
Naujausios
Savas teismas veda nusikaltimo link
Akmenės rajono Ventos kaimo bendruomenės pirmininkė nusprendė, kad kaimynų pašiūrė neišvaizdi ir turi būti nugriauta. Nusprendė–nugiovė. Jos sūnui pasirodė, kad voljere uždarytas kaimynų šuo loja per garsiai–supjaustė voljerą ir paleido šunį. Konfliktas tarp tvarką darančios šeimos taip įsiplieskė, kad nenuslopsta jau keleri metai.
Edita KARKLELIENĖ
edita@skrastas.lt
Kaimynas supjaustė voljerą
Vieną gegužės vakarą Ventos kaimo bendruomenės „Briedis“ buvusios vadovės Galinos Bernotienės sūnus elektrine metalo pjaustykle ėmė ir perpjovė vielinį kaimynų šuns voljero tinklą. Pjūklo burzgimo išgąsdintas gyvūnas pro tinkle išpjautą skylę pabėgo.
Dabar šuns šeimininkė Laima Puleikienė raminasi tik tuo, kad gyvūnas neapkandžiojo čia pat žaidusių vaikų. Moteris dėl turto tyčinio sugadinimo ketina kreiptis į teismą ir prisiteisti žalos atlyginimą.
„Bernotai nuolatos erzina šunį, laido į jį akmenis, mojuoja šluota“, — sakė šuns šeimininkė. — Gyvūnas patiria stresą.“
V. Puleikienė saugo mobiliuoju telefonu padarytą įrašą, kuriame vienas šios šeimos narys keiksmais grasina gyvūnui. Bus įrodymas, jeigu reikės teisme aiškinti, kad Bernotai patys erzina šunį, o paskui kovoja su juo ir daro savo teisybę.
Konfliktai tarp Bernotų šeimos ir kaimynų–visam kaimui gerai žinomas dalykas.
Šių metų gegužės 12 dieną bendruomenės buvusios pirmininkės neblaivus sutuoktinis Džiugas Bernotas necenzūriniais žodžiais iškoneveikęs garbaus amžiaus kaimynę. Po dienos D. Bernotui dėl netinkamo elgesio buvo skirta administracinė šimto litų bauda.
Nesutarimų pradžia — byla teisme
V. Puleikienės šuo kaimiečių nesutarimų objektu tapo prieš kelerius metus. Kaimynų teigimu, taip atsitiko tuojau po to, kai baigėsi ventiškių Aldonos Sakalauskienės ir bendruomenės „Briedis“ buvusios pirmininkės G. Bernotienės teisminis procesas. Tada teismas nagrinėjo A. Sakalauskienės ieškinį G. Bernotienei, kurios iniciatyva buvo savavališkai nugriauta Sakalauskų malkinė.
Iniciatyvos griauti svetima malkinę bendruomenės pirmininkė emėsi dėl to, kad apgriuvusi malkinė neva trukdanti įgyvendinti paviršinių ir gruntinių vandenų surinkimo, kanalizavimo, mėšlidžių tvarkymo ir įrengimo projektą.
2004 metų rugpjūčio 30 dieną civilinę bylą išnagrinėjęs Akmenės rajono apylinkės teismas nusprendė, kad Sakalauskams priklausęs statinys — malkinė — yra teisiškai įforminta, todėl nugriauta neteisėtai ir turi būti atstatyta.
Nuo teismo dienos praėjo beveik ketveri metai, tačiau statinys vis dar neatstatytas.
Beveik ketveri metai išsilaikė buvusios bendruomenės pirmininkės įgyvendintas teisingumas, o V. Puleikienė pateko į jos nemalonę, nes teisme liudijo, kad G. Bernotienė kaimynų malkinę griovė savavališkai.
Pirmininkė nugriovė avarinę malkinę
Prieš kelerius metus Ventos kaimo žmonių bendruomenei vadovavusi G. Bernotienė visus gyventojų nusiskundimus vadina nieko vertais — jos šeima savo teismo niekam nedaranti. Žmonai antrina ir jos sutuoktinis D. Bernotas — jis kaimynų nekoliojantis.
G. Bernotienė neneigė, kad šuns voljerą suniokojo jos sūnus. Esą jis neapsikentęs, jog kaimynų keturkojis yra neteisingai laikomas, netinkamai prižiūrimas, be to, per daug loja.
„Jis loja ir loja. Dieną ir naktį. Būnu virtuvėje, nervai nebelaiko to šuns lojimo, — sakė G. Bernotienė. — Negaliu nei dirbti, nei normaliai išsimiegoti.“
Moteris įsitikinusi, kad kaimynai savo šunį lodo tyčia, norėdami paerzinti jos šeimą. Problemą esą išsispręstų, jei voljeras būtų pastatytas atokiau, o ne prie kelio, kur daug dirgiklių.
O kaip yra su ta savavališkai nugriauta bei per ketverius metus taip ir neatstatyta malkine?
