
Naujausios
Reformuota policija tuėtų būti arčiau
Nuo spalio 1 dienos šalies gyventojai turėtų išvysti reformuotą policiją. Pertvarkos iniciatoriai teigia, kad, įgyvendinus reformą, gyventojų saugumas tik sustiprės. Apie tai kalbame su Šiaulių miesto vyriausiojo policijos komisariato viršininku Vidu MAIGIU.
Edita KARKLELIENĖ
edita@skrastas.lt
Mažės „vadukų“
— Nuo spalio 1 dienos rajonų komisariatai praras savarankiškumą ir taps dešimties šalyje vyriausiųjų policijos komisariatų struktūriniais padaliniais. Ar reforma nesumažins rajonuose, toliau nuo apskričių centrų, gyvenančių žmonių saugumo?
— Pagrindinis reformos tikslas — atlaisvinti šalies rajonų policijos komisariatus nuo ūkinių problemų ir akcentuoti, kad jų kasdieninis darbas ir pagrindinė funkcija — užtikrinti gyventojų saugumą.
Nuo spalio 1-osios policijoje įvykusių pertvarkų eiliniai gyventojai greičiausiai nė nepastebės. Tose policijos sferose, kurių uždavinys užtikrinti saugumą, kontroliuoti kriminogeninę situaciją, niekas nesikeis.
Reforma palies tik tas policijos sferas, kurių žmonės ir taip nematydavo — administracinius padalinius.
Preliminariais duomenimis, visoje apskrityje bus panaikinta penkiolika pareigybių iš padalinių, kurie vykdė administravimą. Jie iki šiol funkcionavo tik dėl to, kad funkcionuotų pati policija. Taip pat bus atleidžiami mechanikai, valytojai ir kitas aptarnaujantis personalas.
Rajonų policijos komisariatams praradus savarankiškumą, stipriai sumažės valdymo aparatai. Likusius laisvus tarnautojų etatus užims pareigūnai, kurių funkcija — užtikrinti saugumą. Manau, tai vienas iš pagrindinių rezervų, kuris padės padidinti policininkų skaičių gatvėse. Omenyje turiu ir Kriminalinės policijos pareigūnus, kurie savo darbą atlieka neuniformuoti.
— Ar negali nutikti, kad savarankiškumą praradę rajonų policijos komisariatai pritrūks iniciatyvos ir noro kovoti su pažeidėjais ir nusikaltėliais?
— Galiu užtikrinti, kad policija liks, kokia buvusi. Jei dabar yra Kelmės rajono policijos komisariatas, jis toks ir liks. Jei yra Akmenės, jis ir liks Akmenės.
Profesionalai policijos nepaliks, jie dirbs kaip dirbę. Turiu vilties, kad noras dirbti geriau tik didės: tapę vyriausiųjų policijos komisariatų struktūriniais padaliniais, rajoniniai komisariatai pereis iš iki šiolei ketvirtos kategorijos lygmens į trečiąjį. Tai reiškia, kad žymiai padidės rajonuose dirbančių policininkų — patrulių, kriminalistų — atlyginimai.
— Kodėl sumanyta keisti komisariatų priklausomumą?
— Seimo priimtas nutarimas dėl policijos plėtros programos įgyvendinimo numatė policijos reformos matmenis. Reforma nutaikyta į policijos vidinius procesus — patį policijos valdymą. Jei paprasčiau — valdytojų dabar yra daug, o policininkų gatvėse mažai. Betgi žmonių saugumas priklauso tik nuo antrųjų.
Policijos departamente akcentuojamas vienas dalykas: žmonės pasiilgo „pėsčio“ policininko. Ar normalu, jei, tarkim, Joninių gegužinėje budėjo viso labo trys policijos pareigūnai. Štai netoli jų budėjimo vietos sužalotas žmogus. Ar tai ne signalas, jog “pėsčių“ policininkų per mažai?
Kitas momentas — tiesioginis bendravimas su žmonėmis. Policijos ir bendruomenės ryšys turi būti abipusis. Tas ryšys negali būti tik „policininko ir piliečio“. Pro šalį važiuojančiam pareigūnui eilinis žmogelis neišlies savo skaudulių, neišsakys, kad jam kaimynas kelia įtarimą arba kad pas jį lankosi įtartini asmenys.
