
Naujausios
DOSAFF turtas pasmerktas „prichvatizacijai“
Šiauliuose, K.Donelaičio gatvėje, yra buvęs DOSAAF — sovietinės Savanoriškosios draugijos armijai, aviacijai ir laivynui remti — pastatas. Didelė šio pastato salė tapo valkatų prieglobsčiu, o joje paliktas turtas plėšiamas ir niokojamas.
Šiaulių apskritis Lietuvoje turi daugiausiai buvusio DOSAFF turto, kuris, kaip ir ir kituose šalies miestuose bei rajonuose, nyksta nenaudojamas. Šalies ir vietinė valdžia daugelį metų į tai žiūri pro pirštus.
Sigita STONKIENĖ
siga@skrastas.lt
Infekcijos ir gaisro židinys
Praėjo septyniolika metų, kai Lietuvoje nebeliko sovietinės Savanoriškosios draugijos armijai, aviacijai ir laivynui remti — SDAALR arba geriau žinomos kaip DOSAAF.
Ši organizacija turėjo nemažai turto. DOSAAF priklausė aerodromai, motokroso trasos šaudyklos, stadionai, kartodromai ir kitų techninių sporto šakų objektai, vairavimo mokyklos.
Vienas iš DOSAAF priklaususių pastatų yra K.Donelaičio gatvėje, netoli kapinių.
Šio pastato maždaug trijų šimtų vietų sale daugelį metų naudojasi valkatos.
Erdvioje patalpoje yra apie du šimtai neblogai išsilaikiusių kėdžių, kurios galėtų dar būti panaudotos. Dalis jų visiškai nusiaubtos, dirbtine oda aptrauktos sėdynės ir atlošai nuplėšyti. Tikėtina, kad metalinių kėdžių rėmų kažkam prireikė metalo laužui.
Kažkada DOSAAF organizacijai priklausę stalai nukrauti plastmasiniais buteliais, polietileno maišeliais, stiklainiais. Lėkštės su maisto likučiais, peiliai, šakutės.
Visa salė — dvokiantis infekcijos židinys. Medinės grindys nuklotos krūvomis visokio šlamšto. Dvokiantys čiužiniai, skarmalai, senos tarybinių laikų nuotraukos, kuriose — kariškių rikiuotės ir šventiniai vaizdai, dokumentai, 1993 metų kalendorius, kalnai laikraščių, kartoninės dėžės — užtenka neatsargiai numestos nuorūkos ir gaisras kils akimirksniu.
Gresia katastrofa, nes už salės durų, senajame vestibiulyje, veikia šarvojimo salė, patalpas nuomojasi kitokios paskirties įstaigos.
Buvęs DOSAAF turtas yra valstybės nuosavybė, kurį patikėjimo teise valdo Šiaulių apskrities viršininko administracija.
Adolfas Klenauskis, Šiaulių apskrities Teisės departamento Turto valdymo ir viešųjų pirkimų skyriaus vedėjas, „Šiaulių kraštui“ sakė: apskritis turi šį turtą savo balanse, bet įstatymas nesuteikia teisės juo naudotis. Oficialiai atsakomybė už šį turtą tenka Lietuvos techninio sporto draugijai ir Lietuvos aviaklubui, kuriems jis perduotas naudotis neatlygintinai.
„Sunki tema, — “Šiaulių kraštui“ sakė A. Klenauskis. — Šis turtas mums yra primestas. O mūsų rankos — surištos, trylika metų nieko negalime padaryti. Įstatymuose yra labai daug prieštaravimų, o siūlomos įstatymo pataisos netvirtinamos. Kodėl? Seimas nereaguoja. Iš draugijos pusės taip pat yra trukdymų spręsti nuosavybės klausimą“.
Jo žodžiais, Šiaulių apskrityje yra daugiausiai DOSAAF turto Lietuvoje, nemaža jo dalis naudojama neracionaliai ir ne pagal paskirtį. Tai Šiaulių ir Akmenės aeroklubai su visa įranga — lėktuvais ir sklandytuvais, Šiaulių technikos mokykla, Šiaulių viešbutis „Salduvė“, Akmenės, Kelmės ir Radviliškio technikos sporto klubams priklausantis turtas ir kita. Dalis šio turto yra nuomojama, kita dalis, pavyzdžiui, Akmenėje — visiškai nenaudojama.
