
Naujausios
Sugrįžimas į tėvų meilės ir geto miestą
Šią savaitę Šiauliuose koncertavo Izraelyje gyvenantis smuikininkas Elyakum Zalcmanas. Muzikantas džiaugėsi aplankęs savo tėvų meilės miestą Šiaulius. Šiaulių gete nužudyta smuikininko sesutė.
Svajūnas SABALIAUSKAS
svajunas@skrastas.lt
Specialiai atskrido į Šiaulius
Muzikantas juokiasi: Lietuvoje jo Elyakum nevadina. Kol muzikantas gyveno ir kūrė Lietuvoje, jį visi vadino Jokūbu, o sutrupintai Lioka. Trečiąjį kartą po išvykimo į Izraelį besilankantis Lietuvoje muzikantas sako, jog šį kartą Šiaulius pasirinko neatsitiktinai.
Jis specialiai į koncertą Šiauliuose atskrido iš Izraelio ir su Šiaulių kameriniu orkestru grojo filharmonijoje. Muzikantas neužmiršo lietuvių kalbos ir savo skausmingą šeimos istoriją papasakojo sklandžiai lietuviškai.
Muzikanto šeima atspindi tradicinę tragišką Šiaulių žydų istoriją: Šiaulių getas Trakų gatvėje, koncentracijos stovykla, netektys, emigracija į Izraelį.
Šaknys — Šiaulių krašte
Smuikininko tėtis Peisachas gimė Žagarėje (Joniškio rajonas), o mama Estera gimė Radviliškyje. Pora susituokė ir apsigyveno Šiauliuose. Peisachas dirbo Šiauliuose veikusiame batų fabrike „Batas“, o Estera buvo namų šeimininkė. Šiauliuose 1939 metais gimė ir Elyakum sesutė Sara.
Laimingas gyvenimas muzikanto šeimai, kaip ir kitoms žydų šeimoms, pasibaigė atėjus naciams.
Nacių panieka žydams buvo didelė: į miestą jie galėjo išeiti tik prisisegę geltonas šešiakampes Dovydo žvaigždes, negalėjo vaikščioti šaligatviais — tik eiti dešiniu gatvės pakraščiu, vienas paskui kitą.
Žydai negalėdavo lankytis parkuose, važinėtis autobusais. Ant viešųjų įstaigų durų privalu buvo pakabinti užrašą „Žydams uždrausta“. Kai kurie savininkai dar prirašydavo “Žydams ir šunims draudžiama“.
Įkūrus mieste getus, Zalcmanų šeima turėjo palikti namus. Šiaulių žydai priverstinai būdavo apgyvendinami tuometiniuose Šiaulių priemiesčiuose: „Kaukaze“ (netoli Prūdelio), Trakų-Ežero gatvėje ir “Kalnelyje“.
Šiaulių gete buvo nužudyta muzikanto sesutė. „Vykdavo vaikų naikinimo akcijos. Visi vaikai iki keturiolikos metų buvo sunaikinti. Gete palikti tik galintys dirbti stiprūs suaugę žmonės“, — pasakoja smuikininkas.
Iš geto Šiauliuose muzikanto šeima buvo išvežta į Štuthofo koncentracijos stovyklą prie Gdansko. Šioje stovykloje šeimą ištiko dar vienas smūgis: atskirtas tėtis išsiųstas į Dachau koncentracijos stovyklą prie Miunheno.
Elaykum atsimena tėvų pasakojimą, kad prieš išsiskirdami vienas kitam prižadėjo stengtis išgyventi ir būtinai susitikti Vilniuje.
Sutuoktinių svajonei buvo lemta išsipildyti. Iš Štuthofo koncentracijos stovyklos smuikininko mamą išvadavo rusai. Tėtį išlaisvino amerikiečiai. Vyras buvo itin išsekęs, jis pusmetį gulėjo amerikiečių karo ligoninėje. Nors vilties išgyti buvo nedaug, stipri valia ir nepalaužta siela nugalėjo išsekimą.
Jau Vilniuje gimė muzikanto brolis Chaimas, o 1947 metais ir pats Elyakum.