Paskutinės apklausos parodė, kad eiliniams piliečiams mažų mažiausiai rūpi visos reformos, jie nori matyti kuo daugiau policininkų savo gyvenamoje vietovėje arba ten, kur jie lankosi. Tai paskatino daryti neatidėliotinas išvadas.
— Daliai policijos darbuotojų po reformos gresia netekti užimamų pareigų.
— Kiekviena reforma pasiima savo: ne visi tarnautojai — pareigūnai, ne visi tinkami arba nori išeiti patruliuoti į gatves. Šiuo metu kalbama su kiekvienu darbuotoju. Yra tikimybės, kad bus priimta naujų žmonių, o kai kuriems, deja, teks pasitraukti.
Reitingai
— Prieš kelerius metus rimto nerimo kilę dėl to, kad policiją ėmė palikti patys profesionaliausi pareigūnai. Kokia situacija dabar?
— Policijos reitingai nors ir ne tokiais tempais, kokių norėtųsi, tačiau auga. Pasitikinčiųjų policija stipriai sumažėjo po tragiškų Skuodo įvykių. Yra kaip yra: „šaukštas deguto sugadino visą statinę“.
Vis dėlto smagu, kad policininkų retėjimo laikas jau praeityje — pastebėjome, kad dirbti policijoje paskutiniuoju metu ateina daugiau žmonių nei iš jos išeina.
Dabar Šiaulių apskrityje trūksta šešių procentų policijos pareigūnų. Tai mažiausias stygius per pastaruosius metus. Policininkų stygiaus problema dabar likusi tik Kelmės rajono policijos komisariate.Viliuosi, kad šią problemą išspręs reforma.
Nusikaltimų mažėja
— Gal trumpai apibūdintumėte kriminogeninę situaciją Šiaulių mieste?
— Kriminogeninė situacija Šiauliuose — stabili. Smagu, kad kadais dažnais buvę nusikaltimai, kad ir tokie kaip transporto priemonių vagystės turi tendenciją mažėti.
Ne pirmi metai mažėja ir plėšimų skaičius.
Rezonansinių smurtinių nusikaltimų taip pat stipriai sumažėję. Tačiau nemažai užregistruojama buitinių. Liūto dalis tokių nusikaltimų išaiškinama.
Organizuoto nusikalstamumo tokio, koks jis buvo seniau, dabar nebėra. Tačiau klaidinga būtų teigti, kad jo iš viso nebėra. Jis yra, pasikeitusi tik organizuotų nusikalstamų struktūrų sudėtis. Jei seniau buvo konkretus grupuočių apibrėžtumas, tai dabar to nebėra: yra keli lyderiai, kurie gali užsakyti nusikalstamą veiką, tačiau įvykdyti ją gali asmenys, kurie grupuotei nepriklauso.
Reketo atvejų, laimei, nebe tokios apimties, kaip anksčiau, vis dar pasitaiko.
— O kokie Šiaulių policijos sopuliai?
— Neramu, kad didėja nusikalstamų veikų, susijusių su narkotinių medžiagų disponavimu, skaičius.
Tačiau tai iš dalies ir džiugu, nes šios kategorijos nusikaltimai yra latentiniai (nematomi) ir didėjantis jų išaiškinamumas reiškia policijos darbo suaktyvėjimą ir profesionalėjimą. Trumpiau sakant, daugiau išaiškinam, nes daugiau dirbam.
— Komisare, ar gyventi Šiauliuose yra saugu?
— Pagal bendrą miesto kriminogeninę situaciją ir ją palyginęs su kitais didžiaisiais Lietuvos miestais, galiu pasakyti, kad Šiauliuose gyventi saugu. Sakau tai ne tik kaip policijos vadovas, bet ir kaip eilinis Šiaulių gyventojas.
ĮSITIKINIMAS: Šiaulių miesto vyriausiojo policijos komisariato viršininkas Vidas Maigys įsitikinęs, kad policijos pertvarkos suteiks gyventojams saugumo.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.