Kas, jūsų nuomone, yra šeima?

Kas, jūsų nuomone, yra šeima?

APKLAUSA

Seimas po svarstymo pritarė Valstybinės šeimos politikos koncepcijos projektui. Dėl jos galutinio priėmimo bus balsuojama ketvirtadienį. Koncepcijos autoriai ir šalininkai siekia skatinti tradicinę, santuoka grįstą vyro ir moters šeimą. Nesusituokusios poros ir vienišos motinos nepatenka į siūlomą šeimos apibrėžimą.

Kas, jūsų nuomone, yra šeima?

Rima BAŠKIENĖ, Seimo šeimos ir vaiko reikalų komisijos pirmininkė, viena iš koncepcijos autorių:

 

— Šeimos pagrindas yra santuoka, kuri sudaroma laisvu vyro ir moters sutarimu.

Valstybinės šeimos politikos koncepcijos paskirtis — pagrįsti bendros šeimos politikos reikalingumą, įgyvendinti nuostatą, kad šeima yra valstybės ir visuomenės pagrindas. Pasisakydami už tokią koncepciją, skatiname atsakingą motinystę bei tėvystę, taip pat jaunimo atsakomybę už šeimą.

Tačiau gyvenimas dėl įvairių priežasčių keičia šeimą. Todėl koncepcijoje apibrėžėme, ir kas yra nepilna šeima. Našliai, našlės, išsiskyrusios šeimos vadinamos nepilnomis šeimos.

Bendro gyvenimo sąjungos nesusituokus negalima prilyginti šeimai, nes joje neįtvirtinama jokių teisinių ir moralinių įsipareigojimų.

Vienišos mamos, kurios augina vaikus, taip pat nepatenka į šeimos apibrėžimą.

Tačiau tai jokiu būdu nereiškia, kad gyvenantys ne šeimoje bus diskriminuojami. Našlaičių, vienišų motinų, tėvų ir jų vaikų, sugyventinių vaikų globą reglamentuoja kiti teisės aktai. Todėl oponentų teiginys, kad tik santuoka grindžiamoms šeimoms bus teikiamos įvairios lengvatos — nuo paramos įsigyjant būstą iki pirmenybės priimant į valstybės tarnybą, — neatitinka tikrovės.

Ši koncepcija yra daugiau moralinio pobūdžio, skatinanti kurti tradicinę šeimą ir prisiimti už ją atsakomybę. Beje, Lietuva yra pirmoji valstybė Europos Sąjungoje, kuri išdrįso pasisakyti už tradicinės šeimos koncepcijos įgyvendinimą.

Kazimieras ŠAVINIS, Šiaulių miesto Tarybos narys:

— Šeima yra vaikai, tėvai, nesvarbu, ar jie gyvena santuokoje, ar ne, seneliai — žmonės, susaistyti biologiniais ryšiais. O jeigu kalbama apie šeimos apibrėžimą, vadinasi, kalbama ir apie tam tikrą žmonių suskirstymą.

Gyvenimas eina, o požiūriai ir tradicijos keičiasi. Taigi turime ir patys keistis. Tradicinė santuokos šeima yra gražus dalykas, bet šiandien egzistuoja ir dviejų žmonių bendras gyvenimas, kuriame turtiniai klausimai, kaip ir santuokoje, yra įteisinti įstatymiškai. Egzistuoja nuomonių, kad neįregistruota santuoka gali būti netgi patvaresnė nei tradicinė.

Manau, kad šeimos sąvokos nereikėtų skaidyti. Pirmiausia turi būti paisoma vaiko interesų. Kuo blogesnis tas vaikas, kuris auga tiktai su mama ar su tėčiu?

Jurgita ir Vaidas PAULIUKĖNAI su dukrele Urte, šiauliečiai:

Vaidas:

— Šeima yra tėvai ir vaikai, nesvarbu, ar jie gyvena susituokę, ar ne. Tėvų skyrybos vaikams ir taip yra didelė trauma. Jeigu, likę gyventi su vienu iš tėvų, jie žinos, kad nebegali vadintis šeima — visai blogai. Negerai ir tai, jeigu „gražiosioms“ šeimos bus teikiamos papildomos lengvatos, o “ne šeimos“ jų negaus. Vaikai bus nuskriausti. Valstybė turėtų kitais būdais skatinti žmones tuoktis ir vaikus auginti šeimose.

Jurgita:

— Pritariu vyro nuomonei. Man sunku įsivaizduoti, kaip, gyvendamas ne šeimoje, vaikas jausis mokykloje, tarp bendraamžių? Jis juk bus antrarūšis. Ši koncepcija įtvirtintų vaikų diskriminaciją.

Rolandas JANUŠEVIČIUS su sūneliu Augustu, šiaulietis:

— Šeima yra santuokoje gyvenantys žmonės. Išsiskyrę, našliai su vaikais, vienišos motinos, auginančios vaikus, taip pat yra šeima. Gyvenime atsitinka visko, todėl būtų žiauru iš artimiausių žmonių, susijusių kraujo ryšiais, atimti galimybę vadintis šeima.

Tačiau tie, kurie gyvena nesusituokę, mano nuomone, nėra tikra šeima, todėl ši koncepcija iš dalies yra teisinga.

Vytautė KARVELYTĖ, Renatas KISLAUKAS, šiauliečiai:

Vytautė:

— Šeima — tai žmona, vyras ir vaikai. Esu už tradicinę šeimą, kurioje abu būtų moraliai ir juridiškai įsipareigoję ir tų įsipareigojimų nebijotų. Vaikai turi augti tikroje šeimoje.

Renatas:

— Mano nuomone, valstybė pati privedė prie tokių koncepcijų, nes nesusituokę, vienišos motinos gauna įvairių lengvatų ir tuo naudojasi. Kita vertus, jokios koncepcijos santuokos problemų neišspręs.

Kalbino Sigita STONKIENĖ, fotografavo Giedrius BARANAUSKAS