
Naujausios
Investuotojus aplenkė gatvės ir vamzdžiai
Buvusi karinė Šiaulių Zoknių bazė išgyvena naujas permainas: būsimame Industriniame parke jau atlikta 60— 70 procentų darbų. Pabaigtuvės planuojamos rudenį. Tačiau būsimus investuotojus gali išbaidyti atrankos kriterijai: reikalaujama būtinai naudotis oro uosto paslaugomis, o išsikėlus iš miesto, turimą žemę palikti Savivaldybės reikmėms.
Petras BALČIŪNAS, Živilė KAVALIAUSKAITĖ
petras@skrastas.lt, zivile@skrastas.lt
Tiesia gatves
Į Industrinį parką palydi Šiaulių miesto savivaldybės Investicijų ir miesto plėtros skyriaus vyriausioji specialistė Ieva Kaščionytė.
Buvusi karinė teritorija — akivaizdžiai pasikeitusi. Siaurutės žvyruotos gatvelės virsta plačiomis asfaltuotomis gatvėmis.
Nutiestos P. Motiekaičio, F. Vaitkaus, Aerouosto ir Pročiūnų gatvės sudarys tarsi H raidę, tik su dviem skersiniais brūkšneliais, o jų bendras ilgis — beveik 3 kilometrai.
Šiomis gatvėmis besikuriančios įmonės galės privažiuoti prie sklypų ir vystyti savo veiklą.
Prie išasfaltuotų gatvių jau nutiestas vandentiekis, buitinės nuotėkos, lietaus nuotėkos, dar bus sukloti ryšiai, apšvietimas.
Pradėjus kasti šią teritoriją, atsivėrė ir „naudingųjų“ iškasenų: spalvotojų metalų, kabelių, todėl vėl buvo atgiję “sanitarai“. Juos vaikyti teko ir Industrinio parko teritorijoje jau dabar veikiančių įmonių darbuotojams.
Pirmajame industrinio parko etape yra dalijama 18 sklypų įmonėms, planuojančioms čia plėtoti savo veiklą.
I. Kaščionytės teigimu, aukštus kriterijus įmonėms numatoma kelti todėl, kad norima, jog čia veiklą plėtotų rimtos įmonės, o neatsirastų tokie pastatai, kaip lentpjūvės.
Specialistės teigimu, susidomėjimas — yra, verslininkai teiraujasi, kada bus reali galimybė pradėti veikti.
Kitas intensyviai dabar vykstantis darbas — buitinių nuotėkų kolektoriaus tiesimas, kuris įleidžiamas į 6 metrų gylį. Prieš tai darbininkams teritoriją tenka nusausinti. Šie daugiausia sąnaudų reikalaujantys darbai šiuo metu vyksta ties Dubijos gatve bei Pelkių gatvėje, kuri yra perkasta, o automobilių eismą nurodo apylanka. Galiausiai nutiestas kolektorius pasieks Vilniaus gatvę.
Kasant Pelkių gatvę, ekskavatoriai supylė durpių kalnus. Tuo pasinaudoja Šiaulių sodininkai ir daržininkai: kasa ir veža durpes.
I. Kaščionytės teigimu, paramos sutartyje numatyta pabaigtuvių data — liepos 31 diena. Specialistės teigiamu, realiai darbus planuojama baigti iki rugsėjo 1 dienos.
Tikisi didesnės paramos
I. Kaščionytės sako, kad pirmojo etapo rangos sutartis be užsakovo rezervo — 35 milijonai litų, su rezervu — 38,5 milijono litų.
Savivaldybės indėlis — 13 milijonų 800 tūkstančių litų, Europos Sąjungos (ES) skirta parama — 15 milijonų litų, likusią sumą tikimasi surinkti iš investuotojų. Tuo metu, kai buvo teikiamas Industrinio parko projektas, maksimali paramos iš ES suma buvo 15 milijonų litų. Pagal naująjį Ūkio ministro įsakymą ši suma padidinta iki 25 milijonų litų, todėl Savivaldybė teiks prašymą papildomiems 10 milijonų litų gauti.
Dėl antrojo Industrinio parko etapo sprendimo dar nėra. Dabar yra gautas 1,5 milijono litų iš nacionalinės paramos antrojo etapo techniniam projektui parengti.
„Galbūt ateis investuotojai, kuriems nuo pirmojo etapo teritorijos tinklų nusivedimas nebus didelė problema. Buvo atvykusi viena Suomijos kompanija, kuriai žemės reikėjo kuo greičiau: atsivesti vandentiekį, kuomet kolektorius yra prijungtas prie miesto sistemos, jie nebemato problemos“, — sako I. Kaščionytė.
Kriterijai gąsdina
Šiaulių politikų ir valdininkų būrys, dalyvaujant vilniečiui projektų konsultantui Giedriui Sabaliauskui, toliau glūdina Industrinio parko investicinės ir žemės nuomos sutarčių projektus bei aptarinėjo atrankos į parką kriterijus.
Nors jie ne kartą buvo aptarti, redaguoti, sumažintas jų sąrašas, liko keturi atrankos kriterijai, dėl dviejų iš kurių vėl iškilo nemažai abejonių.
Pagal dabartinius keturis atrankos kriterijus pretendentas gali surinkti 100 balų. Jei bus surinkta mažiau kaip 70 balų, pretendentas iškristų iš konkurso.
Daugiausia balų — 60 — skiriama investicijos dydžiui, tenkančiam vienam hektarui išsinuomotos žemės.
Kiekvienas pretendentas turės įnešti pradinį piniginį įnašą — po 395 tūkstančius litų už vieną hektarą. Toks reikalavimas atsirado po to, kai paaiškėjo, kad 15 milijonų litų ES paramos ir tokios pat paskolos įrengti pirmąją Industrinio parko eilę, augant kainoms, nebepakaks.
