
Naujausios
Lankstūs politikų stuburai
Du Šiaulių miesto politikai, įtariami kyšio reikalavimu, suimti mėnesiui. Skandalas galėjo kilti dėl žemės paskirties keitimo, detaliojo plano reikalų.
„Šiaulių kraštas“ pagal dokumentus sudėliojo, kaip lankstėsi kai kurių politikų stuburai sprendžiant vieno detalaus plano reikalus mieste.
Rita ŽDEIKYTĖ
rita@skrastas.lt
Sklypas prie Salduvės
Du Šiaulių miesto Tarybos nariai Romanas Čokovas ir Igoris Strupeikis suimti mėnesiui įtarus, jog buvo provokuojma duoti kyšį. Nepaisant ikiteisminį tyrimą atliekančių Specialiųjų tyrimų tarnybos pareigūnų ir tyrimui vadovaujančių prokurorų tylos, į viešumą praslydo kai kurios galimo nusikaltimo priežastys.
Korupcijos skandalas į viešumą greičiausiai iškilo miesto Taryboje atsiradus trinties dėl uždelsto sklypo Šiauliuose, Pavasario gatvėje, Salduvės parko pašonėje, detaliojo plano tvirtinimo.
Neoficialūs šaltiniai teigia, kad, kelis kartus nepatvirtinus šio sklypo detaliojo plano, abu įtariamieji esą iš sklypą įsigijusių verslininkų galėjo reikalauti šimto tūkstančių litų kyšio. Tai esą būtų buvęs atlygis už tai, kad abu politikai paveiktų Tarybos narius balsuoti už detaliojo plano tvirtinimą ir esama sklypo komercinė paskirtis būtų pakeista į mažaaukščių gyvenamųjų namų statybos.
Vėlė sklypo reikalus
„Šiaulių kraštas“ apie veliamus Pavasario gatvės sklypo reikalus rašė šį balandį. Netoli Lepšių vandenvietės Pavasario gatvėje, Salduvės parko vadinamojoje žaliojo karkaso teritorijoje, savo pastatus prieš kelerius metus pardavė “Šiaulių vandenys“. Beveik 80 arų žemės buvo nuomojama, o pastatai ėjo iš rankų į rankas. Dar 2001 metais buvo numatyta, kad keturi šioje teritorijoje esantys sklypai — komercinės paskirties, kalbėta apie viešbučio ar motelio statybą.
Pastatus įsigijo UAB „Elektropolis“ ir pradėjo rūpintis detaliuoju planu. Bendrovė siekė pakeisti žemės paskirtį iš komercinės į gyvenamųjų namų statybos ir iš Savivaldybės gavo atitinkamas gyvenamosios statybos planavimo sąlygas. Vėliau bendrovei už 800 tūkstančių litų teko nusipirkti ir sklypus. Iš pradžių dėl žemės paskirties keitimo prieštaravimų nebuvę.
Konfliktai prasidėjo, kai į valdžią per 2007 metų savivaldybių rinkimus atėjo dabartinės miesto Tarybos dauguma.
Pirmiausia verslininkams dėl žemės paskirties keitimo ir detaliojo plano į atlapus kibo Miesto ūkio ir plėtros komitetas, kuriam vadovavo ir tebevadovauja valstietis liaudininkas Stasys Grigaliūnas. Komitetas su pirmininku priešaky buvo kategoriškai prieš detaliojo plano tvirtinimą.
Tačiau vėliau reikalai pradėjo krypti kita linkme, krypo ir miesto politikų stuburai, kardinaliai keitėsi nuomonė.
Protokoluose — keičiasi nuomonės
„Šiaulių kraštas“ surado protokolus, balsavimo rezultatus, kaip dėl Pavasario gatvės reikalų balsavo Šiaulių politikai, kas ir kaip keitė nuomones.
Pirmas dublis:
2007 metų rugpjūčio 23 dienos Tarybos posėdis. 15 valandų 22 minutės 48 sekundės.
Pirmąkart Tarybai teikiamas klausimas dėl žemės sklypų Pavasario gatvėje detaliojo plano patvirtinimo.