Tuo tarpu Artūras Skardžius, Seimo Audito komiteto pirmininkas, pabrėžė, kad turto naudojimą, jo priežiūrą bei saugumą privalo užtikrinti apskritys, kaip valstybės patikėtiniai. „Tai yra jų neveiklumo ir savo funkcijų nesupratimo problema“, — “Šiaulių kraštui“ sakė A.Skardžius. Jis, beje, pridūrė, kad draugijos dalį turto sugebėjo privatizuoti, turėdamos tiktai patikėjimo teisę.
Pastatus perdavė, žemės — ne
Bet grįžkime prie valkatų niokojamos salės Šiauliuose. Paaiškėjo, kad Lietuvos techninio sporto draugija dalį pastato pagal panaudos sutartį perdavė auto-moto klubui „Dakaras“, kuris atstovauja draugijai.
„Dakaro“ prezidentas Povilas Karlinskas “Šiaulių kraštui“ tvirtino: anaiptol nesidžiaugia, perėmęs dalį nuniokoto turto.
Klubo prezidentas teigė nenorintis kalbėti šia tema, nes tai esą tuščias reikalas. Arba interesų džiunglės.
Neneigė: turtas nenaudojamas nyksta, nes apskritis pastatus perdavė, o žemės perdavimą kažkodėl vilkina. Neįsiteisinęs žemės, klubas nesiryžta pastatų tvarkyti bei į juos investuoti.
Pusė turto jau dingo
„Aš jums tiesiai šviesiai galiu pasakyti: dėl to, kad turtas žūsta, kalta Lietuvos Vyriausybė. Iki šiol nerodoma didelio noro, kad visas DOSAAF turtas priklausytų Techninio sporto draugijai. Įstatymas buvo vykdomas tiktai iš dalies — mums perdavė pastatus, bet neperdavė žemės, kuri nebuvo suinventorizuota. Kas šiandien gali paneigti, kad tai nebuvo daroma tyčia?“ — paklaustas, kas kaltas, kad brangus turtas, kuris galėtų pasitarnauti valstybės ir piliečių interesams, neprižiūrimas nyksta, “Šiaulių kraštui“ sakė Kęstutis Vaišvila, Lietuvos techninio sporto draugijos prezidentas.
Prezidento teigimu, niekas tiksliai negali pasakyti, kiek DOSAAF organizacija turėjo turto, kur ir kaip jis buvo panaudotas.
Įvairiuose Lietuvos miestuose bei rajonuose vietoj DOSAAF priklausiusių aerodromų, kartodromų, šaudyklų ar stadionų išdygo kotedžai, pilaitės, prabangūs viešbučiai, kiti privatūs objektai. Niekas negali paaiškinti, kaip valstybės turtas lyg ir nepastebimai suplaukė į privačias rankas. Pusė DOSAAF turto prieš perduodant Lietuvos techninio sporto draugijai jau buvo dingę.
Draugija, anot K. Vaišvilos, rastų investuotojų turtui tvarkyti, bet dabartinis įstatymas to neleidžia. Vyriausybė dotacijų neskiria. Įstatymo taisyti nenorima.
„Vyriausybės norai yra kiti: turtą perduoti į Turto fondą, privatizuoti, o sportuojančius vaikus ir personalą išmesti į gatvę. “O tada jau visi galai — į vandenį“, — apie bešeimininkiu paverstą turtą sakė draugijos prezidentas.
Citata: „Niekas negali paaiškinti, kaip valstybės turtas lyg ir nepastebimai suplaukė į privačias rankas. Pusė DOSAAF turto prieš perduodant Lietuvos techninio sporto draugijai jau buvo dingę.
PANAUDA: Taip atrodo maždaug trijų šimtų vietų salė buvusiame DOSAAF pastate, Šiauliuose.
PERDAVIMAI: Šiais metais salė buvusiame DOSAAF pastate perduota Šiaulių jaunimo auto-moto klubui „Dakaras“. Klubas nesulaukia, kol bus perduotas ir sklypas po pastatu, tik tada salę tvarkys.
KĖDĖS: Buvusioje DOSAAF salėje dar yra apie du šimtus sveikų kėdžių, kurios galėtų kažkam pasitarnauti.
ĮĖJIMAS: Į salę patenkama pro išdaužtą langą.
ARCHYVAS: Ant salės grindų — krūvos senų DOSAAF nuotraukų, dokumentai, laikraščiai, benamių manta.
Jono TAMULIO nuotr.