštynai, kiek tolėliau — automobilių aikštelės.

Daug pasiūlymų, kaip sutvarkyti beveik 7 hektarų „Elnio“ teritoriją. Čia galėtų įsikurti ne tik Kultūros fabrikas, bet ir kavinės, viešbučiai, sporto ir konferencijų salės, meno salonai, menininkų dirbtuvės, pramogų objektai. Tokių sumanymų jau esama. O Savivaldybei priklausančioje 2,7 hektaro senosios katilinės teritorijoje siūloma įrengti prieplaukas.

Palei įmonės teritoriją būtų nutiestas geras takas į rytinę Talkšos pakrantę. Į kompleksą įeina ir Jaunųjų gamtininkų centras bei žirgynas. Netgi siūloma iškasti įlanką laiveliams.

Projektuotojams teko pasukti galvas, kur numatyti automobilių stovėjimo aikšteles. Jas siūloma įrengti Uosto gatvės gale ir dar keliuose laisvuose plotuose. Suskaičiuota, kad reikia rasti vietų 2000 automobilių. V. Rudokas siūlo pastatyti dviaukštes automobilių aikšteles netoli Saulės laikrodžio aikštės.

Pagalvota ir apie septynių hektarų plotą palei Tilžės gatvę, kur dabar sėsdinamas ežero dumblas. Čia siūloma įrengti kempingų, aikštynų, automobilių aikštelių, daug žalių plotų, šios vietos irgi smarkiai neurbanizuojant.

Meras Genadijus Mikšys, paklaustas, kaip rengiamasi įgyvendinti tokį didelį projektą, „Šiaulių kraštui“ sakė, jog projektą būtų įmanoma įgyvendinti keliais etapais.

Pirmiausia galvojama apie irklavimo trasą ir kitus su ja susijusius objektus. Kūno kultūros ir sporto departamentas tokiems šiauliečių planams pritaria.

Pinigų būtų ieškoma ES Sanglaudos fonduose, tikimasi lėšų iš ES apskričiai skirtos dalies, Vyriausybės investicijų programos. Kitiems projektams įgyvendinti teks pritraukti privačių lėšų.

Detaliojo plano brėžiniai, kuriuos komentavo architektas Vytenis Rudokas, užėmė pusę pasitarimų salės sienos.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

Talkšos pietinę pakrantę nuo ardomojo vandens poveikio turės saugoti natūrali augmenija, bet ne betonas.

Jono TAMULIO nuotr.

IŠNAŠA

Projektuotojai nusprendė, kad Talkšos ežeras ir jo prieigos — unikali vieta poilsiui, sportui, pramogoms šalia miesto centro.