„Už“ — Kazimieras Šavinis,
„Susilaikė“ — Alfredas Lankauskas,
„Prieš“ — 23 Tarybos nariai.
Stasys GRIGALIŪNAS: „Sklypai yra parko teritorijoje ir gyvenamosios statybos negali būti“ (2007 08 23. Tarybos posėdis)
Nepatvirtinta.
Antras dublis:
2008 metų balandžio 24 dienos Tarybos posėdis. 14 valandų, 30 minučių, 25 sekundės.
Taryba dėl Pavasario gatvės sklypų surengia du balsavimus, vieną, dėl to, kad būtų patvirtintas detalusis planas, kitą, kad nepatvirtintas. 11 politikų nuomonė po praėjusio posėdžio kažkodėl keičiasi kardinaliai.
„Už“ (kad būtų patvirtintas detalusis planas): Stasys Grigaliūnas, Romanas Čokovas, Igoris Strupeikis, Zenonas Buivydas, Juozas Pabrėža, Alma Javtokienė, Vytautas Peleckis, Vladas Damulevičius, Danguolė Martinkienė, Angelė Kavaliauskienė, Kęstutis Balčiūnas.
„Prieš“ — 14,
„Susilaikė“ — 4.
Nutarimas „neprastumtas“.
Kas vyko prieš Tarybos posėdį?
Romanas ČOKOVAS: „Ši teritorija — tai žaliasis karkasas“ (Miesto ūkio ir plėtros komiteto posėdžio protokolas 2008 04 14, R. Čokovas likus 10 dienų iki Tarybos posėdžio dar balsavo, kad nebūtų patvirtintas detalusis planas).
Romanas ČOKOVAS: „Iš žmogiškosios pusės reikėtų pritarti“ (Miesto ūkio ir plėtros komiteto posėdis, 2008 04 21, likus 3 dienoms iki Tarybos posėdžio).
Stasys GRIGALIŪNAS: „Kai gatavas produktas, tada pradedama stabdyti“ (Miesto ūkio ir plėtros komiteto posėdis, 2008 04 21, likus 3 dienoms iki Tarybos posėdžio).
Vytautas PELECKIS: „Parko teritorijoje turi būti niekam neleidžiama“ (Miesto ūkio ir plėtros komiteto posėdžio protokolas 2008 04 21, likus 3 dienoms iki Tarybos posėdžio).
Trečias dublis:
2008 metų birželio 26 dienos Tarybos posėdis. 15 valandų 16 minučių, 9 sekundės.
Gausėja užtariančiųjų gretos.
„Už“ detaliojo plano patvirtinimą: Stasys Grigaliūnas, Romanas Čokovas, Igoris Strupeikis, Birutė Paplauskienė, Vytautas Peleckis, Leonas Strazdauskas, Vladas Damulevičius, Gintaras Karalevičius, Kristina Lementauskaitė, Kęstutis Balčiūnas.
„Prieš“ — 11,
„Susilaikė“ — 2.
Nutarimas vėl „neprastumtas“.
Kas vyko prieš posėdį?
Edvardas PELECKAS: „Prasideda avantiūros, spręskite be manęs“. (pasakė išeidamas iš Miesto ūkio ir plėtros komiteto posėdžio 2008 05 19, kur buvo tariamasi dėl Pavasario gatvės detaliojo plano).
BALSAI: Politikų balsai kardinaliai keitėsi sprendžiant kai kurių detaliųjų planų likimą.
PASIKEITIMAS: Stasys Grigaliūnas, Miesto ūkio ir plėtros komiteto pirmininkas dėl sklypo Pavasario gatvėje kardinaliai keitė savo nuomonę.
ŽMOGIŠKUMAS: Romanas Čokovas siūlęs iš žmogiškosios pusės pritarti dataliajam planui.
SPRENDIMAS: Vytautas Peleckis iki Tarybos posėdžio kalba vienaip, o balsuoja kitaip.
NUOSEKLUMAS: Vladas Damulevičius paskutinius du posėdžius buvo nuoseklus — balsavo už verslininkams palankų sprendimą.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.