Protekcija Oro uostui
Daugiausia ginčijamasi dėl kriterijaus, kuriame kalbama apie Šiaulių oro uostą.
Įrašytas reikalavimas, kad parke įsikūrusi įmonė savo veikloje privalo naudotis Oro uosto paslaugomis. Vertinant pretendento tinkamumą, bus atsižvelgiama, kiek jis planuoja užsakyti lėktuvų per metus. Jei įsipareigojimas nebūtų įvykdytas — 8000 litų bauda už kiekvieną nepasinaudojimą orlaiviu.
Ar nebus konflikto su Konkurencijos įstatymu, ar toks reikalavimas nėra diskriminuojantis kitus vežėjus? G. Sabaliauskas patarė konsultuotis su Konkurencijos tarnyba.
Kitas ginčų sukėlęs kriterijus — reikalavimas, kad iš miesto centro išsikeliančios įmonės centre visiškai nebevykdytų jokios gamybos, o buvusių įmonių plotai liktų Savivaldybės reikmėms. Konkurencijos tarnybos nuomonės bus klausiama ir dėl šio reikalavimo.
NUOTĖKOS: Nusausintose teritorijose bus klojamas buitinių nuotėkų kolektorius.
Investuotojas — kaip Eglė
Nagrinėjant investicijų ir žemės nuomos sutarčių projektus, irgi kilo nemažai klausimų — ar investuotojams keliami ne per griežti reikalavimai, kurie gali atgrąsinti kurtis Industriniame parke.
Vienas iš tokių reikalavimų — investuotojas turi įsipareigoti per mėnesį nuo sutarties pasirašymo pateikti 10 procentų banko garantiją nuo investicijos dydžio.
Kai kam atrodė, kad to neleidžia daryti kur kas palankesnė konkurencinė aplinka kaimyninėse valstybėse. Siūlyta banko garantija už 5 procentus nuo investicijos.
Kalbėta ir apie delspinigius, kuriuos įmonės turėtų mokėti, jeigu nevykdys investavimo įsipareigojimų. Delspinigiai sudarytų 0,02 procento nuo neinvestuotos sumos.
„Tai ką daryti verslininkui, jeigu jis įsipareigojo investuoti 12 milijonų, bet, palankiai susiklosčius aplinkybėms, jam pakako dešimties? Gal ne drausti ir bausti čia susirinkome?“ — klausė politikas Vaclovas Vingras.
Paaiškėjo, kad sutarčių projektai tokie griežti, jog Savivaldybė gali nutraukti sutartį su investuotoju net ir dėl to, jeigu jis neinvestavo vos vieno lito.
Investuotojams nebus galima parduoti savo verslo ne konkurso dalyviams. Labai ribojamas žemės paskirties keitimas. Nusipirkti sklypą verslininkas galės tik po penkerių metų nuo veiklos pradžios.
Jei sutartis nutraukiama investuotojo iniciatyva, jam gali tekti mokėti baudą už žemės sklypą nuo pusės iki vieno milijono litų.
Visus šiuos neaiškumus dar kartą aptarinės miesto Tarybos komitetai. Visiškai parengti dokumentus planuojama iki Tarybos posėdžio — birželio 28 dieną. Bet baiminamasi, kad bus nespėta.
Verslininkų komentarai
Per aukšti barjerai
Rimgaudas MICKUS:
— Teko domėtis, kaip kuriami tokie parkai Vokietijoje. Ten nekeliama tokių didelių reikalavimų, sumokėk simbolinį vieną eurą už žemės nuomą ir kurkis.
O pas mus — kaip pasienyje, kontrabandą veža vienas, bet vienodai tikrina visus. Pastačius per aukštus barjerus, bijau, procesas gali įstrigti. Bet visi politikai dabar tapo šios srities specialistais.
Verslą reikia kviesti į Industrinį parką, o ne vien kurti saugiklius. Daugelio netenkina ir mokestis už hektarą — 395 tūkstančiai litų. Tai beveik žemės pirkimas. Nenormalu.
Redakcijos archyvo nuotr.
Vietoj dvasios — teritorija
Alvydas STULPINAS:
— Esminis klausimas — suderinti sutarčių projektus su kriterijais. Jei jie konkretūs, tai ir sutartys tokios ir atvirkščiai. Turi būti balansas.
Bet mes projektus jau išbalansavome. Pirmuosiuose darbo grupės posėdžiuose, daug dirbdami, atkakliai siekėme įpūsti tikrą Industrinio parko dvasią, bet iš jos liko tik teritorija.
Supratome, kokių priemonių dabar reikia imtis verslo situacijai gerinti — aukštųjų technologijų. Bet kriterijuose jau net nebekalbama apie jas, aptakios formuluotės nukeltos kažkur kitur. Ir tai skaudžiausia.
Jeigu matome, kad ateina rimtos investicijos, tai uždekime žalią šviesą. Industriniai parkai turi būti laisvesni.
Jono TAMULIO nuotr.
PARKAS: Šiaulių industrinio parko abiejų etapų schema.
VAIDMUO: Parkas kuriasi aerodromo kaimynystėje, todėl šiai įmonei numatomas didelis vaidmuo.
Iš leidinio „VIVA Šiauliai“
GRIUVENA: Teritorijoje tebestovi pavojingai pakrypę buvusios karinės teritorijos statiniai.
GATVĖS: Naujai nutiestų gatvių ilgis — beveik 3 kilometrai.
PABAIGTUVĖS: Šiaulių miesto savivaldybės Investicijų ir miesto plėtros skyriaus vyriausioji specialistė Ieva Kaščionytė sako, kad realiai pirmojo etapo darbai bus baigti iki rudens.
Jono TAMULIO nuotr.