Buvusi bendruomenės vadovė prisiminė, kad nuversta malkinė buvusi apleista ir pasmerkta griūčiai. Moteris tvirtino malkinę nugriovusi kaimiečių labui, norėdama pagreitinti brangaus projekto įgyvendinimą.
Savas teismas — nusikaltimas
Malkinė iš tiesų buvo avarinės būklės. Tai prisimena ir „Šiaulių kraštas“, tuomet domėjęsis 200 tūkstančių vertės projekto įgyvendinimu.
Bet ar kaimynas turi teisę ateiti ir nugriauti kaimyno avarinės būklės malkinę? Ką apie tai pasakytų teisininkai?
Šiaulietė advokatė Eugenija Povilaitienė „Šiaulių kraštui“ pabrėžė: darydami savus teismus, žmonės rizikuoja patys būti patraukti atsakomybėn.
„Kad ir kalbant apie tą perpjautą voljerą. Pirma, yra sugadintas kito žmogaus turtas. Antra, turto gadintojas nepagalvojo apie pasekmes, jei iš voljero pabėgęs šuo būtų apkandžiojęs žmogų?“
Kiekvienam „buitiniam teisėjui“, anot advokatės, gresia atsakomybė — administracinė, civilinė ar net baudžiamoji. Antai už žmogaus įžeidimą ar šmeižimą įstatymas numato baudžiamąją atsakomybę. Už nedidelės vertės svetimo turto tyčinį sugadinimą gali grėsti administracinė arba baudžiamoji. O už tyčinį didelės vertės svetimo turto sugadinimą — atliekamas ikiteisminis tyrimas, keliama baudžiamoji byla.
Advokatė pabrėžė, kad buitinį konfliktą, jei jo neįmanoma pašalinti susitaikymu, galima spręsti tik teisėtomis priemonėmis. E. Povilaitienės teigimu, tuomet būtina kreiptis į tas instancijas, kurios gali tai daryti — savas teismas ar kitokios represijos neleistinos, yra nusikalstamos.
„Teisingumą vykdo tik teismas, — teigė E. Povilaitienė. — Rizikuoti savo reputacija, statusu, pagaliau, užsitraukti baudžiamąją atsakomybę dėl to, kad nesusivaldei, kvaila. Net jei kaimynas buvo neteisus — principo “dantis už dantį“ taikyti civilizuotoje valstybėje taikyti nereikėtų.“
Nusikaltimu — už nusikaltimą
„Savas“ teismas — neretas reiškinys. Yra ne viena istorija, kuomet prasikaltusiems ar šiaip nepatinkantiems kaimynams, giminaičiams surengiami buitiniai teismai, nesikreipiant į teisėsaugos institucijas.
Šių metų kovą girtų linčiuotojų taikiniu tapo Jovarų (Pakruojo rajonas) gyventojas. Vaikinas nuo padarytų sužalojimų mirė.
2006 metų gegužę Eimučių kaimo (Šiaulių rajonas) 22 metų gyventojas sužalotas, kai Stačiūnų kaimo jaunimas atvažiavo į Eimučius aiškintis santykių ir atkeršyti.
Prieš kelerius metus Šiauliuose tėvas surengė „savo“ teismą sūnaus skriaudikui, panašaus amžiaus moksleiviui.
Kelionė automobilio bagažinėje, prarasta sąmonė, dauginiai sumušimai, lūžiai — taip 31-erių vyrui baigėsi Blauzdžiūnuose (Joniškio rajone) 2005 metų rudenį surengtas giminaičių linčo teismas.
2001 metų lapkritį „savas“ teismas įvyko Pakruojo rajono Šukionių kaime. Tąkart vagiliauti įsigudrinusi kaimynė turėjo keliais pereiti kaimą ir prie kiekvieno namo surikti: “Aš–vagis“. Taip moterį ūkininkas tyčiojosi už tai, kad ji pavogė jo kalakutą.
DALYBOS: Greta vienas kito stovinčiuose dvibučiuose gyvenantys kaimynai dalijasi šuliniu, bet ne draugiška kaimynyste. Panašių atvejų — apstu.
ĮSITIKINIMAS: Ventos kaimo gyventojos Aldona Sakalauskienė (kairėje) ir Laima Puleikienė įsitikinusios, kad visų nesutarimų užuomazga — teisminis ginčas dėl savavališkai nugriautų statinių.
ŠUO: Tarpusavyje nesutariančių kaimynų taikiniu tapo šuo Lordas.
Jono TAMULIO nuotr.
SAVIVALĖ: 2004 metai: tuometinei Ventos kaimo bendruomenės pirmininkei Galinai Bernotienei dėl savavališkai išgriauto statinio teko aiškintis gyventojams bei teismui.
Redakcijos archyvo nuotr.
NUSIKALTIMAS: Šiaulietė advokatė Eugenija Povilaitienė: „Nedera prisiimti teisėjo funkcijų ir kiekvienam savo nuožiūra teisti — tai nusikalstama.“
Sauliaus JANKAUSKO nuotr.