Mokytojas — Saulius Sondeckis
Pirmasis smuikininko muzikos mokytojas buvo iš Šiaulių kilęs garsusis dirigentas Saulius Sondeckis. Pas maestro Vilniuje 1970 metais Elyakum baigė ir aukštuosius muzikos mokslus. Muzikantas iki šiol didžiuojasi, kad jam teko garbė pažinti ir mokytis pas S. Sondeckį, su kuriuo iki šiol artimai bendrauja ir vadina savo mylimiausiu draugu.
Su Maestro smuikininkas susitinka ne tik Lietuvoje, neretai jų maršrutai susikerta įvairiuose Europos miestuose ir koncertų salėse.
Gyvendamas Lietuvoje, keletą metų smuikininkas griežė S. Sondeckio vadovaujamame kameriniame orkestre. Vėliau perėjo į Filharmonijos simfoninį orkestrą, kuriame grojo iki 1974 metų, kol su visa šeima emigravo į Izraelį.
Pasak muzikanto, šeima svarstė, ar verta išvykti iš Lietuvos. Smuikininko mama buvo kategoriška: jei išvažiuojame, tai išvažiuojame visi. Moteris nenorėjo ir bijojo, kad šeima gali vėl išsibarstyti.
Šaknis įleido Tel Avive
Smuikininkas prisimena, kad Izraelis jo šeimą pasitiko svetingai. Muzikantas buvo priimtas į Tel Avivo kameriniame orkestrą. Po metų smuikininkas dalyvavo dideliame konkurse ir tapo Izraelio filharmonijos orkestro nariu, kuriame groja iki šiol.
Muzikantas nežino, ar norėtų vėl sugrįžti į Lietuvą gyventi. Izraelyje šaknis įleido jo šeima — žmona Lija, sūnūs Eli ir Rami. Vyresniajam sūnui — 32-eji metai, jis vedęs ir augina du vaikus. Antrajam sūnui greitai sukaks 30, jis dar gyvena pas tėvus ir greitai baigs mokslus, taps kompiuterių specialistu.
Nors abu vaikai yra muzikalūs, savo gyvenimo su muzika nesusiejo.
Dar viena priežastis, kodėl muzikantas nenorėtų vėl grįžti į Lietuvą — finansinė. Grodamas orkestre Izraelyje smuikininkas gauna gerą atlyginimą, kuomet Lietuvoje ne vienas smuikininkas skursta.
Pasak E. Zalcmano, atlyginimo, kuris mokamas Izraelio filharmonijos orkestre, gali pavydėti ne vienas Europoje griežiantis smuikininkas. Kituose orkestruose atlyginimai daug mažesni.
Nors Lietuvą dažnai iš Izralelio pasiekia žinios apie kruvinus išpuolius, Elyakum šią šalį vadina labai saugia valstybe: jo teigimu, tik šalies pasienyje gyventi pavojingiau.
Izraelyje gyvenantis menininkas negailėjo pagyros žodžių besikeičiančiam Šiaulių miestui. Jei tik atsirastų galimybė, dar kartą koncertuotų Šiauliuose.
„Jei ne Šiauliai, tai gal ir nebūčiau gimęs“, — šypsosi muzikantas.
SMUIKININKAS: Elyakum Zalcmanas po daugelio metų pertraukos koncertavo Šiauliuose.
SUGRĮŽIMAS: Smuikininkas negailėjo gražių žodžių Šiaulių miestui.
Sauliaus JANKAUSKO nuotr.
IŠNAŠA: „Smuikininko mama buvo kategoriška: jei išvažiuojame, tai visi. Moteris nenorėjo ir bijojo, kad šeima gali vėl išsibarstyti.
(dezute)
Iki Antrojo pasaulinio karo Šiauliuose gyveno viena didžiausių žydų bendruomenių Lietuvoje. 1902 metais Šiauliuose gyveno 9847 žydai. Per Pirmąjį pasaulinį karą, artinantis Kaizerio kariuomenei, caro valdžia, abejodama žydų lojalumu, juos ištrėmė į Rusijos gilumą.
Pasibaigus karui, didžioji dalis žydų grįžo gimtąjį miestą. Prieš Antrąjį pasaulinį karą Šiauliuose gyveno apie 8000 žydų. Vokietijai užpuolus Sovietų Sąjungą apie 1000 Šiaulių žydų pabėgo į Rusijos gilumą. Likusieji žydai suvaryti į getus. Karo pabaigos tesulaukė apie 350 — 500 Šiaulių žydų.
Iš knygos „Šiaulių getas: kalinių sąrašai 1942“